6/2010. (VII. 21.) KIM rendelet

a választási eljárásról szóló 1997. évi C. törvénynek az országgyűlési képviselők választásán történő végrehajtásáról szóló 35/2009. (XII. 30.) ÖM rendelet módosításáról

A választási eljárásról szóló 1997. évi C. törvény 153. § (1) bekezdésének a) és c)-f) pontjaiban kapott felhatalmazás alapján, az egyes miniszterek, valamint a Miniszterelnökséget vezető államtitkár feladat- és hatásköréről szóló 212/2010. (VII. 1.) Korm. rendelet 12. § f) pontjában meghatározott feladatkör alapján a következőket rendelem el:

1. § A választási eljárásról szóló 1997. évi C. törvénynek az országgyűlési képviselők választásán történő végrehajtásáról szóló 35/2009. (XII. 30.) ÖM rendelet (a továbbiakban: R.) 13. § d) pontja helyébe az alábbi rendelkezés lép:

[Az OEVI]

"d) az ajánlószelvényeket - az országgyűlési egyéni választókerületi választási bizottság (a továbbiakban: OEVB) döntésének előkészítése érdekében - a személyiadat- és lakcímnyilvántartás és a választójoggal nem rendelkező nagykorú polgárok nyilvántartása alapján ellenőrzi; az ellenőrzés kiterjed arra, hogy

da) az ajánlószelvény eredeti-e,

db) az ajánlószelvény teljes körűen ki van-e töltve,

dc) létezik-e választópolgár az adott személyi azonosítóval,

dd) egyeznek-e a választópolgár személyiadat- és lakcímnyilvántartásbeli adatai az ajánlószelvény adataival,

de) a választópolgár lakóhelye abban az országgyűlési egyéni választókerületben van-e, ahol jelöltet ajánlott,

df) a polgár választójogosult-e,

dg) a választópolgár nem ajánlott-e két vagy több jelöltet is, illetőleg egy jelöltet többször,"

2. § Az R. a 23. §-t követően a következő VI/A. Fejezettel egészül ki:

"VI/A. FEJEZET

Időközi választás

23/A. § Az időközi választáson - az e Fejezetben foglalt eltérésekkel - alkalmazni kell

a) az I. Fejezet rendelkezéseit a 2. § g) pontja, a 3. § (2) bekezdés b)-t) pontja, valamint a 4. § kivételével,

b) a II. Fejezet rendelkezéseit a 6. § (1) bekezdésének j) pontja és (2) bekezdésének f), o)-r), w) és x) pontja, a 7. § (1) bekezdésének c) pontja és (3) bekezdésének b) és c) pontja, valamint a 8. § (1) bekezdés d) és e) pontja kivételével,

c) a III. Fejezet rendelkezéseit,

d) a IV. Fejezet rendelkezéseit a 13. § b), c) és f) pontja, valamint a 15. § b) pontja kivételével,

e) a 20. § (1) bekezdésének e) pontját, a 21. § (1) bekezdésének a), d), e) és h)-j) pontját, (2) bekezdésének a) és f)-j) pontját, a 22. § e) és f) pontját, a 23. § (1) bekezdésének b), c) és k) pontját.

23/B. § (1) Ha a HVI vezetője a névjegyzéket papíron vezeti, a személyiadat- és lakcímnyilvántartás, valamint a választójoggal nem rendelkező nagykorú polgárok nyilvántartása adatainak felhasználásával a választás első fordulóján választójoggal rendelkezők névjegyzékét a szavazást megelőző 46. napig 2 példányban (ezek közül a HVI vezetőjének példánya, amely a szavazókörbe kerül, tartalmazza a személyi azonosítót, a közszemlére kerülő példány nem), a választás második fordulóján választójoggal rendelkezők névjegyzékét ezzel egy időben, 1 példányban (amely tartalmazza a személyi azonosítót) készíti vagy készítteti el.

(2) A HVI vezetője a választás első fordulójának névjegyzékén azon polgárok adatait, akik csak a két forduló között válnak nagykorúvá, áthúzva, a nagykorúság későbbi elérésére történő utalással tünteti fel.

(3) A közszemlére tételre kerülő, személyi azonosítót nem tartalmazó névjegyzékről a Ve. 45. § (2) bekezdése szerinti adatszolgáltatáshoz - a névjegyzékek továbbvezetésének megkezdése előtt - a HVI másolatot készít.

(4) A HVI vezetője a szavazást megelőző második nap 16 órát követően a névjegyzéket lezárja, az utolsó oldalon aláírásával és lebélyegzéssel hitelesíti.

23/C. § (1) Ha a HVI vezetője a névjegyzéket helyi számítógépen vezeti, a személyiadat- és lakcímnyilvántartás, valamint a választójoggal nem rendelkező nagykorú polgárok nyilvántartása adatainak felhasználásával a választás első fordulóján választójoggal rendelkezők névjegyzékét 1 példányban, a második fordulóban választójoggal rendelkezők névjegyzékét ezzel egy időben, ugyancsak 1 példányban a szavazást megelőző 46. napig készíti el és nyomtatja ki, melyek nem tartalmazzák a választópolgárok személyi azonosítóját. A szavazókörökbe a névjegyzékzáráskor nyomtatott, személyi azonosítót is tartalmazó névjegyzék kerül.

(2) A HVI vezetője a választás első fordulójának közszemlére kerülő névjegyzékén azon polgárok adatait, akik csak a két forduló között válnak nagykorúvá, áthúzva, a nagykorúság későbbi elérésére történő utalással tünteti fel.

(3) A közszemlére tételre kerülő, személyi azonosítót nem tartalmazó névjegyzékről a Ve. 45. § (2) bekezdése szerinti adatszolgáltatáshoz a HVI másolatot készít.

(4) A HVI vezetője a szavazást megelőző második nap 16 órát követően gondoskodik a névjegyzék szavazóhelyiségbe kerülő példányának kinyomtatásáról, a kinyomtatott névjegyzéket az utolsó oldalon aláírásával és lebélyegzéssel hitelesíti.

23/D. § (1) A névjegyzék és az értesítő elkészítéséhez a KEKKH a választójoggal nem rendelkező nagykorú polgárok jegyzékét a fővárosi kerületek és a Pest megyei települések számára közvetlenül, a többi település számára a Kormány általános hatáskörű államigazgatási szerve útján adja át. A HVI a jegyzék számítógépes átadását is igényelheti.

(2) A HVI vezetője a személyi adatokban és lakcímekben bekövetkezett változásokkal, valamint a választójoggal nem rendelkező polgárok adataiban bekövetkezett változásokkal a szavazást megelőző nap 16 óráig továbbvezeti az elektronikus névjegyzéket vagy a kinyomtatott névjegyzék valamennyi példányát (az első és a második fordulóra szóló példányokat egyaránt).

(3) Ha a polgár előző lakóhelye az OEVK területén kívül volt, a HVI vezetője az illetékességi területén a névjegyzék elkészítése után lakóhelyet létesítő polgár választójogát a KEKKH útján ellenőrzi.

(4) A szavazás napján a HVI a jegyzőkönyvvezető megkeresésére a személyiadat- és lakcímnyilvántartásban ellenőrzi azoknak a választópolgároknak az adatait, akiknek a személyazonosításra vagy lakcímigazolásra szolgáló igazolványában szereplő adatai eltérnek a névjegyzék adataitól.

(5) Ha a választópolgár a két választási forduló között lakcímet változtat, és korábbi lakcíme az időközi választásban érintett választókerületben volt, az új lakcím szerinti HVI vezetője a szavazásra szolgáló lakcímigazolást ad ki a választópolgár részére. Az OVI tájékoztatja a HVI-ket arról, hogy mely települések érintettek az időközi választásban.

23/E. § (1) Az időközi választásra valamennyi nyomtatványt helyben kell elkészíteni.

(2) A HVI vezetője az F és a T jegyzéket papíron vezeti, az igazolást kézzel vagy helyi számítógéppel állítja ki.

(3) Az OEVI vezetője gondoskodik a szavazólapok előállításáról.

(4) AZ OEVI vezetője haladéktalanul tájékoztatja a TVI és az OVI vezetőjét a választás előzetes eredményére vonatkozó tájékoztató adatokról.

(5) Az OEVI a TVI-n keresztül a szavazást követő 30 napon belül továbbítja a szavazóköri és az eredményt megállapító jegyzőkönyvek 1. példányát az OVI részére."

3. § Ez a rendelet a kihirdetését követő napon lép hatályba, és a hatálybalépését követő napon hatályát veszti.

4. § Az R. mellékletében foglalt táblázat a következő 50. sorral egészül ki:

[Az országgyűlési képviselők választásán használandó nyomtatványok]

"50.Jegyzék a névjegyzékből igazolás kiadása miatt töröltXX"
választópolgárokról (T)

5. § Az R. melléklete az e rendelet mellékletét képező 50. mintával egészül ki.

6. § Az R. 6. § (3) bekezdésében a "regionális államigazgatási hivatalt, illetőleg annak kirendeltségét (a továbbiakban: regionális államigazgatási hivatal)" szövegrész helyébe a "Kormány általános hatáskörű államigazgatási szervét" szöveg, az R. 16. § (2) bekezdésében a "regionális államigazgatási hivatal" szövegrész helyébe a "Kormány általános hatáskörű államigazgatási szervének" szöveg lép.

Dr. Navracsics Tibor s. k.,

közigazgatási és igazságügyi miniszter

Melléklet a 6/2010. (VII. 21.) KIM rendelethez

Melléklet 50. minta

Tartalomjegyzék