Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

3/2007. (I. 22.) KvVM rendelet

a barlangok nyilvántartásáról, a barlangok látogatásának és kutatásának egyes feltételeiről, valamint a barlangok kiépítéséről szóló 13/1998. (V. 6.) KTM rendelet módosításáról

A természet védelméről szóló 1996. évi LIII. törvény (a továbbiakban: Tvt.) 49. §-ának (2) bekezdésében, az 51. §-ának (4) és (5) bekezdéseiben, valamint a 85. §-ának b) pontjában kapott felhatalmazás alapján - az igazgatási szolgáltatási díjra vonatkozóan a pénzügyminiszterrel egyetértésben - a következőket rendelem el:

1. §

A barlangok nyilvántartásáról, a barlangok látogatásának és kutatásának egyes feltételeiről, valamint a barlangok kiépítéséről szóló 13/1998. (V. 6.) KTM rendelet (a továbbiakban: R.) 3. §-a (3) bekezdésének b) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(A Nyilvántartással együtt, de annak nem részeként kell kezelni a barlangokra vonatkozó:)

"b) a fokozottan védett, vagy megkülönböztetett védelmet igénylő, illetőleg a környezeti ártalmak által közvetlenül veszélyeztetett barlangok természeti állapotfelvételét és kezelési tervét;"

2. §

(1) Az R. 4. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A 3. § (3) bekezdésének b) pontjában meghatározott természeti állapotfelvételt és kezelési tervet a fokozottan védett vagy megkülönböztetett védelmet igénylő, illetve a környezeti ártalmak által közvetlenül veszélyeztetett barlangokról a barlang bejáratának fekvése szerint illetékes nemzeti park igazgatóságnak (a továbbiakban: igazgatóság) kell elkészítenie."

(2) Az R. 4. §-ának (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(3) A természeti állapotfelvétel és a kezelési terv szükség szerint, de legalább tízévente felülvizsgálandó."

3. §

Az R. 5. §-ának (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(3) A Nyilvántartás rendszerének meghatározásáért, annak pontos vezetéséért, az adatnyilvántartás rendjéért, az adatszolgáltatás teljesítéséért, a közérdekű adatok hozzáférhetővé tételéért, továbbá az államtitokká, szolgálati titokká minősített, illetve a Nyilvántartásban szereplő személyes adat védelméért - ha jogszabály másként nem rendelkezik - a Minisztérium természetvédelmi feladatok ellátásért felelős szakállamtitkára a felelős."

4. §

Az R. 9. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A Nyilvántartásból történő adatszolgáltatás esetében az adatszolgáltatásokért és a hitelesítési és érvényességi záradékért igazgatási szolgáltatási díjat (a továbbiakban: díj) kell fizetni. A díj mértéke a barlangra vonatkozó adat hitelesítési és érvényességi záradéka után 10 000 Ft, melyet a Minisztérium Magyar Államkincstárnál vezetett 10032000-01468216 számú számlájára kell befizetni."

5. §

(1) Az R. 11. §-a (1) bekezdésének a) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(A Tvt., valamint e rendelet alkalmazása szempontjából)

"a) barlang látogatása: barlangba vagy annak egy részére történő személyes behatolás, a barlang egészének vagy részének bejárása, illetve az ott történő tartózkodás, ha annak kizárólagos célja a barlang, barlangszakasz megtekintése,"

(2) Az R. 11. §-a (1) bekezdésének e) pontja helyébe a következő rendelkezés lép, továbbá kiegészül a következő f) ponttal:

(A Tvt., valamint e rendelet alkalmazása szempontjából)

"e) barlang hasznosítása: barlang, barlangszakasz igénybevételével végzendő szolgáltatás - ideértve az ellenérték fejében történő túravezetést is - és más gazdasági célú tevékenység, kivéve a barlangi mentést, valamint a barlangkutatásra, barlangi mentésre alakult társadalmi szervezetek által a tagok képzése érdekében végzett tevékenységet,

f) barlangi mentés: a barlangban balesetet szenvedett vagy azt egyéb okból elhagyni képtelenné vált személy biztonságos felszínre juttatása érdekében, speciális gyakorlattal rendelkező szervezet által végzett tevékenység."

6. §

Az R. 12-14. §-ának helyébe a következő rendelkezés lép:

"12. § (1) Az igazgatóság vagyonkezelői hozzájárulása szükséges - a (2) bekezdés szerinti kivétellel - az e rendelet 2. számú mellékletében felsorolt barlangok és a lezárt barlangok látogatásához. Nem kell az igazgatóság vagyonkezelői hozzájárulását beszerezni a felügyelőségnek továbbá a természetvédelmi kezelési feladatokat ellátó személynek.

(2) A barlangban végzett, a Tvt. 51. §-ának (1) és (3) bekezdésében meghatározott tevékenységek engedélyezése során a természetvédelmi hatóság beszerzi az igazgatóság vagyonkezelői hozzájárulását.

(3) Az (1) bekezdésben meghatározott esetekben sincs szükség vagyonkezelői hozzájárulásra, ha a barlangba történő behatolás közvetlen életveszély elhárítását, barlangi mentést vagy egyéb, más módon el nem hárítható vészhelyzet megszüntetését szolgálja. Ezekben az esetekben is biztosítani kell, hogy a barlang természetes állapotában az elengedhetetlenül szükségesnél nagyobb változás, károsodás ne következzen be, továbbá a tevékenységet haladéktalanul be kell jelenteni a területen működő igazgatóságnak.

(4) Az (1) bekezdésben meghatározott barlangokban barlangi mentés csak barlangi túravezető vagy barlangi kutatásvezető képzettséggel rendelkező személy közvetlen vezetésével végezhető.

13. § (1) A 12. § (1) bekezdése alá tartozó barlangban (barlangszakaszban) történő látogatáshoz az kaphat vagyonkezelői hozzájárulást, aki vagy akinek a túravezetésért felelős személye rendelkezik barlangi túravezető vagy barlangi kutatásvezető képzettséggel, és a tervezett túrát is ő vezeti (a továbbiakban: barlangi túravezető) .

(2) Az igazgatóság a barlang jellegére, a barlangtúra várható nehézségére és veszélyességére, továbbá a kérelmező túravezető egyéni felkészültségére és tapasztalatára tekintettel az (1) bekezdésben meghatározott képzettségi feltétel alól eseti felmentést adhat, ha ez élet- és balesetvédelmi, valamint természetvédelmi szempontból kedvezőtlen következménnyel előreláthatóan nem jár.

(3) Fokozottan védett területen nyíló barlang esetén a vagyonkezelői hozzájárulásban rögzíteni kell a barlang megközelítéséhez használható útvonalat is.

(4) Hasznosítási vagy kutatási engedély [Tvt. 51. § (1) bekezdés a) pont illetve (3) bekezdés a) pont] hatálya alá tartozó barlang (barlangszakasz) látogatásához történő vagyonkezelői hozzájárulásról az igazgatóság a hozzájárulás egy példányának megküldésével tájékoztatja az engedélyest.

(5) A látogatás kizárólag a hozzájárulásban rögzített útvonalon és létszámmal, az abban foglalt természetvédelmi feltételek és korlátozások betartásával történhet.

(6) A barlangi túravezető kötelezettsége:

a) a barlangba történő leszállás előtt - a lehetőségekhez mérten, a tőle elvárható módon - meggyőződni arról, hogy a túrán részt venni kívánó személy fizikai és mentális állapota, technikai felkészültsége és felszerelése az adott barlangi körülményeknek várhatóan megfelel-e,

b) a résztvevők számára a tervezett barlangtúrával kapcsolatos természetvédelmi, biztonságtechnikai, élet- és balesetvédelmi szabályokról a szükséges tájékoztatást megadni, a szabályok, előírások megszegése esetén az elkövető figyelmét felhívni azok betartására,

c) tájékoztatást adni az általa tervezett túraútvonal nehézségeiről és veszélyeiről,

d) a barlangtúra teljes időtartama alatt gondoskodni a jogszabályban, látogatási hozzájárulásban, továbbá a barlangi túrázás szakmai szabályaiban foglalt előírások betartásáról,

e) a barlangtúrát úgy lebonyolítani, hogy az a barlang természetes állapotában kedvezőtlen változást ne idézzen elő, formaelemeit, képződményeit, üledékkitöltését, vizeit és levegőjét ne szennyezze, élővilágát ne zavarja,

f) biztonsági okból vagy bármely a barlangtúrán részt vevő személy kérésére a barlangtúrát könnyebbé módosítani, vagy a legrövidebben befejezni,

g) lezárt barlang esetében gondoskodni a barlang kulcsának felelős, annak másolását, illetve illetéktelen kézbe jutását kizáró megőrzéséről és visszajuttatásáról, valamint a barlang bejáratának a látogatás időtartama alatti és a látogatást követő bezárásáról,

h) a barlang és műszaki berendezéseinek állapotában észlelt változásokat, valamint a barlangtúra során bekövetkezett rendkívüli eseményeket az igazgatóságnak haladéktalanul bejelenteni.

(7) A barlangi túravezető a barlangba történő leszállás előtt jogosult a barlangi túrán részt venni kívánó személyt - ha a (3) bekezdés a) pontjában meghatározott feltételeknek nem felel meg - a barlangtúrán való részvételből kizárni, a barlangtúra során pedig a (3) bekezdés b) pontjában meghatározott előírások megsértése miatt a barlangtúrát a legrövidebben befejezni.

(8) A barlangtúrán mindenki saját felelősségére vesz részt, de a túravezető felelős a jogszabályokban, a vagyonkezelői hozzájárulásban foglaltak, valamint az élet- és balesetvédelmi, biztonságtechnikai szabályok betartásáért. Kiskorú személy barlangtúrán szülőjével (törvényes képviselőjével) együtt vagy annak írásos engedélyével vehet részt.

14. § (1) A vagyonkezelői hozzájárulás iránti kérelemben meg kell jelölni a kérelmező nevét, címét (jogi személy esetében vezetőjének nevét, a jogi személy székhelyét), a látogatás időpontját, a látogatáson részt venni kívánó személyek számát, a látogatás célját és útvonalát, a barlangi túravezetésért felelős személy megnevezését, címét, barlangi túra- vagy kutatásvezetői igazolványának a számát.

(2) A vagyonkezelői hozzájárulás iránti kérelmet a kérelem beérkezésétől számított tizenöt napon belül érdemben el kell bírálni.

(3) Az igazolt barlangkutató tevékenységet végző társadalmi szervezetek, illetve a tanrendben szereplő foglalkozás esetében oktatási intézmények számára az igazgatóság díjat kizárólag abban az esetben számíthat fel, ha a látogatáshoz szakvezetést vagy más közvetlen szolgáltatást biztosít."

7. §

Az R. 15. §-ának (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(4) A kutatásvezető kötelezettségeire és jogaira - a (3) bekezdésben meghatározottakon túlmenően - a barlangi túravezető kötelezettségeire és jogaira vonatkozó rendelkezéseket kell értelemszerűen alkalmazni, továbbá a kutatásvezető köteles az engedélyben foglaltaktól eltérő munkálatok megkezdése előtt az engedély módosítását kérni."

8. §

Az R. 16. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"16. § (1) A barlang vagy barlangszakasz kutatása iránti engedélykérelemben meg kell jelölni a kérelmező nevét, címét (jogi személy esetében vezetőjének nevét, a jogi személy székhelyét), a kutatásvezető nevét, címét, kutatásvezetői igazolványának számát, illetve a kutatásvezetőhelyettesének nevét, címét, kutatásvezetői igazolványának számát. Az engedélykérelemhez mellékelni kell a tervezett kutatási munka részletes leírását tartalmazó kutatási tervet is.

(2) Természetes személy feltáró kutatás iránti kérelmében minden esetben köteles kutatásvezető-helyettest megjelölni, akinek az e rendelet szerinti barlangi kutatásvezetői képzettséggel vagy a 15. § (2) bekezdés szerinti felmentéssel kell rendelkeznie. A kérelemhez csatolni kell a kutatásvezető-helyettes nyilatkozatát is a megbízatás elfogadásáról.

(3) Feltáró kutatásra vonatkozó engedély csak meghatározott barlangra adható ki.

(4) A barlangi kutatási engedély jogosultja a kutatás előrehaladásáról köteles a kutatási engedélyben meghatározott időszakonként és szempontok szerint tájékoztatni a felügyelőséget és az igazgatóságot (kutatási jelentés) . Ha a kutatási engedély másként nem rendelkezik, a kutatási jelentést évenként, a tárgyévet követő év február 15-éig kell benyújtani, melyet a felügyelőség - az igazgatóság útján -30 napon belül továbbít a Nyilvántartás számára. A jelentési kötelezettség elektronikus formában is teljesíthető.

(5) Új barlang, barlangszakasz felfedezésére vonatkozó bejelentést az igazgatóság 5 napon belül köteles továbbítani a Nyilvántartásnak.

(6) Az engedélyes adataiban, valamint a kutatásvezető vagy a kutatásvezető-helyettes személyében bekövetkezett változásról az engedély jogosultja köteles - a változás megtörténtétől számított 8 napon belül - a felügyelőséget tájékoztatni.

(7) A Tvt. 51. §-ának (1) és (3) bekezdésében meghatározott tevékenységekre vonatkozó engedélyt határozott időtartamra, de legfeljebb öt évre lehet kiadni.

(8) A Tvt. 51. §-ának (1) és (3) bekezdésében meghatározott tevékenységekre vonatkozó engedély érvényességi időtartama legfeljebb 5 évvel meghosszabbítható, ha a jogosult a meghosszabbítás iránti kérelmet a (8) bekezdésben meghatározott időtartam lejárta előtt beadja, és a meghosszabbítás természetvédelmi vagy más közérdeket nem sért."

9. §

(1) Az R. 17. §-ának (5) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(5) A sikeres vizsgát tett személyt a Minisztérium a vizsgabizottság írásbeli tájékoztatásának kézhezvételét követő nyolc napon belül - amennyiben azt az érintettek azonosító adataik és fényképük benyújtásával kérelmezik - sorszámozott, arcképes barlangi túravezetői vagy barlangi kutatásvezetői igazolvánnyal látja el. Az igazolványok mintáját e rendelet 4. számú melléklete tartalmazza. Amennyiben az igazolvány kiállításra kerül, az abban feltüntetett adatokat az érintettek hozzájárulásával a Minisztérium a jogosultság megszűnéséig nyilvántartja."

(2) A rendelet 17. §-a a következő (6)-(9) bekezdéssel egészül ki:

"(6) Az Európai Unió tagállamában, az Európai Gazdasági Térségről szóló megállapodásban részes más államban, továbbá az olyan államban megszerzett barlangi túravezetői, illetve kutatásvezetői képzettség, amelynek állampolgára az Európai Közösség és tagállamai, valamint az Európai Gazdasági Térségről szóló megállapodásban nem részes állam között létrejött nemzetközi szerződés alapján az Európai Gazdasági Térségről szóló megállapodásban részes állam állampolgárával azonos jogállást élvez, a magyar képzettséggel egyenértékűnek minősülhet. Az ilyen képzettséggel rendelkező személy a Minisztériumnál a képzettségét igazoló dokumentum bemutatásával kérheti annak az (5) bekezdésben meghatározott igazolvánnyal azonos hatályúként történő elismerését.

(7) A (6) bekezdésben meghatározott képzettség elismeréséről a Minisztérium dönt szükség esetén az egyedi esetben megállapított különbözeti vizsga előírásával.

(8) Barlangi tevékenységgel összefüggésben kiszabott természetvédelmi bírság, ilyen tevékenységgel összefüggésben elkövetett természetvédelmi szabálysértés vagy természetkárosítás bűncselekménye esetén a jogerősen felelősségre vont barlangi túravezető, illetve barlangi kutatásvezető köteles a vizsgát megismételni. A vizsga megismétléséig ezen személy barlangi túravezetői, illetve barlangi kutatásvezetői tevékenységet nem gyakorolhat.

(9) A vizsga megismétlésére legkorábban

a) természetvédelmi bírság esetén az erről szóló határozat jogerőre emelkedését követő 1 év,

b) szabálysértés esetén az erről szóló határozat jogerőre emelkedését követő 2 év,

c) természetkárosítás bűncselekménye esetén az erről szóló ítélet jogerőre emelkedését követő 5 év leteltével kerülhet sor."

10. §

A rendelet a 17. §-t követően a következő 17/A-17/D. §-okkal egészül ki:

"A barlangi búvármerülés feltételei

17/A. § (1) Barlangi búvármerülésre az a természetes vagy jogi személy kaphat engedélyt, aki vagy akinek a me-rülésért felelős személye (a továbbiakban együtt: merülés-vezető) rendelkezik a külön törvény* hatálya alá tartozó sportági szakszövetség (a továbbiakban: szakszövetség) által elismert barlangi búvár és merülésvezető képzettséggel, és a tervezett merülést is ő vezeti.[1]

(2) A barlangi búvármerülésben kizárólag búvársportra vonatkozó érvényes orvosi alkalmassági igazolással és barlangi búvárkodásra kiterjedő egyéni biztosítással, továbbá - a (3) bekezdésben meghatározott kivétellel - barlangi búvár képzettséggel rendelkező személyek vehetnek részt.

(3) Barlangi búvár képzettséggel nem rendelkező személy barlangi búvármerülésben kizárólag e képzettség megszerzése céljából, a 17/D. §-ban meghatározott külön előírások szerint vehet részt.

(4) A merülésben mindenki saját felelősségére vesz részt, de a merülésvezető felelős a jogszabályokban és a merülési engedélyben, valamint a szakszövetség merülési szabályzatában és a merülési tervben foglaltak betartásáért.

(5) A merülésvezető kötelezettségeire és jogaira a barlangi túravezető kötelezettségeire és jogaira vonatkozó rendelkezéseket kell értelemszerűen alkalmazni, továbbá a merülésvezető köteles

a) a merülés előtt meggyőződni arról, hogy a merülésben részt venni kívánó személy a (2) bekezdésben - illetőleg oktató merülés esetében a (3) bekezdésben - foglalt feltételeknek megfelel-e,

b) az általa a merülési szabályzatban foglaltak szerint elkészített és a résztvevőkkel aláíratott részletes merülési és mentési tervet a helyszínen tartani, és azokat az ellenőrzésre jogosult személy kérésére bemutatni.

(6) A barlangi búvármerülésben - a merülésvezetőt is beszámítva - legalább 2 fő merülő búvárnak és 1 fő, azonnali beavatkozásra (merülésre) készen a mentési tervben meghatározott helyen várakozó biztosító búvárnak kell részt vennie.

(7) A merülés során bekövetkező baleset esetén az igazgatóságot haladéktalanul értesíteni kell.

(8) Az Európai Unió tagállamában, az Európai Gazdasági Térségről szóló megállapodásban részes más államban, továbbá az olyan államban megszerzett barlangi búvár és merülés-vezetői képzettség, amelynek állampolgára az Európai Közösség és tagállamai, valamint az Európai Gazdasági Térségről szóló megállapodásban nem részes állam között létrejött nemzetközi szerződés alapján az Európai Gazdasági Térségről szóló megállapodásban részes állam állampolgárával azonos jogállást élvez, a magyar képzettséggel egyenértékűnek minősülhet. Az ilyen képzettséggel rendelkező személy a szakszövetségnél a képzettségét igazoló dokumentum bemutatásával kérheti annak az (1) bekezdésben meghatározott képzettséggel azonos hatályúként történő elismerését.

(9) A (8) bekezdésben meghatározott képzettség elismeréséről a szakszövetség dönt szükség esetén az egyedi esetben megállapított különbözeti vizsga előírásával.

17/B. § (1) A 11. § (1) bekezdés d) pontjában meghatározott kutatás céljából végzendő búvármerülés esetén a merülésvezetőnek barlangi kutatásvezetői képzettséggel is rendelkeznie kell, vagy - amennyiben a 15. § (2) bekezdésben meghatározott eseti felmentés feltételei nem állnak fenn - a merülésben ilyen képzettségű személynek is részt kell vennie.

(2) Kutatási célú barlangi búvármerülés iránti engedélykérelemben a 16. § (1) bekezdésében foglaltakon túlmenően meg kell jelölni a merülésben részt vevő személyek számát, valamint a kutatásvezető barlangi búvárigazolványának és a merülésvezető merülésvezetői igazolványának számát.

(3) A kutatási célú barlangi búvármerülésekre egyebekben a 16. § előírásait kell értelemszerűen alkalmazni.

17/C. § (1) A 11. § (1) bekezdés a) pontjában meghatározott látogatás céljából barlangi búvármerülés - feltéve, hogy a merülésben részt vevő személyek mindegyike rendelkezik barlangi búvár képzettséggel - kizárólag az e rendelet 5. számú mellékletének A) pontjában felsorolt barlangokban, az ott megjelölt gyakorisággal végezhető.

(2) Az igazgatóság vagyonkezelői hozzájárulásával látogatható barlangban, barlangszakaszban végzendő, látogatási célú merülés esetén, amennyiben a merülés helyszínének elérése száraz barlangjáraton keresztül lehetséges, a merülésvezetőnek barlangi túravezető vagy barlangi kutatásvezető képzettséggel is rendelkeznie kell, vagy a résztvevőket a merülés helyszínéig ilyen képzettséggel rendelkező személynek kell kísérnie.

(3) Látogatási célú barlangi búvármerülés iránti engedélykérelemben meg kell jelölni a kérelmező nevét, címét (jogi személy esetében vezetőjének nevét, a jogi személy székhelyét), a merülés célját, helyszínét és útvonalát, a merülés kezdetének és befejezésének tervezett időpontját, a merülésben részt venni kívánó személyek névsorát, a merülésvezető nevét, címét, barlangi búvár- és merülésvezetői igazolványának számát, valamint - a (2) bekezdés szerinti esetben - barlangi túra- vagy kutatásvezetői igazolványának számát, illetőleg a kísérő személy nevét és barlangi túra- vagy kutatásvezetői igazolványának számát.

(4) Látogatási célú barlangi búvármerülésre engedély csak meghatározott időpontra adható.

17/D. § (1) Barlangi búvár képzettség megszerzésére irányuló barlangi búvármerülés, ideértve a tevékenységgel történő eseti ismerkedést is (a továbbiakban együtt: búvároktatás) kizárólag az e rendelet 5. számú mellékletének B) pontjában felsorolt barlangokban, az ott megjelölt gyakorisággal végezhető, feltéve, hogy az oktatás céljára igénybe vett útvonal szilárdan rögzített vezetőkötéllel van ellátva.

(2) Búvároktatási célú barlangi búvármerülésben okta-tottként kizárólag legalább nyíltvízi haladó búvár képzettséggel rendelkező személy vehet részt.

(3) Az oktató merülés vezetőjének a szakszövetség által elismert barlangi búvároktatói képzettséggel, érvényes felelősségbiztosítással és oktatói tevékenységének folytatásához a szakszövetség által kiadott előzetes hozzájárulással kell rendelkeznie.

(4) Búvároktatás céljára történő barlanghasznosítás iránti engedélykérelemben meg kell jelölni a kérelmező nevét, címét (jogi személy esetében vezetőjének nevét, a jogi személy székhelyét), a merülés tervezett helyszínét, útvonalát, időtartamát és gyakoriságát, a merülésben egyidejűleg részt vevő személyek számát, a merülés vezetőjének nevét, címét, barlangi búvár- és búvároktatói igazolványának, valamint oktatói felelősségbiztosításának a számát. Az engedélykérelemhez mellékelni kell a tervezett tevékenység részletes leírását tartalmazó tervet, valamint a merülés vezetőjének oktató tevékenysége végzéséhez a szakszövetség által kiadott előzetes hozzájárulás másolatát."

11. §

Az R. 18. §-ának (1) bekezdése a következő g) ponttal egészül ki:

(Barlang, barlangszakasz kiépítése körébe tartozik a barlang védelmét, kutatását, a barlangban történő közlekedést vagy egyéb hasznosítási célt szolgáló műtárgy, műszaki létesítmény tartós elhelyezése, illetve az ezek létesítéséhez, fenntartásához kapcsolódó tevékenységek, melyek a következők:)

"g) az ismert barlang, barlangszakasz mesterséges vágattal történő megnyitása, valamint ismert barlangok, barlangszakaszok között mesterséges átjáró létesítése."

12. §

Az R. 2. számú mellékletének helyébe e rendelet 1. számú melléklete lép.

13. §

Az R. 3. számú melléklete II. pontjának 3. alpontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"3. Az összóraszámból mindkét képzés esetében 50% elmélet, 50% gyakorlat."

14. §

Az R. 4. számú mellékletének helyébe e rendelet 2. számú melléklete lép.

15. §

Az R. e rendelet 3. számú melléklete szerinti 5. számú melléklettel egészül ki.

16. §

E rendelet a kihirdetését követő 45. napon lép hatályba, ezzel egyidejűleg az R. 8. §-ának (1) bekezdése hatályát veszti.

Dr. Persányi Miklós s. k.,

környezetvédelmi és vízügyi miniszter

1. számú melléklet a 3/2007. (I. 22.) KvVM rendelethez

[2. számú melléklet a 13/1998. (V. 6.) KTM rendelethez]

Az igazgatóság hozzájárulásával látogatható barlangok köre

1. Aggteleki Nemzeti Park Igazgatóság működési területén

Almási-zsomboly

Baradla-barlang (látogatók számára nem megnyitott szakaszok)

Baradla-Hosszú-Alsóbarlang

Baradla-tetői-zsomboly

Bába-völgyi 2. sz. víznyelő barlangja

Béke-barlang (látogatók számára nem megnyitott szakaszok)

Csapás-tetői-barlang

Csörgő-forrásbarlang

Danca-barlang

Esztramosi Felső-táró 2. sz. ürege

Esztramosi (Földvári)-barlang

Frank-barlang

Hosszú-tetői-barlang

Imolai-ördöglyuk

Kopaszgaly-oldali 2. sz. víznyelőbarlang

Kopasz-vigasz-barlang

Kossuth-barlang

Magas-tetői-barlang

Meteor-barlang

Rákóczi 1. sz. barlang (látogatók számára nem megnyitott szakaszok)

Rákóczi 2. sz. barlang

Rákóczi 3. sz. barlang

Rákóczi-oldaltáró barlangja

Rejtek-zsomboly

Szabadság-barlang

Szabó-pallagi-zsomboly

Széki-zsomboly

Teresztenyei-forrásbarlang

Vass Imre-barlang (látogatók számára nem megnyitott szakaszok)

Vecsem-bükki-zsomboly

2. Bükki Nemzeti Park Igazgatóság működési területén

Bükk hegység

Anna-barlang (látogatók számára nem megnyitott szakaszok)

Balekina-barlang

Bányász-barlang

Bolhási-Jávorkúti-barlangrendszer (látogatók számára nem megnyitott szakaszok)

Borókás-tebri 2. sz. víznyelőbarlang

Borókás-tebri 4. sz. víznyelőbarlang

Bronzika-barlang

Diabáz-barlang

Diósgyőr-tapolcai-barlang (a fürdő céljára nem hasznosított szakaszok)

Esztáz-kői-barlang (látogatók számára nem megnyitott szakaszok)

Fecske-lyuk

Fekete-barlang

Garadna-forrásbarlang

Gyurkó-lápai-barlang (látogatók számára nem megnyitott szakaszok)

Hajnóczy-barlang

Három-kúti-barlang

Hillebrand Jenő-barlang (látogatók számára nem megnyitott szakaszok)

István-lápai-barlang

Jáspis-barlang

Kis-kőháti-zsomboly

Kő-lyuk (látogatók számára nem megnyitott szakaszok)

Lilla-barlang (látogatók számára nem megnyitott szakaszok)

Létrási-vizesbarlang (látogatók számára nem megnyitott szakaszok)

Mexikó-völgyi-víznyelőbarlang

Nagykőmázsa-oldali-zsomboly

Pénz-pataki-víznyelőbarlang

Spejzi-barlang

Szalajka-forrásbarlang

Szamentu-barlang

Szeleta-zsomboly

Szent István-barlang (látogatók számára nem megnyitott szakaszok)

Szepesi-Láner-barlangrendszer

Szirén-barlang

Tatár-árki-barlang

Vár-tetői-barlang

Vesszős-gerinci-barlang

Vénusz-barlang (látogatók számára nem megnyitott szakaszok)

Viktória-barlang

Cserhát hegység

Felsőpetényi-barlangok

Nézsai-víznyelőbarlang

Mátra hegység

Csörgő-lyuk

3. Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság működési területén

Bakony hegység

Alba Regia-barlang

Budai-hegység

Bagyura-Harcsaszájú-Kis-Hideglyuk-barlangrendszer

Barit-barlang

Bátori-barlang

Bekey-barlang

Budai Vár-barlang (látogatók számára nem megnyitott szakaszok)

Ferenc-hegyi-barlang

Gellért-hegyi-aragonit-barlang

Hideg-lyuk

József-hegyi-barlang

József-hegyi 2-3. sz. barlang

Látó-hegyi-barlang

Molnár János-barlang

Ördögárok utcai-barlang

Pálvölgyi-Mátyáshegyi-barlangrendszer (látogatók számára nem megnyitott szakaszok)

Rácskai-barlang

Solymári-ördöglyuk (látogatók számára nem megnyitott szakaszok)

Szemlő-hegyi-barlang (látogatók számára nem megnyitott szakaszok)

Tábor-hegyi-barlang

Gerecse hegység

Angyal-forrási-barlang

Babál-barlang

Bajóti Büdös-lyuk

Bartha-kút-barlang

Dorogi 9. és 10. sz. kaverna

Gorba-tetői-barlang

Jura-zsomboly

Kálvária-hegyi 1. és 2. sz. barlang

Keselő-hegyi-barlang

Keselő-hegyi 2., 4., 11. és 21. sz. barlangok

Kullancsos-barlang

Lábatlani Sárkány-lyuk

Legyes-barlang

Lengyel-barlang

Megalodus-barlang

Öreg-kői 1. sz. zsomboly

Pisznice-barlang

Pisznicei Határ-barlang

Pisznicei-zsomboly

Tokodi vízakna hasadékbarlangja

Tükör-forrási-barlang

Tűzköves-barlang

Veres-hegyi-barlang

Vértes László-barlang

Naszályi-rög

Naszályi-víznyelőbarlang

Násznép-barlang (lezárt szakaszok)

Nincskegyelem-aknabarlang

Pilis hegység

Ajándék-barlang

Amazonok-barlangja

Amfiteátrum-barlang

Arany-lyuk

Ariadne-barlang

Kis-Strázsahegyi-hasadékbarlang

Leány-Legény-barlangrendszer

Nagy-Somlyóhegyi-barlang

Papp Ferenc-barlang

Pilis-barlang Pomázi

Felső-barlang

Porhintő-barlang

Róka-hegyi-barlang

Sátorkőpusztai-barlang (látogatók számára nem megnyitott szakaszok)

Strázsa-hegyi barlang (lezárt szakaszok)

Szabó József-barlang

Szent Özséb-barlang

Szoplaki-ördöglyuk

Ürömi-víznyelőbarlang

Vértes hegység

Gánti-barlang

Vértessomlói-barlang

Visegrádi-hegység

Széchy Dénes-barlang

4. Balatoni Nemzeti Park Igazgatóság működési területén

Bakony hegység

Bükkös-árki-barlang

Bongó-zsomboly

Csengő-zsomboly

Csipkés-zsomboly

Diófás-zsomboly

Hajszabarnai-barlang

Háromkürtő-zsomboly

Jubileum-zsomboly

Károlyházi-zsomboly

Kőris-hegyi-ördöglik

Pipa-zsomboly

Szelelő-lyuk

Szentgáli-kőlik

Tábla-völgyi-barlang

Tűzköves-hegyi-barlang

Keszthelyi-hegység

Acheron-kútbarlang

Cserszegtomaji-kútbarlang

Csodabogyós-barlang (látogatók számára nem megnyitott szakaszok)

Döme-barlang

Edericsi Szél-lik

Jakucs László-barlang

Tapolcai-medence

Berger Károly-barlang

Tapolcai Kórház-barlang (a gyógyászati célra nem hasznosított szakaszok)

Tapolcai-tavasbarlang (látogatók számára nem megnyitott szakaszok)

5. Duna-Dráva Nemzeti Park Igazgatóság működési területén

Mecsek hegység

Abaligeti-barlang (nem megnyitott szakaszok)

Büdös-kúti-zsomboly

Duó-zsomboly

Jószerencsét-aknabarlang

Korall-zsomboly

Madárka-zsomboly

Mánfai-kőlyuk

Mészégető-források barlangja (látogatók számára nem megnyitott szakaszok)

Orfűi Vízfő-barlang

Remény-zsomboly

Spirál-víznyelőbarlang

Szuadó-völgyi-víznyelőbarlang (látogatók számára nem megnyitott szakaszok)

Tettyei-forrásbarlang

Trió-barlang

Vásáros úti-zsomboly

Villányi-hegység

Beremendi-kristálybarlang Nagyharsányi-kristálybarlang

6. Fertő-Hanság Nemzeti Park Igazgatóság működési területén

Szárhalmi-barlang

2. számú melléklet a 3/2007. (I. 22.) KvVM rendelethez

[4. számú melléklet a 13/1998. (V. 6.) KTM rendelethez]

A barlangi túravezetői és a barlangi kutatásvezetői igazolványok mintája

3. számú melléklet a 3/2007. (I. 22.) KvVM rendelethez

[5. számú melléklet a 13/1998. (V. 6.) KTM rendelethez]

A) A látogatási célú barlangi búvármerülésre igénybe vehető barlangok köre

1. Aggteleki Nemzeti Park Igazgatóság működési területén:

Baradla Rövid-Alsóbarlang első zárt (4. számú) szifonja (gyakorisági korlátozás nélkül)

2. Bükki Nemzeti Park Igazgatóság működési területén:

Szalajka-forrásbarlang (legfeljebb 5×2 fő/nap)

3. Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság működési területén:

Molnár János-barlang (legfeljebb 10 fő/nap)

Rácz-fürdői-forrásbarlang (legfeljebb 3 fő/hét)

4. Balatoni Nemzeti Park Igazgatóság működési területén:

Halász Árpád-barlang (legfeljebb 2×2 fő/nap)

Hévízi-forrásbarlang (legfeljebb 10 fő/nap)

Tapolcai Kórház-barlang (legfeljebb 4 fő/nap)

Tapolcai-tavasbarlang (legfeljebb 20 fő/nap)

5. Duna-Dráva Nemzeti Park Igazgatóság működési területén:

Abaligeti-barlang (legfeljebb 3×3 fő/nap)

B) A búvároktatás céljára igénybe vehető barlangok köre

1. Aggteleki Nemzeti Park Igazgatóság működési területén:

Baradla Rövid-Alsóbarlang első zárt (4. számú) szifonja (gyakorisági korlátozás nélkül)

2. Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság működési területén:

Molnár János-barlang (legfeljebb 10 fő/nap)

Rácz-fürdői-forrásbarlang (legfeljebb 3 fő/hét)

3. Balatoni Nemzeti Park Igazgatóság működési területén:

Hévízi-forrásbarlang (legfeljebb 10 fő/nap)

Tapolcai-tavasbarlang (legfeljebb 20 fő/nap)

Lábjegyzetek:

[1] * A sportról szóló 2004. évi I. törvény.

Tartalomjegyzék