81/2008. (VI. 24.) FVM rendelet
a baromfi ágazatban igénybe vehető állatjóléti támogatások feltételeiről szóló 139/2007. (XI. 28.) FVM rendelet módosításáról
A mezőgazdasági, agrár-vidékfejlesztési, valamint halászati támogatásokhoz és egyéb intézkedésekhez kapcsolódó eljárás egyes kérdéseiről szóló 2007. évi XVII. törvény 81. § (4) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján - a földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter feladat- és hatásköréről szóló 162/2006. (VII. 28.) Korm. rendelet 1. § a) pontjában meghatározott feladatkörben eljárva - a következőket rendelem:
1. §
(1) A baromfi ágazatban igénybe vehető állatjóléti támogatások feltételeiről szóló 139/2007. (XI. 28.) FVM rendelet (a továbbiakban: R.) 1. § (1) bekezdés b) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
[E rendelet alkalmazásában:]
"b) baromfiállomány: egy baromfitelepre legfeljebb 14 napos - pulyka és tyúk állomány esetében legfeljebb 28 napos - kikelési időszak alatt letelepített azonos fajú és fajtájú baromfi; több szakaszú nevelésű vagy hasznosítású állományokat ugyanazon állománynak kell tekinteni, még a tartási hely megváltozása esetén is;"
(2) Az R. 1. §-ának (1) bekezdése a következő d) ponttal egészül ki:
[E rendelet alkalmazásában:]
"d) állomány azonosító: a tartási helyek, tenyészetek és az ezekkel kapcsolatos egyes adatok országos nyilvántartási rendszeréről szóló 119/2007. (X. 18.) FVM rendelet 2. § 15. pontjában meghatározott tartási hely Országos Adatbázisban szereplő hét jegyű azonosító kódja."
(3) Az R. 1. § (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(4) Az állategység számítás módját baromfifajonként és hasznosítási irányonként állategyedekre vonatkozóan az 1. számú melléklet tartalmazza. Az állategység kiszámításának alapja a 3., a 6., valamint a 7. §-ban meghatározott támogatási jogcímeknél a naposkori letelepítési állatlétszám, házityúknál (BTO 0124101200 és 0124101310) az átminősítéskori állatlétszám, a 4. és az 5. §-ban meghatározott támogatási jogcímeknél a vágóhídra levágásra leadott állatlétszám."
(4) Az R. 1. § (5) és (6) bekezdése helyébe a következő rendelkezések lépnek:
"(5) E rendelet alapján támogatás adott támogatási évben az összes baromfifélére legfeljebb négymilliárd forint összegig nyújtható. A támogatási keret a 4. számú mellékletben foglaltak alapján, fajonként és termékenként elkülönített támogatási pénzösszegek szerint kerül felosztásra.
(6) A támogatást baromfiállományonként lehet igényelni. A támogatás csak valamely nevelési vagy hasznosítási szakaszban vagy az egyes szakaszokban jogcímek szerint megosztva igényelhető. Amennyiben adott támogatási évben a támogatható igény az egyes fajok és termékek esetében a 4. számú melléklet szerinti, a fajonként és termékenként meghatározott elkülönített támogatási pénzösszeget meghaladja, az elkülönített támogatási pénzösszeget meghaladó támogatási kérelmeket a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (a továbbiakban: MVH)- a Tv. 56. § (3) bekezdésének a) pontjában foglaltak alapján - elutasítja."
2. §
(1) Az R. 2. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) E rendelet alapján támogatási kérelmet nyújthat be:
a) csőd-, felszámolási, adósságrendezési vagy végelszámolási eljárás alatt nem álló jogi személy, jogi személyiség nélküli gazdasági társaság,
b) gazdálkodási tevékenységével összefüggésben végrehajtási eljárás alatt nem álló egyéni vállalkozó,
c) végrehajtási eljárás alatt nem álló, a személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény szerint mezőgazdasági őstermelői igazolvánnyal rendelkező természetes személy, ideértve a külön törvényben meghatározott családi gazdálkodót, aki (amely) a támogatási alapot képező állatok nevelését, hizlalását, házityúk esetében a tojás termelését saját kockázatára végzi, saját vagy integrátori finanszírozással a vágóbaromfit közvetlenül vagy közvetve továbbtartásra vagy vágásra, házityúknál a megtermelt tojást keltetésre vagy forgalmazásra, illetve feldolgozásra adja át (a továbbiakban: igénylő) ."
(2) Az R. 2. §-ának (4) és (5) bekezdése helyébe a következő rendelkezések lépnek:
"(4) E rendelet szerinti támogatás baromfiállományonként és jogcímenként egy alkalommal igényelhető a 2. számú melléklet szerinti támogatási kérelemnek az igénylő lakhelye, illetve székhelye szerint illetékes MVH megyei kirendeltségéhez, személyes benyújtásával vagy postai úton történő megküldésével. A támogatási kérelmet folyamatosan, de legkésőbb a támogatási évet követő év február 15. napjáig lehet benyújtani.
(5) A támogatási kérelemhez csatolni kell az egyes jogcímeknél meghatározott dokumentumokat, a 2. § (2) bekezdésének a) pontjában foglaltak vállalásáról szóló nyilatkozatot, továbbá a területileg illetékes állategészségügyi hatóságnak az állategészségügyi nyilvántartási kötelezettségek, valamint az állategészségügyi és állatvédelmi szabályok betartásáról szóló igazolását."
3. §
(1) Az R. 3. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) E jogcím alapján az az igénylő jogosult támogatásra, aki vagy amely rendszeresen, baromfiállományonként, de legalább naptári negyedévenként egy alkalommal ellenőrizteti az általa felhasznált baromfi nevelő-, pulyka utónevelésnél befejező, hízott viziszárnyasnál hizlaló keveréktakarmány nem kívánatos anyagtartalmát, ezen belül a mikotoxin tartalmat."
(2) Az R. 3. § (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(4) E rendelet 2. számú melléklete szerinti támogatási kérelemhez csatolni kell a vizsgálat elvégzésére akkreditált laboratórium vonatkozó, a (3) bekezdésben meghatározott értékre is kiterjedő igazolását. A laboratóriumi vizsgálat dokumentuma a takarmánygyártótól is beszerezhető, ebben az esetben a takarmánygyártó nyilatkozik az igénylő által vásárolt takarmány mennyiségéről és a vásárlás időpontjáról."
4. §
Az R. 6. § (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(3) Az igénylő által használt baromfi nevelő-, házityúknál tojó-I, pulyka utónevelésnél befejező, hízott viziszárnyasnál hizlaló keveréktakarmányban az állati fehérje eredetű anyagok a laborvizsgálati kimutatási határértéket nem érhetik el. Az igénylő köteles baromfiállományonként, de legalább naptári negyedévenként egy alkalommal ilyen irányú vizsgálatot végeztetni akkreditált laboratóriumban, az állatállományt felügyelő, kezelő állatorvos által célzottan vett takarmány mintából. A laboratóriumi vizsgálat dokumentuma a takarmánygyártótól is beszerezhető, ebben az esetben a takarmánygyártó nyilatkozik az igénylő által vásárolt takarmány mennyiségéről és a vásárlás időpontjáról."
5. §
(1) A R. 7. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) E jogcím alapján az az igénylő jogosult támogatásra, aki (amely) a baromfiállomány takarmányozásához - a 3. számú mellékletben előírt dokumentumokkal igazolt - ivóvíz minőségű vizet használ."
(2) Az R. 7. § (3) és (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezések lépnek:
"(3) Az igénylőnek az általa a takarmányozáshoz használt víz (1) bekezdésben előírt feltételnek való megfelelését a támogatási évben legalább egy alkalommal ellenőriztetnie kell ivóvízvizsgálatra akkreditált laboratóriummal.
(4) A rendelet 2. számú melléklete szerinti támogatási kérelemhez csatolni kell a 3. számú mellékletben meghatározott dokumentumok valamelyikét."
6. §
(1) Az R. 2. számú mellékletének 3. pontja a következő 3.8. alponttal egészül ki:
"3.8. Nyilatkozom, hogy a támogatási kérelmemben szereplő állatjóléti tevékenységeket a támogatási kérelem benyújtásától számított legalább öt éven át folytatom."
(2) Az R. az e rendelet 1. és 2. számú melléklete szerinti 3. és 4. számú melléklettel egészül ki.
7. §
(1) Ez a rendelet a kihirdetését követő harmadik napon lép hatályba azzal, hogy rendelkezéseit - az 1. § (1) bekezdésében foglaltak kivételével - a 2008. január 1-je utáni időszakra vonatkozóan benyújtott támogatási kérelmekre kell alkalmazni.
(2) Az R. 1. § (3) bekezdésében "A támogatás az a)-e) pontok szerinti bármely tevékenységnek a 2. § (1) bekezdése szerinti igénylő birtokában lévő baromfiállományra vonatkoztatott folytatása esetén igényelhető." szövegrész hatályát veszti.
(3) Az R. 2. § (2) bekezdés f) pontjában "a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (a továbbiakban: MVH) " szövegrész helyébe "az MVH" szövegrész lép.
(4) Ez a rendelet 2009. február 16-án hatályát veszti.
Gráf József s. k.,
földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter
1. számú melléklet a 81/2008. (VI 24.) FVM rendelethez
[3. számú melléklet a 139/2007. (XI. 28.) FVM rendelethez]
A takarmányozáshoz használt itatóvizet ivóvíz minőségűnek kell tekinteni, ha az igénylő a támogatási kérelemhez csatolja:
a) az akkreditált laboratórium vizsgálati eredményét arról, hogy az itatásra használt víz az ivóvíz minőségi követelményeiről és az ellenőrzés rendjéről szóló 201/2001. (X. 25.) Korm. rendelet 1. számú mellékletében a víz nyerési módjától függően meghatározott határértékek tekintetében megfelel az ivóvíz minőségi követelményeinek az alábbi paraméterek vonatkozásában:
1. mikrobiológiai vizsgálatok: E. coli, telepszám 22 °C-on,
2. kémiai vizsgálatok: szín, szag, íz, nitrit, permanganát index, vezetőképesség,
valamint az igénylő nyilatkozatát arról, hogy a víznyerőhely megfelelően van kialakítva, biztosítva ezzel az itatóvíz szennyeződésének megakadályozását, vagy
b) ha a telepen az állatok vízellátása vezetékes vízhálózatról történik, a vízszolgáltató írásos nyilatkozatát arról, hogy az általa szolgáltatott víz ivóvíz minőségű.
2. számú melléklet a 81/2008. (VI 24.) FVM rendelethez
[4. számú melléklet a 139/2007. (XI 28.) FVM rendelethez]
BTO termékszám | Baromfi megnevezése BTO szerint | Elkülönített támogatási pénzösszeg (millió Ft) |
0124101220 | növendék csirke (vágócsirke) | 1900 |
0124101220 | szabadtartásos csirke és | |
0124105022 | gyöngyös | |
0124101200 | házi tyúk | 250 |
0124101310 | ||
0124102212 | pecsenyeliba | |
0124102220 | növendék liba 3 hónapos és idősebb | |
0124102222 | fiatal liba 9 héttől 9 hónapig vágásra | |
0124102223 | hízott liba | 803 |
0124104212 | pecsenyekacsa, legfeljebb 2 hónapos intenzív tartásban | |
0124104210 | növendék kacsa, 3 hónapnál fiatalabb | |
0124104222 | hízott kacsa | |
0124103220 | növendék pulyka 3 hónapos és idősebb | 1047 |
Összesen: | 4 000 |