Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

12/2012. (VI. 12.) MNB rendelet

a pénzforgalom lebonyolításáról szóló 18/2009. (VIII. 6.) MNB rendelet módosításáról

A Magyar Nemzeti Bankról szóló 2011. évi CCVIII. törvény 65. § (2) bekezdés a) pontjában foglalt felhatalmazás alapján, a Magyar Nemzeti Bankról szóló 2011. évi CCVIII. törvény 4. § (5) bekezdésében és 19. § (2) bekezdésében meghatározott feladatkörömben eljárva a következőket rendelem el:

1. § (1) A pénzforgalom lebonyolításáról szóló 18/2009. (VIII. 6.) MNB rendelet (a továbbiakban: R.) 2. § 5. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"5. munkanap záró időpontja: a pénzforgalmi szolgáltató által meghatározott azon időpont, ameddig a fizetési megbízást átveszi vagy jóváírást teljesít."

(2) Az R. 2. §-a a következő 11. ponttal egészül ki:

"11. közvetítő pénzforgalmi szolgáltató: egy másik pénzforgalmi szolgáltató részére, annak ügyfelei fizetési műveleteinek teljesítése érdekében számlát vezető pénzforgalmi szolgáltató."

2. § (1) Az R. 5. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A pénzforgalmi szolgáltató meghatározza a munkanapon belül azt a kezdő és záró időpontot, amelyek között a fizetési megbízásokat átveszi; ezen belül meghatározza azt a végső benyújtási határidőt, ameddig az átvett fizetési megbízások teljesítéséből rá háruló feladatokat - ha az ügyfél későbbi határidőt nem jelöl meg vagy törvény és e rendelet eltérően nem rendelkezik - a tárgynapon teljesíti. A végső benyújtási határidő és a záró időpont között átvett fizetési megbízások, valamint a nem munkanapon beérkezett fizetési megbízások teljesítéséből rá háruló feladatokat - ha az ügyfél későbbi határidőt nem jelöl meg vagy e rendelet eltérően nem rendelkezik - a pénzforgalmi szolgáltató legkésőbb a következő munkanapon teljesíti."

(2) Az R. 5. § (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(3) A pénzforgalmi szolgáltató a fizetési megbízást a beérkezés sorrendjében veszi át. A fizetési megbízást munkanapon a kezdő időpont és a végső benyújtási határidő között haladéktalanul át kell venni. A pénzforgalmi szolgáltató a hozzá fizetési megbízások átvétele céljából alkalmazott gyűjtőláda útján a munkanap kezdő és záró időpontja között benyújtott fizetési megbízást a benyújtástól számított 60 percen belül köteles átvenni."

(3) Az R. 5. § (6) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(6) Ha a pénzforgalmi szolgáltató a részére egy másik pénzforgalmi szolgáltató által elektronikus úton továbbított fizetési megbízás teljesítését az azon szereplő, a jóváírást vagy terhelést azonosító adatok hibája, hiánya vagy egyéb ok miatt nem tudja elvégezni, erről a visszautasítás okának közlésével legkésőbb a fizetési megbízás átvételét követő munkanapon

a) belföldi forint fizetési forgalomban a fizetési megbízás teljesítésének visszautasításával,

b) egyéb fizetési megbízás esetén a fizetési megbízás teljesítésének visszautasításával vagy más módon értesíti a fizetési megbízást részére továbbító pénzforgalmi szolgáltatót."

3. § Az R. a következő 5/A. §-sal és az azt megelőző alcímmel egészül ki:

"A munkanap záró időpontjának meghatározása

5/A. § A pénzforgalmi szolgáltató a munkanap záró időpontjaként a fizetési megbízás átvételére és a jóváírás teljesítésére eltérő időpontokat jelölhet meg, és ezen belül a munkanap záró időpontját a keretszerződésben meghatározott szempontok - így különösen a fizetési mód altípusa, a devizanem, a pénznemek közötti átváltás szükségessége - alapján eltérően is meghatározhatja."

4. § Az R. 7. § (7) és (8) bekezdése helyébe a következő rendelkezések lépnek:

"(7) A pénzforgalmi szolgáltató a (6) bekezdés szerinti értesítést e rendelet eltérő rendelkezése hiányában a keretszerződésben meghatározott módon

a) haladéktalanul, de legkésőbb a fizetési megbízás 5. § (1) bekezdése szerinti átvételét,

b) terhelési nap megjelölése esetén legkésőbb a terhelési napot,

c) a sorbaállítás időtartamának lejárta esetén legkésőbb a sorbaállítás utolsó napját

követő munkanapon küldi meg vagy teszi elérhetővé az ügyfél számára. A pénzforgalmi szolgáltató a jogszabály rendelkezésén vagy megállapodáson alapuló ellenjegyzéssel ellátott, valamint csatolt okiratot tartalmazó papíralapú fizetési megbízások teljesítésének visszautasítása esetén a fizetési megbízást és az okiratot visszaküldi az ügyfélnek.

(8) Beszedési megbízás teljesítésének visszautasítása esetén a fizető fél pénzforgalmi szolgáltatója a (6) és (7) bekezdésben foglaltaknak a kedvezményezett fizetési számláját vezető pénzforgalmi szolgáltató útján, a beszedési megbízás hozzá történt beérkezésével azonos módon tesz eleget."

5. § Az R. 8. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A fedezethiány miatt nem teljesíthető, törvény vagy a számlatulajdonossal történt megállapodás alapján vissza nem utasított átutalási és beszedési megbízást a pénzforgalmi szolgáltató - törvény vagy e rendelet eltérő rendelkezése hiányában - legfeljebb harmincöt nap időtartamra sorba állítja. A sorba állítás időtartamának számítása a fizetési megbízás átvételét követő napon kezdődik."

6. § Az R. 9. § (5) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(5) A fizető fél számláját vezető pénzforgalmi szolgáltató a fizetési számlán fedezet hiányában nem teljesíthető hatósági átutalási megbízás és az átutalási végzés sorba állításáról legkésőbb a sorba állítás első munkanapján értesíti a kedvezményezettet és az átutalási végzés benyújtóját. Az értesítés a fizetési megbízás adatait és a sorba állítás utolsó napját tartalmazza."

7. § (1) Az R. 13. § (5) bekezdés helyébe a következő rendelkezés lép:

"(5) A 3. melléklet 5 és 6. mintájától eltérő pénzforgalmi nyomtatvány akkor alkalmazható, ha az legalább a PFNY 31 és a PFNY 31/A pénzforgalmi nyomtatvány 1-6. pont szerinti adattartalmát és a kitöltési útmutatót tartalmazza. A PFNY 31 pénzforgalmi nyomtatványnak nem kell tartalmaznia a kitöltési útmutatót, ha annak tartalmáról a pénzforgalmi nyomtatvány kitöltésében közreműködő, ennek hiányában a pénzforgalmi nyomtatványt a fizető féltől átvevő pénzforgalmi szolgáltató vagy kedvezményezett hitelt érdemlő módon tájékoztatta a fizető felet."

(2) Az R. 13. § (6) bekezdés helyébe a következő rendelkezés lép:

"6) A pénzforgalmi szolgáltató a fizetési megbízás megadására szolgáló pénzforgalmi nyomtatványt, valamint a fizetési megbízás elektronikus úton történő benyújtása esetén a fizetési megbízás formáját az e rendeletben foglalt korlátozásokkal szabadon alakítja ki."

(3) Az R. 13. §-a a következő (6a) bekezdéssel egészül ki:

"(6a) A pénzforgalmi szolgáltató és a csoportos beszedésre felhatalmazó nyomtatványt alkalmazó kedvezményezett a csoportos beszedési megbízás teljesítésére, módosítására, megszüntetésére felhatalmazó pénzforgalmi nyomtatványt, továbbá a pénzforgalmi szolgáltató a csoportos beszedési megbízásra vonatkozó érvényes felhatalmazásokról szóló igazolást az (5) bekezdésben foglalt korlátozással szabadon alakítja ki."

8. § (1) Az R. 14. § (3) bekezdés helyébe a következő rendelkezés lép:

"(3) A 17. § (1) bekezdése szerinti teljesítési határidő számítása szempontjából az átutalási végzés átvételének időpontja a (4) bekezdésben foglaltak figyelembevételével az az időpont, amikor az átutalási végzés alapján a fizető fél pénzforgalmi szolgáltatójának az átutalási kötelezettsége beáll. Ezt a rendelkezést az átutalási végzésen alapuló kifizetésre és az átutalási végzésben megjelölt pénzösszeg visszatartására is alkalmazni kell."

(2) Az R. 14. § (3a) bekezdés helyébe a következő rendelkezés lép:

"(3a) A 17. § (2) és (3) bekezdése szerinti teljesítési határidő számítása szempontjából a fizetési megbízás átvételének időpontja a (4) bekezdésben foglaltak figyelembevételével az az időpont, amikor a fizetési megbízás a fizető fél pénzforgalmi szolgáltatójához beérkezett és a teljesítéshez vagy részteljesítéshez szükséges fedezet a fizető fél fizetési számláján rendelkezésre áll. Ha a fizetési megbízás benyújtása terhelési nap feltüntetésével történik, a fizetési megbízás átvételi időpontja az az időpont, amikor a terhelési napon a fizetési megbízás teljesítéséhez vagy részteljesítéshez szükséges fedezet a fizető fél fizetési számláján rendelkezésre áll."

9. § Az R. 15. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A fizető fél pénzforgalmi szolgáltatója biztosítja, hogy a fizetési művelet teljes összege, bármiféle levonás - így különösen jutalék, díj vagy költség - nélkül a kedvezményezett pénzforgalmi szolgáltatója, vagy a kedvezményezett pénzforgalmi szolgáltatója által igénybe vett közvetítő pénzforgalmi szolgáltató részére rendelkezésre bocsátásra kerüljön. A kedvezményezett pénzforgalmi szolgáltatója a (2) bekezdésben foglalt kivétellel biztosítja, hogy a fizetési művelet hozzá vagy az általa igénybe vett közvetítő pénzforgalmi szolgáltatóhoz beérkezett összege bármiféle levonás - így különösen jutalék, díj vagy költség - nélkül a kedvezményezett részére rendelkezésre bocsátásra kerüljön."

10. § (1) Az R. 21. §-a a következő (1a) bekezdéssel egészül ki:

"(1a) A 16. § (1) bekezdés a) pontja szerinti fizetési művelet esetében a kedvezményezett pénzforgalmi szolgáltatója úgy határozza meg a munkanap záró időpontját, hogy az még azon a munkanapon biztosítsa az (1) bekezdésben foglalt követelmény teljesülését, amelyen a fizetési művelet összegét a pénzforgalmi szolgáltató részére vezetett számlán jóváírták."[1]

(2) Az R. 21. §-a a következő (1b) bekezdéssel egészül ki:

"(1b) A 16. § (1) bekezdés b) pontja szerinti fizetési művelet esetében a kedvezményezett pénzforgalmi szolgáltatója a munkanap záró időpontjaként 18 óránál korábbi időpontot nem határozhat meg. A kedvezményezett pénzforgalmi szolgáltatója a kedvezményezett fizetési számláján történő jóváírás tárgynapi teljesítésének feltételéül a fizetési művelet saját számláján történt jóváírásáról szóló értesítés beérkezési határidejére vonatkozóan a munkanap záró időpontjánál legfeljebb egy órával korábbi időpontot határozhat meg."

11. § Az R. a következő 21/A. §-sal és 21/B. §-sal egészül ki:

"21/A. § A közvetítő pénzforgalmi szolgáltató a fizetési művelet összegét

a) a 16. § (1) bekezdés a) pontja szerinti fizetési művelet esetében a részére vezetett számlán történt jóváírás munkanapján,

b) a 16. § (1) bekezdés b) pontja szerinti fizetési művelet esetében a részére vezetett számlán történt jóváírásról szóló értesülés munkanapján

oly módon írja jóvá a kedvezményezett pénzforgalmi szolgáltatójának a fizetési számláján, és annak részére a fizetési művelet adattartalmát oly módon továbbítja, hogy a kedvezményezett pénzforgalmi szolgáltatója ugyanazon a munkanapon eleget tudjon tenni a 21. § (1) bekezdésében foglalt kötelezettségének.

21/B. § Ha a fizető fél és a kedvezményezett között a fizetési művelet lebonyolítása ugyanazon pénzforgalmi szolgáltató által vezetett fizetési számlák között történik, a pénzforgalmi szolgáltató

a) csoportos beszedés és a pénznemek közötti átváltást igénylő fizetési művelet esetében a terhelést és a jóváírást azonos munkanapon teljesíti,

b) egyéb fizetési művelet esetében a fizető fél fizetési számlájának a megterhelését követően a fizetési művelet összegét haladéktalanul a kedvezményezett rendelkezésére bocsátja."

12. § Az R. 22. § (3) bekezdés helyébe a következő rendelkezés lép:

"(3) Automata bankjegykiadó gép útján történő készpénzbefizetés esetén a pénzösszegnek a kedvezményezett fizetési számláján történő jóváírását a befizetés összegszerűségének a befizetést követő három munkanapon belül történő ellenőrzése munkanapján, a jóváírás munkanapjával azonos értéknappal végzi el a pénzforgalmi szolgáltató."

13. § Az R. 25. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"25. § A Pft. szerinti fizetési módokon belüli altípusok: a) fizetési számlák közötti fizetési módok különösen:

aa) az átutalás,

ab) a beszedés,

ac) a fizető fél által a kedvezményezett útján kezdeményezett fizetés,

ad) az okmányos meghitelezés (akkreditív);

b) fizetési számlához kötődő készpénzfizetési módok különösen:

ba) a készpénzfizetésre szóló csekk kibocsátása és beváltása,

bb) a készpénzbefizetés fizetési számlára,

bc) a készpénzkifizetés fizetési számláról;

c) fizetési számla nélküli fizetési mód különösen:

ca) a készpénzátutalás."

14. § (1) Az R. 31. § (2) bekezdés helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) A kedvezményezett által saját pénzforgalmi szolgáltatója útján kezdeményezett hatósági átutalási megbízás esetén a kedvezményezett fizetési számláját vezető pénzforgalmi szolgáltató a hatósági átutalási megbízás átvételét követően ellenőrzi a hatósági átutalási megbízásban megjelölt kedvezményezett és a pénzforgalmi jelzőszám összetartozását, valamint a rendelkezésre jogosultnak a pénzforgalmi szolgáltatónál bejelentett aláírását."

(2) Az R. 31. § (5) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(5) A fizető felet a pénzforgalmi szolgáltatója a hatósági átutalási megbízás és az átutalási végzés teljesítéséről, részteljesítéséről, valamint sorba állításáról a teljesítéssel vagy a sorba állítással egyidejűleg a fizetési megbízás adattartalmának közlésével írásban értesíti. Ha a hatósági átutalás és az átutalási végzés sorba állításának kezdete nem munkanapra esik, a pénzforgalmi szolgáltató az értesítési kötelezettségének a következő munkanapon tesz eleget."

(3) Az R. 31. §-a a következő (3a) bekezdéssel egészül ki:

"(3a) A fizető fél pénzforgalmi szolgáltatója a hatósági átutalási megbízás és az átutalási végzés átvételét követően soron kívül megkezdi a fizetési megbízásban megjelölt fizető fél és a pénzforgalmi jelzőszám összetartozásának ellenőrzését."

15. § Az R. 34. § (3) bekezdés c) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"c) fedezethiány esetére a sorba állítás időtartamát, a részfizetés lehetőségét és annak legkisebb összegét,"

16. § (1) Az R. 37. §-a helyébe a következő rendelkezés lép és a következő 37/A. §-sal egészül ki:

"37. § (1) Az érintett fizető felek felhatalmazása alapján a kedvezményezett a számlavezető pénzforgalmi szolgáltatójával történt megállapodás szerint az azonos jogcímű, különböző fizető felek fizetési számlái terhére szóló, terhelési nappal ellátott beszedési megbízásokat kötegelve, csoportos formában nyújtja be.

(2) A fizető fél fizetési számláját vezető pénzforgalmi szolgáltató a fizető féltől átvett, csoportos beszedési megbízás teljesítésére szóló felhatalmazásról, annak módosításáról vagy annak megszüntetéséről az átvételtől számított négy munkanapon belül a kedvezményezett számlavezető pénzforgalmi szolgáltatója útján értesítést küld a kedvezményezett részére. A teljesítés felső értékhatáráról kizárólag a fizető fél hozzájárulása esetén értesítheti a pénzforgalmi szolgáltató a kedvezményezettet.

(3) A kedvezményezett a felhatalmazás tudomásul vételéről értesíti a vele szerződéses jogviszonyban álló személyt és a fizető fél fizetési számláját vezető pénzforgalmi szolgáltatót. A fizető fél fizetési számláját vezető pénzforgalmi szolgáltatója szempontjából a felhatalmazás kedvezményezett általi tudomásulvételének minősül, ha a kedvezményezett megkezdi a beszedést.

(4) A kedvezményezett a felhatalmazás visszautasításáról a (2) bekezdés szerinti értesítés átvételét követő négy munkanapon belül értesíti a fizető fél fizetési számláját vezető pénzforgalmi szolgáltatót és - amennyiben a (2) bekezdés szerinti értesítés alapján beazonosítható - a vele szerződéses jogviszonyban álló személyt.

(5) A kedvezményezett a felhatalmazást, annak módosítását és megszüntetését a fizető féltől történt átvételt követő négy munkanapon belül továbbítja a fizető fél fizetési számláját vezető pénzforgalmi szolgáltatónak. Szerződési ajánlattal egyidejűleg kiállított felhatalmazás esetén a kedvezményezett az értesítési kötelezettségét az ajánlat elfogadását vagy a módosító ajánlat megtételét követően haladéktalanul teljesíti. A fizető fél fizetési számláját vezető pénzforgalmi szolgáltató a beérkező felhatalmazásokat az (2) bekezdésben foglaltak szerint kezeli.

(6) A fizető fél fizetési számláját vezető pénzforgalmi szolgáltató a fizető fél kérésére a fizető fél fizetési számláját érintő, csoportos beszedési megbízás teljesítésére szóló felhatalmazásról igazolást ad ki. Az igazolást a fizető fél másik pénzforgalmi szolgáltatóhoz új felhatalmazásként benyújthatja, de ezzel a fizető fél erre vonatkozó rendelkezése hiányában a korábbi felhatalmazása nem szűnik meg.

(7) Az új felhatalmazás kedvezményezett általi tudomásulvételével az ugyanebben a tárgyban korábban adott felhatalmazást megszűntnek kell tekinteni.

(8) A felek eltérő megállapodása hiányában a felhatalmazást a PFNY 31 pénzforgalmi nyomtatványon, a (6) bekezdés szerinti igazolást a PFNY 31/A pénzforgalmi nyomtatványon kell kiállítani.

37/A. § (1) A kedvezményezett a csoportos beszedési megbízást a számlavezető pénzforgalmi szolgáltatójával megkötött keretszerződés szerint, a terhelési napot legalább öt munkanappal megelőzően nyújtja be. A kedvezményezett a terhelési napot úgy határozza meg, hogy a 11. § (1) bekezdésében foglaltak figyelembevételével biztosított legyen a számlában vagy más okmányban megjelölt fizetési határidőre történő teljesülés. Ha a terhelési napként meghatározott nap nem munkanap, az azt követő munkanapot kell terhelési napnak tekinteni.

(2) A kedvezményezett a csoportos beszedési megbízást a benyújtás alapjául szolgáló számlával vagy annak hiányában kiállított más okirattal egyező összegben nyújtja be.

(3) A kedvezményezett pénzforgalmi szolgáltatója a csoportos beszedési megbízás teljesítéséből rá háruló feladatokat az 5. § (1) bekezdésében foglaltak szerint, legkésőbb az átvételt követő munkanapon teljesíti.

(4) A kedvezményezett a csoportos beszedési megbízás benyújtásáról a vele szerződéses jogviszonyban álló személyt a beszedési megbízás alapjául szolgáló számla vagy annak hiányában kiállított más okirat megküldésével legkésőbb a terhelési napot legalább hat munkanappal megelőzően értesíti. A kedvezményezett rendszeresen azonos összegű beszedési megbízás alkalmazása esetén a beszedési megbízás összegének megváltozásakor, ennek hiányában legalább évente köteles az értesítési kötelezettségét teljesíteni.

(5) A pénzforgalmi szolgáltató a csoportos beszedési megbízásról annak teljesítése előtt is értesítheti a fizető felet.

(6) A fizető fél a terhelési napot megelőző munkanap végéig a csoportos beszedési megbízás teljesítését letilthatja a fizetési számláját vezető pénzforgalmi szolgáltatónál. A beszedési megbízást részösszegre nem lehet letiltani. A pénzforgalmi szolgáltató a letiltás indokoltságát és jogosságát nem vizsgálja. A letiltás a felhatalmazást nem érinti.

(7) A csoportos beszedési megbízás teljesítéséről, valamint a nemteljesítésről és annak okáról a fizető fél fizetési számláját vezető pénzforgalmi szolgáltató a kedvezményezett fizetési számláját vezető pénzforgalmi szolgáltatót értesíti. Az értesítéseket és a teljesített megbízások adatait a kedvezményezett fizetési számláját vezető pénzforgalmi szolgáltató a keretszerződésben meghatározott módon továbbítja a kedvezményezett részére.

(8) A fizető fél pénzforgalmi szolgáltatója a nem teljesült csoportos beszedésről legkésőbb a Pft. szerinti utólagos tájékoztatással egyidejűleg tájékoztatja a fizető felet."

(2)[2]

17. § Az R. 3. melléklet 4. számú mintája az 1. melléklet szerint módosul.

18. § (1) Az R. 1. § (3) bekezdésében a "2001. évi LVIII. törvény 15. §-a (1) bekezdésének b) pontjában" szövegrész helyébe a "2011. évi CCVIII. törvény 14. § (1) bekezdés b) pontjában" szöveg, 1. § (4) bekezdésében az "1992. évi XXXVIII. törvényben" szövegrész helyébe a "2011. évi CXCV. törvényben" szöveg lép.

(2) Az R. 10. § (2) bekezdésében a "befogadását" szövegrész helyébe az "átvételét" szöveg lép.

(3) Az R. 13. § (2) bekezdésében a "befogadását" szövegrész helyébe az "átvételét" szöveg, a "nyomtatványokon" szövegrész helyébe a "pénzforgalmi nyomtatványokon" szöveg, a "nyomtatványon" szövegrész helyébe a "pénzforgalmi nyomtatványon" szöveg lép.

(4) Az R. 14. § (1) bekezdésében az "a (2) és (3) bekezdésben" szövegrész helyébe az "a (2)-(3a) bekezdésben" szöveg lép.

(5) Az R. 20. § (3) bekezdésében az "azonos munkanapon és azonos értéknappal" szövegrész helyébe az "azonos értéknappal" szöveg lép.

(6) Az R. 32. § (3) bekezdésében a "befogadása előtt" szövegrész helyébe a "átvételét követően" szöveg lép.

(7) Az R. 34. § (4) bekezdésében a "fogadja be" szövegrész helyébe a "veszi át" szöveg lép.

(8) Az R. 43. § (3) bekezdésében a "tartalmazza" szövegrész helyébe a "tartalmazza legalább" szöveg lép.

(9) Az R. 51. § (4) bekezdésében az "átvétele " szövegrész helyébe a "beérkezése" szöveg lép.

(10) A 2. melléklet II.3. pontjában a "befogadásának" szövegrész helyébe az "átvételének" szöveg lép.

19. § (1) Hatályát veszti az R. 6. §-a, valamint a 9. § (1) és (2) bekezdése.

(2) Hatályát veszti az R. 43. § (2) bekezdésében a "(pl. befizetési lappal, készpénzátutalási megbízással)" szövegrész, és a 47. § (2) bekezdése.

20. § (1) Ez a rendelet - a (2) bekezdésben foglalt kivétellel - 2012. július 1-jén lép hatályba és - a (3) bekezdésben foglalt kivétellel - 2013. január 2-án hatályát veszti.

(2) A 2. § (1), (2) bekezdése, 5. §-a, 6. §-a, 8. § (2) bekezdése, 10. § (2) bekezdése, 12. §-a, 14. §-a, 15. §-a, 16. § (1) bekezdése, 17. §-a, 18. § (2), (3), (6), (7) és (10) bekezdése és 19. § (1) bekezdése 2013. január 1-jén lép hatályba.

(3) A 16. § (2) bekezdése 2013. január 1-jén hatályát veszti.

(4) E rendelet rendelkezéseit a hatálybalépését követően átvett fizetési megbízásokra kell alkalmazni.

Simor András s. k.,

a Magyar Nemzeti Bank elnöke

1. melléklet a 12/2012. (VI. 12.) MNB rendelethez

"4. számú minta
FELHATALMAZÓ LEVÉL
Tisztelt
……………………………….
……………………………….

(számlavezető neve és címe)
Megbízom/megbízzuk Önöket az alább megjelölt fizetési számlánk terhére az alább megnevezett Kedvezményezett
által benyújtandó beszedési megbízás(ok) teljesítésére a következőkben foglalt feltételekkel:
Fizető fél számlatulajdonos
megnevezése:
Felhatalmazással érintett fizetési
számlájának pénzforgalmi
jelzőszáma:
Kedvezményezett neve:
Kedvezményezett fizetési
számlájának pénzforgalmi
jelzőszáma:
A felhatalmazás időtartama:.............................. év,..... hó............. naptól............... év,..... hó napig*
visszavonásig*
a) a beszedési megbízáshoz okiratot nem kell csatolni*
b) a beszedési megbízáshoz a következő okirato(ka)t kell csatolni*:
az okirat(ok) megnevezése.......
További feltételek*: a) nem kerülnek meghatározásra
b) beszedési megbízásonkénti felső értékhatár a teljesítés pénznemétől függően:
………… Ft
…………. devizanem ISO kódja*
c) benyújtási gyakoriság: (pl. napi, havi, évi)
d) fedezethiány esetén a sorba állítás időtartama legfeljebb............................... nap
e) fedezethiány esetén részfizetés teljesíthető, a részfizetés minimális összege
a teljesítés pénznemétől függően:
………… Ft
…………. devizanem ISO kódja*
f) felhatalmazás csak a Kedvezményezett írásbeli hozzájárulásával vonható vissza
Kelt,.................................. ,........ év,......................... hó...... nap
………………………………………
Fizető fél számlatulajdonos"
* nem kívánt rész törlendő

Lábjegyzetek:

[1] Hatályba lépése előtt módosította a 15/2012. (VI. 27.) MNB rendelet 1. §-a. Hatályos 2012.07.01.

[2] Hatályon kívül helyezte ezen rendelet 20. § (3) bekezdése. Hatálytalan 2013.01.01.

Tartalomjegyzék