249/2009. (XI. 13.) Korm. rendelet
a területrendezési hatósági eljárásokról szóló 76/2009. (IV. 8.) Korm. rendelet módosításáról
A Kormány a területfejlesztésről és a területrendezésről szóló 1996. évi XXI. törvény 27. § (1) bekezdés p), q), t), u) és v) pontjában, valamint az Országos Területrendezési Tervről szóló 2003. évi XXVI. törvény 31. § b) pontjában kapott felhatalmazás alapján, az Alkotmány 35. § (1) bekezdés b) pontjában foglalt feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:
1. § A területrendezési hatósági eljárásokról szóló 76/2009. (IV. 8.) Korm. rendelet (a továbbiakban: R.) 1. § (1) bekezdése a következő e) ponttal egészül ki:
[Területrendezési hatósági eljárás kérelmezhető]
"e) az Országos Területrendezési Tervben nem szereplő, de más rendelkezéseinek megfelelő, az energiaellátás biztonságának biztosításához szükséges, atomerőműnek nem minősülő erőmű, villamosenergia-átviteli hálózat, továbbá nemzetközi és hazai szénhidrogén szállítóvezeték területi elhelyezéséhez (a továbbiakban: országos jelentőségű elem beillesztése)."
2. § Az R. 2. § (3)-(4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(3) Az 1. § (1) bekezdés b)-e) pontjában foglalt területrendezési hatósági eljárások megalapozására az e rendeletben meghatározott területi (környezeti, társadalmi és gazdasági) hatásvizsgálatot kell készíteni.
(4) A területi (környezeti, társadalmi és gazdasági) hatásvizsgálat során az 1. § (1) bekezdés b) pontja szerinti eltérésre, c) pontja szerinti beillesztésre, d) pontja szerinti beépítésre szánt terület kivételes kijelölésére, továbbá e) pontja szerinti országos jelentőségű elem beillesztésére vonatkozó javaslat terület-, illetve településrendezési kihatásait össze kell vetni a hatályos területrendezési tervvel."
3. § (1) Az R. 3. § (1)-(2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) A területrendezési hatósági eljárás az
a) 1. § (1) bekezdés a)-d) pontjában foglalt esetben a települési önkormányzat, több település érintettsége esetén a megállapodásukban kijelölt önkormányzat, a megyei önkormányzat vagy a területrendezésért felelős miniszter,
b) 1. § (1) bekezdés e) pontjában foglalt esetben a villamos energiáról szóló 2007. évi LXXXVI. törvény 159. § a) pontjában és a földgázellátásról szóló 2008. évi XL. törvény 127. § a) pontjában meghatározott feladatkörében eljáró Magyar Energia Hivatal
kérelme alapján indul.
(2) Az 1. § (1) bekezdés a)-d) pontjában foglalt esetben állampolgári megkeresésre az illetékes állami főépítész az eljárás megindítását javasolhatja az (1) bekezdés a) pontjában megjelölt szerveknél vagy személyeknél."
(2) Az R. 3. § (4) bekezdés d) pontja helyébe a következő rendelkezés lép, és a bekezdés a következő e) ponttal egészül ki:
[A kérelemnek tartalmaznia kell a kérelem tárgyát és rövid összefoglaló indoklását, továbbá]
"d) országos jelentőségű elem beillesztésére vonatkozó kérelem esetén
da) az Országos Területrendezési Terv másolatának részletét az eredeti és a módosítani kívánt tervi elemek megkülönböztetésével,
db) a területi (környezeti, társadalmi és gazdasági) hatásvizsgálatot;
e) az 1. § (1) bekezdés a)-d) pontja szerinti eljárások esetén a kérelem benyújtását megerősítő képviselő-testületi (közgyűlési) határozatot, illetve több települési önkormányzat érintettsége esetén az önkormányzatok képviselő-testületi (közgyűlési) határozatát és az érintett települési önkormányzatok nevében eljáró önkormányzat kijelölésére vonatkozó települési önkormányzatok közötti megállapodást."
(3) Az R. 3. § (5) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(5) Amennyiben az ügyfél nem elektronikus úton tart kapcsolatot a hatósággal, akkor a kérelmet - postai úton vagy személyes átadás útján - írásban a (4) bekezdésben meghatározott tartalommal kell benyújtani tíz példányban papíralapon és egy példányban elektronikus adathordozón. Az eltérésre, a beillesztésre, a beépítésre szánt terület kivételes kijelölésére, továbbá az országos jelentőségű elem beillesztésére vonatkozó tíz papíralapú példányban benyújtott kérelemnek a területi (környezeti, társadalmi és gazdasági) hatásvizsgálat rövid összefoglalóját kell tartalmaznia. Az egyéb tartalmi elemeket teljes körűen kell benyújtani. Az eltérésre, a beillesztésre, a beépítésre szánt terület kivételes kijelölésére, továbbá az országos jelentőségű elem beillesztésére vonatkozó elektronikus adathordozón benyújtott kérelemnek a (4) bekezdésben meghatározott tartalommal kell rendelkeznie, a területi (környezeti, társadalmi és gazdasági) hatásvizsgálatot teljes terjedelmében kell tartalmaznia. Amennyiben a papíralapú kérelem és az elektronikus adathordozón benyújtott kérelem szövege egymástól eltér, a papíralapon benyújtott kérelem szövegét kell hitelesnek tekinteni."
4. § Az R. 4. §-a a következő új (3) bekezdéssel egészül ki, egyidejűleg az eredeti (3)-(5) bekezdés számozása (4)-(6) bekezdésre változik:
"(3) Az 1. § (1) bekezdés e) pontjában meghatározott eljárás esetén az állami főépítész kikéri a Nemzetbiztonsági Hivatal (a továbbiakban: NBH) véleményét. Az NBH tizenöt munkanapon belül adja meg véleményét. A döntés meghozatalának nem akadálya, ha az NBH határidőben nem ad véleményt."
5. § Az R. 5. § (1) bekezdése a következő d) ponttal egészül ki:
[A térségi területfelhasználási engedély iránti kérelem részét képező területi (környezeti, társadalmi és gazdasági) hatásvizsgálatot, valamint a kérelem tárgyában hozott határozatot az alábbiakkal kell közölni:]
"d) az 1. § (1) bekezdés e) pontjában meghatározott eljárás esetén az NBH-val."
6. § (1) Ez a rendelet a kihirdetését követő 15. napon lép hatályba, és a hatálybalépését követő napon hatályát veszti.
(2) Az R. 1. § (1) bekezdés c) pontjában a "területrendezési tervek tartalmi követelményeiről szóló miniszteri rendeletben" szövegrész helyébe a "területfejlesztési koncepció, a területfejlesztési program és a területrendezési terv tartalmi követelményeiről, valamint illeszkedésük, kidolgozásuk, egyeztetésük, elfogadásuk és közzétételük részletes szabályairól szóló kormányrendeletben" szöveg lép.
(3) Hatályát veszti az R. 1. § (2) bekezdése, 6. § (3) bekezdése és 7. § (1) bekezdése.
Bajnai Gordon s. k.,
miniszterelnök