14/2018. (VI. 26.) EMMI rendelet

a háziorvosi, házi gyermekorvosi és fogorvosi tevékenységről szóló 4/2000. (II. 25.) EüM rendelet és az egyes egészségügyi tárgyú miniszteri rendeletek módosításáról szóló 28/2017. (X. 25.) EMMI rendelet módosításáról

Az egészségügyi alapellátásról szóló 2015. évi CXXIII. törvény 18. § (2) bekezdés a) és g) pontjában kapott felhatalmazás alapján, a Kormány tagjainak feladat- és hatásköréről szóló 94/2018. (V. 22.) Korm. rendelet 92. § (1) bekezdés 3. pontjában meghatározott feladatkörömben eljárva, a következőket rendelem el:

1. A háziorvosi, házi gyermekorvosi és fogorvosi tevékenységről szóló 4/2000. (II. 25.) EüM rendelet módosítása

1. § A háziorvosi, házi gyermekorvosi és fogorvosi tevékenységről szóló 4/2000. (II. 25.) EüM rendelet (a továbbiakban: R.) a következő 13-17. §-sal egészül ki:

"13. § (1) Az ÁEEK mint az alapellátás módszertani központja által meghatározott területen területi ellátási kötelezettséggel működő háziorvosi, házi gyermekorvosi és fogorvosi szolgálatban praxisjoggal rendelkező háziorvosok, házi gyermekorvosok és fogorvosok maguk közül területenként 1-1 fő területi kollegiális szakmai vezető háziorvost, házi gyermekorvost és fogorvost választanak.

(2) Az ÁEEK eltérő döntése hiányában egy területnek egy járás felel meg. Az ÁEEK az illetékességi területek meghatározása során figyelembe veszi a háziorvosi, fogorvosi szolgálatok számát, területi ellátási kötelezettséggel működő háziorvosi szolgálatok esetében a tartósan betöltetlen körzetek számát, a háziorvosi szolgálatok területi elhelyezkedését, az ellátandó lakosságszámot, a járó- és fekvőbeteg-szakellátást nyújtó egészségügyi szolgáltatókkal történő szakmai együttműködés lehetőségét. A területi kollegiális szakmai vezető házi gyermekorvosok illetékességi területének meghatározása során az ÁEEK figyelembe veszi a fekvőbetegszakellátást nyújtó gyógyintézet csecsemő- és gyermekgyógyászat szakmára meghatározott ellátási területét. Az ÁEEK a kialakított illetékességi területek listáját a honlapján közzéteszi.

(3) Területi kollegiális szakmai vezető háziorvosnak, fogorvosnak, házi gyermekorvosnak (a továbbiakban együtt: területi szakmai vezető) az a háziorvos, házi gyermekorvos, fogorvos választható, aki

a) legalább 10 éves orvosi szakmai gyakorlattal rendelkezik,

b) legalább 5 éve folyamatosan háziorvosi, házi gyermekorvosi vagy fogorvosi feladatokat lát el,

c) 65 évnél fiatalabb, és

d) nem rendelkezik megyei vagy országos kollegiális szakmai vezetői megbízással.

(4) Területi szakmai vezető háziorvosnak csak olyan háziorvos választható meg, aki a 11. § (1) bekezdés a) vagy b) pontjában előírtaknak megfelel.

(5) Egy választásra jogosult az adott szakterületen legfeljebb két jelöltet ajánlhat, és egy jelöltre szavazhat. Több jelöltre történő szavazás esetén a szavazat érvénytelen.

(6) Területi szakmai vezető az a jelölt lehet, aki a választásra jogosultaktól a legtöbb szavazatot kapta. Szavazategyenlőség esetén a választás eredménytelen, azt az eredménytelen választást követő 10 napon belül meg kell ismételni. A megismételt választáson a legtöbb szavazatot kapó két jelöltre lehet szavazni. Területi szakmai vezető az a jelölt lesz, aki a választásra jogosultaktól a legtöbb szavazatot kapta.

(7) A (6) bekezdés szerinti választás eredménye vonatkozásában jogorvoslatnak nincs helye.

(8) Az (1)-(6) bekezdés szerinti választás lebonyolítása az ÁEEK feladata.

(9) A területi szakmai vezető az ÁEEK-kel kötött megbízási szerződés alapján látja el tevékenységét. A területi szakmai vezető megbízatása 3 évre szól. Ha a megbízatása annak lejárta előtt megszűnik, új választást kell tartani, azzal, hogy az új választás szerinti megbízatás időtartama az eredeti 3 éves megbízatás időtartamából való hátralévő időtartamra szól. A területi szakmai vezető újraválasztható.

(10) A területi szakmai vezető megbízatása megszűnik:

a) a megbízatás lejártával,

b) az orvosi kamarai tagsága megszűnésével,

c) a praxisjoga megszűnésével,

d) a működési nyilvántartásból való törléssel,

e) egészségi alkalmatlanság megállapítása esetén,

f) halála esetén,

g) felmondásával, vagy

h) ha feladatait az ÁEEK általi egyszeri felszólítás ellenére nem látja el.

(11) A területi szakmai vezető a megbízásának személyesen köteles eleget tenni, akadályoztatása esetén a megyei kollegiális szakmai vezető kijelöli a helyettesítésére jogosult személyt.

(12) A területi szakmai vezető tevékenységének ellátásáért 244 000 Ft/hó tiszteletdíjban részesül, költségtérítés nem illeti meg. A tiszteletdíj a kifizetőt terhelő adó- és járulékterheket is tartalmazza.

14. § (1) Az ÁEEK megyénként és a fővárosban 1-1 fő megyei kollegiális szakmai vezető háziorvost, házi gyermekorvost és fogorvost (a továbbiakban együtt: megyei szakmai vezető) bíz meg. A megyei szakmai vezető pályázati eljárás útján kerül kiválasztásra. A pályázatot az ÁEEK írja ki, a pályázati hirdetményt a honlapján teszi közzé a pályázat benyújtási határidejének lejártát 30 nappal megelőzően.

(2) A beérkezett pályázatokat az ÁEEK főigazgatója által delegált 1 főből, az ÁEEK-ben működő alapellátási módszertani feladatokat ellátó vezetőből, valamint a szakterület szerint érintett egészségügyi szakmai kollégiumi tagozat által delegált 1 főből álló bizottság bírálja el. A bíráló bizottság döntése során vizsgálja, hogy a pályázó megfelel-e az e rendeletben meghatározott követelményeknek. A beérkezett pályázatokról a bírálatot megelőzően a Magyar Orvosi Kamara illetékes területi szerve véleményt nyilvánít, amelyet a bíráló bizottság döntése során figyelembe vesz.

(3) A megyei szakmai vezető az ÁEEK-kel kötött megbízási szerződés alapján látja el tevékenységét. A megyei szakmai vezető megbízatása 3 évre szól. Ha a megbízatása annak lejárta előtt megszűnik, új megyei szakmai vezetőt kell megbízni. A megyei szakmai vezető ismételten megbízható.

(4) A (3) bekezdés szerinti megbízási jogviszonyt bármelyik fél 30 napos határidővel mondhatja fel.

(5) Megyei szakmai vezetőnek az a háziorvos, házi gyermekorvos, fogorvos bízható meg, aki

a) legalább 10 éves orvosi szakmai gyakorlattal rendelkezik,

b) legalább 5 éve folyamatosan háziorvosi, házi gyermekorvosi vagy fogorvosi feladatokat lát el,

c) területi ellátási kötelezettséggel rendelkezik, és

d) 65 évnél fiatalabb.

(6) Megyei szakmai vezető háziorvosnak csak olyan háziorvos bízható meg, aki a 11. § (1) bekezdés a) vagy b) pontjában előírtaknak megfelel.

(7) A megyei szakmai vezető megbízatásának megszűnése tekintetében a 13. § (10) bekezdése alkalmazandó.

(8) A megyei szakmai vezető a megbízásának személyesen köteles eleget tenni, akadályoztatása esetén az országos kollegiális szakmai vezető kijelöli a helyettesítésére jogosult személyt.

(9) A megyei szakmai vezető tevékenységének ellátásáért 366 000 Ft/hó tiszteletdíjban részesül, költségtérítés nem illeti meg. A tiszteletdíj a kifizetőt terhelő adó- és járulékterheket is tartalmazza.

15. § (1) Az országos kollegiális szakmai vezető háziorvos, házi gyermekorvos, fogorvos (a továbbiakban együtt: országos szakmai vezető) pályázati eljárás útján kerül kiválasztásra.

(2) A pályázatot az ÁEEK írja ki, a pályázati hirdetményt a honlapján teszi közzé a pályázat benyújtási határidejének lejártát 30 nappal megelőzően.

(3) A beérkezett pályázatokat az ÁEEK főigazgatója által delegált 1 főből, az ÁEEK-ben működő alapellátási módszertani feladatokat ellátó vezetőből, valamint a szakterület szerint érintett egészségügyi szakmai kollégiumi tagozat által delegált 1 főből álló bizottság bírálja el. A bíráló bizottság döntése során vizsgálja, hogy a pályázó megfelel-e az e rendeletben meghatározott követelményeknek. A beérkezett pályázatokról a bírálatot megelőzően a Magyar Orvosi Kamara véleményt nyilvánít, amelyet a bíráló bizottság döntése során figyelembe vesz.

(4) A bíráló bizottság javaslata alapján a pályázati feltételeknek leginkább megfelelő pályázóval az ÁEEK főigazgatója országos szakmai vezetői feladatokra 3 év időtartamra megbízási szerződést köt.

(5) A (4) bekezdés szerinti megbízási jogviszonyt bármelyik fél 30 napos határidővel mondhatja fel.

(6) Országos szakmai vezetőnek az a háziorvos, házi gyermekorvos, fogorvos bízható meg, aki

a) legalább 10 éves orvosi szakmai gyakorlattal rendelkezik,

b) legalább 5 éve folyamatosan háziorvosi, házi gyermekorvosi vagy fogorvosi feladatokat lát el, és

c) 65 évnél fiatalabb.

(7) Országos szakmai vezető háziorvosnak csak olyan háziorvos bízható meg, aki a 11. § (1) bekezdés a) vagy b) pontjában előírtaknak megfelel.

(8) Az országos szakmai vezető megbízatásának megszűnése tekintetében a 13. § (10) bekezdése alkalmazandó.

(9) Az országos szakmai vezető a megbízásának személyesen köteles eleget tenni, akadályoztatása esetén az ÁEEK főigazgatója a megyei szakmai vezetők közül kijelöli a helyettesítésére jogosult személyt.

(10) Az országos szakmai vezető tevékenységének ellátásáért 600 000 Ft/hó tiszteletdíjban részesül, költségtérítés nem illeti meg. A tiszteletdíj a kifizetőt terhelő adó- és járulékterheket is tartalmazza.

16. § (1) A területi, a megyei, az országos szakmai vezetők a kollegiális szakmai vezetők konzultációi során kidolgozott, valamint az ÁEEK által elfogadott éves munkaterv alapján végzik tevékenységüket, ide nem értve az eseti jellegű feladataikat.

(2) A területi szakmai vezető a következő feladatokat látja el:

a) közreműködik az egészségügyi alapellátás és a szakellátás koordinációjának fejlesztésében, segítséget nyújt az együttműködésben megnyilvánuló speciális problémák feltárásában, egyeztetésében, a szakmai problémák megoldása érdekében közvetítő szerepet tölt be az alapellátás és a szakellátás szakemberei között,

b) legalább 3 havonta szakmai konzultációt szervez, amelynek célja, hogy javítsa a betegellátás minőségét és az egészségügyi dokumentáció vezetésére vonatkozó követelmények érvényesülését, azzal, hogy a szakmai konzultáción történő részvétel évente legalább két alkalommal kötelező,

c) segíti a betegellátás koordinációját, szükség esetén együttműködik a helyettesítések, ügyeleti beosztások kialakításában,

d) az ellátórendszert érintő változásokról - a megyei szakmai vezetőtől kapott hivatalos információk alapján -tájékoztatást ad az alapellátásban dolgozó szakemberek részére,

e) az alapellátást érintő változásokról tájékoztatást ad a megyei szakmai vezető részére,

f) kapcsolatot tart a területén működő háziorvosokkal, házi gyermekorvosokkal, fogorvosokkal, védőnőkkel, praxisközösségekkel, a területi szakmai vezetőkkel, szakfőorvosokkal, önkormányzatokkal,

g) a területi szakmai vezető házi gyermekorvos kiemelt figyelmet fordít a vegyes körzetek 19. életévét be nem töltött személyei ellátásának szakmai segítésére,

h) támogatja az alapellátás és a népegészségügy, egészségfejlesztés egyéb szereplői közötti szakmai kapcsolatok erősítését, részt vesz a járásszékhely önkormányzatok által készítendő járási egészségtervek kidolgozásának és megvalósításának folyamatában, segíti az egészségfejlesztési irodák közösségi egészségtervezési tevékenységét, illetve az egészségfejlesztési irodák és az alapellátást nyújtó egészségügyi szolgáltatók közti hatékony együttműködés kialakítását,

i) a háziorvosoktól, házi gyermekorvosoktól és fogorvosoktól bekért morbiditási, mortalitási adatok alapján évente értékelést végez a járásban végzett egészségügyi alapellátási tevékenységről, melyet megküld a megyei szakmai vezető részére,

j) a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő által összeállított, és az ÁEEK-től kapott területi jelentés alapján véleményez és javaslatot készít a problémák megoldására,

k) ha az alapellátás tekintetében szakmai szabályokba vagy jogszabályba ütköző tevékenységet tapasztal, erről tájékoztatja a megyei szakmai vezetőt.

(3) A megyei szakmai vezető

a) kapcsolatot tart a területi szakmai vezetőkkel, irányítja, felügyeli tevékenységüket,

b) 3 havonta, szükség esetén soron kívül egyeztetést kezdeményez az országos szakmai vezető tájékoztatása alapján az alapellátást érintő változásokról,

c) félévente összefoglaló jelentést készít a szakmai vezetők tevékenységéről az országos szakmai vezető számára,

d) részt vesz az illetékességébe tartozó szakellátó intézmények által kezdeményezett, szakterületét érintő egyeztetéseken, és

e) ha az alapellátás tekintetében szakmai szabályokba vagy jogszabályba ütköző tevékenységet tapasztal, illetve a területi szakmai vezetőtől ilyen tevékenységről tudomást szerez, erről tájékoztatja az országos szakmai vezetőt.

(4) Az országos szakmai vezető

a) részt vesz az egészségügyi alapellátásra vonatkozó szakmai koncepciók megalkotásában,

b) 3 havonta, szükség esetén soron kívül egyeztet a megyei szakmai vezetőkkel,

c) félévente összefoglaló jelentést készít a szakmai vezetők tevékenységéről az ÁEEK számára,

d) véleményezi az egészségügyi alapellátásra vonatkozó szakmai anyagokat, javaslatokat,

e) kapcsolatot tart a megyei szakmai vezetőkkel, koordinálja tevékenységüket,

f) kapcsolatot tart a Szakmai Kollégium illetékes tagozatával,

g) kapcsolatot tart a szakmai szervezetekkel, egyesületekkel, kamarával, orvostudományi egyetemekkel, és

h) ha az alapellátás tekintetében szakmai szabályokba vagy jogszabályba ütköző tevékenységet tapasztal, illetve a megyei szakmai vezetőtől ilyen tevékenységről tudomást szerez, erről tájékoztatja az ÁEEK főigazgatóját.

17. § (1) A területi szakmai vezető választására elektronikus választási eljárásban kerül sor, amely az ÁEEK honlapjáról elérhető linken keresztül történik.

(2) A választási eljárás során választói névjegyzék kerül összeállításra a területen működő háziorvosokból, házi gyermekorvosokból és fogorvosokból. A választói névjegyzék tartalmazza az orvos nevét, pecsétszámát, tevékenység végzési helye szerinti járás megnevezését, az orvos e-mail-címét, a szolgálat 9 jegyű ágazati azonosító kódját.

(3) A választásra jogosultak előzetes regisztrációt követően vehetnek részt a választási eljárásban.

(4) Jelöltállításra a választási eljárást megkezdő naptól a szavazást megelőző 10. napig van lehetőség.

(5) A jelölt a jelölés elfogadásáról nyilatkozatot tesz."

2. § Az R. a következő 21/A. §-sal egészül ki:

"21/A. § (1) A területi szakmai vezetők választását első ízben 2018. október 15. és 2018. november 15. között kell lebonyolítani. Az ÁEEK a megválasztott területi szakmai vezetőt 2019. január 1-jei hatállyal bízza meg.

(2) Az ÁEEK a megyei és az országos szakmai vezetői megbízatásra vonatkozó pályázatot legkésőbb 2018. szeptember 1-jéig írja ki. A megyei és az országos szakmai vezető 2018. december 1-jei hatállyal kezdi meg a tevékenységét.

(3) A háziorvosi, házi gyermekorvosi és fogorvosi tevékenységről szóló 4/2000. (II. 25.) EüM rendelet és az egyes egészségügyi tárgyú miniszteri rendeletek módosításáról szóló 28/2017. (X. 25.) EMMI rendelet módosításáról szóló 14/2018. (VI. 26.) EMMI rendelettel megállapított 13. § (1) bekezdése szerinti illetékességi területek listáját az ÁEEK első ízben 2018. szeptember 1-jéig teszi közzé a honlapján."

2. Az egyes egészségügyi tárgyú miniszteri rendeletek módosításáról szóló 28/2017. (X. 25.) EMMI rendelet módosítása

3. § Az egyes egészségügyi tárgyú miniszteri rendeletek módosításáról szóló 28/2017. (X. 25.) EMMI rendelet 31. § (2) bekezdésében a "2018. július 1-jén" szövegrész helyébe a "2019. január 1-jén" szöveg lép.

4. § Az egyes egészségügyi tárgyú miniszteri rendeletek módosításáról szóló 28/2017. (X. 25.) EMMI rendelet 13. §-ának a háziorvosi, házi gyermekorvosi és fogorvosi tevékenységről szóló 4/2000. (II. 25.) EüM rendelet 22. §-át megállapító rendelkezése a "2018. július 1-jétől" szövegrész helyett a "2019. január 1-jétől" szöveggel lép hatályba.

3. Záró rendelkezések

5. § Ez a rendelet a kihirdetését követő harmadik napon lép hatályba.

Dr. Kásler Miklós s. k.,

emberi erőforrások minisztere

Tartalomjegyzék