157/2009. (XI. 18.) FVM rendelet
a gyártmánylapról
Az élelmiszerláncról és hatósági felügyeletéről szóló 2008. évi XLVI. törvény 76. § (2) bekezdés 26. pontjában kapott felhatalmazás alapján a földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter feladat- és hatásköréről szóló 162/2006. (VII. 28.) Korm. rendelet 1. § c) és f) pontjában foglalt feladatkörömben eljárva a következőket rendelem el:
1. § (1) E rendeletet - a (2) bekezdésben foglaltak kivételével - az élelmiszerláncról és hatósági felügyeletéről szóló 2008. évi XLVI. törvény Mellékletének 28. pontja szerinti felhasználónak szánt feldolgozott élelmiszereket előállító, Magyarországon működő élelmiszer-előállítókra kell alkalmazni.
(2) A rendeletet nem kell alkalmazni a külön jogszabály szerinti élelmiszer kistermelőkre, vendéglátó terméket előállítókra, valamint az egyes mezőgazdasági termékekre vonatkozó egyedi rendelkezésekről ("az egységes közös piacszervezésről") szóló, 2007. október 22-i 1234/2007/EK tanácsi rendelet XIb. mellékletében szereplő terméket előállítókra.
(3) E rendelet alkalmazásában
a) élelmiszer-előállító: az élelmiszerláncról és hatósági felügyeletéről szóló 2008. évi XLVI. törvény Mellékletének 15. pontja szerinti élelmiszer-előállítási tevékenységet végző élelmiszer-vállalkozás,
b) feldolgozott élelmiszer: az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 29-i, az élelmiszerhigiéniáról szóló 852/2004/EK rendelete 2. cikke (1) bekezdésének o) pontjában meghatározott feldolgozott termék.
2. § (1) Magyarországi felhasználónak szánt feldolgozott élelmiszerről az élelmiszer-előállító a Melléklet szerinti tartalmú gyártmánylapot köteles készíteni és vezetni.
(2) Az egymástól csak névleges tömegükben vagy térfogatukban eltérő termékekről elegendő egyetlen gyártmánylapot készíteni. Nem szükséges külön gyártmánylapot készíteni azokra a termékekre sem, amelyek csak ízesítésükben különböznek egymástól, illetve azokra amelyeket azonos tartalommal, azonos élelmiszer-előállító különböző telephelyein állítanak elő vagy azonos tartalommal különböző csomagolásban hoznak forgalomba. A névleges mennyiségeket, ízválasztékot, előállítási helyeket, csomagolási módokat és az ezekhez kapcsolódó változó elemeket a gyártmánylapon egyértelműen meg kell adni.
3. § (1) A gyártmánylapot a feldolgozott élelmiszernek a felhasználó számára történő forgalomba hozatalt megelőzően kell elkészíteni.
(2) A gyártmánylapon a termék előállítása során történő bármely változást a forgalomba hozatal megkezdése előtt át kell vezetni úgy, hogy a gyártmánylap változásai egyértelműen nyomon követhetők legyenek.
(3) A feldolgozott élelmiszernek meg kell felelnie a gyártmánylapban leírtaknak.
(4) A gyártmánylapot a termék forgalomba hozatalának megszűnését követően legalább 3 évig meg kell őrizni.
4. § Az élelmiszer-előállítónak a gyártmánylapot az előállítás helyén papíralapon, aláírva, a hatósági ellenőrzés számára könnyen hozzáférhetően kell tartani.
5. § Ez a rendelet 2010. január 1-jén lép hatályba azzal, hogy a hatálybalépésekor forgalmazott feldolgozott élelmiszerekre a gyártmánylapot 2011. január 1-ig kell elkészíteni.
Gráf József s. k.,
földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter
Melléklet a 157/2009. (XI. 18.) FVM rendelethez
Gyártmánylap
(Tartalmi követelmények)
Érvényesség kezdete:.................
Érvényesség vége:.....................
I. Az élelmiszer-előállító
1. A vállalkozó neve, székhelyének címe
2. Az előállító hely(ek) neve, címe
II. Az élelmiszer leírása
1. Megnevezés
2. A termék egységnyi mennyiségéhez felhasznált összetevők felsorolása előállításkori tömegük csökkenő sorrendjében a mennyiség megadása nélkül.
Soroljon fel minden összetevőt, függetlenül attól, hogy a jelölésben fel kell-e tüntetni vagy sem. Adja meg az összetett összetevő összetevőit is csökkenő mennyiségi sorrendben. Meg kell jelölni, hogy mely összetevők) mennyisége 2% alatti.
3. Az alkalmazott technológiai segédanyagok felsorolása
4. Az előállítási eljárás lényeges, a késztermék biztonsága, minősége szempontjából meghatározó lépéseinek és paramétereinek rövid leírása
5. A termék csomagolása
A csomagolás formája (például: doboz, tasak stb.) és módja (például: védőgáz, vákuum stb.), zárása
A csomagoló anyag típusa
A névleges tömeg/térfogat, illetve töltőtömeg
III. Élelmiszerbiztonsági jellemzők
Adja meg a jogszabályban előírt kötelezettségen felül vállalt, illetve a technológiában folyamatos ellenőrzés alatt tartott mikrobiológiai, kémiai szennyezettségi stb. jellemzőket, ha vannak.
Hivatkozni lehet az élelmiszerre vonatkozó, jogszabályban előírt követelményekre a követelményt előíró rendelkezés pontos megjelölésével.
IV. Az élelmiszer minőségi jellemzői
1. Összetételi jellemzők (fizikai, kémiai stb. jellemzők)
Adja meg a termék jellemző paramétereit (például: szárazanyag-tartalom, zsírtartalom, víztartalom, sótartalom, bevonatarány stb.). Amennyiben a termék jellemzői megfelelnek a termékre vonatkozó jogszabályi előírásnak vagy más, jogilag nem kötelező, ajánlott dokumentumnak, úgy azoknak pontos, szükség szerint paragrafusokra, fejezetekre, pontokra stb. történő hivatkozása - a konkrét adatok nélkül - elegendő.
2. Érzékszervi jellemzők
Az érzékszervi leírást érjen ki a termékre jellemző tulajdonságok- például:állomány,szín,íz,szag- meghatározására.
3. Az élelmiszer átlagos tápértéke (amennyiben a termék jelölésén tápértékadatok is feltüntetésre kerülnek)
a) tápanyagok felsorolása és mennyisége 100 g-ra vagy 100 ml-re;
b) a tápérték adatok meghatározásának módszere, leírása.
Írja le, hogy az MÉ 1-1-90/496 előírás szerint milyen adaton, információn alapulnak a feltüntetett értékek. Célszerű megadni, az átlagértékhez tartozó ingadozásokat, szélsőértékeket származzon az analitikai vizsgálatokból, az összetevők vagy a késztermék mért vagy számított adataiból.
V. Minőségmegőrzési/fogyaszthatósági időtartam
VI. Tárolási feltételek
VII. Az élelmiszer jelölése
Adja meg a jelölés teljes szövegét, vagy mellékelje a grafikát/csomagolóanyagot/címkét.
VIII. Egyéb
Itt rögzítse azokat az adatokat, információkat, amelyet az I-VII. pontokban leírtakon kívül fontosnak tart meghatározni.
[dátum]
[Gyártmánylap készítőjének neve és aláírás]