38/2008. (II. 23.) Korm. rendelet

az elektronikus hírközlési feladatokat ellátó szervezetek és a titkos információgyűjtésre, illetve titkos adatszerzésre felhatalmazott szervezetek együttműködésének rendjéről szóló 180/2004. (V. 26.) Korm. rendelet módosításáról

A nemzetbiztonsági szolgálatokról szóló 1995. évi CXXV. törvény 77. § (1) bekezdés c) pontjában, az elektronikus hírközlésről szóló 2003. évi C. törvény 182. § (2) bekezdés f) pontjában, valamint a büntetőeljárásról szóló 1998. évi XIX. törvény 604. § (1) bekezdés b) pontjában kapott felhatalmazás alapján, az Alkotmány 35. § (1) bekezdés b) pontjában meghatározott feladatkörében eljárva a Kormány a következőket rendeli el:

1. §

Az elektronikus hírközlési feladatokat ellátó szervezetek és a titkos információgyűjtésre, illetve titkos adatszerzésre felhatalmazott szervezetek együttműködésének rendjéről szóló 180/2004. (V. 26.) Korm. rendelet (a továbbiakban: R.) 2. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"2. § E rendelet alkalmazásában

a) kommunikáció: az Eht. 159/A. § (6) bekezdésében meghatározott fogalom;

b) kommunikáció tartalma: a kommunikáció során továbbított - beszéd vagy nem beszéd jellegű információt hordozó analóg vagy digitális - jel, jelzés (a kísérőadat kivételével), függetlenül annak megjelenési formájától;

c) a titkos információgyűjtés eszközei és módszerei alkalmazási feltételeit az Eht. 92. §-ának (4)-(5) bekezdése szerint biztosító rendszer, illetve berendezés: az elektronikus hírközlő berendezések és az elektronikus hírközlő hálózatok együttesének azon integrált, illetve kiegészítő része, amely titkos információgyűjtésre vonatkozó igény kielégítését teszi lehetővé oly módon, hogy a megismerni kívánt információkat - a kommunikáció tartalmát és a kommunikációval összefüggő kísérőadatokat - az egyéb információktól elkülönítve, eredeti formában hozzáférhetővé teszi a titkos információgyűjtésre felhatalmazott szervezet részére;

d) szaktechnikai eszköz: az elektronikus hírközlési szolgáltató használatában lévő helyiségében, létesítményében elhelyezett, a titkos információgyűjtésre felhatalmazott szervezet tulajdonát képező vagy jogszerű használatában lévő, a titkos információgyűjtés végrehajtása során az adatok fogadásával, feldolgozásával, továbbításával és rögzítésével kapcsolatos funkciókat megvalósító eszköz;

e) kísérőadat: az elektronikus hírközlési szolgáltató hálózatában és azzal összefüggő informatikai rendszereiben egy adott kommunikációval összefüggésben az adott szolgáltatás teljesítésével kapcsolatban keletkező, illetve az elektronikus hírközlési szolgáltató hálózatában rendelkezésre álló adat."

2. §

Az R. 3. § (1) és (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) Az Eht. 92. §-ának (3) bekezdésében foglalt tájékoztatási kötelezettség keretében az elektronikus hírközlési szolgáltató az általa biztosított előfizetői és felhasználói hozzáférések, működtetett elektronikus hírközlő hálózat, illetőleg nyújtott szolgáltatások tekintetében a Nemzetbiztonsági Szakszolgálat (a továbbiakban: NBSZ) kérésére köteles megadni mindazokat az adatokat, információkat, amelyek a titkos információgyűjtés eszközeinek, módszereinek alkalmazásához és egyéb feltételeinek meghatározásához, valamint a titkos információgyűjtéssel kapcsolatos feladatok ellátásához szükségesek.

(2) Amennyiben az NBSZ-szel közölt, (1) bekezdés szerinti adatokban olyan változás következik be, amely kihatással van a titkos információgyűjtés eszközeinek, módszereinek alkalmazására, egyéb feltételeinek meghatározására, illetve a titkos információgyűjtéssel kapcsolatos feladatok végrehajtására, az elektronikus hírközlési szolgáltató köteles arról az NBSZ-t értesíteni."

3. §

Az R. 5. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A külső engedélyhez nem kötött titkos információgyűjtés során a titkos információgyűjtésre felhatalmazott szervezetek az NBSZ-en keresztül, vagy közvetlenül az elektronikus hírközlési szolgáltatótól kérelmezik az Eht. 156. §-ának (9) bekezdésében, 157. §-ának (10) bekezdésében, illetve 159/A. §-ának(1)-(2) bekezdésében meghatározott adatok szolgáltatását."

4. §

Az R. 6. § (1)-(3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) Amennyiben az elektronikus hírközlő hálózaton folytatott kommunikáció tartalma és a kísérőadatok megismeréséhez igazságügyért felelős miniszteri vagy bírói engedély szükséges, a titkos információgyűjtésre felhatalmazott szervezetek igényeinek kielégítését - külön törvényben meghatározott feltételek mellett - az NBSZ látja el.

(2) A kommunikáció a 2. § c) és d) pontjában meghatározott rendszer, illetve eszköz igénybevételével kinyerhető tartalmát és annak kísérőadatát az elektronikus hírközlési szolgáltatótól kizárólag az NBSZ igényelheti, illetve a szolgáltató ezeket az adatokat csak az NBSZ részére adhatja át. Amennyiben az elektronikus hírközlési szolgáltató az előfizető által kezdeményezett vagy fogadott kommunikáció tartalmát bármely módon megváltoztatja, kódolja vagy tömöríti, a kommunikáció tartalmán a visszaalakított, dekódolt vagy tömörítés előtti alakot kell érteni.

(3) A külső engedélyhez kötött titkos információgyűjtés végrehajtása az elektronikus hírközlési szolgáltató alkalmazottainak személyes közreműködése nélkül történik. Amennyiben a végrehajtásához az elektronikus hírközlési szolgáltató alkalmazottainak személyes közreműködése bármely okból elengedhetetlenül szükséges, a konkrét feladat végrehajtását az NBSZ írásban rendeli meg az elektronikus hírközlési szolgáltatótól."

5. §

Az R. 7. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"7. § (1) Az elektronikus hírközlési szolgáltató viseli a 2. § c) pontjában meghatározott rendszer, valamint az 5. §-ban meghatározott adatok átadását biztosító adatkapcsolat és egyeztetett felület kiépítésének összes költségét.

(2) Az alapkiépítésű monitoring alrendszer és a kilépési pont közötti összeköttetés kialakításának költségei az elektronikus hírközlési szolgáltatót terhelik.

(3) Az elektronikus hírközlési szolgáltató viseli az (1) és (2) bekezdésben meghatározott rendszereket érintő, az általa végrehajtott rendszer-, illetve szolgáltatásfejlesztés, valamint az elektronikus hírközlési szolgáltató szervezeti átalakítása következtében felmerülő fejlesztési költségeket.

(4) A kommunikáció tartalmának, a kísérőadatoknak, valamint az 5. §-ban meghatározott adatoknak a titkos információgyűjtésre felhatalmazott szervezetek részére történő átadása térítésmentes.

(5) Amennyiben az NBSZ az alapkiépítésűnél nagyobb kapacitású monitoring alrendszer kiépítését igényli, ennek többletköltségei az NBSZ-t terhelik.

(6) Amennyiben a 3. § (3) bekezdésének c) pontjában meghatározott helyiség esetében az NBSZ igénye - helyiségenként - meghaladja a 6 m2-t, abban az esetben az elektronikus hírközlési szolgáltató a többletigényre vonatkozóan költségtérítésre jogosult. E tekintetben az elektronikus hírközlési szolgáltatók egymás közötti helymegosztására vonatkozó költségszámítási elvek az irányadók.

(7) A 3. § (3) bekezdésének e) és f) pontjában foglaltak munkarenden kívüli teljesítése esetén az elektronikus hírközlési szolgáltató abban az esetben igényelheti ténylegesen felmerült költségei megtérítését, amennyiben alkalmazottjának kifejezetten e feladatok miatti személyes igénybevétele is szükséges a végrehajtáshoz."

6. §

Az R. 13. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"13. § A titkos információgyűjtéssel összefüggő tevékenység végzésében, valamint a 2. § c) és d) pontjaiban, illetve az Eht. 92. §-ának (5) bekezdésében foglalt rendszer, berendezés telepítésében, üzemeltetésében, rendszerfelügyeletében, javításában, karbantartásában az a személy vehet részt, aki az Nbtv.-ben meghatározott "C" típusú nemzetbiztonsági ellenőrzésen megfelelt és rendelkezik az elektronikus hírközlési szolgáltató vezető tisztségviselője által az NBSZ egyetértésével kiadott megbízással. A megbízást írásba kell foglalni."

7. §

(1) Ez a rendelet 2008. március 15-én lép hatályba, és a hatálybalépését követő napon hatályát veszti.

(2) E rendelet hatálybalépésével egyidejűleg az R. 5. § (2) bekezdése, 17. § (3) bekezdés e) pontja, továbbá 21. § (2) bekezdése hatályát veszti.

(3) E rendelet hatálybalépésével egyidejűleg az R. 3. § (3) bekezdés b) pontjában, valamint 4. § (1) és (2) bekezdésében az "Eht. 92. §-ának (2)-(3) bekezdésében" szövegrész helyébe az "Eht. 92. §-ának (4)-(5) bekezdésében" szöveg, 8. § (1) bekezdésében a "2. § a) és b) pontjaiban" szövegrész helyébe a "2. § c) és d) pontjaiban" szöveg, 11. § (1) és (2) bekezdésében a "2. § a) pontja szerinti rendszerbe, illetve a 2. § b) pontja szerinti eszközzel" szövegrész helyébe a "2. § c) pontja szerinti rendszerbe, illetve a 2. § d) pontja szerinti eszközzel" szöveg, 15. §-ában a "2. § a) és b) pontjaiban, illetve az Eht. 92. §-ának (3) bekezdésében" szövegrész helyébe a "2. § c) és d) pontjaiban, illetve az Eht. 92. §-ának (5) bekezdésében" szöveg, 16. §-ában a "2. § a) pontjában" szövegrész helyébe a "2. § c) pontjában" szöveg, 17. § (3) bekezdés d) pontjában a "2. § a) pontja" szövegrész helyébe a "2. § c) pontja" szöveg, i) pontjában az "Eht. 92. §-ának (4) bekezdésében" szövegrész helyébe az "Eht. 92. §-ának (6) bekezdésében" szöveg lép.

8. §

E rendelet 3. §-a a következő uniós jogi aktusnak való megfelelést szolgálja:

az Európai Parlament és a Tanács 2006/24/EK irányelve (2006. március 15.) a nyilvánosan elérhető elektronikus hírközlési szolgáltatások nyújtása, illetve a nyilvános hírközlő hálózatok szolgáltatása keretében előállított vagy feldolgozott adatok megőrzéséről és a 2002/58/EK irányelv módosításáról.

Gyurcsány Ferenc s. k.,

miniszterelnök