58/2011. (VI. 20.) VM rendelet
a zöldség-gyümölcs ágazatban átmeneti időre alkalmazható különleges támogatás egyes végrehajtási szabályairól
A mezőgazdasági, agrár-vidékfejlesztési, valamint halászati támogatásokhoz és egyéb intézkedésekhez kapcsolódó eljárás egyes kérdéseiről szóló 2007. évi XVII. törvény 81. § (3) bekezdés a) pontjában kapott felhatalmazás alapján - az egyes miniszterek, valamint a Miniszterelnökséget vezető államtitkár feladat- és hatásköréről szóló 212/2010. (VII. 1.) Korm. rendelet 94. § a) és b) pontjában meghatározott feladatkörömben eljárva - a következőket rendelem el:
1. § (1) E rendelet alkalmazásában:
a) működési program: az egyes mezőgazdasági termékekre vonatkozó egyedi rendelkezésekről szóló 2007. október 22-i 1234/2007/EK tanácsi rendelet (az egységes közös piacszervezésről szóló rendelet) [a továbbiakban: tanácsi rendelet] 103c. cikke szerinti program,
b) piacról történő árukivonás: a tanácsi rendelet 103c. cikk (2) bekezdés a) pontjában meghatározott intézkedés,
c) termelő gazdasága: saját vagy a termelő használatában lévő ingatlanok összessége,
d) termelői szervezet: a tanácsi rendelet 122. cikkének a) pont (iii) alpontjában meghatározott, valamint a 122. cikk b) és c) pontjában foglaltak szerint létrejött és a tanácsi rendelet 125.b cikkében meghatározott feltételekkel elismert szervezet.
(2) Az e rendeletben nem szabályozott kérdésekben a zöldség-gyümölcs termelői csoportok és termelői szervezetek nemzeti szabályozásáról szóló 67/2009. (VI. 9.) FVM rendelet (a továbbiakban: FVM rendelet) az irányadó.
2. § (1) A gyümölcs- és zöldségágazatnak nyújtandó ideiglenes és rendkívüli támogatási intézkedések megállapításáról szóló 2011. június 17-i 585/2011/EU bizottsági rendelet (a továbbiakban: R.) 4. cikk (1)-(4) bekezdései szerinti támogatás igénybevétele érdekében az FVM rendelet 15. §-a szerinti működési program módosítása iránti kérelmet legkésőbb 2011. június 30-áig kell megküldeni a Vidékfejlesztési Minisztériumhoz.
(2) A módosítási kérelemben az FVM rendelet 15. § (6) bekezdésétől eltérően csak az FVM rendelet 5/b. melléklete 4. és 5. fejezetének válságkezelési intézkedésekre vonatkozó részét és a 7. fejezetét kell megküldeni.
(3) Az FVM rendelet 15. § (6) bekezdésének utolsó mondatától eltérően a piacról történő árukivonást 2011. május 26. és 2011. június 30. között lehet végrehajtani.
3. § (1) A termelői szervezetnek vagy a termelői szervezetben nem tag termelőnek az FVM rendelet 19. § (3) bekezdésétől eltérően a piacról történő árukivonásról a kivonást megelőző harmadik munkanap déli tizenkét óráig elektronikus úton vagy telefaxon kell értesítenie a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (a továbbiakban: MVH) piacról történő árukivonás helye szerint illetékes megyei kirendeltségét.
(2) A termelői szervezet egységes értesítést küld a termelői szervezet, a termelői szervezet tagja és a termelői szervezettel az intézkedés végrehajtására szerződött, de a termelői szervezetben nem tag termelők árujának kivonásáról.
(3) A termelői szervezetben nem tag és termelői szervezettel az intézkedés végrehajtására nem szerződött termelő önálló értesítést küld árujának kivonásáról.
(4) Egy értesítésben feltüntetett árumennyiség egy kivonási műveletnek minősül.
(5) Figyelemmel a gyümölcs- és zöldségágazatban a 2200/96/EK, a 2201/96/EK és az 1182/2007/EK rendeletre vonatkozó végrehajtási szabályok megállapításáról szóló, 2007. december 21-i 1580/2007/EK bizottsági rendelet (a továbbiakban: bizottsági rendelet) 3. cikk (2) bekezdésére,valamint az 1234/2007/EK tanácsi rendeletnek a gyümölcs- és zöldség-, valamint a feldolgozott gyümölcs- és feldolgozott zöldség-ágazatra alkalmazandó részletes szabályainak a megállapításáról szóló, 2011. június 7-ei 543/2011/EU bizottsági végrehajtási rendelet (a továbbiakban: BR.) 4. cikk (2) bekezdésére, ha az e rendelet szerinti árukivonási műveletre a termelő gazdaságában kerül sor, akkor a termékek forgalmazási minőségszabványoknak való megfelelését nem kell igazolni. Ilyen esetben az FVM rendelet 19. § (4) bekezdése szerint a Zöldség-Gyümölcs Minőségellenőrzési Szolgálatot az MVH az ellenőrzésbe nem vonja be.
4. § (1) Az R.-nek megfelelő árukivonás során kivont áru az FVM rendelet 19. § (1) bekezdésében előírtaknak megfelelően ingyenesen szétosztható, a vonatkozó higiéniai és környezetvédelmi követelmények betartásával megsemmisíthető, a talajba bedolgozható, vagy komposztkészítéshez felhasználható.
(2) Az ingyenes szétosztás fogadó szervezetei a 2011. május 26. és június 30. közötti időszakra külön jóváhagyási kérelmet nyújthatnak be 2011. június 30-ig.
(3) A (2) bekezdés alapján jóváhagyott fogadó szervezetek esetében az FVM rendelet 19. § (4) és (5) bekezdését, valamint az FVM rendelet 20. § (2) bekezdés d) pontját, (3) és (5) bekezdését nem kell alkalmazni.
(4) A fogadó szervezetnek a bizottsági rendelet 84. cikk (1) bekezdés b) pontjában meghatározott nyilvántartást nem kell vezetnie, ha a (2) bekezdés szerinti időszakban az R. 1. cikk (1) bekezdése szerinti termékekből összesen legfeljebb ötezer kilogrammot fogadnak.
5. § (1) A megyei kormányhivatalok által a jelen rendelet hatálybalépéséig az árukivonásról kiállított igazolások a bizottsági rendelet 79. cikke vagy a BR. 78. cikke szerinti engedélynek tekintendőek, amennyiben
a) a termelő a kormányhivatalt az árukivonást megelőzően értesítette,
b) az igazolás kiállítása a termelőt azonosító okmányok és a termékek azonosságának ellenőrzését, illetve a piacról kivont termékek tömegére irányuló fizikai ellenőrzést követően került sor, és
c) ingyenes szétosztás esetén az MVH a fogadó szervezetet az árukivonás idejére kiterjedő hatállyal jóváhagyta.
(2) Az MVH a bizottsági rendelet 110. cikkében, valamint a BR. 108. cikkében meghatározott ellenőrzés alkalmával - amennyiben a piacról történő árukivonásra a termelő gazdaságában kerül sor - az érintett földterületre vonatkozó jogszerű földhasználatot megvizsgálhatja.
(3) Az MVH az árukivonás engedélyezéséről szóló döntését a termelői szervezettel, és a termelői szervezetben nem tag, és termelői szervezettel az intézkedés végrehajtására nem szerződött termelővel elektronikus úton közli.
(4) A kivonást a termelői szervezet, a termelői szervezet tagja és a termelői szervezettel az intézkedés végrehajtására szerződött, de a termelői szervezetben nem tag termelő csak az MVH által kiadott, (3) bekezdés szerinti engedély birtokában, vagy a bizottsági rendelet 110. cikke, vagy a BR. 108. cikke szerinti ellenőrzést követően hajthatja végre. A végrehajtást és az árukivonási művelet tényét az MVH folyamatosan ellenőrizheti.
(5) A kivonást a termelői szervezetben nem tag, és termelői szervezettel az intézkedés végrehajtására nem szerződött termelő csak a bizottsági rendelet 110. cikke vagy a BR. 108. cikke szerinti ellenőrzést követően lehet végrehajtani.
6. § (1) A termelői szervezetben nem tag termelőnek az R. 5. cikk (2) bekezdése szerinti szerződése egy másolati példányát a szerződő termelői szervezetnek a 7. § (1) bekezdésben meghatározott kérelemmel együtt kell benyújtania.
(2) Egy szerződésben egy termelői szervezettel több termelő is köthet szerződést.
(3) A támogatás feltételeként a szerződésnek tartalmaznia kell legalább a szerződő felek személyazonosító adatait - ideértve legalább a nevet, a lakcímet, vagy a székhely címét, valamint az MVH által megállapított regisztrációs számot -, a nem tag termelő termőterületének helyrajzi számát, a terület nagyságát, és a várt termésmennyiséget termékenként, továbbá a támogatásnak a termelői szervezet által a termelő részére történő kifizetésének időpontját, amely időpont nem lehet több mint a támogatásnak a termelői szervezet részére történő teljesítésétől számított tizenöt nap.
(4) A termelői szervezet a szerződésben az általa végzett adminisztrációs szolgáltatás tényleges díjának megtérítését kötheti ki, mely azonban nem lehet több a támogatási összeg két százalékánál.
7. § (1) A termelői szervezetnek az R. 8. cikk (1) bekezdése szerinti kérelméhez csatolnia kell a nem tag termelőknek járó támogatás kifizetéséről szóló bizonylatokat, valamint az adminisztrációs szolgáltatás összegét igazoló számlák másolatát.
(2) Amennyiben a termelői szervezet a nem tag termelővel kötött szerződésben meghatározott időpontig a támogatást részére nem fizette ki, úgy e támogatás kétszerese a termelői szervezetnél jogosulatlanul igénybevett támogatásnak minősül.
(3) A be nem takarítás esetén a kiegészítő uniós támogatás hektáronkénti szintjét e rendelet 1. melléklete tartalmazza.
8. § (1) A R. alkalmazásában a bizottsági rendelet 110. cikkében, valamint a BR. 108. cikkében meghatározott ellenőrzések végrehajtásába az MVH a Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatalt (a továbbiakban: MgSzH) bevonhatja.
(2) Az MVH felelős az R. 6. cikke szerinti tájékoztatásnak az Európai Bizottság részére történő megküldéséért.
(3) Az MgSzH az MVH-t a 2011. május 26-a és az R. hatálybalépése közötti időszakban bejelentett kivonási szándékokról az R. 7. cikk (1) bekezdés harmadik albekezdése szerinti jelentés megküldésével 2011. június 22-én 9 óráig, az R. hatálybalépése és a jelen rendelet hatálybalépése közötti időszakban bejelentett kivonási szándékokról az R. 7. cikk (1) bekezdés első albekezdése szerinti jelentés megküldésével szerdánként 9 óráig elektronikus úton tájékoztatja.
9. § (1) Ez a rendelet a kihirdetését követő napon lép hatályba.
(2) Ez a rendelet
a) a mezőgazdasági piacok közös szervezésének létrehozásáról, valamint egyes mezőgazdasági termékekre vonatkozó egyedi rendelkezésekről ("az egységes közös piacszervezésről szóló rendelet") szóló, 2007. október 22-i 1234/2007/EK tanácsi rendelet, és
b) a gyümölcs- és zöldségágazatnak nyújtandó ideiglenes és rendkívüli támogatási intézkedések megállapításáról szóló 2011. június 17-i 585/2011/EU bizottsági rendelet
végrehajtásához szükséges rendelkezéseket állapít meg.
Dr. Fazekas Sándor s. k.,
vidékfejlesztési miniszter
1. melléklet az 58/2011. (VI. 20.) VM rendelethez
A be nem takarítás esetén alkalmazandó kiegészítő uniós támogatás hektáronkénti szintje
Termék | Támogatás mértéke (euro/hektár) |
paradicsom | 92 960 |
saláta | 25 674 |
uborka | 36 000 |
paprika | 79 920 |
cukkini | 23 680 |