158/2008. (VI. 10.) Korm. rendelet
a közúti közlekedési szolgáltatásokról és a közúti járművek üzemben tartásáról szóló 89/1988. (XII. 20.) MT rendelet módosításáról
A közúti közlekedésről szóló 1988. évi I. törvény 48. §-a (3) bekezdése a) pontjának 1., 5. és 8. alpontjában, valamint a nemzetbiztonsági szolgálatokról szóló 1995. évi CXXV. törvény 77. §-a (1) bekezdése b) pontjában kapott felhatalmazás alapján - az Alkotmány 35. §-a (1) bekezdésének b) pontjában meghatározott feladatkörében eljárva - a Kormány a következőket rendeli el:
1. §
A közúti közlekedési szolgáltatásokról és a közúti járművek üzemben tartásáról szóló 89/1988. (XII. 20.) MT rendelet (a továbbiakban: R.) 1. §-ának (1)-(2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) A rendelet hatálya azokra a gazdálkodó szervezetekre [a Polgári Törvénykönyvről szóló 1959. évi IV. törvény (Ptk.) 685. §-ának c) pontja] terjed ki, amelyek
a) a Magyar Köztársaság területén belföldi vagy nemzetközi forgalomban - ideértve az átmenő forgalmat is -közúti közlekedési szolgáltatást végeznek, illetőleg a Magyar Köztársaság területén közúti járművet (a továbbiakban: jármű) tartanak üzemben;
b) a Magyar Köztársaság területén kívül magyar hatósági engedéllyel és jelzéssel ellátott járművel közúti áruszállítást vagy személyszállítást végeznek;
c) a külön jogszabályban meghatározott C1, C1+E, C, C+E, illetve D1, D1+E, D, D+E kategóriában érvényesített vezetői engedéllyel vezethető gépkocsival közúti áru- vagy személyszállítást végeznek, a 11. § (1) bekezdése és az 1. számú melléklet rendelkezései tekintetében.
(2) A rendelet alkalmazásában közúti közlekedési szolgáltatás: járművel üzletszerűen [díj ellenében (ellenérték fejében), gazdasági tevékenységként] végzett személyszállítás, áruszállítás, bérvontatás és autómentés, ideértve a jármű gépjárművezetővel együtt történő rendelkezésre bocsátását is."
2. §
Az R. 3. §-ának helyébe a következő rendelkezés lép:
"3. § A közúti közlekedési szolgáltatás csak abban az esetben kezdhető meg, ha a szolgáltatást végző a 2. § (1) bekezdésében megjelölt tevékenységre az engedélyt megszerezte, illetőleg a 2. § (2) bekezdésében előírt bejelentési kötelezettségének eleget tett, továbbá a 2. § (1) bekezdésének c) pontjában foglalt tevékenységhez használt, engedélyezett járművet (járműveket) külön jogszabályban meghatározott színű hatósági jelzéssel (a továbbiakban: különleges rendszámtábla) látták el. Különleges rendszámtáblával a 2. § (1) bekezdésének a) és b) pontjában foglalt tevékenységekhez használt jármű is ellátható."
3. §
Az R. 21. §-ának (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(3) A nemzetközi szerződések szerint engedélyköteles személyszállítási tevékenységet végző autóbuszok járati engedélyeit a nemzetközi szerződésekben meghatározott keretek között az NKH Kiemelt Ügyek Igazgatósága adja ki. Az engedélyt - a másik szerződő fél illetékes hatóságának egyidejű értesítésével - az NKH Kiemelt Ügyek Igazgatósága határozattal visszavonja, ha az engedélyes az engedély kiadásának feltételeit már nem teljesíti, illetve súlyosan vagy ismételten megsérti az engedélyezett tevékenység végzésére vonatkozó előírásokat."
4. §
(1) Az R. 23. §-ának (2)-(3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(2) Autóbuszmenetlevélként a 2. számú melléklet A) pontjában meghatározott vagy olyan okmány használható, amely legalább a következő adatokat tartalmazza:
a) a személyszállítás jellege (szerződéses, különjárati, rendelkezésre bocsátás),
b) az üzemben tartó és - amennyiben van ilyen - a megrendelő (szerződő fél) megnevezése és címe,
c) a jármű rendszáma és a gépjárművezető (gépjárművezetők) neve,
d) a jármű kiállításának helye és ideje,
e) az útvonal az indulások, megállások, érkezések helyének és idejének, a szállított utasok számának, a kilométeróra állásának, valamint a megtett kilométer-teljesítménynek a feltüntetésével.
(3) Fuvarlevélként a 2. számú melléklet B) pontjában meghatározott vagy olyan okmány használható, amely legalább a következő adatokat tartalmazza:
a) a szállítás jellege (fuvarozás, rendelkezésre bocsátás, bérvontatás, autómentés),
b) az üzemben tartó és a fuvaroztató megnevezése, címe,
c) a jármű rendszáma és a gépjárművezető (gépjárművezetők) neve,
d) az árura vonatkozó adatok [az áru megnevezése, mennyisége, a csomagolás módja, veszélyes áruknál a Veszélyes Aruk Nemzetközi Közúti Szállításáról szóló Európai megállapodás (ADR) szerinti adatok], illetőleg a vontatott vagy szállított járműre vonatkozó adatok (tulajdonos vagy üzembentartó megnevezése, címe, jármű rendszáma),
e) az áru átvételének és kiszolgáltatásának helye, ideje,
f) az útvonal az indulás, a megállások (fel- és lerakodás), az érkezés helyének és idejének, a kilométeróra állásának, valamint a - rakománnyal vagy rakomány nélkül -megtett kilométer-teljesítménynek a feltüntetésével."
(2) Az R. 23. §-ának (5) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(5) A (4) bekezdésben meghatározott esetekben menetlevélként a 2. számú melléklet A), illetőleg C) pontja szerinti vagy olyan okmány használható, amely legalább a következő adatokat tartalmazza:
a) azüzemben tartó megnevezése, székhelye és a gépjárművezető neve,
b) a jármű rendszáma, telephelye,
c) a rakományra vonatkozó (a szállítmány megnevezése, mennyisége, származása, a csomagolás módja, veszélyes áruknál az ADR szerinti adatok), illetőleg a szállított személyek számára vonatkozó adatok az indulás, a megállások és az érkezés helyének és idejének, a kilométeróra állásának, valamint a megtett kilométer-teljesítménynek a feltüntetésével."
(3) Az R. 23. §-ának (6) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(6) Az (1) és (4) bekezdésben meghatározott tevékenységre elrendelt okmány szigorú számadásúnak minősül, azt eseményszerűen kell vezetni. A gépjármű használatba adásának igazolására az e rendeletben említett menetlevél és fuvarlevél abban az esetben alkalmazható, ha az tartalmazza a közúti közlekedésről szóló 1988. évi I. törvény 21/A. §-ának (4) bekezdése szerinti adatokat is. A mentesülés igazolásához szükséges adatokat az üzemben tartó utólag is rájegyezheti a fuvarlevélre, illetve menetlevélre."
(4) Az R. 23. §-ának (14) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(14) A (2)-(4) bekezdésben meghatározott okmányt az üzemben tartó vagy írásbeli felhatalmazása alapján a jármű vezetője állítja ki, aki köteles azt a szállítás során eseményszerűen vezetni és aláírásával hitelesíteni. Közúti közlekedési szolgáltatás esetén a megrendelő, illetőleg a fuvaroztató az okmányon igazolja az elvégzett teljesítményt, árufuvarozásnál az áru átvételét is."
5. §
(1) Az R. 1. számú melléklete A. része II. fejezetének 3. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
"3. Az 1. pontban meghatározott nemzetközi autóbuszos szolgáltatói képesítés
a) 2003. szeptember 10-e előtt megszerzett képesítés esetében 2008. szeptember 10-éig,
b) 2003. szeptember 9-ét követően megszerzett képesítés esetében a megszerzésétől számított 5 évig érvényes, amely a B. részben meghatározott képesítéssel hosszabbítható meg."
(2) Az R. 1. számú melléklete A. részének II. fejezete a következő 4. ponttal egészül ki:
"4. A 2. pontban meghatározott nemzetközi árufuvarozói szolgáltató képesítés
a) 2004. szeptember 10-e előtt megszerzett képesítés esetében 2009. szeptember 10-éig,
b) 2004. szeptember 9-ét követően megszerzett képesítés esetében a megszerzésétől számított 5 évig érvényes, amely a B. részben meghatározott képesítéssel hosszabbítható meg."
6. §
(1) Ez a rendelet 2008. július 1-jén lép hatályba.
(2) E rendelet hatálybalépésével egyidejűleg hatályát veszti a biztonsági okmányok védelmének rendjéről szóló 86/1996. (VI. 14.) Korm. rendelet 1. számú melléklete II. részének 13-15. pontja.
(3) Ez a rendelet a hatálybalépését követő napon hatályát veszti.
Gyurcsány Ferenc s. k.,
miniszterelnök