Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

313/2015. (X. 28.) Korm. rendelet

az ivóvíz minőségi követelményeiről és az ellenőrzés rendjéről szóló 201/2001. (X. 25.) Korm. rendelet jogharmonizációs célú módosításáról

A Kormány a vízgazdálkodásról szóló 1995. évi LVII. törvény 45. § (7) bekezdés k) pontjában kapott felhatalmazás alapján, az Alaptörvény 15. cikk (1) bekezdésében meghatározott feladatkörében eljárva következőket rendeli el:

1. § Az ivóvíz minőségi követelményeiről és az ellenőrzés rendjéről szóló 201/2001. (X. 25.) Korm. rendelet (a továbbiakban: R.) 2. §-a a következő m)-p) ponttal egészül ki:

(E rendelet alkalmazásában:)

"m) radioaktív anyag: az az anyag, amelyik egy vagy több olyan radioaktív nuklidot tartalmaz, amelynek aktivitása vagy koncentrációja sugárvédelmi szempontból nem elhanyagolható,

n) indikatív dózis: az ivóvíz ellátó rendszerében kimutatott természetes és mesterséges eredetű radionuklidoknak az egy év alatt beépült lekötött effektív dózisa a trícium, a kálium-40, a radon és a radon rövid felezési idejű bomlástermékei kivételével,

o) parametrikus érték: az ivóvízben jelen lévő kémiai, biológiai és radioaktív anyagok, valamint fizikai jellemzők értéke, amely felett vizsgálni szükséges, hogy a kémiai, biológiai és radioaktív anyagoknak, valamint fizikai jellemzőknek az ivóvízben való jelenléte beavatkozást igénylő kockázatot jelent-e az emberi egészségre nézve, és szükség esetén korrekciós intézkedéseket kell tenni annak érdekében, hogy a víz minősége olyan mértékben javuljon, hogy megfeleljen az emberi egészség védelmére vonatkozó követelményeknek,

p) határérték: az a parametrikus érték, amely felett mérlegelés nélkül korrekciós intézkedést kell tenni."

2. § Az R. 3. § (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(3) Ha a szolgáltatott víz az 1. számú melléklet A) és B) részében meghatározott határértékeknek megfelel, azonban az 1. számú melléklet C), D) vagy E) részében előírt valamely parametrikus értéknek nem felel meg, akkor kifogásolt minőségű ivóvíznek kell tekinteni."

3. § (1) Az R. 4. §-a a következő (1a) bekezdéssel egészül ki:

"(1a) Azon paraméterek esetében, amelyeknek a koncentrációja az elosztóhálózatban igazoltan nem változik, a megfelelési pontok (1) bekezdés a) pontja szerinti meghatározása nem érinti a mintavételi hely megválasztását, amely az ellátási területen belül bármely közüzemi ivóvízellátási ponton vagy a vízkezelő mű ivóvíz kiadási pontján lehet."

(2) Az R. 4. §-a a következő (3a) bekezdéssel egészül ki:

"(3a) A (3) bekezdésben foglaltak nem alkalmazhatóak az 1. számú melléklet C) részében foglalt táblázat 22-24. pontja szerinti vízminőségi jellemzők esetében."

4. § (1) Az R. 5. §-a a következő (1c) bekezdéssel egészül ki:

"(1c) Az üzemeltető, illetve az élelmiszeripari vállalkozás köteles gondoskodni az ivóvízben található radioaktív anyagok ellenőrzéséről a jóváhagyott vizsgálati program szerint annak vizsgálata érdekében, hogy a radioaktív anyagok értéke megfelel-e az 1. számú melléklet C) részében foglalt táblázatban megállapított parametrikus értékeknek. A radioaktív anyagok vizsgálata esetében a szolgáltatott, illetve élelmiszeripari vállalkozás által használt ivóvíz minimális mintavételezését legalább a 2. számú melléklet A) rész 3. pontjában szereplő gyakorisággal kell elvégezni, a 3. számú melléklet 5. pontjában foglaltak szerint."

(2) Az R. 5. §-a a következő (4) bekezdéssel egészül ki:

"(4) A vízminőség-ellenőrző vizsgálatokat a 3. számú melléklet szerinti előírásoknak megfelelő módszerekkel kell elvégezni, figyelemmel a (7) bekezdésben foglaltakra."

5. § Az R. az 5/B. §-át követően a következő alcímmel és 5/C. §-sal egészül ki:

"Radioaktív anyagok ellenőrzése

5/C. § (1) Ha az 5. § (1), (1b) és (3) bekezdése szerinti három, egymást követő évben végzett ellenőrzés során a 3. számú melléklet 5.3. pontjában foglalt táblázatban szereplő paraméterek és radionuklidok egyetlen mintában sem érték el a 3. számú melléklet 5.3. pontjában foglalt kimutatási határt, a továbbiakban az 1. számú melléklet C) részében foglalt táblázat 22-24. pontjában szereplő vízminőségi jellemzők parametrikus értékeit nem kell mérni és a 2. számú melléklet A) rész 3. pontjában, valamint a 3. számú melléklet 5. pontjában foglaltakat nem kell alkalmazni.

(2) Ha az 5. § (1), (1b) és (3) bekezdése szerinti három, egymást követő évben végzett ellenőrzés során a 3. számú melléklet 5.3. pontjában foglalt táblázatban szereplő paraméterek és radionuklidok nem minden esetben maradtak a 3. számú melléklet 5.3. pontjában foglalt kimutatási határ alatt, de egy érték sem éri el a parametrikus érték 50%-át, akkor az illetékes hatóság hat évre felmentést adhat az 1. számú melléklet C) részében foglalt táblázat 22-24. pontjában szereplő vízminőségi jellemzők parametrikus értékeinek mérése, valamint a 2. számú melléklet A) rész 3. pontjában és a 3. számú melléklet 5. pontjában foglaltak alól.

(3) Az (1) és (2) bekezdés előírásait az 5. § (1) és (1b) bekezdése szerinti vizsgálati program jóváhagyásakor az illetékes népegészségügyi szerv, illetve élelmiszerlánc-felügyeleti szerv figyelembe veszi.

(4) Az 5. § (3) bekezdése szerinti hatósági vízminőség-ellenőrző vizsgálatokat az 1. számú melléklet C) részében foglalt táblázat 22-24. pontjában szereplő vízminőségi jellemzők vonatkozásában csak az (1) bekezdésben foglalt időszakot követően és csak azon üzemeltetők, illetve élelmiszer-vállalkozások esetében kell elvégezni, akikre az (1) vagy (2) bekezdésben szereplő mentesség nem vonatkozik."

6. § Az R. 10. § (16) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(16) Ez a rendelet

a) az emberi fogyasztásra szánt víz minőségéről szóló, 1998. november 3-i 98/83/EK tanácsi irányelvnek, valamint

b) a lakosság egészségének az emberi fogyasztásra szánt vízben található radioaktív anyagokkal szembeni védelmére vonatkozó követelmények meghatározásáról szóló, 2013. október 22-i 2013/51/Euratom tanácsi irányelvnek

való megfelelést szolgálja."

7. § (1) Az R. 1. számú melléklete az 1. melléklet szerint módosul.

(2) Az R. 2. számú melléklete a 2. melléklet szerint módosul.

(3) Az R. 3 számú melléklete a 3. melléklet szerint módosul.

8. § Az R.

a) 3. § (1) bekezdésében a "határértékeket" szövegrész helyébe a "határértékeket és parametrikus értékeket" szöveg,

b) 6. § (1), (2a) és (6) bekezdésében a "határértékek" szövegrész helyébe a "határértékek és parametrikus értékek" szöveg,

c) 6. § (3) bekezdésében az "A határérték túllépés" szövegrész helyébe az "A határérték vagy parametrikus érték túllépésének" szöveg,

d) 6. § (12) bekezdésében a "határértéktől" és a "határértékektől" szövegrész helyébe a "parametrikus értéktől" szöveg,

e) 10. § (13a) bekezdésében a "2016. július 1-jéig" szövegrész helyébe a "2017. július 1-jéig" szöveg

lép.

9. § Hatályát veszti az R. 10. § (9) bekezdése.

10. § Ez a rendelet 2015. november 28-án lép hatályba.

11. § Az üzemeltetők, illetve élelmiszer-vállalkozások vizsgálati programjaiban a vízminőség-ellenőrző vizsgálatokat az 1. számú melléklet C) részében foglalt táblázat 22-24. pontjában szereplő vízminőségi jellemzők vonatkozásában 2016. január 1-jétől kell alkalmazni.

12. § Ez a rendelet a lakosság egészségének az emberi fogyasztásra szánt vízben található radioaktív anyagokkal szembeni védelmére vonatkozó követelmények meghatározásáról szóló, 2013. október 22-i 2013/51/Euratom tanácsi irányelvnek való megfelelést szolgálja.

Orbán Viktor s. k.,

miniszterelnök

1. melléklet a 313/2015. (X. 28.) Korm. rendelethez

1. Az R. 1. számú melléklet C) részében foglalt táblázat helyébe a következő táblázat lép:

"

ABCD
1.Vízminőségi jellemzőParametrikus értékEgységMegjegyzés
2.Alumínium200µg/l
3.Ammónium0,50mg/l1. megjegyzés
4.Klorid250mg/l1. és 2. megjegyzés
5.Clostridiumperfringens
(spórákkal együtt)
0szám/100 ml3. megjegyzés
6.SzínA fogyasztó számára
elfogadható és nincs
szokatlan változás
7.Vezetőképesség2500µS cm-1 20 °C-on2. megjegyzés
8.pH≥6,5 és ≤9,52. és 4. megjegyzés
9.Vas200µg/l
10.Mangán50µg/l
11.SzagA fogyasztó számára
elfogadható és nincs
szokatlan változás
12.Permanganát index (KOIps)5,0mg/l O21. megjegyzés
13.Szulfát250mg/l2. megjegyzés
14.Nátrium200mg/l
15.ÍzA fogyasztó számára
elfogadható és nincs
szokatlan változás
16.Telepszám 22 °C-on és
37 °C-on
Nincs szokatlan
változás
szám/ml5. és 6. megjegyzés
17.Coliform baktériumok0szám/100 ml7. megjegyzés
18.Pseudomonas aeruginosa0szám/100 ml5. megjegyzés
19.Összes szerves szén (TOC)Nincs szokatlan
változás
9. megjegyzés
20.ZavarosságA fogyasztó számára
elfogadható és nincs
szokatlan változás
10. megjegyzés
21.KeménységMin. 50, max. 350mg/l CaO11. megjegyzés
22.Radon100Bq/l12. megjegyzés
23.Trícium100Bq/l13. megjegyzés
24.Indikatív dózis0,10mSv

"

2. Az R. 1. számú melléklet C) részében foglalt táblázatot követő "Megjegyzések:" megjelölésű rész 12. és 13. pontja helyébe a következő rendelkezések lépnek:

"12. Ha a radon koncentrációja meghaladja az 1000 Bq/l-t, sugárvédelmi alapon és további mérlegelés nélkül szükséges a korrekciós intézkedések megtétele.

13. A magas tríciumszint más mesterséges radionuklidok jelenlétére utalhat. Ha a trícium koncentrációja meghaladja a megadott parametrikus értéket, szükséges az egyéb mesterséges radionuklidok jelenlétének vizsgálata."

3. Az R. 1. számú melléklet C) részében foglalt táblázatot követő "Megjegyzések:" megjelölésű rész

a) 1. pontjában a "határértékek" szövegrész helyébe a "parametrikus értékek" szöveg,

b) 11. pontjában a "határértéket" szövegrész helyébe a "parametrikus értéket" szöveg

lép.

4. Hatályát veszti az R. 1. számú melléklet C) részében foglalt táblázatot követő "Megjegyzések:" megjelölésű rész 14. és 15. pontja.

5. Az R. 1. számú melléklet D) részében foglalt táblázat fejlécében a "Határérték" szövegrész helyébe a "Parametrikus érték" szöveg lép.

6. Az R. 1. számú melléklet E) rész címben a "határértékek" szövegrész helyébe a "parametrikus értékek" szöveg lép.

2. melléklet a 313/2015. (X. 28.) Korm. rendelethez

1. Az R. 2. számú melléklet A) része a következő 3. ponttal egészül ki:

"3. Az előírt mintázási gyakoriság radioaktív anyagok vizsgálata esetén:

3.1. Elosztóhálózatról szolgáltatott víz esetén az üzemeltető az illetékes népegészségügyi szervnek, valamint az élelmiszeripari vállalkozás az élelmiszerlánc-felügyeleti szervnek a B) részben foglalt táblázatban szereplő részletes vizsgálati gyakorisággal elvégzett trícium, radon, valamint indikatív dózis vizsgálati eredményeinek legalább 3 éves reprezentatív adatsorát megküldi.

A mintavételezést a fogyasztói csapon kell végezni, a trícium vizsgálat esetén a fogyasztói csapon vett minták helyett a kútból származó vízminták is figyelembe vehetőek.

3.2. Tartályban, ballonban és palackban forgalomba hozott víz esetén az élelmiszeripari vállalkozás az élelmiszerlánc-felügyeleti szervnek a C) részben foglalt táblázatban szereplő részletes vizsgálati gyakorisággal elvégzett trícium, radon, valamint indikatív dózis vizsgálati eredményeinek legalább 3 éves reprezentatív adatsorát megküldi.

3.3. Ha egy adott mintában valamelyik érték túllépése tapasztalható, az illetékes népegészségügyi szerv, valamint az élelmiszerlánc-felügyeleti szerv meghatározza, hogy milyen mértékben szükséges a mintavételt megismételni annak biztosításához, hogy a mért értékek az egész évi átlagos aktivitási koncentráció szempontjából reprezentatívak legyenek."

2. Az R. 2. számú melléklet A) rész 1. pontjában a "határértékeknek" szövegrész helyébe a "határértékeknek és parametrikus értékeknek" szöveg lép.

3. Az R. 2. számú melléklet A) rész 2. pontjában

a) a "határérték túllépésének" szövegrész helyébe a "határérték vagy parametrikus érték túllépésének" szöveg,

b) a "határértékekre az 1. számú melléklet C) részében található 13., 14. és 15." szövegrész helyébe a "parametrikus értékekre az 1. számú melléklet C) részében található 12. és 13." szöveg

lép.

4. Az R. 2. számú melléklet B) rész 1. pontjában az "üzemeltető" szövegrész helyébe az "üzemeltető és az élelmiszeripari vállalkozás" szöveg lép.

3. melléklet a 313/2015. (X. 28.) Korm. rendelethez

1. Az R. 3. számú melléklete a következő 5. ponttal egészül ki:

"5. Az indikatív dózis és az analitikai módszerekkel szembeni követelmények ellenőrzése

5.1. Az indikatív dózisnak való megfelelés ellenőrzése

5.1.1. Az emberi fogyasztásra szánt vízben jelen lévő radioaktivitás kimutatására különböző megbízható vizsgálati stratégiák alkalmazhatóak. E stratégiák kiterjedhetnek bizonyos radionuklidok, vagy egyetlen radionuklid, vagy az összesalfa-aktivitás vagy az összesbéta-aktivitás vizsgálatára.

5.1.2. Bizonyos radionuklidok vagy egyetlen radionuklid vizsgálata

5.1.2.1. Ha valamelyik aktivitáskoncentráció meghaladja a vonatkozó származtatott érték 20%-át, vagy a tríciumkoncentráció meghaladja az 1. számú melléklet C) részében foglalt táblázatban szereplő parametrikus értéket, további radionuklidok vizsgálatára van szükség. A mérendő radionuklidokat a radioaktivitás valószínű forrásaira vonatkozó valamennyi releváns információ figyelembevételével az illetékes népegészségügyi szerv, valamint az élelmiszerlánc-felügyeleti szerv határozza meg.

5.1.3. Az összesalfa-aktivitásra és az összesbéta-aktivitásra vonatkozó vizsgálati stratégiák

5.1.3.1. Az indikatív dózis parametrikus indikatív értékének ellenőrzésére alkalmazhatóak az összesalfa-aktivitásra és az összesbéta-aktivitásra vonatkozó vizsgálati stratégiák. Adott esetben az összesbéta-aktivitás helyett a K-40 aktivitás koncentráció kivonásával a maradék béta-aktivitás is használható. E célból összesalfa-aktivitás és összesbéta-aktivitás vizsgálati szinteket kell meghatározni. Az ajánlott összesalfa-aktivitás vizsgálati szint 0,1 Bq/l. Az ajánlott összesbéta-aktivitás vizsgálati szint 1,0 Bq/l.

5.1.3.2. Ha az összesalfa-aktivitás és az összesbéta-aktivitás egyidejűleg kisebb, mint 0,1 Bq/l, illetve 1,0 Bq/l, az illetékes népegészségügyi szerv, valamint az élelmiszerlánc-felügyeleti szerv feltételezheti, hogy az indikatív dózis alacsonyabb a 0,1 mSv parametrikus értéknél így nincs szükség az indikatív dózis meghatározásához további izotópspecifikus radiológiai vizsgálatra, kivéve, ha más forrásból tudomása van arról, hogy bizonyos radionuklidok jelen vannak a vízben, és az indikatív dózisnak a 0,1 mSv értéket való túllépését okozhatják.

5.1.3.3. Ha az összesalfa-aktivitás meghaladja a 0,1 Bq/l-t, vagy az összesbéta-aktivitás meghaladja az 1,0 Bq/l-t, akkor meghatározott radionuklidok analízisére van szükség.

5.1.3.4. Az illetékes népegészségügyi szerv, valamint az élelmiszerlánc-felügyeleti szerv alternatív összesalfaaktivitás és összesbéta-aktivitás vizsgálati szinteket is meghatározhat, ha bizonyítani tudják, hogy ezek az alternatív szintek összhangban állnak az indikatív dózis 0,1 mSv értékével.

5.1.3.5. A mérendő radionuklidokat a radioaktivitás valószínű forrásaira vonatkozó valamennyi releváns információ figyelembevételével az illetékes népegészségügyi szerv, valamint az élelmiszerlánc-felügyeleti szerv határozza meg. Mivel a magas trícium koncentráció más mesterséges radionuklidok jelenlétére utalhat, a tríciumot, az összesalfaaktivitást és az összesbéta-aktivitást ugyanazon a mintán kell mérni.

5.2. Az indikatív dózis kiszámítása

5.2.1. Az indikatív dózist a mért radionuklid-koncentrációk és a vonatkozó jogszabályban meghatározott dózisegyütthatók, vagy az az illetékes népegészségügyi szerv, valamint az élelmiszerlánc-felügyeleti szerv által elismert információk alapján kell kiszámítani, az éves ivóvízbevitel alapján (felnőttek esetében 730 l). Ha a következő egyenlőtlenség teljesül, az illetékes népegészségügyi szerv, valamint az élelmiszerlánc-felügyeleti szerv feltételezheti, hogy az indikatív dózis alacsonyabb a 0,1 mSv parametrikus értéknél, és további vizsgálatra nincs szükség:

ahol

Ci (obs) = az i radionuklid megfigyelt koncentrációja

Ci (der) = az i radionuklid származtatott koncentrációja

n = észlelt radionuklidok száma

5.2.2. Származtatott radioaktivitás-koncentrációk az emberi fogyasztásra szánt vízben (1)

ABC
1.SzármazásNuklidSzármaztatott koncentráció
2.TermészetesU-238 (2)3,0 Bq/l
3.U-234 (2)2,8 Bq/l
4.Ra-2260,5 Bq/l
5.Ra-2280,2 Bq/l
6.Pb-2100,2 Bq/l
7.Po-2100,1 Bq/l
8.MesterségesC-14240 Bq/l
9.Sr-904,9 Bq/l
10.Pu-239/Pu-2400,6 Bq/l
11.Am-2410,7 Bq/l
12.Co-6040 Bq/l
13.Cs-1347,2 Bq/l
14.Cs-13711 Bq/l
15.I-1316,2 Bq/l

(1) Ez a táblázat a leggyakoribb természetes és mesterséges radionuklidokra vonatkozó értékeket tartalmazza, melyek 0,1 mSv dózisra, 730 liter éves vízbevitellel és a munkavállalók és a lakosság egészségének az ionizáló sugárzásból származó veszélyekkel szembeni védelmét szolgáló alapvető biztonsági előírások megállapításáról szóló, 1996. május 13-i 96/29/EURATOM tanácsi irányelv III. melléklet (A) táblázatában meghatározott dózisegyütthatók alkalmazásával kiszámított pontos értékek. Ugyanezen a módon a más radionuklidokra vonatkozó, származtatott koncentrációk is kiszámíthatók.

(2) Ez a táblázat kizárólag az urán radiológiai tulajdonságait veszi figyelembe, kémiai toxicitását nem.

5.3. Módszertani követelmények

A következő paraméterekre és radionuklidokra vonatkozóan az alkalmazott elemzési módszernek az aktivitáskoncentrációkat legalább az alább meghatározott kimutatási határral tudnia kell mérnie:

ABC
1.Paraméterek és radionuklidokKimutatási határ
(1. és 2. megjegyzés)
Megjegyzések
2.Trícium10 Bq/l3. megjegyzés
3.Radon10 Bq/l3. megjegyzés
4.Összesalfa-aktivitás0,04 Bq/l4. megjegyzés
5.Összesbéta-aktivitás0,4 Bq/l4. megjegyzés
6.U-2380,02 Bq/l
7.U-2340,02 Bq/l
8.Ra-2260,04 Bq/l
9.Ra-2280,02 Bq/l5. megjegyzés
10.Pb-2100,02 Bq/l
11.Po-2100,01 Bq/l
12.C-1420 Bq/l
13.Sr-900,4 Bq/l
14.Pu-239/Pu-2400,04 Bq/l
15.Am-2410,06 Bq/l
16.Co-600,5 Bq/l
17.Cs-1340,5 Bq/l
18.Cs-1370,5 Bq/l
19.I-1310,5 Bq/l

Megjegyzések:

1. A kimutatási határt az ISO 11929 ("A jellemző határértékek [döntési határérték, kimutatási határ és megbízhatósági tartományok] meghatározása az ionizáló sugárzás méréséhez - Alapok és alkalmazások") szabvány szerint, 0,05-os első- és másodfajú hiba feltételezésével kell meghatározni.

2. A mérési bizonytalanságokat teljes standard bizonytalanságként vagy kiterjesztett standard bizonytalanságként, 1,96-os kiterjesztési tényezővel, az "Útmutató a mérési bizonytalanság kifejezéséhez" című ISO-útmutató alapján kell kiszámítani és megadni.

3. A trícium és a radon kimutatási határa a 100 Bq/l parametrikus érték 10%-a.

4. Az összesalfa-aktivitás és az összesbéta-aktivitás kimutatási határa a 0,1 Bq/l, illetve az 1,0 Bq/l vizsgálati érték 40%-a.

5. Ez a kimutatási határ csak új vízforrás esetében, az indikatív dózis kezdeti vizsgálatára alkalmazandó. Ha a kezdeti vizsgálat alapján nem valószínű, hogy az Ra-228 meghaladja a származtatott koncentráció 20%-át, a kimutatási határ az Ra-228 nuklidra vonatkozó rutinmérések esetében 0,08 Bq/l-re növelhető, amíg az ellenőrzés megismétlése nem szükséges"

2. Az R. 3. számú melléklet 2. pontjában

a) az "alkalmas a határértéknek" szövegrész helyébe az "alkalmas a határértéknek és parametrikus értéknek" szöveg,

b) az "1. számú melléklet B), C) vagy D) része tartalmazza." szövegrész helyébe az "1. számú melléklet B), valamint ahogy a parametrikus értéket az 1. számú melléklet C) vagy D) része tartalmazza." szöveg

lép.

3. Az R. 3. számú melléklet 2. pont 2.1. alpontjában foglalt lábjegyzetben, valamint 2. pont "Megjegyzések:" megjelölésű rész 7. pontjában a "határérték" szövegrész helyébe a "határérték vagy parametrikus érték" szöveg lép.

4. Az R. 3. számú melléklet 3. pontjában a "határérték" szövegrész helyébe a "parametrikus érték" szöveg lép.

Tartalomjegyzék