Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

39/2012. (XII. 20.) NGM rendelet

a Pénzügyi Jogok Biztosáról

A fogyasztóvédelemről szóló 1997. évi CLV. törvény 56. §-ában kapott felhatalmazás alapján, az egyes miniszterek, valamint a Miniszterelnökséget vezető államtitkár feladat- és hatásköréről szóló 212/2010. (VII. 1.) Korm. rendelet 73. § f) pontjában meghatározott feladatkörömben eljárva a következőket rendelem el:

1. Általános rendelkezések

1. § (1) A Pénzügyi Jogok Biztosa Hivatala (a továbbiakban: Hivatal) működésének részletszabályait, belső és külső kapcsolatrendszerét a pénz-,tőke-és biztosítási piacszabályozásáért felelős miniszter (a továbbiakban: miniszter) által vezetett minisztérium Szervezeti és Működési Szabályzata és a Hivatal ügyrendje határozza meg.

(2) A Hivatal ügyrendjét a pénzügyi jogok biztosa készíti elő és a miniszter hagyja jóvá.

(3) A Hivatal éves költségvetése a miniszter által vezetett minisztérium igazgatási költségvetésén belül, elkülönítetten kerül megállapításra.

2. § E rendelet alkalmazásában pénzügyi szervezet: a pénzügyi intézmény, a pénzforgalmi szolgáltató, a pénzügyi közvetítő, a befektetési vállalkozás, a befektetési szolgáltató függő ügynöke, az árutőzsdei szolgáltatók, a befektetési alap, a befektetési alapkezelő, a kockázati tőkealap, a kockázati tőkealap kezelő, a biztosító, a biztosításközvetítő, az önkéntes kölcsönös biztosító pénztár, a magánnyugdíjpénztár, a pénztár részére tagszervezést végző személy és a foglalkoztatói nyugdíjszolgáltató intézmény.

2. A Pénzügyi Jogok Biztosa eljárásának általános szabályai

3. § A pénzügyi jogok biztosa eljárásának tárgya a pénzügyi szervezet azon - pénzügyi szolgáltatási tevékenységgel összefüggő - tevékenysége vagy mulasztása, amely a pénzügyi szolgáltatási tevékenységgel kapcsolatos fogyasztói jogokat és törvényes érdekeket (a továbbiakban: védett jogok) sérti, vagy a sérelem közvetlen veszélyét idézi elő.

4. § (1) A pénzügyi jogok biztosa kérelemre vagy hivatalból kivizsgálja a védett jogokkal kapcsolatban tudomására jutott visszásságokat, orvoslásuk érdekében intézkedéseket tehet.

(2) A pénzügyi jogok biztosa nem járhat el

a) a tisztességtelen piaci magatartás és a versenykorlátozás tilalmáról szóló 1996. évi LVII. törvény hatálya alá tartozó versenyfelügyeleti ügyben,

b)[1] olyan ügyben, amelyben a Magyar Nemzeti Bankról szóló törvényben meghatározott fogyasztóvédelmi eljárás lefolytatásának van helye.

(3) A pénzügyi jogok biztosa eljárása során figyelembe veszi a Pénzügyi Békéltető Testület (a továbbiakban: PBT) joggyakorlatát.

3. A kérelemre induló eljárás

5. § (1) Egyedi ügyben - írásbeli beadvánnyal - a pénzügyi jogok biztosához fordulhat a fogyasztó (a továbbiakban: kérelmező), ha megítélése szerint védett jogait sérelem érte, vagy azokra nézve a sérelem közvetlen veszélye áll fenn (a továbbiakban: kérelemre induló eljárás).

(2) A pénzügyi jogok biztosához a fogyasztó abban az esetben fordulhat, ha a pénzügyi szervezetnél közvetlenül megkísérelte a vitás ügy rendezését, azonban a panaszára nem kapott választ, a panasz kivizsgálása nem a törvényekben előírtak szerint történt, vagy a szervezet válaszából egyéb fogyasztói jogot sértő körülményt vélelmez.

(3) A beadvány kötelező tartalmi elemei:

a) a kérelmező neve, lakóhelye vagy tartózkodási helye (székhelye),

b) a jogvitával érintett személy vagy szervezet neve, székhelye,

c) a kérelmező panaszának rövid leírása, az azt alátámasztó tények és bizonyíték megjelölésével,

d) a kérelmező bizonyítékokkal alátámasztott nyilatkozata arra vonatkozóan, hogy az 5. § (2) bekezdésében foglaltaknak eleget tett és

e) a kérelmező nyilatkozata arra vonatkozóan, hogy a 10. § (2) bekezdés f)-h) pontjában meghatározott elutasítási, illetve eljárást megszüntető okok nem állnak fenn.

(3) A beadványhoz csatolni kell azt az okiratot, illetve annak másolatát (kivonatát), amelynek tartalmára a kérelmező bizonyítékként hivatkozik.

(4) A beadványhoz csatolni kell a képviselő meghatalmazását, ha a kérelmező meghatalmazott útján jár el.

(5) A cselekvőképtelen vagy korlátozottan cselekvőképes személy helyett és nevében törvényes képviselője is jogosult a pénzügyi jogok biztosához fordulni.

6. § (1) A kérelemre induló eljárás a beadványnak a pénzügyi jogok biztosához történő megérkezése napján kezdődik.

(2) A hiányos beadványt a pénzügyi jogok biztosa hiánypótlásra tizenöt napos határidő megjelölésével visszaadhatja.

(3) A (2) bekezdésben meghatározott határidő szükség esetén egyszer meghosszabbítható.

7. § (1) Kérelemre induló eljárás a fogyasztónak a 3. §-ban meghatározott tevékenységről vagy mulasztásról történő tudomásszerzésétől számított egy éven belül, a tevékenység vagy mulasztás bekövetkezésétől számított hároméves jogvesztő határidőn belül kezdeményezhető.

(2) A kérelemre induló eljárás díjtalan.

8. § A kérelmező figyelmét fel kell hívni arra a tényre, hogy a pénzügyi jogok biztosa a kérelmező személyes adatait az információs önrendelkezési jogról szóló törvénynek megfelelően kezeli.

9. § A pénzügyi jogok biztosához benyújtott kérelme miatt senkit sem érhet hátrány.

10. § (1) A pénzügyi jogok biztosa a beadványt köteles megvizsgálni.

(2) A pénzügyi jogok biztosa érdemi vizsgálat nélkül elutasítja a beadványt, illetve az eljárást megszünteti, ha

a) a beadványt nem az arra jogosult nyújtotta be,

b) a beadványt határidő lejárta után nyújtotta be a kérelmező,

c) a kérelmező a 6. § (2) és (3) bekezdése szerinti határidőben nem tett eleget a hiánypótlási felhívásnak,

d) a kérelmező az 5. § (2) bekezdése szerint a pénzügyi szervezetnél közvetlenül nem kísérelte meg a vitás ügy rendezését,

e) az ügyben a 4. § (2) bekezdése alapján a pénzügyi jogok biztosa nem járhat el,

f) az ügyben bírósági eljárás vagya PBT eljárása indult,

g) az ügyben már jogerős bírósági határozat született vagy a PBT az ügyben döntést hozott,

h) ugyanabban az ügyben a pénzügyi jogok biztosa már eljárt, és a beadvány nem tartalmaz új tényeket,

i) a beadvány nyilvánvalóan alaptalan.

(3) A pénzügyi jogok biztosa a beadványt elutasíthatja, ha az abban szereplő jogsérelem, vagy annak közvetlen veszélye csekély jelentőségű.

(4) A pénzügyi jogok biztosa a beadvány elutasításáról, illetve az eljárás megszüntetéséről - annak indokolásával -a beadvány beérkezésétől számított harminc napon belül a kérelmezőt értesíti.

(5) Ha az ügy e rendelet alapján nem tartozik a pénzügyi jogok biztosa hatáskörébe, a (4) bekezdés szerinti értesítésben megjelöli az ügyben hatáskörrel rendelkező szervet, továbbá a 20. § rendelkezéseinek megfelelően jár el.

11. § (1) A pénzügyi jogok biztosa azt a beadványt, amelyet nem utasított el a 10. § (2) bekezdése alapján, a kérelmezővel és a pénzügyi szervezettel egyezteti.

(2) Az (1) bekezdés szerinti egyeztetés során a beadványt - harminc napos határidő megjelölésével - nyilatkozattételre megküldi a pénzügyi szervezetnek. A pénzügyi szervezet nyilatkozatát a pénzügyi jogok biztosa a kérelmezőnek továbbítja harminc napos válaszadási határidő megjelölésével.

(3) A pénzügyi jogok biztosa a kérelmező beadványa, a pénzügyi szervezet írásban közölt nyilatkozata és a kérelmező erre vonatkozó válasza alapján a megoldásra javaslatot tesz. A pénzügyi jogok biztosa - indokolt esetben - személyes egyeztetésre is felhívhatja a kérelmezőt és a pénzügyi szervezetet.

(4) A beadvány alapjául szolgáló tényeket a kérelmezőnek, a nyilatkozatának alapját jelentő tényeket a pénzügyi szervezetnek kell bizonyítania.

12. § (1) Amennyiben az ügyben a védett jogok tiszteletben tartásával megegyezés születik, a pénzügyi jogok biztosa erről jelentést készít, amelyet az érdekeltek részére megküld.

(2) A kérelmező és a pénzügyi szervezet közötti megegyezés hiányában az egyeztetés eredményéről jelentést készít, amelyet az érdekeltek részére megküld, szükség esetén kezdeményezi a védett jogokkal kapcsolatos sérelemnek a pénzügyi szervezet saját hatáskörében történő megszüntetését (a továbbiakban: kezdeményezés).

(3) A pénzügyi jogok biztosa - amennyiben a kezdeményezés nem vezetett eredményre, vagy ésszerűtlenül hosszú idő múlva vezetne eredményre - a 14. § rendelkezései szerint jár el.

4. A hivatalból induló eljárás

13. § (1) A pénzügyi jogok biztosa hivatalosan ismert, illetve köztudomású tények alapján hivatalból is jogosult eljárni.

(2) A hivatalból induló eljárás feltétele, hogy a pénzügyi szervezet tevékenysége vagy mulasztása súlyos legyen, vagy alkalmas arra, hogy a fogyasztók széles körét érintő jogsérelmet okozzon, vagy annak közvetlen veszélyét idézze elő.

(3) Hivatalból induló eljárás a 3. §-ban meghatározott tevékenységről vagy mulasztásról történő hivatalos tudomásszerzéstől számított egy éven belül, a tevékenység vagy mulasztás bekövetkezésétől számított hároméves jogvesztő határidőn belül indítható.

(4) A pénzügyi jogok biztosa a hivatalból indult eljárás során a feltárt tényekről jelentést készít, amelyet megküld a vizsgált pénzügyi szervezetnek, szükség esetén kezdeményezéssel él.

(5) A pénzügyi jogok biztosa - amennyiben a kezdeményezés nem vezetett eredményre vagy ésszerűtlenül hosszú idő múlva vezetne eredményre - a 14. § rendelkezései szerint jár el.

(6) A pénzügyi jogok biztosa e §-ban meghatározott eljárását éves munkaterv, illetve eseti döntés alapján végzi.

(7) A pénzügyi jogok biztosa a munkatervét a honlapján teszi közzé.

5. A pénzügyi jogok biztosának intézkedései

14. § (1) Ha a pénzügyi jogok biztosának megítélése szerint a kezdeményezés nem vezetett, vagy ésszerűtlenül hosszú idő múlva vezetne eredményre, a pénzügyi jogok biztosa a jogsérelem, illetve annak közvetlen veszélye megszüntetése céljából ajánlást tesz (a továbbiakban: ajánlás) a pénzügyi szervezetnek.

(2) A pénzügyi szervezet a kezdeményezésre, vagy ajánlásra vonatkozóan állásfoglalást tehet.

(3) A pénzügyi szervezet a kezdeményezésre, illetve az ajánlásra vonatkozó, (3) bekezdés szerinti állásfoglalásáról és a megtett intézkedésről a kezdeményezés, illetve az ajánlás közlésétől számított harminc napon belül értesíti a pénzügyi jogok biztosát.

15. § A pénzügyi jogok biztosa a kezdeményezés, illetve az ajánlás eredményéről az eljárás lefolytatásának rövid összefoglalását is tartalmazó zárójelentést készít.

16. § Ha a pénzügyi jogok biztosa megállapítja, hogy a védett jogok sérelme, illetve azok közvetlen veszélyeztetése a jogi szabályozás hiányosságaira vezethető vissza, a jogsérelem elkerülése, illetve megszüntetése érdekében a miniszternek javaslatot tehet (a továbbiakban: javaslat) jogszabály kiadására, módosítására vagy hatályon kívül helyezésére.

6. A pénzügyi jogok biztosának kapcsolata más szervekkel

17. § (1) A pénzügyi jogok biztosa a kérelemre vagy hivatalból lefolytatott eljárások tapasztalatairól, a kezdeményezések és ajánlások eredményességéről, jelentéseiről, zárójelentéseiről, állásfoglalásairól és javaslatairól éves beszámolót készít a miniszternek.

(2) Az éves beszámolót a miniszter legkésőbb a tárgyévet követő naptári év első negyedévének végéig a kormányzati portálon közzéteszi.

(3) A pénzügyi jogok biztosa - a (2) bekezdésben meghatározott közzétételre tekintettel - az éves beszámoló készítése során a személyes adatok védelmére, a banktitokra, fizetési titokra, az értékpapírtitokra, a pénztártitokra, a biztosítási titokra, foglalkoztatói nyugdíjtitokra és az üzleti titokra vonatkozó jogszabályokat köteles betartani.

18. § A pénzügyi jogok biztosa a feladat- és hatáskörét érintő döntések és jogszabályok előkészítése során véleményalkotási joggal rendelkezik.

19. § Amennyiben a pénzügyi szervezet 11. § (2) és (3) bekezdés szerinti válaszai vagy az egyeztetés alapján a pénzügyi jogok biztosa úgy látja, hogy a beadványban szereplő ügy vitarendezési fórum igénybevételével megoldható, javasolja a kérelmezőnek, hogy a PBT-hez forduljon.

20. §[2] A pénzügyi jogok biztosa értesíti a határkörrel és illetékességgel rendelkező hatóságot, így különösen a Magyar Nemzeti Bankot vagy a Gazdasági Versenyhivatalt, amennyiben működése során olyan tényről értesül, amely megalapozhatja az adott hatóság eljárását.

7. A pénzügyi jogok biztosának szerepe a pénzügyi kultúra fejlesztésében

21. § A pénzügyi kultúra fejlesztése érdekében a pénzügyi jogok biztosa - tevékenységének tapasztalatait felhasználva - közreműködik a pénzügyi kultúra széleskörű terjesztését szolgáló kiadványok, publikációk készítésében, a pénzügyi rendszer intézményeinek, működési rendszerének széleskörű megismertetésében.

22. § A pénzügyi jogok biztosa együttműködik:

a) az oktatási intézményekkel a fogyasztók jogainak, a pénzügyi rendszer intézményeinek, a pénzügyi termékeknek diákokkal, hallgatókkal való megismertetésében,

b) a pénzügyi kultúra fejlesztésében szerepet vállaló intézményekkel, szervezetekkel, valamint a fogyasztóvédelmi civil szervezetekkel,

c) a pénzügyi szervezetekkel a felelős pénzügyi döntéseket megalapozó ismeretek terjesztésében.

8. Záró rendelkezések

23. § Ez a rendelet a kihirdetését követő nyolcadik napon lép hatályba.

24. § A pénzügyi jogok biztosa az e rendelet hatálybalépését megelőző egy éven belül keletkezett jogsérelem miatt indíthat eljárást.

Dr. Matolcsy György s. k.,

nemzetgazdasági miniszter

Lábjegyzetek:

[1] Módosította a 40/2013. (IX. 30.) NGM rendelet 20. § a) pontja. Hatályos 2013.10.01.

[2] Módosította a 40/2013. (IX. 30.) NGM rendelet 20. § b) pontja. Hatályos 2013.10.01.

Tartalomjegyzék