359/2009. (XII. 30.) Korm. rendelet
a Társadalmi Megújulás Operatív Program 1. prioritás 1.1.2. konstrukció: "Decentralizált programok a hátrányos helyzetűek foglalkoztatásáért", valamint a Társadalmi Megújulás Operatív Program 1. prioritás 1.1.1. konstrukció: "Megváltozott munkaképességű emberek rehabilitációjának és foglalkoztatásának segítése" keretében nyújtható támogatásokról szóló 132/2009. (VI. 19.) Korm. rendelet módosításáról
A Kormány a foglalkoztatás elősegítéséről és a munkanélküliek ellátásáról szóló 1991. évi IV. törvény 43. § (5) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján, az Alkotmány 35. § (1) bekezdés b) pontjában foglalt feladatkörében eljárva a következő rendeletet alkotja:
1. § A Társadalmi Megújulás Operatív Program 1. prioritás 1.1.2. konstrukció: "Decentralizált programok a hátrányos helyzetűek foglalkoztatásáért", valamint a Társadalmi Megújulás Operatív Program 1. prioritás 1.1.1. konstrukció: "Megváltozott munkaképességű emberek rehabilitációjának és foglalkoztatásának segítése" keretében nyújtható támogatásokról szóló 132/2009. (VI. 19.) Korm. rendelet (a továbbiakban: R.) 6. § (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(2) A 3. § b) pontjának bb) alpontja, valamint az (1) bekezdés alkalmazásában munkatapasztalat-szerzés:
a) a munkavállaló munkabírásának, illetőleg - képzettségének, képességeinek, esetleges korábbi szakmai tapasztalatainak figyelembevételével - a valós munkafeltételek között zajló munkavégzésre való alkalmasságának felmérésére szolgáló foglalkoztatás;
b) az első alkalommal munkába álló személyek számára nyitva álló foglalkoztatási lehetőség;
c) a programban résztvevő személy korábbi munkakörétől eltérő új munkakörben, vagy a korábbihoz hasonló, de magasabb képzettségi fokot igénylő másik munkakörben történő foglalkoztatása."
2. § Az R. 10. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
"Ha a 3. § e)-f) pontjai szerinti vizsgálatot a munkaadó, illetve a képző intézmény kezdeményezi, a munkaügyi központ a vizsgálat költségeit közvetlenül a vizsgálatot végző szervnek téríti meg."
3. § Az R. 11. §-a a következő (3) bekezdéssel egészül ki:
"(3) Az 1.1.1. Programba nem vonható be a 2. § (4) bekezdésében meghatározott személy."
4. § (1) Az R. 12. § (1) bekezdése a következő h) ponttal egészül ki:
[Az 1.1.1. Program keretében a következő támogatások nyújthatók:]
"h) a munkahelyi adaptációt elősegítő támogatás."
(2) Az R. 12. § (2) bekezdése kiegészül a következő c) ponttal:
[Az (1) bekezdés a)-d) pontjában meghatározott támogatásokra a 4-10. §-okban foglalt rendelkezéseket megfelelően alkalmazni kell azzal, hogy]
"c) az 5. §-ban meghatározott bértámogatás nem nyújtható olyan személy foglalkoztatásához, aki nem minősül a Munkaerőpiaci Alap foglalkoztatási alaprészéből nyújtott foglalkoztatást bővítő támogatás szempontjából, külön jogszabályban meghatározott megváltozott munkaképességű személynek."
5. § Az R. 13. §-a a következő (6)-(7) bekezdésekkel egészül ki:
"(6) A támogatás nyújtására az R. szabályait azzal az eltéréssel kell alkalmazni, hogy a támogatás nyújtásának nem feltétele az akkreditációs tanúsítvány megléte.
(7) A támogatás akkor nyújtható, ha a munkaadó által munkaviszony keretében foglalkoztatott megváltozott munkaképességű munkavállaló foglalkoztatására a munkavállaló meglévő képességeinek megfelelő, a munkaképesség változás mértékét figyelembe vevő munkakörben kerül sor."
6. § Az R. 14. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
"14. § A rehabilitációs foglalkoztatást elősegítő bértámogatás a megváltozott munkaképességű munkavállalót foglalkoztató munkáltató részére nyújtható. A támogatás nyújtására az R. szabályait kell alkalmazni azzal, hogy a támogatás nyújtásának nem feltétele
a) az akkreditációs tanúsítvány megléte, valamint
b) az Flt. 41/A. § (1)-(2) bekezdésében meghatározott foglalkoztatási kötelezettség teljesítése, ha a támogatást a munkáltató a kérelem benyújtásának időpontjában vele munkaviszonyban álló, rehabilitációs járadékban részesülő személy foglalkoztatásához veszi igénybe."
7. § Az R. a következő 16. §-sal egészül ki:
"16. § (1) Támogatás nyújtható a legalább 6 hónap időtartamú foglalkoztatási kötelezettséget vállaló munkáltató részére
a) a termelő, szolgáltató létesítmények - a megváltozott munkaképességű munkavállaló foglalkoztatásával összefüggő - átalakításához ideértve az épített környezet alakításáról és védelméről szóló 1997. évi LXXVIII. törvény és az országos településrendezési és építési követelményekről szóló 253/1997. (XII. 20.) Korm. rendelet szerinti akadálymentesítést,
b) a megváltozott munkaképességű személyek foglalkoztatásához szükséges eszközök, berendezések beszerzéséhez, átalakításához,
c) a megváltozott munkaképességű munkavállaló foglalkoztatása érdekében a munkahely és a munkaeszközök korszerűsítéséhez.
(2) Az (1) bekezdésben meghatározott támogatásra az Flt. és végrehajtási szabályainak a rehabilitációs célú foglalkoztatás támogatására vonatkozó rendelkezéseit kell alkalmazni a (3)-(6) bekezdésben foglaltak figyelembevételével.
(3) Az (1) bekezdésben meghatározott támogatás keretében elszámolhatók:
a) a megváltozott munkaképességű munkavállaló által használt berendezések beszerzésének, továbbá átalakításának, valamint
b) a munkavégzéséhez szükséges vagy azt segítő speciális technológiai eszközök és szoftverek beszerzésének és alkalmazásának, továbbá
c) a munkavállaló által használt helyiségek átalakításának költségei.
(4) A (3) bekezdésben meghatározott költségek közül csak azok a költségek számolhatók el, amelyek a megváltozott munkaképességű személy foglalkoztatásából adódóan azon költségeken felül keletkeznek, amelyek akkor merülnének fel, ha a munkáltató nem megváltozott munkaképességű személyt foglalkoztatna.
(5) A támogatás vissza nem térítendő formában nyújtható, legfeljebb az elismerhető költségek 100 százalékáig. A támogatás mértéke foglalkoztatott munkavállalónként nem haladhatja meg a 2 millió forintot. Egy pályázó részére legfeljebb 50 millió forint támogatás nyújtható.
(6) Az (1) bekezdésben meghatározott támogatással létrehozott vagyontárgyat a munkáltató a támogatási szerződésben foglalt kötelezettségei fennállásáig köteles megőrizni. Ezen időpontig a vagyontárgy csak a támogatási döntést hozó előzetes jóváhagyásával, és a foglalkoztatási, illetve egyéb kötelezettségek átvállalásával, átruházásával, idegeníthető el, adható bérbe, vagy terhelhető meg."
8. § (1) Az R. 17. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) Az 1.1.2. Programot, valamint az 1.1.1. Programot (a továbbiakban: Programok) a Minisztérium koordinálásával kedvezményezettként a munkaügyi központ hajtja végre. A Programok keretében nyújtott támogatással kapcsolatos ügyekben - a (7) bekezdésben meghatározott kivétellel - a munkaügyi központ a Program célcsoportjába tartozó személy lakóhelye, tartózkodási helye vagy ennek hiányában szálláshelye szerint illetékes kirendeltsége jár el."
(2) Az R. 17. § (5)-(6) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(5) Az 5. §-ban, a 12. § (2) bekezdés c) pontjában, valamint a 13-14. §-ban meghatározott támogatások az Európai Közösséget létrehozó Szerződés 87. és 88. cikke alkalmazásában a támogatások bizonyos fajtáinak a közös piaccal összeegyeztethetőnek nyilvánításáról szóló 2008. augusztus 6-i 800/2008/EK bizottsági rendelet (a továbbiakban: 800/2008/EK bizottsági rendelet) alapján nyújthatók.
(6) A 6. §-ban, a 7. § (1)-(3) bekezdésében, valamint a 16. §-ban meghatározott támogatások a Szerződés 87. és 88. cikkének a de minimis támogatásokra való alkalmazásáról szóló, 2006. december 15-i 1998/2006/EK bizottsági rendelet szerinti csekély összegű (de minimis) támogatásoknak minősülnek."
(3) Az R. 17. §-a a következő (7) bekezdéssel egészül ki:
"(7) A Programok keretében meghatározott csoportos személyszállítás támogatásával kapcsolatos ügyekben a munkaügyi központ munkaadó székhelye szerint illetékes kirendeltsége jár el."
9. § (1) Ez a rendelet - a (2) bekezdésben meghatározott kivételekkel - a kihirdetését követő napon lép hatályba.
(2) A 4. § és a 7. § 2010. szeptember 1-jén lép hatályba.
(3) Nem lép hatályba az R. 12. § (1) bekezdés h) pontja és 16. §-a.
(4) Az R. e rendelettel megállapított 11. § (3) bekezdését csak az e rendelet hatálybalépését követően a Programokba bevonásra kerülő személyek esetében kell alkalmazni.
(5) Az R.
a) 12. § (1) bekezdés b) pontjában a "bb)-bd)" szövegrész helyébe a "ba)-bd)" szöveg,
b) 13. § (1) bekezdésében a "(2)-(5)" szövegrész helyébe a "(2)-(6)" szöveg lép.
(6) Hatályát veszti az R.
a) 12. § (2) bekezdés b) pontja,
c) 3. § b) pontjának bb) alpontjában a "munkakipróbálás," és az "és munkagyakorlat-szerzés (a továbbiakban együtt: munkatapasztalat-szerzés)" szöveg,
d) 17. § (5) bekezdésében a " ,valamint a 16. §-ban" szöveg.
(7) E rendelet 2010. szeptember 2-án hatályát veszti.
A miniszterelnök helyett:
Kiss Péter s. k.,
a társadalompolitika összehangolásáért felelős tárca nélküli miniszter