2/2011. (II. 3.) KIM rendelet
a bírósági végrehajtás szervezetéről szóló 16/2001. (X. 26.) IM rendelet módosításáról
A bírósági végrehajtásról szóló 1994. évi LIII. törvény 307. § (2) bekezdés c) pontjában kapott felhatalmazás alapján, az egyes miniszterek, valamint a Miniszterelnökséget vezető államtitkár feladat- és hatásköréről szóló 212/2010. (VII. 1. ) Korm. rendelet 15. § (2) bekezdésének g) és m) pontjában meghatározott feladatkörömben eljárva a következőket rendelem el:
1. § (1) A bírósági végrehajtás szervezetéről szóló 16/2001. (X. 26.) IM rendelet (a továbbiakban: R.) 10. § (1) bekezdés b) és c) pontja helyébe a következő rendelkezés lép és a bekezdés a következő d) és e) ponttal egészül ki:
(A pályázatot a kamara elnökéhez kell benyújtani, és mellékelni kell hozzá)
"b) a pályázó személyes adatait és rövid úton történő elérhetőségét (elektronikus levélcím, telefax-szám) is tartalmazó részletes szakmai önéletrajzot,
c) a pályamunkát (a kamara erre rendszeresített e-mail címére elektronikus formában is megküldve),
d) az összeférhetetlenségnek a kinevezés esetére vállalt megszüntetésére vonatkozó nyilatkozatot,
e) a pályázó köztartozás-mentességének igazolására szolgáló iratot. "
(2) Az R. 10. §-a a következő (4) bekezdéssel egészül ki:
"(4) Nem kell csatolni a pályázathoz a kamara nyilvántartásában kezelt adatot igazoló iratot, az e rendelet szerint kiadott bírósági végrehajtói oklevél számának a pályázatban történő feltüntetése esetén a bírósági végrehajtói oklevelet, valamint a pályázat benyújtásának időpontjában önálló bírósági végrehajtó-helyettesként működő pályázónak a magyar állampolgárságát és a választójogát igazoló iratot. "
2. § Az R. 11. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
"11. § (1) A pályázati anyagokat - a pályamunka elektronikus változatát kivéve - a kamarához postai úton kell megküldeni vagy a kamara titkárságára kell leadni; a pályázati határidő utolsó napján postára adott, a kamarai meghallgatás napjáig beérkezett pályázatokat határidőben beadottnak kell tekinteni. A pályázaton a kamara feltünteti a beérkezésének napját.
(2) A pályázati eljárásban hiánypótlásra való felhívásnak és hiánypótlásnak nincs helye.
(3) A kamara a határidőben, a kinevezési feltételek igazolására szolgáló és e rendelet szerinti mellékletekkel - ide nem értve a 10. § (4) bekezdésben foglalt iratokat - ellátott pályázatot benyújtó személyeket meghallgatja. A személyes meghallgatás helyéről és időpontjáról e pályázókat legalább 8 nappal a személyes meghallgatás előtt - rövid úton is -értesíteni kell.
(4) A kamara a véleményét a pályázat tartalma és mellékletei, a pályázó személyes meghallgatása, a kamarai nyilvántartás adatai és a bűnügyi nyilvántartó szerv által kiállított hatósági bizonyítvány adattartalma alapján alakítja ki.
(5) A kamara a pályázati határidő leteltétől számított harminc napon belül a pályázatokat elbírálja, a pályázókról kialakított véleményét kinevezési javaslatba foglalja és a kinevezési javaslatot a mellékleteivel együtt felterjeszti a miniszterhez. "
3. § Az R. a 11. §-t követően a következő 11/A. és 11/B. §-okkal egészül ki:
"11/A. § (1) A pályázat kiírója a pályázati rangsor kialakítása érdekében a pályázók szakmai alkalmasságáról a 2. számú mellékletben meghatározott értékelési szempontok szerinti pontozással alkot véleményt (a továbbiakban: szakmai értékelés). A szakmai értékelés végeredménye az egyes értékelési szempontokra adott pontszámok összege.
(2) A szakmai értékelés eredményét a valamennyi értékelési szempontot és az azokra adott pontszámokat tartalmazó táblázatba kell foglalni (értékelési táblázat).
11/B. § (1) Az iskolai végzettséget végzettségenként adott pontokkal kell értékelni. Szakirányú felsőfokú végzettségként kell figyelembe venni a jogász szakképzettséget és az igazságügyi ügyintézői szakon szerzett felsőfokú végzettséget, míg a végrehajtói tevékenység során használható ismereteket adó egyéb felsőfokú végzettségként a gazdasági, pénzügyi vagy számviteli területen megszerzett felsőfokú végezettségre lehet pontot adni. A végrehajtói tevékenység során használható ismereteket adó egyéb végzettségként, szakképzettségként vehető figyelembe az előzőekhez nem tartozó végzettség és szakképzettség, ha a végrehajtói tevékenység ellátásához tipikusan hasznosítható ismereteket ad; az értékbecslési, jogi, igazságügyi, közigazgatási, adó-, pénzügyi és számviteli, informatikai ismereteket adó akkreditált képzéseket és szakképesítéseket, továbbá a közvetítői szakmai képzéseket ilyennek kell tekinteni.
(2) A szakmai vizsgákat vizsgánként adott pontokkal kell értékelni. Az egyéb, jogi területen letett szakmai vizsgaként a nyilvántartott szakmai vizsgák vehetők figyelembe; a végrehajtói tevékenység során használható ismeretekről számot adó egyéb szakmai vizsga pedig oktatási intézmények és szakmai képzésre és vizsgáztatásra feljogosított egyéb szervezetek által megtartott vizsgát jelenti, ha az a végrehajtói tevékenység ellátásához tipikusan hasznosítható jogi, igazságügyi, közigazgatási, adó-, pénzügyi és számviteli, informatikai vagy értékbecslési és egyéb ismereteket ad. Nem jár pont az érettségi vizsga letételéért, továbbá olyan vizsga letételéért, amelyre pontozásra kerülő iskolai végzettség alapjául szolgáló képzés keretében kerül sor.
(3) A szakmai gyakorlat számításánál egyéb szakirányú gyakorlatként veendő figyelembe a végrehajtási jogterületen végzett bírói és bírósági tiktári munka, valamint az adóvégrehajtói gyakorlat; jogi szakterületen szerzett egyéb gyakorlatként pedig minden, jogász szakképzettséghez kötött munkakörben eltöltött gyakorlat és a bírósági végrehajtójelöltként, végrehajtási ügyintézőként, igazságügyi ügyintézőként szerzett gyakorlat. A szakmai gyakorlatért adott pontok száma a bírósági végrehajtói, végrehajtó-helyettesi és bírósági végrehajtójelölti jogerős fegyelmi büntetés kiszabása esetén csökkentendő figyelmeztetés és megrovás esetén 2 ponttal, egyéb fegyelmi büntetés esetén 5 ponttal.
(4) A szakmai gyakorlat pontozása az eltöltött gyakorlati idő figyelembevételével történik; minden év után jár a mellékletben feltüntetett pontszám, tört év esetén annak arányos része. A fizetés nélküli és rendkívüli szabadság, szülési szabadság, gyermekgondozási díj, gyermekgondozási segély és a táppénz időtartamát legfeljebb összesen három hónap erejéig lehet beszámítani a gyakorlati időbe. Ha a bírósági végrehajtó-helyettes tartós helyettesként kerül kirendelésre, csak a tartós helyettesi gyakorlat után járó pont adható számára.
(5) A nyelvismeretet nyelvvizsgánként adott pontokkal kell értékelni A jogi szaknyelvi vizsgáért járó pontot kell adni a jogi szaknyelvi anyaggal bővített nyelvvizsga esetén a nyelvvizsga pontozásán túl.
(6) A személyes meghallgatással a pályázat kiírója meggyőződik a pályázónak a végrehajtói tevékenység gyakorlásához szükséges elméleti és gyakorlati ismereteiről, szakmai tapasztalatáról, kommunikációs képességeiről, tájékozódik a kinevezés esetleges kizártságára utaló körülményekről, valamint a végrehajtói tevékenység megkezdéséhez szükséges szakmai, személyi és tárgyi feltételek biztosításával kapcsolatos elképzeléseiről, ismereteiről.
(7) Csak az e rendeletnek megfelelő pályamunka vehető figyelembe a pontozásnál; a pontozás kiterjed a pályamunka tartalmára, szakmai és nyelvi helyességére, érthetőségére, továbbá a pályamunka elkészítéséhez felhasznált forrásmunkák ismeretére.
(8) A szakirányú - végrehajtási jogterületen vagy kapcsolódó jogterületen szerzett - tudományos fokozat (ideértve az ennek keretében végzett oktatási és publikációs tevékenységet is) a 2. számú mellékletben meghatározott pontszámmal értékelendő. Egyéb szakirányú tudományos eredményként, oktatásként és vizsgáztatásként értékelhető ezen túlmenően - a meghatározott pontszám erejéig - a végrehajtási jogterülettel vagy a kapcsolódó jogterületekkel összefüggő tudományos tevékenység, továbbá ilyen jogterületen oktatási intézményben vagy szakmai oktatásra, vizsgáztatásra feljogosított egyéb szervezetben végzett és általa igazolt rendszeres oktatási vagy vizsgáztatási tevékenység; e tevékenységek értékelése összevont pontozással történik. A végrehajtási jogterülettel és a kapcsolódó jogterületekkel összefüggő tárgyú, jogi vagy egyéb szakmai lapban közölt publikáció - publikációnként, a meghatározott pontszám erejéig - pontozható; összesen három publikáció vehető figyelembe a pontozásnál. Az egyéb tudományos eredmény, oktatás és szakmai publikáció értékelése - a meghatározott pontszám erejéig -összevont pontozással történik; a végrehajtási jogterületre vagy a kapcsolódó jogterületekre vonatkozó LL. M (Master of Laws) fokozatot egyéb szakirányú tudományos eredménynek kell tekinteni. "
4. § Az R. 12. § (1)-(4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) A kinevezési javaslatnak tartalmaznia kell
a) a határidőben pályázók adatait,
b) azoknak a pályázóknak a felsorolását, akik a pályázati anyagok alapján megfelelnek a Vht. szerinti kinevezési feltételeknek,
c) a szakmai értékelés során legmagasabb pontszámot kapott három pályázó személyes meghallgatásának eredményét bemutató részletes szöveges értékelést személyenként.
(2) Az (1) bekezdés szerinti szöveges értékelésben ki kell térni a pályázó alkalmasságára, ennek keretében:
a) elméleti és gyakorlati ismereteire, különös tekintettel a végrehajtói tevékenység gyakorlásához szükséges ismeretekre és képességekre,
b) szakmai eredményeire és tapasztalataira, nyelvismeretére,
c) életviteléről, erkölcsi és anyagi megbízhatóságáról a rendelkezésekre álló adatok és a személyes meghallgatás alapján kialakított véleményre,
d) kamarai tagsága esetén a kamarai nyilvántartások minden olyan adatára, amely a pályázó szakmai és önkormányzati tevékenységének végzésével kapcsolatos.
(3) A kamara a kinevezési javaslathoz csatolja
a) a pályázat szabályszerű meghirdetését igazoló iratokat,
b) a beérkezett pályázatokat mellékleteikkel, a bűnügyi nyilvántartó szerv által kiállított hatósági bizonyítványokkal együtt,
c) a 10. § (4) bekezdése szerinti adatokat igazoló kamarai iratokat (végrehajtó-helyettesi névjegyzékbe vételről szóló határozat, gyakorlati idő igazolása stb. ),
d) a pályázók szakmai értékelésének eredményét tartalmazó értékelési táblázatokat, és továbbítja a minisztérium részére az elektronikus úton beérkezett pályamunkákat.
(4) A miniszter az önálló végrehajtói állást a szakmai értékelés során legmagasabb pontszámot kapott három pályázó egyikének kinevezésével töltheti be; a kinevezésről - a pályázati anyagok visszaküldésével együtt - tájékoztatja a kamara elnökét, és értesíti arról a megyei bíróság elnökét is. Ha e három pályázó közül valamelyik pályázó időközben már másik végrehajtói állásra kinevezést kapott, a szakmai értékelés során következő legmagasabb pontszámot kapott pályázó bekerül a kinevezhető pályázók közé. "
5. § Az R. 16. § (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(3) A hirdetményt a pályázati határidő utolsó napját megelőző 15. napig a Bírósági Közlönyben, a bíróságok központi internetes honlapján közzé kell tenni, az illetékes megyei bíróság és helyi bíróság hirdetőtábláján pedig legalább 30 napra ki kell függeszteni, és a pályázati határidő utolsó napjáig kifüggesztve kell tartani. "
6. § Az R. 17. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
"17. § A pályázat benyújtására a 10. § (1) és (4) bekezdését kell alkalmazni azzal az eltéréssel, hogy a pályázatot a megyei bíróság elnökéhez kell benyújtani és a pályázat benyújtásának időpontjában ugyanazon megyei bíróságnál megyei bírósági végrehajtó-helyettesként működő pályázónak nem kell csatolni a pályázathoz a magyar állampolgárságát és a választójogát igazoló okiratot, valamint a megyei bíróság nyilvántartásában kezelt adatot tartalmazó iratot. "
7. § Az R. 18. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) A pályázat elbírálását megelőzően meg kell vizsgálni a bűnügyi nyilvántartó szerv által kiállított hatósági bizonyítvány adattartalmát; a pályázat elbírálásánál a 12. § (3) bekezdésében foglalt szempontok megfelelően irányadók, a megyei bírósági végrehajtói állásra pályázók szakmai értékelését pedig a 11/A. § szerint kell elvégeznie a kinevezőnek. "
8. § Az R. az 1. számú mellékletét követően a Melléklet szerinti 2. számú melléklettel egészül ki, egyidejűleg az R. jelenlegi 2. és 3. számú mellékletének számozása 3. és 4. számú mellékletre módosul.
9. § Az R. 72. §-a a következő (7) bekezdéssel egészül ki:
"(7) E rendeletnek a bírósági végrehajtás szervezetéről szóló 16/2001. (X. 26. ) IM rendelet módosításáról szóló 2/2011. (II. 3.) KIM rendelettel (a továbbiakban: Módr. ) megállapított rendelkezéseit a Módr. hatálybalépését követően meghirdetett pályázati eljárásokban kell alkalmazni. Ha a Módr. hatálybalépése előtt meghirdetett pályázatra benyújtott pályázati anyagok, illetve a kinevezési javaslat vagy az ahhoz csatolt iratok hiányosak, új pályázatot kell kiírni. "
10. § Az R.
a) 9. § (3) bekezdésében az "egy országos napilapban" szövegrész helyébe az "a kamara honlapján" szöveg,
b) 10/A. § (3) bekezdésében a "mellékletek" szövegrész helyébe a "jogszabályhelyek, valamint azon mellékletek" szöveg,
c) 34. § (1) bekezdésében a "2. számú melléklete" szövegrész helyébe a "3. számú melléklete" szöveg,
d) 46. § (1) bekezdésében a "3. számú melléklete" szövegrész helyébe a "4. számú melléklete" szöveg lép.
11. § (1) Ez a rendelet a kihirdetését követő napon lép hatályba.
(2) Hatályát veszti az R. 9. § (2) bekezdés b) pontja és 13. §-a.
Dr. Navracsics Tibor s. k.,
közigazgatási és igazságügyi miniszter
Melléklet a 2/2011. (II. 3.) KIM rendelethez
"2. számú melléklet a 16/2001. (X. 26.) IM rendelethez
A bírósági végrehajtói állásra pályázók szakmai értékelésének szempontjai és a szakmai értékelésnél adható pontok
1. Iskolai végzettség - maximális pontszám: 40
értékelési szempont | adható pontszám | |
1. 1. | szakirányú felsőfokú végzettség | 20 |
1. 2. | a végrehajtói tevékenység során használható ismereteket adó egyéb felsőfokú végzettség | 10 |
1. 3. | egyéb felsőfokú végzettség | 5 |
1. 4. | a végrehajtói tevékenység során használható ismereteket adó egyéb iskolai végzettség, szakképzettség | 5 |
2. Szakmai vizsga - maximális pontszám: 40
értékelési szempont | adható pontszám | |
2. 1. | bírósági végrehajtói szakvizsga | 20 |
2. 2. | jogi szakvizsga | 15 |
2. 3. | végrehajtójelölti kézbesítési vizsga | 5 |
2. 4. | végrehajtási ügyintézői vizsga | 5 |
2. 5. | egyéb, jogi területen letett szakmai vizsga | 3 |
2. 6. | a végrehajtói tevékenység során használható ismeretekről számot adó egyéb szakmai vizsga | 2 |
3. Szakmai gyakorlat - maximális pontszám: 40
értékelési szempont | adható pontszám évente | |
3. 1. | bírósági végrehajtói gyakorlat | 5 |
3. 2. | tartós helyettesi gyakorlat | 4 |
3. 3. | bírósági végrehajtó-helyettesi gyakorlat | 3 |
3. 4. | egyéb szakirányú gyakorlat | 2 |
3. 5. | jogi szakterületen szerzett egyéb gyakorlat | 1 |
4. Nyelvtudás - maximális pontszám: 15
értékelési szempont | adható pontszám | |
4. 1. | élő idegen nyelvből tett, államilag elismert, felsőfokú (C1) komplex típusú nyelvvizsga | 8 |
4. 2. | élő idegen nyelvből tett, államilag elismert, középfokú (B2) komplex típusú nyelvvizsga | 5 |
4. 3. | jogi szaknyelvi vizsga | 3 |
5. Személyes meghallgatás - adható maximális pontszám: 30
értékelési szempont | adható maximális pontszám | |
5. 1. | végrehajtási joggal és kapcsolódó jogterületekkel összefüggő naprakész ismeretek | 10 |
5. 2. | bírósági végrehajtási iratkezelés és pénzkezelés | 4 |
5. 3. | a végrehajtás foganatosításának technikai lebonyolításával kapcsolatos ismeretek | 4 |
5. 4. | végrehajtói tevékenység ellátásához szükséges számítógépes felhasználói ismeretek | 4 |
5. 5. | kommunikációs képességek | 4 |
5. 6. | végrehajtói iroda létrehozásával és működtetésével, irodai alkalmazottak foglalkoztatásával kapcsolatos ismeretek | 4 |
6. Pályamunka - adható maximális pontszám: 10
7. Tudományos eredmény, szakmai oktatás, publikáció
értékelési szempont | adható maximális pontszám | |
7. 1. | szakirányú tudományos fokozat | 5 |
7. 2. | egyéb szakirányú tudományos eredmény, oktatás, vizsgáztatás | 5 |
7. 3. | egyéb szakirányú szakmai publikáció | 2 |
7. 4. | tudományos eredmény, oktatás, vizsgáztatás, szakmai publikáció egyéb területen | 3 |