32/2016. (V. 2.) FM rendelet
az egyes természeti területek védetté, valamint helyi jelentőségű természetvédelmi területek országos jelentőségűvé nyilvánításáról, továbbá természetvédelmi területek határának módosításáról szóló 7/1990. (IV. 23.) KVM rendelet módosításáról
A természet védelméről szóló 1996. évi LIII. törvény 85. § (2) bekezdés 3. és 13. pontjában kapott felhatalmazás alapján, a Kormány tagjainak feladat- és hatásköréről szóló 152/2014. (VI. 6.) Korm. rendelet 65. § 9. pontjában meghatározott feladatkörömben eljárva a következőket rendelem el:
1. § (1) Az egyes természeti területek védetté, valamint helyi jelentőségű természetvédelmi területek országos jelentőségűvé nyilvánításáról, továbbá természetvédelmi területek határának módosításáról szóló 7/1990. (IV. 23.) KVM rendelet (a továbbiakban: R.) 12. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) Védetté nyilvánítom Hódos-éri ciklámenes természetvédelmi terület néven a Bakonyszentlászló 0229/1, 0231/5 ingatlan-nyilvántartási helyrajzi számú földrészletek összesen 23,65 hektár kiterjedésű területét."
(2) Az R. 12. § (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(3) A Hódos-éri ciklámenes természetvédelmi terület természetvédelmi kezelési tervét a 15. melléklet tartalmazza."
2. § Az R. 15. melléklete helyébe e rendelet 1. melléklete szerinti 15. melléklet lép.
3. § Ez a rendelet a kihirdetését követő 8. napon lép hatályba.
Dr. Fazekas Sándor s. k.,
földművelésügyi miniszter
1. melléklet a 32/2016. (V. 2.) FM rendelethez
"15. melléklet a 7/1990. (IV. 23.) KVM rendelethez
A Hódos-éri ciklámenes természetvédelmi terület természetvédelmi kezelési terve
1. Természetvédelmi célkitűzések
1.1. A terület táji és természeti értékeinek, biológiai sokféleségének, az őshonos növény- és állatfajok által reprezentált életközösségnek hosszú távú megőrzése, fenntartása.
1.2. Védett és közösségi jelentőségű növény- és állatfajok megőrzése, életfeltételeik biztosítása, különös tekintettel az erdei ciklámenre (Cyclamen purpurascens), a hegyi billegetőre (Motacilla cinerea) és a kövi csíkra (Barbatula barbatula).
1.3. A Hódos-ér völgye jellegzetes természetes formakincsének és tájképi értékeinek megőrzése.
1.4. A terület természeti és táji értékeinek feltárását, fenntartását célzó kutatások természeti feltételeinek biztosítása.
2. Természetvédelmi stratégiák
2.1. A terület természetvédelmi szempontból értékes erdei életközösségeinek megőrzése.
2.2. A védett és közösségi jelentőségű növény- és állatfajok egyedszámának, állományának fenntartása és erősítése természetvédelmi kezelési beavatkozásokkal.
2.3. A területen - az erdőgazdálkodó szándékával egyezően - szálaló üzemmódnak megfelelő erdőkezelés megvalósítása.
2.4. Az őshonos fafajokból álló erdő biológiai sokféleségének megőrzését, növelését lehetővé tevő tartamos erdőgazdálkodás keretében a homogén korösszetétel fokozatos megváltoztatása, vegyeskorú erdő kialakítása.
2.5. A természetvédelmi kezelés keretében végzett beavatkozások megfelelő szakmai megalapozását segítő kutatási tevékenység.
2.6. Idegenhonos inváziós növény- és állatfajok visszaszorítása aktív természetvédelmi kezeléssel.
3. Természetvédelmi kezelési módok, korlátozások, tilalmak
3.1. Művelési ághoz nem köthető természetvédelmi kezelési módok, korlátozások, tilalmak
3.1.1. Fajok védelme
3.1.1.1. Az erdei ciklámen életfeltételeinek fenntartása érdekében biztosítani kell a folyamatos erdőborítottságot.
3.1.1.2. Az erdei ciklámen virágzásának időszakában a terület természetvédelmi kezeléséért felelős Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóság (a továbbiakban: igazgatóság) a Természetvédelmi Őrszolgálat tagjainak fokozott jelenlétét biztosítja a területen.
3.1.1.3. Az erdei ciklámen további állománycsökkenése esetén az igazgatóság gondoskodik mesterséges szaporításra irányuló stratégiai terv kidolgozásáról és - visszatelepítéssel együttesen történő - megvalósításáról.
3.1.1.4. A hegyi billegető fészkelésére alkalmas feltételek kialakítása érdekében az igazgatóság gondoskodik a területen található híd lábánál felhalmozódó hordalék rendszeres eltávolításáról.
3.1.1.5. A hegyi billegető fészkelésére alkalmas feltételek biztosítása érdekében a patakmeder mentén lévő támfalak javítását lehetőség szerint terméskővel kell elvégezni.
3.1.1.6. A kövi csík és más vízben élő fajok életfeltételeinek folyamatos biztosítása érdekében a patakmederben kőgátas elkerítéssel vízállások létesítéséről gondoskodik az igazgatóság.
3.1.2. Látogatás
3.1.2.1. Gépjárművel csak az erdészeti feltáróúton lehet közlekedni.
3.1.2.2. Technikai sporttevékenység (pl. quadozás, terepmotorozás) tilos.
3.1.2.3. A terület önállóan történő látogatása során gyalogosan csak jelzett turistaúton lehet közlekedni. A jelzett turistaútról csak oktatási célú bemutatás keretében, szakvezetéssel lehet letérni.
3.1.3. Kutatás, vizsgálatok
3.1.3.1. A területen csak az 1. pontban meghatározott természetvédelmi célkitűzésekkel összefüggő kutatás végezhető a természeti értékek károsítása nélkül. A kutatás eredményeit tartalmazó publikációk, kiadványok digitális változatát elérhetővé kell tenni az igazgatóság, az illetékes természetvédelmi hatóság és a terület vagyonkezelője részére.
3.1.3.2. A terület, mint élőhely adottságait, állapotát, a védett természeti értékek egyedszámát, állományait az igazgatóság folyamatosan nyomon követi és dokumentálja.
3.1.4. Terület- és földhasználat
3.1.4.1. A területen csak őshonos vadfaj tartható fenn az erdei ciklámen élőhelyét kedvezőtlenül nem befolyásoló létszámban.
3.1.4.2. Vadállományt koncentráló vadgazdálkodási berendezés nem létesíthető a területen, egyéb vadgazdálkodási létesítmény kialakítása ideiglenes jelleggel történhet.
3.2. Művelési ághoz, földhasználati módhoz köthető természetvédelmi kezelési módok, korlátozások és tilalmak
3.2.1. Erdők kezelése
3.2.1.1. A szálalás során a körzeti erdőtervben meghatározott távlati célállományoknak megfelelő őshonos fafajok megtelepedését kell elősegíteni a kialakított lékekben.
3.2.1.2. Biztosítani kell az állományokban az őshonos elegyfa fajok arányának fenntartását, törekedni kell az elegyfa fajok arányának növelésére.
3.2.1.3. A kitermelt faanyag közelítése során a teljesfa vonszolás tilos."