Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

530/2013. (XII. 30.) Korm. rendelet

a fogyasztói csoportokról

A Kormány a fogyasztóvédelemről szóló 1997. évi CLV. törvény 55. § (1) bekezdés l) pontjában kapott felhatalmazás alapján, az Alaptörvény 15. cikk (1) bekezdésében meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:

1. §[1] A 2012. január 1-jét megelőzően létrehozott fogyasztói csoportot (a továbbiakban: fogyasztói csoport) működtető vállalkozás köteles tevékenységének folytatását a fogyasztóvédelmi hatóságnak (a továbbiakban: hatóság) - a szolgáltatási tevékenység megkezdésének és folytatásának általános szabályairól szóló törvény rendelkezéseinek megfelelően - 2014. január 31. napjáig bejelenteni.

2. § (1) A fogyasztói csoportot működtető vállalkozás az 1. § szerinti bejelentéssel egyidejűleg a hatóság részére elektronikus úton megküldi

a) a fogyasztói csoportnak a fogyasztói csoportban való részvételre irányuló szerződésben (a továbbiakban: szerződés) meghatározott működési időtartamát,

b) a szerződések számát,

c) az egyes szerződések szerint rendszeres időközönként - a fogyasztói csoportot működtető vállalkozással szerződést kötő fogyasztó (a továbbiakban: tag) által - teljesítendő befizetések összegét, külön megjelölve a szerződés szerint a fogyasztói csoportot működtető vállalkozást megillető díjat, valamint a tag által meghatározott dolog tulajdonjogának megszerzésére fordítható összeget,

d) a fogyasztói csoport megalakulása óta a meghatározott dolog tulajdonjogának megszerzésére lehetőséget szerzett és a ténylegesen tulajdonjogot szerzett tagok számát,

e) a fogyasztói csoport megalakulása óta a meghatározott dolog tulajdonjogának megszerzésére fordított összeget és

f) a szerződés megszüntetésére irányuló felmondások számát.

(2) A fogyasztói csoportot működtető vállalkozás az (1) bekezdésben meghatározott adatokban bekövetkezett változásokról a változást követő harminc napon belül elektronikus úton tájékoztatja a hatóságot.

3. § (1) A fogyasztói csoportot működtető vállalkozásnak a tag szerződés szerint, rendszeres időközönként teljesített, meghatározott dolog tulajdonjogának megszerzésére fordítandó befizetéseit fogyasztói csoportonként, saját pénzeszközeitől elkülönített számlán kell tartania. Az elkülönített számla a pénzforgalmi szolgáltatás nyújtásáról szóló törvény szerinti pénzforgalmi számla nem lehet.

(2) A számlán elhelyezett összeg és annak jóváírt kamatai felhasználásig - befizetéseik arányában - a tagokat illetik meg. Ettől eltérően a szerződés felmondása esetén, ha a fogyasztói csoportot működtető vállalkozás a taggal való elszámolás érdekében a 6. § (2) bekezdése vagy a 6. § (4) és (5) bekezdése alapján saját pénzeszközei terhére visszafizetést teljesített, a szerződésben rögzített időtartam végén - valamennyi taggal való elszámolást követően -az elkülönített számlán maradó összeg a fogyasztói csoportot működtető vállalkozást illeti meg.

(3) Az elkülönített számlán elhelyezett, a tagokat megillető befizetésekkel a fogyasztói csoportot működtető vállalkozás a (4) bekezdés kivételével nem rendelkezhet.

(4) Az elkülönített számlán elhelyezett összeg kizárólag

a) a meghatározott dolog tulajdonjogának megszerzésére a 4. § szerint lehetőséget szerző tag vagy a meghatározott dolog tulajdonosa (eladó) részére történő kifizetés érdekében a szerződésben foglalt összeg erejéig, vagy

b) a szerződés felmondása esetén a taggal való elszámolás érdekében a tag által a szerződés alapján a felmondásig teljesített befizetések együttes összege erejéig, a szerződésben rögzített időtartam végén

használható fel.

(5) A fogyasztói csoportot működtető vállalkozás a (4) bekezdés szerinti kifizetésről a kifizetés időpontjától számított nyolc napon belül elektronikus úton tájékoztatja a hatóságot.

(6) A fogyasztói csoportot működtető vállalkozás minden év január 31. napjáig írásban tájékoztatja a tagot a megelőző év december 31. napjáig teljesített valamennyi befizetéséről, valamint az elkülönített számla terhére a megelőző évben teljesített kifizetésekről. A tájékoztatást tértivevényes postai küldeményként vagy a tag kérésére elektronikus úton kell megküldeni a tag részére.

(7) A fogyasztói csoportot működtető vállalkozás a tagot kérésére - a kérés közlésétől számított - tizenöt napon belül írásban tájékoztatja az elkülönített számlán elhelyezett összegről és annak jóváírt kamatairól. Az írásbeliség követelményének levél útján vagy bármely egyéb olyan eszközzel eleget lehet tenni, amely a címzett számára lehetővé teszi a neki címzett adatoknak az adat céljának megfelelő ideig történő tartós tárolását, és a tárolt adatok változatlan formában és tartalommal történő megjelenítését.

4. § (1) A fogyasztói csoportot működtető vállalkozás a tagok részvételével a meghatározott dolog tulajdonjogának megszerzésére lehetőséget szerző tag kijelölése érdekében nyilvános kiválasztást tart.

(2) A fogyasztói csoport tagja az általa előre meghatározott dolog tulajdonjogának megszerzésére - a nyilvános kiválasztás keretében - sorsolás útján vagy a szerződésben meghatározott többletfeltétel vállalása esetén szerezhet lehetőséget.

(3) A nyilvános kiválasztásról - a helyszín és az időpont pontos megjelölésével -, valamint annak (2) bekezdés szerinti módjáról a fogyasztói csoportot működtető vállalkozás a fogyasztói csoport valamennyi tagját írásban értesíti. Az értesítést tértivevényes postai küldeményként vagy a tag kérésére elektronikus úton úgy kell megküldeni, hogy azt a tag a nyilvános kiválasztást legalább nyolc nappal megelőzően megkapja.

(4) A meghatározott dolog tulajdonjogának megszerzésére csak olyan tag szerezhet lehetőséget, aki a nyilvános kiválasztás megkezdésének időpontjáig a szerződés szerint esedékes valamennyi fizetési kötelezettségének eleget tett.

5. § (1) A nyilvános kiválasztásról a fogyasztói csoportot működtető vállalkozás jegyzőkönyvet készít. A jegyzőkönyvet a fogyasztói csoport jelenlévő tagjai közül - egyszerű többséggel - választott két tag hitelesíti.

(2) A jegyzőkönyv tartalmazza

a) a kiválasztás helyét,

b) a kiválasztás időpontját,

c) a fogyasztói csoport jelenlévő tagjainak számát és

d) a meghatározott dolog tulajdonjogának megszerzésére lehetőséget szerző tag által előre meghatározott dolog tulajdonjogának megszerzésére - a szerződés szerint - fordítandó összeget.

(3) A fogyasztói csoportot működtető vállalkozás az (1) bekezdés szerinti jegyzőkönyvet a nyilvános kiválasztást követő tizenöt napon belül megküldi a hatóságnak.

6. § (1) Az a tag, aki meghatározott dolog tulajdonjogának megszerzésére lehetőséget szerzett, a szerződést rendes felmondással nem szüntetheti meg mindaddig, amíg a szerződésben meghatározott valamennyi kötelezettségének maradéktalanul eleget nem tett.

(2) A szerződés rendes felmondása esetén a fogyasztói csoportot működtető vállalkozás a tag által a szerződés alapján - a meghatározott dolog megszerzése érdekében - a felmondásig teljesített befizetések összegét a szerződésben meghatározott időtartam lejártát megelőzően a szerződésben foglalt rendelkezéseknek megfelelően és kizárólag a fogyasztói csoportot működtető vállalkozás saját pénzeszközei terhére fizetheti vissza. Ha a fogyasztói csoportot működtető vállalkozás visszafizetést saját pénzeszköze terhére nem teljesít, a taggal való elszámolásra a szerződésben rögzített időtartam végén kerül sor.

(3) A fogyasztói csoportot működtető vállalkozás a szerződést rendes felmondással nem szüntetheti meg.

(4) A tag a szerződést azonnali hatállyal felmondhatja, ha a fogyasztói csoportot működtető vállalkozás az e rendeletben foglalt - taggal szembeni - kötelezettségét megszegi. A szerződés azonnali hatállyal történő felmondása esetén a fogyasztói csoportot működtető vállalkozás a tag által az azonnali hatályú felmondásig teljesített befizetések összegét köteles a saját pénzeszközei terhére a felmondás közlésétől számított hatvan napon belül visszafizetni.

(5) A fogyasztói csoportot működtető vállalkozás a szerződést azonnali hatállyal felmondhatja, ha a tag a szerződésben foglalt rendelkezéseket súlyosan megszegi, így különösen, ha ismételt felszólítás ellenére legalább három alkalommal határidőben nem tesz eleget a szerződés szerinti fizetési kötelezettségének. A szerződés azonnali hatállyal történő felmondása esetén a taggal való elszámolásra - a felmondástól függetlenül - a szerződésben rögzített időtartam végén kerül sor, a fogyasztói csoportot működtető vállalkozás azonban jogosult a (2) bekezdés szerinti visszafizetési lehetőséggel élni.

(6) Ha a szerződés azonnali hatályú felmondására olyan taggal szemben kerül sor, aki a meghatározott dolog tulajdonjogát már megszerezte, a fogyasztói csoportot működtető vállalkozás jogosult arra, hogy a még hátralévő részletek teljes összegét azonnal lejárttá tegye, és a követelést a taggal szemben érvényesítse.

(7) Ha a tag a szerződésben megjelölt valamennyi fizetési kötelezettségét esedékesség előtt teljesíti, valamint a meghatározott dolog tulajdonjogát megszerezte, a szerződés teljesítettnek tekintendő, a fogyasztói csoportot működtető vállalkozás további befizetéseket a tagtól nem követelhet.

7. § Ez a rendelet 2014. január 1-jén lép hatályba.

8. § Az e rendeletben foglalt rendelkezéseket a rendelet hatálybalépését megelőzően a fogyasztói csoportba felvett fogyasztók tekintetében is alkalmazni kell.

9. § Ez a rendelet a belső piaci szolgáltatásokról szóló, 2006. december 12-i 2006/123/EK európai parlamenti és tanácsi irányelvnek való megfelelést szolgálja.

10. § E rendelet tervezetének a belső piaci szolgáltatásokról szóló, 2006. december 12-i 2006/123/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv 39. cikk (5) bekezdése szerinti előzetes bejelentése megtörtént.

Orbán Viktor s. k.,

miniszterelnök

Lábjegyzetek:

[1] Módosította a 379/2016. (XII. 2.) Korm. rendelet 260. §-a. Hatályos 2017.01.01.