Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

51/2010. (III. 9.) Korm. rendelet

a Magyar Exporthitel Biztosító Zártkörűen Működő Részvénytársaság által az Állam készfizető kezessége mellett vállalható biztosítások és viszontbiztosítások pénzügyi válság miatti átmeneti kiszélesítésének feltételeiről

A Kormánya Magyar Export-Import Bank Részvénytársaságról és a Magyar Exporthitel Biztosító Részvénytársaságról szóló 1994. évi XLII. törvény 26. § (2) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján, az Alkotmány 35. § (1) bekezdés b) pontjában meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:

A rendelet hatálya

1. § E rendelet hatálya a Magyar Export-Import Bank Részvénytársaságról és a Magyar Exporthitel Biztosító Részvénytársaságról szóló 1994. évi XLII. törvény 3. § (4)-(7) bekezdése alapján vállalt kockázatok Magyar Exporthitel Biztosító Zártkörűen Működő Részvénytársaság (a továbbiakban: Mehib Rt.) által a 2 éven belüli teljes kockázatviselési idejű ügyletekre vonatkozóan megvalósított biztosításaira és viszontbiztosításaira terjed ki, az adós letelepedési helyétől függetlenül.

A biztosítás és viszontbiztosítás alanyai

2. § A biztosítás alanyai egyrészről a Mehib Rt., mint biztosító vagy viszontbiztosító, másrészről a külkereskedelmi tevékenységet, valamint belföldi értékesítést folytató belföldi vállalkozás, mint biztosított vagy a hitelbiztosító, mint viszontbiztosított.

Az Állam készfizető kezessége mellett vállalható biztosítások

3. § A Mehib Rt. által biztosítható a külföldi adóssal szembeni exportirányú külkereskedelmi és hitelszerződésből származó követelés és a belföldi adóssal szembeni áruszállításból és szolgáltatás nyújtásából származó követelés, ha a biztosított nyilatkozik arról, hogy az adott vevőre megállapított hitel limitje 2008. szeptember 30-át követően lecsökkentésre vagy elutasításra került és a biztosított vállalkozás 2008. szeptember 30-án nem volt nehéz pénzügyi helyzetben.

Az Állam készfizető kezessége mellett vállalható viszontbiztosítások

4. § E rendelet alkalmazásában viszontbiztosítás a hitelbiztosító által vállalt kockázat egy részének vagy egészének szerződésben meghatározott feltételek alapján díjfizetés ellenében történő átvállalása.

5. § (1) A Mehib Rt. viszontbiztosítási szerződéseinek tárgya külföldi vagy belföldi székhelyű hitelbiztosító biztosítási szerződése, amelyre nézve az alábbi feltételek mindegyike teljesül:

a) a hitelbiztosító biztosítottja külkereskedelmi tevékenységet folytató vagy belföldi értékesítést végző belföldi gazdálkodó szervezet;

b) a biztosított vállalkozás 2008. szeptember 30-án nem volt nehéz pénzügyi helyzetben, továbbá a biztosított nyilatkozik arról, hogy adott vevőre kért vagy megállapított hitel limitje 2008. szeptember 30. óta lecsökkentésre vagy elutasításra került;

c) a hitel futamideje nem haladja meg az egy évet vagy - gyártási kockázat biztosítása esetén - a teljes kockázatviselési idő két év alatti;

d) a kockázatviselés exportirányú külkereskedelmi szerződésből vagy belföldi értékesítésből származó, a vevőkkel szembeni gyártási vagy hitelkockázatokra, vagy ezek együttesére vagy külföldi vevő esetén országának országkockázatára is vonatkozik;

e) a biztosítási összegből a biztosítottat önrészesedés terheli a biztosított és a hitelbiztosító közötti direkt biztosítási szerződés szerint.

(2) Exportirányú külkereskedelmi szerződésből származó hitelkockázatok esetén a Mehib Rt. Igazgatósága által jóváhagyott rövid lejáratú üzletekre vonatkozó fedezeti irányelvek alapján a vevő országában a magánvevők kockázata biztosítható.

6. § A Mehib Rt. kockázatviselése nem érheti el a hitelbiztosító által vállalt, a biztosított önrészesedése nélkül számított teljes hitelezési kockázat 50%-át.

7. § (1) A Mehib Rt. által a viszontbiztosítási szerződés alapján felszámított díjnak tükröznie kell a biztosító által a viszontbiztosítás keretében vállalt kockázatokat.

(2) A Mehib Rt. a díjtételeinek kialakításakor figyelembe veszi a 2. §-ban meghatározott hitelbiztosítók vagy az Európai Unió azon hitelbiztosítói által a pénzügyi válság kapcsán alkalmazott díjszintet, amelyek a székhelyük szerinti állam számlájára végeznek hitelbiztosítási tevékenységet.

(3) A díjak a viszontbiztosítani kívánt összeg alapján, a 2. §-ban meghatározott hitelbiztosító által alkalmazott önrészesedés figyelembevételével kerülnek megállapításra.

8. § (1) A Mehib Rt. az Állam készfizető kezessége mellett vállalható viszontbiztosítási tevékenységéhez kapcsolódóan meg nem szolgált díjak tartalékát a viszontbiztosítási díj időarányosan meg nem szolgált része mértékében képzi. A tartalék képzésére és felhasználására - a (2) bekezdésben foglalt eltéréssel - a Mehib Rt. által a központi költségvetés terhére, a Kormány készfizető kezessége mellett vállalható nem piacképes kockázatú biztosítások feltételeiről 312/2001. (XII. 28.) Korm. rendelet (a továbbiakban: R.) 12. §-ának szabályait kell alkalmazni.

(2) Az (1) bekezdés szerinti díjtartalék számításánál figyelmen kívül kell hagyni a viszontbiztosítási díjból a Mehib Rt. és a hitelbiztosító megállapodása alapján a hitelbiztosítót megillető költségtérítés összegét.

9. § A Mehib Rt. kárviselése a viszontbiztosított kockázathoz igazodik, a 6. §-ban meghatározott arányt nem haladhatja meg.

10. § A viszontbiztosítási szerződés részletes feltételeit a Mehib Rt. Igazgatósága hagyja jóvá. A viszontbiztosítási szerződés kötelező tartalmi elemei:

a) a Mehib Rt. szolgáltatásainak megjelölése, a teljesíthető kárfizetés legmagasabb összege, a teljesítés módja, ideje, külön feltételei, a kockázatviselés tartama és mértéke;

b) a viszontbiztosítottnak a szerződésből eredő jogai és kötelezettségei, azok teljesítésének módja, ideje, teljesítésük elmaradásának következményei, díjfizetés, díj visszatérítés, költségtérítés, a viszontbiztosítási fedezet meghatározása;

c) a Mehib Rt. mentesülésének vagy szolgáltatása korlátozásának feltételei, a viszontbiztosító mentesülése és a szerződés megszűnése esetére a viszontbiztosított jogainak és a Mehib Rt. kötelezettségeinek ismertetése;

d) a kárigény bejelentésének módja, határideje, a biztosítási esemény bekövetkeztének igazolására vonatkozó előírások, a kárfizetés rendje;

e) az egyes igények elévülési ideje.

11. § (1) A Mehib Rt. a kár összegét a hitelbiztosító és a Mehib Rt. közti kárelszámolás alapján, viszontbiztosítási elszámoló lap segítségével állapítja meg.

(2) A Mehib Rt. az (1) bekezdésben hivatkozott miniszteri rendeletben foglalt adatszolgáltatások teljesítése érdekében az e rendelet hatálya alá tartozó ügyleteket elkülönítetten tartja nyilván.

12. § E rendelet hatálya alá tartozó biztosításokra, ha e rendelet eltérő szabályokat nem állapít meg - az R. 4. § (1) bekezdés f) pontja kivételével - az R. rendelkezéseit kell alkalmazni.

Záró rendelkezések

13. §[1] (1) E rendelet az Európai Bizottság jóváhagyó határozatának meghozatalát követő 15. napon lép hatályba.

(2) Az (1) bekezdésben meghatározott feltétel bekövetkezésének napját a pénz-, tőke- és biztosítási piac szabályozásáért felelős miniszter a Magyar Közlönyben a feltétel bekövetkezését követően haladéktalanul közzétett egyedi határozatával állapítja meg.

14. § E rendelet alapján kötött biztosítási és viszontbiztosítási szerződésekhez kapcsolódóan elszámolt, meg nem szolgált díjak tartalékára vonatkozó szabályokat a szerződések megszűnéséig alkalmazni kell.

15. § E rendelet 2011. január 1-jén hatályát veszti azzal, hogy az Állam készfizető kezesként felel az e rendelet alapján megkötött szerződésekből eredő fizetési kötelezettségek teljesítéséért.

A miniszterelnök helyett:

Kiss Péter s. k.,

a társadalompolitika összehangolásáért felelős tárca nélküli miniszter

Lábjegyzetek:

[1] Az 1/2010. (VII. 23.) NGM határozat alapján a jóváhagyó határozat hatályba lépésének időpontja 2010.07.05.

Tartalomjegyzék