22/2011. (VII. 20.) KIM rendelet
a jogi szakvizsgáról szóló 5/1991. (IV. 4.) IM rendelet módosításáról
Az egyes miniszterek, valamint a Miniszterelnökséget vezető államtitkár feladat- és hatásköréről szóló 212/2010. (VII. 1.) Korm. rendelet 15. §-a (2) bekezdésének m) pontjában meghatározott feladatkörömben eljárva a következőket rendelem el:
1. § A jogi szakvizsgáról szóló 5/1991. (IV. 4.) IM rendelet (a továbbiakban: R.) 1. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) A bírósági és az ügyészségi fogalmazó, az ügyvédjelölt, a jogi előadó és más jogi munkakörben dolgozó jogász, ideértve az e rendelet szerinti ösztöndíjasokat is (a továbbiakban: jelölt) jogi szakvizsgát tehet."
2. § (1) Az R. 2. § (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(2) A joggyakorlat idejébe - a (3) és (5) bekezdésben foglalt eltérésekkel - a jogi végzettséget igazoló doktori oklevél megszerzését követően, jogi képesítéshez kötött
a) főállású munkakörben,
b) a pályakezdő fiatalok, az ötven év feletti munkanélküliek, valamint a gyermek gondozását, illetve a családtag ápolását követően munkát keresők foglalkoztatásának elősegítéséről, továbbá az ösztöndíjas foglalkoztatásról szóló 2004. évi CXXIII. törvény szerinti ösztöndíjas foglalkoztatás keretében,
c) a Magyar Közigazgatási Ösztöndíj programról szóló 336/2010. (XII. 27.) Korm. rendelet szerinti ösztöndíjas szakmai gyakorlat keretében a befogadó intézménynél
eltöltött idő számítható be."
(2) Az R. 2. § (3) bekezdés b) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
(A jogi szakvizsga letételéhez szükséges joggyakorlati idő számításánál)
"b) külföldön folytatott joggyakorlat esetén az a jogi képesítéshez kötött, főállású munkakörben vagy a (2) bekezdésben megjelölt ösztöndíjasként eltöltött idő számítható be, amelyet az Európai Unió valamely intézményénél, vagy olyan nemzetközi szervezetnél teljesítenek, melynek a Magyar Köztársaság is tagja."
(3) Az R. 2. § (5) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(5) A joggyakorlat megkezdése után a fizetés nélküli és a rendkívüli szabadság, a szülési szabadság, a gyermekgondozási díj, a gyermekgondozási segély és a táppénz, valamint az ösztöndíj - ide nem értve a (2) bekezdés b) és c) pontja szerinti ösztöndíjat - folyósításának idejét összesen legfeljebb 3 hónap, az egyetemi doktori (PhD) képzés idejét legfeljebb 12 hónap tartamáig lehet a joggyakorlat idejébe beszámítani."
3. § Az R. 3. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
"3. § A joggyakorlat tartamára vonatkozó adatokat
a) a bírósági fogalmazó esetében a Legfelsőbb Bíróság, az ítélőtábla, illetve a megyei (fővárosi) bíróság elnöke,
b) ügyészségi fogalmazó esetében a legfőbb ügyész, a fellebbviteli főügyész, illetve a megyei (fővárosi) főügyész,
c) ügyvédjelölt esetében az illetékes megyei ügyvédi kamara,
d) közjegyzőjelölt esetében az illetékes területi közjegyzői kamara,
e) jogi végzettséggel rendelkező önálló bírósági végrehajtó, önálló bírósági végrehajtó-helyettes és önálló bírósági végrehajtó-jelölt esetében a Magyar Bírósági Végrehajtói Kamara,
f) jogi előadó és más jogi munkakörben foglalkoztatott jogász esetében az őt foglalkoztató szerv vezetője,
g) a 2. § (2) bekezdés c) pontja szerinti ösztöndíjas esetében a Nemzeti Közigazgatási Intézet tanúsítja."
4. § Az R. a következő 17/B. §-sal egészül ki:
"17/B. § E rendeletnek a jogi szakvizsgáról szóló 5/1991. (IV. 4.) IM rendelet módosításáról szóló 22/2011. (VII. 20.) KIM rendelettel (a továbbiakban: Módr.) megállapított rendelkezéseit a 2. § (2) bekezdés c) pontja szerinti, a Módr. hatálybalépését megelőzően megkezdett ösztöndíjas szakmai gyakorlatokra is alkalmazni kell."
5. § E rendelet a kihirdetését követő napon lép hatályba, és a hatálybalépését követő napon hatályát veszti.
Dr. Navracsics Tibor s. k.,
közigazgatási és igazságügyi miniszter