Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

326/2015. (XI. 10.) Korm. rendelet

a polgári légiközlekedési balesetek esetére szóló nemzeti vészhelyzeti tervről, valamint a polgári légiközlekedési balesetek áldozataira és azok hozzátartozóira vonatkozó légitársasági segítségnyújtási tervről

A Kormány a légiközlekedésről szóló 1995. évi XCVII. törvény 73. § (1) bekezdés m) pontjában kapott felhatalmazás alapján, az Alaptörvény 15. cikk (1) bekezdésében meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:

1. Általános rendelkezések

1. § (1) E rendelet hatálya a Magyarország légterében és területén 19 főnél több utas szállítására alkalmas polgári légijárművel történt légiközlekedési balesetekre terjed ki.

(2) E rendelet hatálya kiterjed:

a) a légiközlekedési hatóságra,

b) a közlekedésbiztonsági szervre,

c) a hivatásos katasztrófavédelmi szervre,

d) az önkormányzati és a létesítményi tűzoltóságra és az önkéntes tűzoltó egyesületre,

e) az állami mentőszolgálatra,

f) az általános rendőrségi feladatok ellátására létrehozott szervre,

g) a terrorizmust elhárító szervre,

h) a katasztrófavédelemről és a hozzá kapcsolódó egyes törvények módosításáról szóló 2011. évi CXXVIII. törvény 7. §-ában meghatározott kormányzati koordinációs szervre,

i) a megyei, a fővárosi és a helyi védelmi bizottságokra,

j) a körzeti repüléstájékoztató és a légiforgalmi irányító szolgálatot ellátó szervezetre,

k) a légiközlekedési hatóság által kiállított érvényes működési engedéllyel rendelkező, Magyarországon bejegyzett légifuvarozóra,

l) a repülőtér üzemben tartóra,

m) a légijármű karbantartó és javító szervezetre,

n) a földi kiszolgálási tevékenységet végző szervezetre.

2. Értelmező rendelkezések

2. § E rendelet alkalmazásában:

1. nemzeti vészhelyzeti terv karbantartása: a polgári légiközlekedési balesetek esetére szóló nemzeti vészhelyzeti terv mellékletében szereplő adatok, elérhetőségek naprakészségének biztosítása;

2. nemzeti vészhelyzeti terv módosítása: az 1. pontban meghatározottak kivételével a polgári légiközlekedési balesetek esetére szóló nemzeti vészhelyzeti terv tartalmának érdemi megváltoztatása, amely a 3. § (3) bekezdésben foglaltak szerinti jóváhagyást igényel.

3. A polgári légiközlekedési balesetek esetére szóló nemzeti vészhelyzeti terv

3. § (1) A polgári légiközlekedési balesetek esetére szóló nemzeti vészhelyzeti terv (a továbbiakban: nemzeti vészhelyzeti terv) légiközlekedési baleset bekövetkezése esetén az 1. § (2) bekezdésében felsorolt szervezetek együttműködési kötelezettségének módját szabályozza technikai-szakmai előírások megállapításával. A nemzeti vészhelyzeti terv alapján ezen szervezetek saját kényszerhelyzeti terveik megvalósítása figyelembevételével szakmai tevékenységük összehangolására kötelesek.

(2) A nemzeti vészhelyzeti terv részletes szabályokat állapít meg

a) a vészhelyzeti terv aktiválása (polgári légiközlekedési baleset bekövetkezése esetén a terv alkalmazásának megkezdése);

b) az érintett szervezetek feladatai;

c) a riasztási és értesítési rend;

d) a kárhelyszín biztosítása és felszámolása;

e) a vészhelyzeti kommunikáció; valamint

f) az 5. §-ban meghatározott referens feladatai

vonatkozásában.

(3) A nemzeti vészhelyzeti terv elkészítéséről a közlekedésért felelős miniszter (a továbbiakban: miniszter) gondoskodik. A nemzeti vészhelyzeti tervet és annak módosítását a miniszter a katasztrófák elleni védekezésért felelős miniszter, a rendészetért felelős miniszter, a honvédelemért felelős miniszter, a külpolitikáért felelős miniszter és az egészségügyért felelős miniszter egyetértésével hagyja jóvá.

(4) A nemzeti vészhelyzeti tervet folyamatosan karban kell tartani és szükség esetén, de legalább háromévente meg kell vizsgálni célszerűségét, a hatályos jogszabályoknak és szervezeti szabályoknak való megfelelőségét, alkalmazhatóságát. A nemzeti vészhelyzeti terv karbantartása a hivatásos katasztrófavédelmi szerv, módosítása a miniszter feladata.

(5) A nemzeti vészhelyzeti terv alkalmazása esetén a hivatásos katasztrófavédelmi szerv és a közlekedésbiztonsági szerv értékeli a nemzeti vészhelyzeti terv végrehajtását, és amennyiben szükséges, 180 napon belül ajánlást fogalmaz meg az 1. § (2) bekezdésében meghatározott szervezetnek.

(6) Az ajánlás címzettje az ajánlás kézhezvételétől számított 90 napon belül írásban tájékoztatást ad a hivatásos katasztrófavédelmi szervnek és a közlekedésbiztonsági szervnek az ajánlás elfogadásáról, vagy az azzal való - indokolással ellátott - egyet nem értéséről, és az ajánlás alapján tervezett vagy megtett intézkedésről, az intézkedés bevezetése határidejének megjelölésével.

4. A nemzeti vészhelyzeti terv alkalmazásában közreműködő szervezet tevékenysége

4. § (1) Az 1. § (2) bekezdésében szereplő szervezetek a nemzeti vészhelyzeti terv alkalmazása során egymással együttműködnek. A szervezet saját működésére vonatkozó szabályozása nem lehet ellentétes a nemzeti vészhelyzeti terv rendelkezéseivel.

(2) A nemzeti vészhelyzeti terv alkalmazhatóságának fenntartása érdekében az 1. § (2) bekezdésében meghatározott szervezet belső szabályozásának, eljárási rendjének és kényszerhelyzeti tervének a nemzeti vészhelyzeti tervet érintő módosításáról írásban haladéktalanul értesíti a hivatásos katasztrófavédelmi szervet és a minisztert.

(3) A nemzeti vészhelyzeti terv hatékony végrehajtása érdekében a hivatásos katasztrófavédelmi szerv az 1. § (2) bekezdésében meghatározott együttműködő szervezetek közül a gyakorlat tervezett időpontját legalább 60 nappal megelőzően kijelöli azokat a szervezeteket, amelyek legalább évente együttes törzsvezetési gyakorlatot, és legalább kétévente rendes gyakorlatot tartanak. A gyakorlatokat a hivatásos katasztrófavédelmi szerv koordinálja. A gyakorlatok végrehajtását a gyakorlatozást követő 30 nappal a szervezetek értékelik és az értékelés eredményéről tájékoztatják a minisztert.

(4) A (3) bekezdés szerinti gyakorlat végrehajtásával kapcsolatban felmerült költséget az a szerv viseli, amelynél a költség felmerült.

5. § A légiközlekedési balesetek áldozatai és e személyek hozzátartozói számára történő segítségnyújtásban közreműködő, a 996/2010/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet 21. cikk (3) bekezdésében meghatározott referenst a külpolitikáért felelős miniszter javaslatára a miniszter jelöli ki.

5. A polgári légiközlekedési balesetek áldozataira és azok hozzátartozóira vonatkozó légitársasági segítségnyújtási terv

6. § (1) Az 1. § (2) bekezdés k) pontjában meghatározott szervezet a polgári légiközlekedési balesetek áldozataira és azok hozzátartozóira vonatkozó légitársasági segítségnyújtási tervet (a továbbiakban: légitársasági segítségnyújtási terv) készít. A légitársasági segítségnyújtási terv nem tartalmazhat a nemzeti vészhelyzeti terv rendelkezéseivel ellentétes előírásokat.

(2) A légitársasági segítségnyújtási tervnek tartalmaznia kell legalább a hozzátartozókkal való kapcsolatfelvétel, kapcsolattartás és az azonnali és hatékony segítségnyújtás és az érintett szervezetekkel való együttműködés módját. A légitársaságnak biztosítania kell az utaslista azonnali megismerhetőségét a légi személyszállítás szabályairól szóló 25/1999. (II. 12.) Korm. rendelet 8. §-a alapján a légiközlekedésről szóló 1995. évi CXVII. törvény 27/A. §-ában foglalt adatvédelmi szabályok figyelembevételével, biztosítania kell továbbá a balesetekre való felkészülést és az ehhez szükséges személyi és tárgyi erőforrások azonnali rendelkezésre állását.

(3) Az 1. § (2) bekezdés k) pontjában meghatározott szervezet a légitársasági segítségnyújtási tervet és annak módosítását a légiközlekedési hatósághoz nyújtja be. A légiközlekedési hatóság a légitársasági segítségnyújtási terv jogszabályoknak való megfelelőségét hatósági ellenőrzés keretében vizsgálja.

6. Záró rendelkezések

7. § (1) Ez a rendelet a kihirdetését követő 30. napon lép hatályba.

(2) A nemzeti vészhelyzeti tervet e rendelet hatálybalépésétől számított tizenkét hónapon belül kell elkészíteni.

(3) Az 1. § (2) bekezdés k) pontjában meghatározott azon szervezetnek, amely a rendelet hatálybalépésének időpontjában nem rendelkezik hatóság által jóváhagyott segítségnyújtási tervvel, a segítségnyújtási terv jóváhagyása iránti kérelmét e rendelet hatálybalépésétől számított 3 hónapon belül kell benyújtania a légiközlekedési hatóságnak.

8. § Ez a rendelet a polgári légiközlekedési balesetek és repülőesemények vizsgálatáról és megelőzéséről és a 94/56/EK irányelv hatályon kívül helyezéséről szóló 2010. október 20-i 996/2010/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet 21. cikkének a végrehajtásához szükséges rendelkezéseket állapít meg.

Orbán Viktor s. k.,

miniszterelnök

Tartalomjegyzék