13/2020. (X. 14.) HM rendelet
egyes jogállási tárgyú honvédelmi miniszteri rendeletek módosításáról
A honvédek jogállásáról szóló 2012. évi CCV. törvény 238. § (2) bekezdés 1-15., 24., 31-33., 36. és 39. pontjában kapott felhatalmazás alapján,
a 2. alcím és az 5. melléklet tekintetében a honvédek jogállásáról szóló 2012. évi CCV. törvény 238. § (2) bekezdés 18., 20. és 21. pontjában kapott felhatalmazás alapján,
a 3. alcím tekintetében a honvédelmi alkalmazottak jogállásáról szóló 2018. évi CXIV. törvény 93. § 1-15., 20., 23., 26. és 27. pontjában kapott felhatalmazás alapján,
a Kormány tagjainak feladat- és hatásköréről szóló 94/2018. (V. 22.) Korm. rendelet 107. §-ában meghatározott feladatkörömben eljárva
a következőket rendelem el:
1. A honvédek jogállásáról szóló 2012. évi CCV. törvény egyes rendelkezéseinek végrehajtásáról szóló 9/2013. (VIII. 12.) HM rendelet módosítása
1. § (1) A honvédek jogállásáról szóló 2012. évi CCV. törvény egyes rendelkezéseinek végrehajtásáról szóló 9/2013. (VIII. 12.) HM rendelet (a továbbiakban: R1.) 1. §-a a következő 4. ponttal egészül ki:
(E rendelet alkalmazásában)
"4. értékelő központ (Assessment Center): a vezetői beosztásba jelöltek képességeinek feltárására szolgáló kiválasztási módszer, amely lehetőséget biztosít az előre meghatározott kompetenciák vizsgálatára,"
(2) Az R1. 1. § 14. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
(E rendelet alkalmazásában)
"14. szakmai felelős: a miniszter által kijelölt, az egyes munkakörök betöltéséhez szükséges szakmai követelmények, az előmenetel szakmai feltételei és a képzési követelmények meghatározásáért felelős szervezet, szervezeti egység vagy e jogkörrel felruházott személy,"
2. § Az R1. 20. §-a a következő (1a)-(1c) bekezdéssel egészül ki:
"(1a) A Hjt. 35. § (1) bekezdése szerinti állományba vételi okmány (a továbbiakban: állományba vételi okmány) vagy a Hjt. 35. § (1) bekezdése szerinti szerződés (a továbbiakban: szerződés) - a 21/A. §-ban foglalt kivétellel - tartalmazza
a) a szolgálati viszony kezdetét és jellegét,
b) próbaidő kikötése esetén annak időtartamát,
c) alapkiképzésre kötelezés esetén az alapkiképzésen való részvétel követelményét, annak kezdő időpontját és időtartamát,
d) közkatona kivételével az állomány tagjának első rendfokozatát,
e) az állomány tagja
ea) első szolgálati beosztását,
eb) szolgálati helyét,
ec) szolgálati beosztásának besorolási osztályát és besorolási kategóriáját.
(1b) Az (1a) bekezdésben foglaltakon túl a szerződésnek tartalmaznia kell a Hjt. 32. § (3) vagy (4) bekezdése szerinti szolgálati idő vállalását is.
(1c) Az állományba vételi okmány vagy a szerződés a szolgálati viszonyt érintő egyéb kérdésekről is rendelkezhet, különösen arról, hogy az állomány tagja a Hjt. 42. § (2) bekezdés c) pontja szerint vezénylésre kerülhet."
3. § Az R1. 21/A. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
"21/A. § Az állomány Hjt. 35. § (2) bekezdése szerinti tagja esetében az állományba vételi okmánynak vagy szerződésnek tartalmaznia kell a 20. § (1a) bekezdés a)-d) pontjában és a 20. § (1b) és (1c) bekezdésében foglaltakat, valamint a Honvédség vállalását, hogy a pályakezdőt az állományba vételt követően a Hjt. 42. § (2) bekezdés c) pontja szerinti vezénylés útján tervezi foglalkoztatni."
4. § Az R1. 22. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) A pályakezdő és a közkatona esetében az állományba vételi okmányban vagy szerződésben a szolgálati viszony kezdő időpontjaként az alapkiképzés megkezdésének napját kell meghatározni."
5. § Az R1. 23. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
"23. § Ha a szolgálati viszony úgy létesül, hogy a szolgálati viszony korábbi megszűnése és az ismételt szolgálati viszony létesítés között több, mint 10 év telt el, az állományba vételi okmányban vagy szerződésben a próbaidő alatt az állományba vételre jogosult munkáltatói jogkört gyakorló az állomány tagját alapkiképzésen való részvételre kötelezheti. Ez esetben a 22. § (1) bekezdésében foglaltakat is alkalmazni kell."
6. § Az R1. 24. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) Ha a szolgálati viszony áthelyezéssel létesül, az állományba vételi okmánynak vagy szerződésnek az áthelyezés tényét és azt is tartalmaznia kell, hogy az érintett jogviszonyát folyamatosnak kell tekinteni."
7. § Az R1. 26. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) A szolgálati beosztásokat, a szolgálati beosztáshoz kapcsolódó alapvető követelményeket munkaköri jegyzékben, állománytáblában rögzíteni kell. A szolgálati beosztásokhoz kapcsolódó iskolai végzettséget, továbbá a szakképzettséget, a szakképesítést, a szakképzettséget vagy szakképesítést helyettesítő képzettséget (a továbbiakban együtt: szakképzettség), egyéb képzettségi követelményeket, valamint egészségi korlátozásokat és pszichikai alkalmassági követelményeket a 2. melléklet határozza meg. A fizikai alkalmassági követelményeket a honvédek egészségi, pszichikai és fizikai alkalmasságáról szóló jogszabály tartalmazza."
8. § Az R1. 26/C. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
"26/C. § (1) Harcászati törzstiszti tanfolyam elvégzésére köteles az állomány tagja a százados rendfokozatba történő előléptetését megelőzően.
(2) Hadműveleti tanfolyam elvégzésére köteles az állomány tagja az alezredes rendfokozattal rendszeresített vezető szolgálati beosztásba történő kinevezését megelőzően.
(3) Az állomány harcászati törzstiszti tanfolyam elvégzésére kötelezett tagja a szakmai tanfolyam sikeres elvégzése nélkül nem léptethető elő.
(4) A (2) bekezdés alkalmazásában vezető beosztásnak minősül a 4. és az 5. melléklet IV., V. és VI. besorolási osztályt megállapító táblázatában meghatározott szolgálati beosztás.
(5) Az (1) és a (2) bekezdés szerinti szakmai tanfolyamok sikeres elvégzése esetén az állomány tagja mentesül a minősítő vizsga sikeres teljesítésének e rendelet szerinti követelménye alól."
9. § Az R1. 28. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
"28. § (1) A szolgálati beosztásba kinevezésre, áthelyezésre tervezett személyt az idegennyelv-ismereti követelmény alól a kinevezésre, áthelyezésre jogosult munkáltatói jogkört gyakorló a munkáltatói döntésben mentesítheti annak figyelembevételével, hogy a szolgálati beosztás - mérlegelve a szolgálati beosztásban korábban jelentkező feladatok jellegét - ellátható-e eredményesen idegennyelv-ismeret nélkül.
(2) Az (1) bekezdés szerinti mentesítés legfeljebb a szolgálati beosztás betöltésének időtartamára szólhat."
10. § Az R1. 37. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
"37. § (1) Speciális beosztásból általános előmeneteli rendbe tartozó beosztásba történő áthelyezéskor az állomány tagjának viselt rendfokozata - az áthelyezést megelőzően - nem lehet alacsonyabb, mint az általános előmeneteli rendbe tartozó beosztás rendszeresített rendfokozata.
(2) Az (1) bekezdéstől eltérően a kettős rendfokozattal rendszeresített beosztásba történő áthelyezés esetén az állomány tagjának viselt rendfokozata a kettős rendfokozattal rendszeresített beosztás alacsonyabb rendfokozatával megegyező is lehet, ha az áthelyezéskor a viselt rendfokozatára előírt kötelező várakozási ideje nem telt le."
11. § Az R1. 58. § (4) és (5) bekezdése helyébe a következő rendelkezések lépnek:
"(4) A Hjt. 68. § (1) bekezdés o) pontja szerinti esetben a szolgálati viszony megszűnésének időpontja a munkaszerződés megkötését, kormányzati szolgálati jogviszony létesítése esetén a kinevezés elfogadását követő 30. nap.
(5) A Hjt. 68/B. § (4) bekezdés b) pontja szerinti munkaszerződésben vagy a kormányzati szolgálati jogviszonyba történő kinevezési okmányban a munkaviszony vagy a kormányzati szolgálati jogviszony kezdeteként a szolgálati viszony megszűnését követő napot kell meghatározni."
12. § (1) Az R1. 67. § (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(2) A Honvédség központi személyügyi szerve az üres vagy megüresedő munkakörbe történő kinevezés érdekében folyamatosan vizsgálja, hogy van-e olyan, a Hjt. 46. § (1) bekezdés r) vagy s) pontja szerint rendelkezési állományba tartozó katona, akinek iskolai végzettsége, szakképzettsége, szakképesítése alapján az üres vagy megüresedő honvédelmi alkalmazotti munkakör felajánlható."
(2) Az R1. 67. §-a a következő (3) és (4) bekezdéssel egészül ki:
"(3) A Honvédség központi személyügyi szerve írásban tájékoztatja a Hjt. 46. § (1) bekezdés r) vagy s) pontja szerint rendelkezési állományba tartozó katonát az iskolai végzettségének és szakképzettségének, szakképesítésének megfelelő üres vagy megüresedő honvédelmi alkalmazotti munkakörről. A Hjt. 46. § (1) bekezdés r) vagy s) pontja szerint rendelkezési állományba tartozó katona a tájékoztatás közlésétől számított 5 munkanapon belül írásban nyilatkozik a munkakörben történő továbbfoglalkoztatási lehetőség igénybevételéről. Ha a Hjt. 46. § (1) bekezdés r) vagy s) pontja szerint rendelkezési állományba tartozó katona a határidő leteltéig a nyilatkozattételt elmulasztja, azt úgy kell tekinteni, hogy a továbbfoglalkoztatási lehetőséget nem veszi igénybe.
(4) A továbbfoglalkoztatását kérő Hjt. 46. § (1) bekezdés r) vagy s) pontja szerint rendelkezési állományba tartozó katonáról a Honvédség központi személyügyi szerve tájékoztatja a munkáltatót. Ha a Hjt. 46. § (1) bekezdés r) vagy s) pontja szerint rendelkezési állományba tartozó katona az (1) bekezdés szerinti munkakör ellátására alkalmas, a munkáltató kinevezi, feltéve, hogy a kinevezést megelőző napon szolgálati viszonya megszűnik."
13. § (1) Az R1. 69/A. § (2) és (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezések lépnek:
"(2) A (3) és a (4) bekezdésbe nem tartozó, Magyarországon települő honvédségi szervezet munkaköri jegyzékében, állománytáblájában, továbbá a miniszter fenntartói irányítása alá tartozó, honvédelmi szervezetnek nem minősülő szakképző intézményhez vezényelt, a Magyarországon települő katonai szervezethez vezényelt állományra vonatkozó állománytáblában szereplő
a) beosztotti szolgálati beosztás az I. besorolási osztályba,
b) vezetői szolgálati beosztás a IV. besorolási osztályba
tartozik.
(3) A HM (4) bekezdés hatálya alá nem tartozó hivatalának, a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum, valamint a HM Tábori Lelkészi Szolgálat munkaköri jegyzékében, továbbá a (6) bekezdésben meghatározott szolgálati beosztások kivételével a más magasabb szintű parancsnokság jogállású honvédségi szervezetek, a Honvédség katonai igazgatási és központi adatfeldolgozó szervezete, továbbá az NKE-hez, a NATO Erőket Integráló Elemekhez és a Közép-európai Többnemzeti Hadosztály-parancsnoksághoz vezényelt állományra valamint a különleges műveleti komponenst biztosító állományra vonatkozó állománytáblában szereplő
a) beosztotti szolgálati beosztás a II. besorolási osztályba,
b) vezetői szolgálati beosztás az V. besorolási osztályba
tartozik."
(2) Az R1. 69/A. § (6) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(6) Az MH Parancsnokságát támogató honvédségi szervezet állománytáblájában
a) az MH Parancsnoksága vezetésbiztosító feladatok végrehajtására létrehozott szolgálati beosztások besorolására a (2) bekezdést,
b) az MH Parancsnoksága támogató feladatok végrehajtására létrehozott szolgálati beosztások besorolására a (3) bekezdést,
c) az MH Parancsnoksága stratégiai szintű feladatok végrehajtására létrehozott szolgálati beosztások besorolására a (4) bekezdést
kell megfelelően alkalmazni."
14. § Az R1. a következő 69/C. §-sal egészül ki:
"69/C. § Az állomány tagja a HM-ben rendszeresített szolgálati beosztásában a honvédelmi célú repülések és a katonai légiforgalmi irányítás támogatása érdekében Magyarország légterében a légiforgalmi szolgáltatások nyújtására és a légiforgalmi szakszemélyzet képzésére kijelölt polgári léginavigációs szolgáltatónál is teljesíthet szolgálatot."
15. § Az R1. 91. § (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(4) A minősítő vizsga eredménye a vizsga évében és a vizsga évét közvetlenül követő 4 évben vehető figyelembe."
16. § Az R1. 92. §-a a következő (1a) bekezdéssel egészül ki:
"(1a) Az (1) bekezdésben foglaltaktól eltérően a tiszti és az altiszti állomány tagja a kötelező várakozási idő lejártát követően kettős rendfokozattal rendszeresített beosztásba akkor is kinevezhető, ha a viselt rendfokozata - a kinevezést megelőzően - a tervezett kettős rendfokozattal rendszeresített beosztás alacsonyabb rendfokozatánál eggyel alacsonyabb."
17. § Az R1. 94. § (1) és (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezések lépnek:
"(1) A tiszti és az altiszti állomány előmenetelének tervezése helyi szinten, a honvédelmi szervezeten belül vagy a honvédelmi szervezetek között történik.
(2) Az előmenetel tervezését a feltölthető beosztás szerinti honvédelmi szervezet személyügyi szerve hajtja végre"
18. § Az R1. 96. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
"96. § (1) Az előmenetel tervezése minden év február 1-je és november 30-a között kerül végrehajtásra.
(2) A magasabb beosztásba történő kinevezésre legkorábban március 1-jei, legkésőbb a következő év január 1-jei időponttal kerülhet sor.
(3) A (2) bekezdés szerinti korlátozást a tábornoki vagy az ezredes, valamint a főtörzszászlós rendfokozattal rendszeresített szolgálati beosztásba kiválasztottak esetében nem kell alkalmazni"
19. § Az R1. 100. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
"100. § Az alezredes, az őrnagy, a törzszászlós vagy a zászlós rendfokozattal rendszeresített beosztásba történő kinevezés esetén - a szakmai követelményeknek való megfelelés vonatkozásában - a szakmai felelős egyetértése szükséges akkor, ha az állomány tagja szolgálati beosztásának fegyvernemi, szakági alcsoportja eltér a tervezett beosztás fegyvernemi, szakági alcsoportjától."
20. § Az R1. 101. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
"101. § (1) Ha az előmenetelre tervezett személy más honvédelmi szervezet állományába tartozik, a tervezett beosztás szerinti állományilletékes parancsnok tájékoztatja az állomány előmenetelre tervezett tagjának állományilletékes parancsnokát a tervezett szolgálati beosztásról.
(2) Az állomány előmenetelre tervezett tagjának állományilletékes parancsnoka nemleges javaslat esetén a megtervezett szolgálati beosztásra vonatkozó tájékoztatás kézhezvételét követő 10 munkanapon belül, támogató javaslat esetén az előmenetel összes feltételének teljesülésekor javaslati lapot küld a kinevezés munkáltatói jogkörével rendelkező parancsnok részére.
(3) Az előmenetelre tervezett személy kérheti különös méltánylást érdemlő egyéni érdeke figyelembevételét"
21. § Az R1. 105. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
"105. § (1) Tisztek esetében vezetői beosztásba, illetve altisztek esetében vezénylő zászlósi beosztásba történő kiválasztás során, a vezetői kompetencia-vizsgálat keretében értékelő központ (Assessment Center) alkalmazására kerülhet sor.
(2) Ha az (1) bekezdés szerinti beosztásba történő kiválasztás pályázat útján történik, a pályázatban meg kell jeleníteni az értékelő központ (Assessment Center) alkalmazását"
22. § Az R1. 106. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) Ha az átszervezéssel összefüggő kinevezésre vonatkozó személyügyi eljárás a Hjt. 2. § 4. pontja szerinti átszervezéshez kapcsolódó szervezési időszakban megindításra kerül, nem kell alkalmazni a 96. § (1) és (2) bekezdését"
23. § Az R1. 109/A. §-a a következő (7) bekezdéssel egészül ki:
"(7) Ha a (3)-(5) bekezdés szerint meghosszabbított határidő veszélyhelyzet időtartama alatt, vagy megszűnését követő 4 hónapon belül jár le, az előírt nyelvvizsga-bizonyítványt az állomány tagja a veszélyhelyzet megszűnését követő legrövidebb időn, de legkésőbb 9 hónapon belül köteles megszerezni"
24. § Az R1. 126/C. §-a a következő (4) bekezdéssel egészül ki:
"(4) Nem alkalmazható az (1) bekezdés, ha a vezénylés időtartamára eső pihenő- vagy munkaszüneti napok azonos számú szabadnapokkal ellentételezésre kerülnek."
25. § Az R1. 126/D. §-a a következő (3) bekezdéssel egészül ki:
"(3) Az (1) és (2) bekezdésben foglaltaktól eltérően, ha az egészségkárosodási ellátás megállapításával kapcsolatos eljárás a Hjt. 68/A. § (8) bekezdésében foglaltak szerint felfüggesztésre került, a távollétre, valamint az illetmény folyósítására a szolgálati kötelezettség teljesítése alóli mentesülés helyett a méltatlansági, fegyelmi vagy büntetőeljárás elrendelésével összefüggő szabályokat kell alkalmazni."
26. § Az R1. 166. § (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(2) Nem alkalmazható a 3. § (6) bekezdése, a 6. § (1) bekezdése, a 10. § (2) bekezdése, a 18. § (2) és (2a) bekezdése, a 22. § (1) bekezdése, a 26/A-26/C. §, a 28. § (1) bekezdése, a 30. § (2) bekezdés g) pontja, a 38. §, az 52. § (1) bekezdése, a 79. § (1) bekezdés a) pontja, a 89. § (3) bekezdése, a 94. § (2) bekezdése, a 95. § (1) bekezdése, a 96. §, a 101. § (2) bekezdése, a 103. §, a 105. §, a 111/A. §, a 154-165. §, a 239. § (1) és (3) bekezdése és a 258. §."
27. § Az R1. 169/A. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
"169/A. § (1) A szolgálati viszony kezdő időpontja a Hjt. 194. §-a szerinti alkalmassági feltételek teljesülése esetén a 170. § (1) bekezdése szerinti kezdeményezés időpontja.
(2) A 22. § (2) bekezdésében foglaltakról a Hjt. 196. §-ának hatálya alá tartozó állomány tekintetében a KNBSZ-nél történő szolgálatteljesítés időtartamára a KNBSZ főigazgatója saját hatáskörben dönt."
28. § Az R1. 171. §-a a következő (1) bekezdéssel egészül ki:
"(1) A KNBSZ állománya tekintetében a szolgálati beosztásba kinevezésre, áthelyezésre tervezett személyt az idegennyelv-ismereti követelmény alól a KNBSZ főigazgatója munkáltatói döntésben mentesítheti annak figyelembevételével, hogy a szolgálati beosztás - mérlegelve a szolgálati beosztásban korábban jelentkező feladatok jellegét - ellátható-e eredményesen idegennyelv-ismeret nélkül."
29. § Az R1. a következő 286/D. és 286/E. §-sal egészül ki:
"286/D. § (1) Az állomány azon tagja, aki az egyes jogállási tárgyú honvédelmi miniszteri rendeletek módosításáról szóló 13/2020. (X. 14.) HM rendelet (a továbbiakban: Módr2.) hatálybalépését megelőző napon olyan általános előmeneteli rendű százados, főtörzsőrmester vagy szakaszvezető rendfokozattal rendszeresített, nem kettős rendfokozattal rendszeresített beosztást tölt be, amely a Módr2. hatálybalépésekor az 5. mellékletben kettős rendfokozattal rendszeresített beosztásra változik, e beosztásban személyügyi eljárás lefolytatása nélkül is továbbfoglalkoztatható.
(2) Az állománytáblákban szereplő azon beosztások, amelyek a Módr2. hatálybalépését megelőző napon általános előmeneteli rendű százados, főtörzsőrmester vagy szakaszvezető rendfokozattal, nem kettős rendfokozattal rendszeresített beosztásként kerültek rendszeresítésre, a Módr2.-vel megállapított 5. melléklet szerint külön állománytábla-módosítás nélkül is kettős rendfokozattal rendszeresített beosztásnak minősülnek. 286/E. § (1) E rendeletnek a Módr2.-vel megállapított 69/A. § (3) bekezdését 2020. augusztus 1-jétől kell alkalmazni. (2) E rendeletnek a Módr2.-vel megállapított 69/A. § (6) bekezdését 2020. szeptember 1-jétől kell alkalmazni."
30. § (1) Az R1. 1. melléklete az 1. melléklet szerint módosul.
(2) Az R1. 2. melléklete a 2. melléklet szerint módosul.
(3) Az R1. 5. melléklete helyébe a 3. melléklet lép.
(4) Az R1. 15. melléklete a 4. melléklet szerint módosul.
31. § Az R1.
a) 3. § (2a) bekezdésében a "h) pontja" szövegrész helyébe a "h) pontja, valamint a Hvt. 36. § (2) bekezdés a) pontja" szöveg,
b) 3. § (3) bekezdésében a "fenntartói irányítása alá tartozó, honvédségi szervezetnek nem minősülő köznevelési" szövegrész helyébe az "által az állam nevében alapított szakképző" szöveg,
c) 25. § (1) bekezdésében a "Szerződéses állományba vétel, hivatásos állományba visszavétel, valamint a Hjt. 32. § (2) bekezdése szerinti" szövegrész helyébe az "Az" szöveg,
d) 33. § (1a) bekezdésében a "36. § (1a)" szövegrész helyébe a "35. § (2)" szöveg,
e) 46/A. § (3) bekezdés a) pontjában a "hárommillió" szövegrész helyébe a "négymillió" szöveg,
f) 46/A. § (3) bekezdés b) pontjában a "kétmillió" szövegrész helyébe a "hárommillió" szöveg,
g) 109/A. § (2) bekezdésében a "(3)-(5)" szövegrész helyébe a "(3)-(5) vagy a (7)" szöveg,
h) 119/A. § (6) bekezdés d) pontjában az "a)-e), g)-j), k)-m)" szövegrész helyébe az "a)-m)" szöveg,
i) 125. §-ában a "négyszázötven" szövegrész helyébe a "hatszáz" szöveg,
j) 237. § (2) bekezdésében a "c)-g)" pontja szövegrész helyébe a "d)-g)" szöveg,
k) 244. § (3) bekezdésében a "bevonulási" szövegrész helyébe a "behívó parancson vagy bevonulási parancson feltüntetett" szöveg,
l) 244. § (5) bekezdésében a "vagy postai úton" szövegrész helyébe az "úton, postai úton vagy telefonon" szöveg,
m) 248. § (4) bekezdésében, 254. § (4) bekezdésében és 255. § (2) bekezdésében az "elektronikus úton" szövegrész helyébe az "elektronikus úton vagy telefonon" szöveg,
n) 260. § (2) bekezdésében és 270. § (2) bekezdésében a "98-114. §" szövegrész helyébe a "100-114. §" szöveg
lép.
32. § Hatályát veszti az R1.
1. 3. § (2) bekezdés c) pontja,
3. 19. § (3) és (4) bekezdése,
5. 24. § (3) bekezdésében a "szerződéses" szövegrész,
7. 44. §-a,
8. 93. § (2) bekezdése és 93. § (6) bekezdés c) pontja,
9. 93. § (6) bekezdés b) pontjában az "és" szövegrész,
10. 98. §-a,
11. 99. §-a,
12. 103. § (1) bekezdés d) pontjában az "és (4)" szövegrész,
13. 103. § (3) és (4) bekezdése,
14. 104. §-a,
15. 278. §-a,
16. 281/C. §-a,
17. 286. §-a.
2. A honvédek illetményéről és illetményjellegű juttatásairól szóló 7/2015. (VI. 22.) HM rendelet módosítása
33. § (1) A honvédek illetményéről és illetményjellegű juttatásairól szóló 7/2015. (VI. 22.) HM rendelet (a továbbiakban: R2.) 1. § (1) bekezdése a következő c) ponttal egészül ki:
[A honvédek jogállásáról szóló 20J2. évi CCV. törvény (a továbbiakban: Hjt.) J23. § (4) bekezdés d) pontja alapján a Hjt. 5. mellékletében foglaltaktól eltérően a vezénylő zászlósi állomány legalább század vezénylő zászlósi szintű szolgálati beosztást (a továbbiakban: beosztás) betöltő tagjának alapilletményét - a beosztás szempontjából irányadó honvédségi szervezet és a beosztást magában foglaló szervezeti egység szintje figyelembevételével - a honvédelmi illetményalap és a következő szorzószámok alkalmazásával kell megállapítani:]
"c) haderőnemi vezénylő zászlósi beosztás esetén 8,50,"
(2) Az R2. 1. §-a a következő (3a) bekezdéssel egészül ki:
"(3a) A Magyar Honvédség parancsnoka helyettesének alapilletményét a Hjt. 6. mellékletében foglaltaktól eltérően 28,55 alapilletmény szorzószámmal kell megállapítani."
34. § (1) Az R2. 5. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) A Hjt. 127. §-a szerinti pótlékra való jogosultság kezdő időpontjának a Hjt. 127. § (1) bekezdése szerinti esetben a beosztásba történő kinevezés, áthelyezés napját, vagy a pótlékra jogosító nyelvtudást igazoló okmánynak
a) a honvédelemért felelős miniszter (a továbbiakban: miniszter) által vezetett minisztérium, a miniszter közvetlen alárendeltségébe tartozó szervezet,
b) az állományilletékes honvédségi szervezet, vagy
c) a Katonai Nemzetbiztonsági Szolgálat (a továbbiakban: KNBSZ)
[az a)-c) pontban meghatározott szervek a továbbiakban együtt: honvédelmi szervezet] részére történő benyújtását követő hónap első napját kell tekinteni."
(2) Az R2. 5. §-a a következő (1a) bekezdéssel egészül ki:
"(1a) Az (1) bekezdésben foglaltakat a Hjt. 42. § (2) bekezdés d) pontja szerinti nem katonai oktatási intézmény tekintetében is alkalmazni kell."
35. § Az R2. 12. alcíme a következő 20/A. §-sal egészül ki:
"20/A. § A Hjt. 54. § (1) bekezdés e) pontja szerinti esetben a pótlék megállapításának alapja az elrendelésről és teljesítésről szóló nyilvántartás."
36. § Az R2. 32. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
"32. § Az állomány azon tagja, aki nem a 31. § (2) bekezdése szerinti beosztást tölt be, azonban szolgálati tevékenységét a hónap egyes napjain naponta több mint 4 órában - ionizáló sugárzásnak kitettség esetén legalább napi 3 órában - a 31. § (2) bekezdése szerinti körülmények között végzi, az adott napon az érintett időtartamra óránként a honvédelmi illetményalap 0,28%-ának megfelelő mértékű fokozott igénybevételi pótlékra jogosult."
37. § Az R2. a következő 29/G. alcímmel egészül ki:
"29/G. A honvédségi szakképző intézmény oktatóinak kiegészítő illetménye
48/G. § (1) A szakképzésről szóló 2019. évi LXXX. törvény (a továbbiakban: Szkt.) szerinti honvédségi szakképző intézménynél az Szkt. oktatói munkakörbe tartozó szolgálati beosztást kinevezéssel, áthelyezéssel, vezénylés alapján vagy megbízás keretében ellátó állomány tagja - a (2) és (3) bekezdésben foglaltakra tekintettel - kiegészítő illetményre jogosult.
(2) Az (1) bekezdés szerinti kiegészítő illetményt a munkáltatói jogkört gyakorló - mérlegelési jogkörében - az adott honvédségi szakképző intézmény részére e célra a Honvédség központi pénzügyi és számviteli feladatokat ellátó szervezete által elkülönítetten biztosított költségvetési keretösszeg terhére állapíthatja meg.
(3) A (2) bekezdés szerinti intézményi elkülönített keret terhére állapítható meg a honvédségi szakképző intézmény parancsnoka, igazgatója részére járó kiegészítő illetmény, ha esetében az (1) bekezdés szerinti kiegészítő illetményre való jogosultság feltételei fennállnak."
38. § Az R2. 49. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) Ha az állomány tagja részére az 53. § alapján a belföldi vezénylés időszakára vonatkozóan megállapított eseti illetménypótlékok együttes összege nem éri el a vezénylés előtti beosztásban kapott eseti illetménypótlékok és pótlékveszteség miatti eseti kiegészítő illetmények együttes összegét, a vezénylés ideje alatt részére a különbözetet pótlékveszteség miatti eseti kiegészítő illetmény címén kell megállapítani. A különbözet megállapításánál a vezénylés előtti beosztásban kapott eseti illetménypótlékok és pótlékveszteség miatti eseti kiegészítő illetmények együttes összegeként a vezénylést megelőző utolsó tizenkét zárt naptári hónap vonatkozásában megállapított eseti illetménypótlékok és pótlékveszteség miatti eseti kiegészítő illetmények egyhavi átlagát kell figyelembe venni. Ha az állomány tagja fennálló szolgálati viszonya nem éri el a tizenkét naptári hónapot, a vezénylést megelőzően szolgálati viszonyban töltött időtartam vonatkozásában a vezénylés előtti beosztásban megállapított eseti illetménypótlékok és pótlékveszteség miatti eseti kiegészítő illetmények egyhavi átlagát kell figyelembe venni."
39. § Az R2. 31. alcíme a következő 50/A. §-sal egészül ki:
"50/A. § (1) A Hjt. 122. § (1a) bekezdése szerinti esetben a Hjt. 122. § (1) bekezdését azzal az eltéréssel kell alkalmazni, hogy
a) az illetmény egy összegben kerül megállapításra,
b) azon juttatások esetén, amelyek összege az állomány tagjának távolléti díjából kerül kiszámításra, a távolléti díjat a Hjt. 122. § (1) bekezdés a)-d) pontja figyelembevételével számított illetmény alapján kell meghatározni,
c) az illetmény megállapításáról a miniszter írásbeli döntést hoz.
(2) Az (1) bekezdés c) pontja szerinti miniszteri döntésnek a következő adatokat kell tartalmaznia:
a) a jogosult személy
aa) nevét,
ab) rendfokozatát,
ac) személyügyi törzsszámát,
ad) szolgálati helyét,
ae) szolgálati beosztását,
b) az illetmény összegét,
c) a jogosultság kezdetét.
(3) Ha az állomány tagja a (2) bekezdés a) pont ae) alpontja szerinti beosztásból áthelyezésre kerül, a Hjt. 122. § (1a) bekezdése szerinti illetményre való jogosultság indokoltságát felül kell vizsgálni."
40. § Az R2. 55. § (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(4) Ha az állomány Hjt. 46. § (1) bekezdés f)-i), k)-s) és u) pontja szerinti tagját belföldre vezénylik, illetményre az 53. § szerint jogosult, azzal az eltéréssel, hogy az állomány
a) Hjt. 46. § (1) bekezdés n) és o) pontja szerinti tagja esetében egyidejűleg a Hjt. 131. § (1) bekezdés a) pontja szerinti illetmény-visszatartást is érvényesíteni kell,
b) Hjt. 46. § (1) bekezdés p) és u) pontja szerinti tagja esetében az alapilletményt a Hjt. 123. § (6b) és (6c) bekezdése figyelembevételével kell megállapítani."
41. § Az R2. 39. alcíme a következő 62. §-sal egészül ki:
"62. § (1) A Hjt. 247/I. § (2) és (4) bekezdése szerinti esetben az állomány tagja részére - a 90 napon belül ki nem adott szabadnapok ellentételezéseként - szabadnap megváltása címén járó juttatás összege megegyezik a ki nem adott szabadnapok időtartamával arányos összegű távolléti díjjal.
(2) Az (1) bekezdés szerinti ki nem adott szabadnapokra eső távolléti díjat úgy kell meghatározni, hogy a szabadnapra való jogosultság keletkezésének napja szerinti hónap utolsó napján érvényes illetmény alapján számított távolléti díjat osztani kell 21 nappal, és az így megkapott egy napi távolléti díjat meg kell szorozni a megváltandó szabadnapok számával."
42. § Az R2. 63. §-a a következő (3) és (4) bekezdéssel egészül ki:
"(3) A túlszolgálat túlszolgálati díjjal történő ellentételezésekor a túlszolgálat teljesítése szerinti naptári hónap első napján érvényes illetmény alapján számított távolléti díj összegét osztani kell 174-gyel, a rész-szolgálatteljesítés keretében teljesített túlszolgálat esetén pedig a 174 - a rész-szolgálatteljesítés napi óraszáma figyelembevételével -arányosan csökkentett részével, és az így megkapott egy órai távolléti díjat meg kell szorozni a teljesített túlszolgálat óraszámával.
(4) A Hjt. 247/H. § (6) bekezdése szerinti esetben a túlszolgálat - a Hjt. 103. § (5) bekezdése szerint megállapított -időtartamára járó túlszolgálati díjat a szolgálatteljesítési időkeret elszámolását követő hónapra járó illetménnyel együtt kell kifizetni. Ez esetben a túlszolgálat egy órára eső díjazásának meghatározása során a (3) bekezdést azzal az eltéréssel kell alkalmazni, hogy távolléti díjként a szolgálatteljesítési időkeret lejárta szerinti naptári hónap utolsó - a szolgálatteljesítési időkeret időtartamának az eredetileg meghatározott időtartam vége előtti megszakadása esetén pedig a szolgálatteljesítési időkeret megszakadásának napja szerinti hónap első - napján érvényes illetmény alapján számított távolléti díjat kell figyelembe venni."
43. § Az R2. 64. §-a a következő (1) bekezdéssel egészül ki:
"(1) A Hjt. 247/H. § (2) és (4) bekezdése szerinti szabadidőben történő ellentételezés kivételével nem rendelhető el túlszolgálat az állomány tagja részére, ha a túlszolgálat pénzbeli ellentételezéséhez szükséges fedezet a honvédelmi szervezet, illetve a Hjt. 42. § (2) bekezdés d) pontja szerinti nem katonai oktatási intézmény meglévő túlszolgálati előirányzata terhére nem biztosított."
44. § Az R2. V. Fejezete a következő 50. alcímmel egészül ki:
"50. Egyszeri elismerésre való jogosultság az állomány tagjának halála esetén
73/E. § Ha jogszabályban vagy kormányhatározatban meghatározott feltételek szerint az állomány honvédelmi szervezetnél szolgálatot teljesítő tagja szolgálatteljesítésének vagy többletteljesítményének elismeréseként megállapított juttatásra (ezen alcím alkalmazásában a továbbiakban: egyszeri elismerés) azon személy is jogosult, aki az állomány szolgálatteljesítés közben elhalálozott volt tagjának az örököse, az egyszeri elismerést az örökös vagy törvényes képviselője részére a jogerős hagyatékátadó végzés vagy az öröklési bizonyítvány alapján, a végzés állományilletékes honvédelmi szervezet részére történő benyújtásának napját követő hónap végéig kell folyósítani."
45. § Az R2. V. Fejezete a következő 51. alcímmel egészül ki:
"51. A Hjt. 108. § (1) bekezdés c) pontja szerinti mentesülés esetén járó illetmény
73/F. § Ha az állomány tagja a Hjt. 108. § (1) bekezdés c) pontja szerint mentesül a szolgálatteljesítési kötelezettség alól, akkor erre az időtartamra az időarányos illetményének 50%-ára jogosult."
46. § Az R2. 74. §-a a következő (1b) bekezdéssel egészül ki:
"(1b) A 19. §-t, valamint a 22-28. §-t a tényleges szolgálatot teljesítő önkéntes tartalékos katonákra is alkalmazni kell."
47. § Az R2. a következő 105. §-sal egészül ki:
"105. § (1) E rendeletnek az egyes jogállási tárgyú honvédelmi miniszteri rendeletek módosításáról szóló 13/2020. (X. 14.) HM rendelettel (a továbbiakban: Módr.8.) megállapított
a) 5. § (1) és (1a) bekezdését, 35. § (1) bekezdését, 62. §-át, 63. § (1), (3) és (4) bekezdését, 64. § (1) és (3) bekezdését 2019. január 1-jétől,
b) 1. § (1) bekezdését és 11. mellékletét 2020. február 29-től,
c) 48/G. §-át 2020. július 1-jétől,
d) 1. § (3), (3a) és (4) bekezdését 2020. szeptember 1-jétől
kell alkalmazni.
(2) E rendeletnek a Módr.8.-cal megállapított 50. alcímét a 2020. január 1-jén folyamatban lévő és azt követően megkezdődött hagyatéki eljárások tekintetében is alkalmazni kell."
48. § Az R2. 11. melléklete az 5. melléklet szerint módosul.
49. § Az R2.
a) 1. § (1) bekezdés b) pontjában a "haderőnemi és egység" szövegrész helyébe az "egység" szöveg,
b) 1. § (3) bekezdésében a "32,00" szövegrész helyébe a "35,67" szöveg,
c) 1. § (4) bekezdésében a "23,5" szövegrész helyébe a "26,5" szöveg,
d) 6. § (2) bekezdés b) pontjában a "honvédelemért felelős miniszter (a továbbiakban: miniszter)" szövegrész helyébe a "miniszter" szöveg,
e) 31. § (2) bekezdésében az "a napi szolgálatteljesítési idő több, mint felében" szövegrész helyébe a "naponta több mint 4 órában" szöveg,
f) 35. § (1) bekezdés a) pont ac) alpontjában a "honvédségi szervezetnél" szövegrész helyébe a "honvédelmi szervezetnél" szöveg,
g) 45. §-ában a "46-48/F. §" szövegrész helyébe a "46-48/G. §" szöveg,
h) 63. § (1) bekezdésében a "104. § (1)-(3) bekezdése" szövegrész helyébe a "247/H. § (1)-(6) bekezdése" szöveg,
i) 64. § (3) bekezdésében a "104. § (5) bekezdése" szövegrész helyébe a "247/H. § (8) bekezdése" szöveg
lép.
50. § Hatályát veszti az R2. 50. § (4) bekezdése.
3. A honvédelmi alkalmazottak jogállásával összefüggő kérdésekről szóló 21/2018. (XII. 28.) HM rendelet módosítása
51. § A honvédelmi alkalmazottak jogállásával összefüggő kérdésekről szóló 21/2018. (XII. 28.) HM rendelet (a továbbiakban: R3.) 3. alcíme a következő 12/A. §-sal egészül ki:
"12/A. § A mindenkori Országos Képzési Jegyzékben nyilvántartott, korábban emelt szintű szakképesítésként megszerezhető szakképesítéseket a Haj.tv. 62. § (1) bekezdésének, valamint a Haj.tv. 64. § (2) bekezdésének alkalmazásakor felsőfokú szakképesítésnek, a középszintű szakképesítést középfokú szakképesítésnek kell tekinteni."
52. § Az R3. a következő 21/A. §-sal egészül ki:
"21/A. § A honvédelmi alkalmazott a Haj.tv. 51. § (5a) bekezdése szerinti mentesülés időtartamára az időarányos távolléti díjának 50%-ára jogosult."
53. § Az R3. 23. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
"23. § (1) A Haj.tv. 76/A. §-a szerinti teljesítményjuttatást a munkáltatói jogkört gyakorló a részére évente jóváhagyott, teljesítményjuttatásra fordítható keret terhére állapíthat meg. A honvédelmi alkalmazott részére teljesítményjuttatást a miniszter is megállapíthat.
(2) Az (1) bekezdés szerinti teljesítményjuttatás megállapításánál a következő szempontokat kell figyelembe venni:
a) a teljesítményjuttatás összegének arányban kell állnia az annak alapjául szolgáló tevékenység színvonalával, súlyával, eredményességével, a többletteljesítmény minőségével és mennyiségével,
b) ugyanazon kifejtett teljesítményért, megszerzett érdemért csak egy teljesítményjuttatás állapítható meg,
c) az egy időben több címen is kiérdemelt elismerést elsődlegesen a megállapított teljesítményjuttatás mértékében kell kifejezésre juttatni,
d) naptári évenként az egy személy részére adott teljesítményjuttatás együttes összege nem haladhatja meg a kifizetés esedékessége időpontjában a honvédelmi alkalmazott távolléti díjának hatszorosát."
54. § Az R3. a következő 12/A. alcímmel egészül ki:
"12/A. A honvédségi szakképző intézményben foglalkoztatottakra vonatkozó különös szabályok
38/A. § (1) Intézményvezetői pótlékra jogosult az a szakképzésről szóló 2019. évi LXXX. törvény (a továbbiakban: Szkt.) 40. § (1) bekezdés a)-d) pontja szerinti munkakörben foglalkoztatott honvédelmi alkalmazott (ezen alcím alkalmazásában a továbbiakban: szakképző intézmény alkalmazottja), aki intézményvezetői megbízással rendelkezik. Az intézményvezetői pótlék havi mértéke a pótlékalap 360-720%-a.
(2) Intézményvezető-helyettesi pótlékra jogosult a szakképző intézmény alkalmazottja, ha intézményvezetőhelyettesi vagy intézményegység-vezetői megbízással rendelkezik. Az intézményvezető-helyettesi pótlék havi mértéke a pótlékalap 180-360%-a.
(3) Osztályfőnöki pótlékra jogosult az a szakképző intézmény alkalmazottja, aki középfokú iskolában osztályfőnöki feladatot, kollégiumban önálló tanulócsoport-vezetői feladatot lát el. Az osztályfőnöki pótlék havi mértéke a pótlékalap 90-270%-a.
(4) Munkaközösség-vezetői pótlékra jogosult a szakképző intézmény alkalmazottja, ha intézményen belül vagy intézmények közötti munkaközösség-vezetői, tagozatvezetői, szakosztályvezetői feladatot lát el. A munkaközösségvezetői pótlék havi mértéke a pótlékalap 45-90%-a.
(5) Az (1)-(4) bekezdés szerinti sávokon belül a pótlékok személyenkénti konkrét mértékét a munkáltatói jogkört gyakorló állapítja meg.
38/B. § (1) A szakképző intézmény alkalmazottja részére - az Mt. 110. § (2) bekezdésében meghatározottakon túl is -elrendelhető ügyelet és készenlét
a) a tanulók felügyeletének megszervezéséhez a kollégiumban, vagy
b) a szakmai programban meghatározott tanulmányi kirándulás vagy más, a szakmai programban meghatározott, nem az iskolában, kollégiumban szervezett program megvalósításához.
(2) Az (1) bekezdés b) pontja szerinti programon való részvétel ügyeletnek minősül
a) munkanapon a tizennégy órától másnap reggel hat óráig,
b) heti pihenőnapon és munkaszüneti napon a nulla órától huszonnégy óráig
tartó időszakban.
(3) A (2) bekezdés szerinti ügyelet időtartamából
a) a huszonkettő órától másnap reggel hat óráig tartó időszakból a ténylegesen munkavégzéssel töltött időt (ezen alcím alkalmazásában a továbbiakban: mérhető időtartamú munkavégzéssel járó ügyelet),
b) a reggel hat órától huszonkettő óráig tartó időszaknak a teljes időtartamát (ezen alcím alkalmazásában a továbbiakban: nem mérhető időtartamú munkavégzéssel járó ügyelet)
be kell számítani a rendkívüli munkavégzés idejébe.
(4) Ha a kollégiumban foglalkoztatott szakképző intézményi alkalmazott nem tart foglalkozást - és a munkaidőbeosztásából más nem következik -,
a) a heti pihenőnapon és munkaszüneti napon a reggel hat órától huszonkét óráig tartó időszakban nem mérhető időtartamú munkavégzéssel járó ügyeletet,
b) bármely nap a huszonkét órától másnap reggel hat óráig tartó időszakban mérhető időtartamú munkavégzéssel járó ügyeletet
teljesít.
(5) Nem illeti meg a szakképző intézmény alkalmazottját az (1) bekezdés a) vagy b) pontja szerinti esetben ellátott ügyelet után pihenőidő, ha az ügyelet időtartama alatt nem kellett munkát végezni.
(6) Az (1) bekezdés a) és b) pontja szerinti ügyeletért és készenlétért - a munkavégzésre való rendelkezésre állás és a rendkívüli munka díjazását is magában foglaló - átalánydíjazás illeti meg a szakképző intézmény alkalmazottját.
(7) A (6) bekezdés szerinti átalánydíjazás mértéke a (8) bekezdés szerinti óradíj százalékában
a) készenlét esetén
aa) heti pihenőnapon és munkaszüneti napon 30%,
ab) az aa) alponttól eltérő egyéb esetben 20%,
b) mérhető időtartamú munkavégzéssel járó ügyelet esetén
ba) heti pihenőnapon és munkaszüneti napon 60%,
bb) a ba) alponttól eltérő egyéb esetben 50%,
c) nem mérhető időtartamú munkavégzéssel járó ügyelet esetén
ca) heti pihenőnapon és munkaszüneti napon 100%, ha a szakképző intézmény alkalmazottja kap másik pihenőnapot,
cb) heti pihenőnapon és munkaszüneti napon 150%, ha a szakképző intézmény alkalmazottja nem kap másik pihenőnapot,
cc) a ca) és cb) alponttól eltérő egyéb esetben 60%.
(8) Az e § alkalmazásában irányadó, egy órára eső óradíj összege a szakképző intézmény alkalmazottja havi illetményének és a (9) bekezdés szerinti osztószámnak a hányadosa.
(9) A (8) bekezdés szerinti osztószám megegyezik az érintett szakképző intézményi alkalmazott munkakörére előírt neveléssel-oktatással lekötött - a (10) bekezdés figyelembevételével megállapított - munkaidő alsó mértéke és a 4,33-as szorzószám szorzatával.
(10) A (8) bekezdés szerinti óradíj számításakor azt az oktatói, pedagógusi munkakört kell figyelembe venni, amelyben az érintett szakképző intézmény alkalmazottja a rendes munkaidejében a neveléssel-oktatással lekötött munkaidejét teljesíti. Több, eltérő óraszámú munkakörben egyidejűleg történő foglalkoztatás esetén az egyes munkakörök kötelező óráinak az átlagát kell az óradíj meghatározásakor figyelembe venni."
55. § Az R3. 42. §-a a következő (5)-(8) bekezdéssel egészül ki:
"(5) A Haj.tv. 99/A. § (1) bekezdése szerint érintett honvédelmi alkalmazott a Nyilatkozatot első alkalommal 2020. október 1. és 2020. október 31. között teheti meg.
(6) Az (5) bekezdés szerint megtett Nyilatkozat 2020. november 1-jétől érvényes azzal, hogy - a 19. § (5) bekezdésétől eltérően - a 19. § (4) bekezdését visszamenőlegesen 2020. július 1-jétől kell alkalmazni.
(7) A (6) bekezdés szerinti esetben a visszamenőleges kifizetéssel érintett időszakra vonatkozóan kifizetett és a visszamenőlegesen megállapított honvédelmi illetménykiegészítés különbözetének összegét legkésőbb a 2020. november hónapra járó illetménnyel együtt kell folyósítani.
(8) Ha a Haj.tv. 97. § (1) bekezdése szerint érintett honvédelmi alkalmazott az (5) bekezdésben meghatározott időpontban nem tesz Nyilatkozatot, azt 2020. november 1-jét követően a 35. §-ban foglaltak szerint teheti meg."
56. § Az R3. a következő 43/A. §-sal egészül ki:
"43/A. § A Haj.tv. 99/A. § (1) bekezdésében érintett honvédelmi alkalmazottnak a honvédelmi továbbképzési kötelezettségét első alkalommal 2021. évben kell teljesítenie."
57. § Az R3. a következő 47. és 48. §-sal egészül ki:
"47. § (1) E rendeletnek az egyes jogállási tárgyú honvédelmi miniszteri rendeletek módosításáról szóló 13/2020. (X. 14.) HM rendelettel (a továbbiakban: Módr.2.) megállapított 12/A. alcímét 2020. július 1-jétől kell alkalmazni.
(2) Ha e rendeletnek a Módr.2.-vel megállapított 38/A. §-a szerinti valamely tevékenységet a honvédelmi alkalmazott 2020. június 30-án is ellátta, akkor a részére e tevékenységért 2020. július 1-jével megállapított illetménypótlékok összege nem lehet kevesebb, mint az ugyanezen tevékenységért 2020. június 30-án megállapított illetménypótlékok összege.
(3) Ha az Szkt. 40. § (1) bekezdés a)-d) pontja szerinti munkakörben 2020. július 1-jén foglalkoztatott honvédelmi alkalmazott 2020. június 30-án is honvédelmi alkalmazotti jogviszonyban állt, akkor a részére 2020. július 1-jével megállapított fizetési fokozat alapján járó illetmény összege nem lehet kevesebb, mint a 2020. június 30-án megállapított fizetési fokozat alapján járó illetmény összege.
48. § E rendeletnek a Módr.2.-vel megállapított 21/A. §-át 2020. június 18-tól kell alkalmazni."
58. § Az R3.
a) 23/A. § (2)-(5) bekezdésében az "Az (1) bekezdés" szövegrész helyébe az "A Haj.tv. 76. § (1a) bekezdése" szöveg,
b) 23/A. § (6) bekezdés c) pontjában az "az (1) bekezdésben" szövegrész helyébe az "a Haj.tv. 76. § (1a) bekezdésében" szöveg
lép.
59. § Hatályát veszti az R3.
b) 26. § (1) bekezdésében az "a szakterületéhez kapcsolódó" szövegrész.
4. Záró rendelkezések
60. § Ez a rendelet a kihirdetését követő napon lép hatályba.
Dr. Benkő Tibor s. k.,
honvédelmi miniszter
1. melléklet a 13/2020. (X. 14.) HM rendelethez
1. A R1. 1. mellékletében foglalt táblázat 2-7. sora helyébe a következő rendelkezések lépnek:
(A | B | C | D | E | F | |
1. | A hatáskör területe | A munkáltatói jogkör megnevezése | MH PK | KNBSZ főigazgató | Központi személyügyi szerv vezető | Állomány- illetékes parancsnok) |
2. | 1. Szolgálati viszony létesítése | 1.1. Hivatásos szolgálati viszony létesítése és első rendfokozatba való kinevezés, állománycsoport-váltás | ||||
3. | ezredes, alezredes, őrnagy, főtörzszászlós, törzszászlós, zászlós rendfokozattal rendszeresített beosztás esetén | X | ||||
3a. | 1.2. Szerződéses szolgálati viszony létesítése és első rendfokozatba való kinevezés, állománycsoport-váltás | |||||
3b. | ezredes, alezredes, őrnagy, főtörzszászlós, törzszászlós, zászlós rendfokozattal rendszeresített beosztás esetén | X | ||||
4. | 1.3. Hivatásos vagy szerződéses szolgálati viszony létesítése és első rendfokozatba való kinevezés, állománycsoport-váltás | |||||
5. | százados, főhadnagy, főtörzsőrmester, törzsőrmester, szakaszvezető, tizedes, őrvezető rendfokozattal rendszeresített beosztás esetén | X | ||||
6. | 1.4. Hivatásos vagy szerződéses szolgálati viszony létesítése és első rendfokozatba való kinevezés, állománycsoport-váltás kirendelteknél | |||||
7. | - főtiszt, tiszt, zászlós, altiszt, tisztes, közkatona | X |
2. Az R1. 1. mellékletében foglalt táblázat 74. és 75. sora helyébe a következő rendelkezések lépnek:
(A | B | C | D | E | F | |
1. | A hatáskör területe | A munkáltatói jogkör megnevezése | MH PK | KNBSZ főigazgató | Központi személyügyi szerv vezető | Állomány- illetékes parancsnok) |
74. | 3. Szolgálati viszony megszüntetése | 3.1. Hivatásos szolgálati viszony Hjt. 59. § (2) bekezdés a)-c) pontja szerinti megszüntetése | ||||
75. | - ezredes, alezredes, őrnagy, főtörzszászlós, törzszászlós, zászlós rendfokozattal rendszeresített beosztás esetén | X |
3. Az R1. 1. mellékletében foglalt táblázat a következő 75a. sorral egészül ki:
(A | B | C | D | E | F | |
1. | A hatáskör területe | A munkáltatói jogkör megnevezése | MH PK | KNBSZ főigazgató | Központi személyügyi szerv vezető | Állomány- illetékes parancsnok) |
75a. | - százados, főhadnagy, hadnagy, főtörzsőrmester, törzsőrmester, őrmester rendfokozattal rendszeresített beosztás esetén | X |
4. Hatályát veszti az R1. 1. mellékletében foglalt táblázat 28., 72. és 73. sora.
2. melléklet a 13/2020. (X. 14.) HM rendelethez
Az R1. 2. melléklet 2.15. pontja helyébe a következő pont lép:
"2.15. Humán
A | B | C | D | E | F | G | |
1. | Rendszeresített rendfokozat | Képesítési és egyéb munkaköri követelmények | |||||
2. | iskolai végzettség | szakképzettség | egyéb képzettségi követelmény | egészségi kizáró korlátozások | pszichikai követelmények | ||
3. | 17 | vezérőrnagy | EKV, PE | SZFF | FVT | F8, K23, K24, K26 | Pa/V, Pv/V |
4. | 16 | dandártábornok | |||||
5. | 15 | ezredes | Pa/V, Pv/IV | ||||
6. | 14 | alezredes | Pa/IV, Pv/IV | ||||
7. | 13 | őrnagy | FKV, PF | ||||
8. | 12 | százados | |||||
9. | 11 | főhadnagy | |||||
10. | 09 | főtörzszászlós | É | BSZF | F8 | Pa/IV, Pm/III | |
11. | 08 | törzszászlós | BSZF, SZKF | ||||
12. | 07 | zászlós | |||||
13. | 06 | főtörzsőrmester | |||||
14. | 05 | törzsőrmester | |||||
15. | 03 | szakaszvezető | ÁI | Pa/III, Pm/III | |||
16. | 02 | tizedes | |||||
17. | 01 | őrvezető |
"
3. melléklet a 13/2020. (X. 14.) HM rendelethez
"5. melléklet a 9/2013. (VIII. 12.) HM rendelethez
A) Az MH-ban rendszeresíthető felsővezetői és vezénylő zászlósi szolgálati beosztások
I. Felsővezetői szolgálati beosztások
A | B | |
1. | Általános előmeneteli rend | |
2. | F1 | Magyar Honvédség parancsnoka (HVKF) (K) |
3. | F2 | |
4. | F3 | Magyar Honvédség parancsnokának helyettese (HVKFh) (K) |
5. | F4 | |
6. | F5 | |
7. | F6 | törzsfőnök (K); törzsfőnök helyettese (K); haderőnemi szemlélő (K) |
8. | F7 |
II. Vezénylő zászlósi beosztások
A | B | |
1. | Általános előmeneteli rend | |
2. | Z1 | Magyar Honvédség vezénylő zászlósa (K) |
3. | Z2 | haderőnemi vezénylő zászlós (K) |
4. | Z3 | egység vezénylő zászlós (K) - más magasabb szintű vezető szerv |
5. | Z4 | egység vezénylő zászlós (K) - csapat szintű szervezet |
6. | Z5 | vezénylő zászlós - zászlóalj szintű szervezeti alegység |
7. | Z6 | vezénylő zászlós - század szintű szervezeti alegység |
B) Az MH Parancsnokságán rendszeresíthető szolgálati beosztások
I. A VI. besorolási osztály alá tartozó beosztások
A | B | C | D | |
1. | Besorolási kategória | Rendszeresített rendfokozat | Általános előmeneteli rend | Speciális előmeneteli rend |
2. | 1. | közkatona | ||
3. | 2. | őrvezető | ||
4. | 3. | tizedes | ||
5. | 4. | szakaszvezető | ||
6. | 5. | őrmester | ||
7. | 6. | törzsőrmester | ||
8. | 7. | főtörzsőrmester | ||
9. | 8. | zászlós | ||
10. | 9. | törzszászlós | részlegvezető zászlós | |
11. | 10. | főtörzszászlós | Magyar Honvédség vezénylő zászlósa (K); haderőnemi vezénylő zászlós (K) | |
12. | 11. | hadnagy | ||
13. | 12. | főhadnagy |
14. | 13. | százados | ||
15. | 14. | őrnagy | ||
16. | 15. | alezredes | kiemelt főtiszt; vezető biztonsági főtiszt; vezető kiemelt főtiszt | |
17. | 16. | ezredes | csoportfőnök-helyettes (K); főnök (K); főnökhelyettes (K); irodavezető (K); irodavezető-helyettes (K); osztályvezető (K); vezető szakreferens (K) | |
18. | 17. | dandártábornok | csoportfőnök (K); csoportfőnök-helyettes (K); haderőnemi szemlélő (K); irodavezető (K) | |
19. | 18. | vezérőrnagy | csoportfőnök (K); haderőnemi szemlélő (K); törzsfőnök helyettese (K); törzsigazgató (K) | |
20. | 19. | altábornagy | Magyar Honvédség parancsnokának helyettese (HVKFh) (K); törzsfőnök (K) | |
21. | 20. | vezérezredes | Magyar Honvédség parancsnoka (HVKF) (K) |
II. A III. besorolási osztály alá tartozó beosztások
A | B | C | D | |
1. | Besorolási kategória | Rendszeresített rendfokozat | Általános előmeneteli rend | Speciális előmeneteli rend |
2. | 1. | közkatona | ||
3. | 2. | őrvezető | ||
4. | 3. | tizedes | ||
5. | 4. | szakaszvezető | ||
6. | 5. | őrmester | ||
7. | 6. | törzsőrmester | ||
8. | 7. | főtörzsőrmester | altiszt (K) | altiszt |
9. | 8. | zászlós | zászlós | zászlós |
10. | 9. | törzszászlós | zászlós | segédtiszt; zászlós |
11. | 10. | főtörzszászlós | szakreferens zászlós (K) | |
12. | 11. | hadnagy | ||
13. | 12. | főhadnagy | ||
14. | 13. | százados | tiszt (K) | tiszt |
15. | 14. | őrnagy | főtiszt | főtiszt |
16. | 15. | alezredes | kiemelt főtiszt | kiemelt főtiszt |
17. | 16. | ezredes | ||
18. | 17. | dandártábornok |
19. | 18. | vezérőrnagy | ||
20. | 19. | altábornagy | ||
21. | 20. | vezérezredes |
C) Az MH katonai szervezeteinél rendszeresíthető szolgálati beosztások - az MH Parancsnoksága és a honvéd egészségügy kivételével
I. A IV. és az V. besorolási osztály alá tartozó beosztások
A | B | C | D | E | F | G | |
1. | Rendszeresített rendfokozat | Más magasabb parancsnokságok | Dandárok, repülő- és helikopterbázisok, dandár jogállású szervezetek | Ezred és ezred jogállású szervezetek | Önálló zászlóalj és önálló zászlóalj jogállású szervezetek | Speciális előmeneteli rend | |
2. | Általános előmeneteli rend | ||||||
3. | 1. | közkatona | |||||
4. | 2. | őrvezető | |||||
5. | 3. | tizedes | |||||
6. | 4. | szakaszvezető | |||||
7. | 5. | őrmester | |||||
8. | 6. | törzsőrmester | altiszt (K); altiszt (P); parancsnok (K); parancsnok (P); parancsnok- helyettes (P) | altiszt (K); altiszt (P); parancsnok (K); parancsnok (P); parancsnok- helyettes (P) | altiszt (K); altiszt (P); parancsnok (K); parancsnok (P); parancsnok- helyettes (P) | ||
9. | 7. | főtörzsőrmester | altiszt (K); parancsnok (K) | altiszt (K); parancsnok (K) | altiszt (K); parancsnok (K) | altiszt (K); parancsnok (K) | altiszt; laktanya- ügyeletes- helyettes; parancsnok |
10. | 8. | zászlós | vezénylő zászlós | parancsnok; vezénylő zászlós; zászlós | parancsnok; vezénylő zászlós; zászlós | parancsnok; vezénylő zászlós; zászlós | laktanya- ügyeletes- helyettes; parancsnok; zászlós |
11. | 9. | törzszászlós | váltás- parancsnok- helyettes (K); zászlós | laktanya- ügyeletes (K); laktanya- ügyeletes- helyettes (K); parancsnok; vezénylő zászlós; zászlós | laktanya- ügyeletes (K); parancsnok; vezénylő zászlós; zászlós | laktanya- ügyeletes (K); parancsnok; vezénylő zászlós; zászlós | zászlós |
12. | 10. | főtörzszászlós | vezénylő zászlós (K) | parancsnok; vezénylő zászlós (K) | vezénylő zászlós (K) | ||
13. | 11. | hadnagy |
14. | 12. | főhadnagy | parancsnok- helyettes (K) | parancsnok (K); parancsnok- helyettes (K); parancsnok (P); parancsnok- helyettes (P); részlegvezető (K); részlegvezető (P); részlegvezető- helyettes (K); részlegvezető- helyettes (P) | laboratórium- vezető (K); parancsnok (K); parancsnok- helyettes (K); parancsnok (P); parancsnok- helyettes (P); részlegvezető (P); részlegvezető- helyettes (K); részlegvezető- helyettes (P) | laboratórium- vezető (K); parancsnok (K); parancsnok- helyettes (K); parancsnok (P); parancsnok- helyettes (P); részlegvezető- helyettes (K); részlegvezető- helyettes (P) | parancsnok; parancsnok- helyettes; tiszt |
15. | 13. | százados | parancsnok (K); tiszt (K) | alosztály- vezető (K); alosztályvezető- helyettes (K); parancsnok (K); parancsnok- helyettes (K); részlegvezető- helyettes (K); tiszt (K); zenekarvezető (K) | alosztályvezető- helyettes (K); főnökhelyettes (K); parancsnok (K); parancsnok- helyettes (K); részlegvezető (K); részlegvezető- helyettes (K); tiszt (K) | alosztály- vezető (K); parancsnok (K); parancsnok- helyettes (K); részlegvezető- helyettes (K) | karmester- helyettes; laktanya- ügyeletes; parancsnok; parancsnok- helyettes; tiszt |
16. | 14. | őrnagy | alosztályvezető- helyettes; főtiszt; irodavezető; laktanya- ügyeletes; parancsnok; részlegvezető; részlegvezető- helyettes | alosztályvezető; alosztályvezető- helyettes; csoportvezető- helyettes; főnökhelyettes; főtiszt; helyőrség- komendáns; irodavezető; karmester- helyettes; laktanya- ügyeletes; osztályvezető helyettes; parancsnok; parancsnok- helyettes; részlegvezető; szolgálatvezető mérnök; törzsfőnök; váltás- parancsnok; vezető objektum- komendáns | alosztályvezető; főnök; főnökhelyettes; helyőrség- komendáns; irodavezető; laboratórium- vezető; osztályvezető- helyettes; parancsnok; parancsnok- helyettes; részlegvezető; szolgálatfőnök- helyettes; törzsfőnök; törzsfőnök- helyettes | helyőrség- komendáns; parancsnok; parancsnok- helyettes; részlegvezető; törzsfőnök- helyettes | főnök; főtiszt; karmester; parancsnok; részlegvezető; szolgálat- vezető mérnök |
17. | 15. | alezredes | alosztályvezető; főnök; főnökhelyettes; igazgató; irodavezető; irodavezető- helyettes; kiemelt főtiszt; osztályvezető; osztályvezető- helyettes; részlegvezető; váltásparancsnok | alosztályvezető; csoportvezető; főnök; igazgató- helyettes; karmester; képviselővezető- helyettes; kiemelt főtiszt; osztályvezető; osztály- parancsnok; parancsnok; parancsnok- helyettes; törzsfőnök; törzsfőnök- helyettes; zászlóalj- parancsnok | főnök; központ- parancsnok; központ- parancsnok- helyettes; laboratórium- vezető; osztályvezető; osztályparancsnok; parancsnok; parancsnok- helyettes; szolgálatfőnök; szolgálatfőnök- helyettes; törzsfőnök; váltásparancsnok; zászlóaljparancsnok | parancsnok; parancsnok- helyettes; részlegvezető; törzsfőnök; zászlóalj- parancsnok | kiemelt főtiszt |
18. | 16. | ezredes | főnök (K); igazgató (K); irodavezető (K); katonai képviselő- helyettes (K); központvezető (K); osztályvezető (K); parancsnok (K); parancsnok- helyettes (K); törzsfőnök (K); törzsfőnök- helyettes (K); vezető szakreferens (K) | főkarmester; igazgató; katonai képviselő- helyettes; osztályvezető; parancsnok; parancsnok- helyettes; törzsfőnök | képviseletvezető; központparancsnok; parancsnok; szolgálatfőnök; törzsfőnök | parancsnok | |
19. | 17. | dandár- tábornok | főnök (K); parancsnok (K); parancsnok- helyettes (K) | parancsnok (K) | |||
20. | 18. | vezérőrnagy | főnök (K); parancsnok (K); parancsnok- helyettes (K) | katonai képviselő (K) | |||
21. | 19. | altábornagy | katonai képviselő (K) | ||||
22. | 20. | vezérezredes |
II. Az I. és a II. besorolási osztály alá tartozó beosztások
A | B | C | D | E | F | G | |
1. | Rendszeresített rendfokozat | Más magasabb parancsnokságok | Dandárok, repülő- és helikopterbázisok, dandár jogállású szerveztek | Ezred és ezred jogállású szervezetek | Önálló zászlóalj és önálló zászlóalj jogállású szervezetek | Speciális előmeneteli rend | |
2. | Általános előmeneteli rend | ||||||
3. | 1. | közkatona | |||||
4. | 2. | őrvezető | anyagmozgató; csapatpostás; ellátó; felszolgáló; fényképész; forgalom- szabályzó; gépkezelő; gépkocsivezető; harcjárművezető; hevederező; időjárás- megfigyelő; írnok; kezelő; kiképzendő; komendáns; kútkezelő; lőszeres; lövész; mozigépész; őr; őr és biztosító; rajzoló; raktáros; szakács; szerelő; távbeszélő; távírász; üzemeltető; vontatóvezető | anyagmozgató; csapatpostás; cukrász; ellátó; felszolgáló; fényképész; forgalomszabályzó; gépkezelő; gépkocsivezető; harcjárművezető; hevederező; időjárás-megfigyelő; írnok; kezelő; kiképzendő; komendáns; kútkezelő; lőszeres; lövész; matróz; mozigépész; őr; őr és biztosító; rajzoló; raktáros; szakács; szerelő; távbeszélő; távírász; üzemeltető; vontatóvezető | anyagmozgató; csapatpostás; ellátó; felszolgáló; fényképész; forgalom- szabályzó; gépkezelő; gépkocsi- vezető; harcjármű- vezető; hevederező; időjárás- megfigyelő; írnok; kezelő; kiképzendő; komendáns; kútkezelő; lőszeres; lövész; mozigépész; őr; őr és biztosító; rajzoló; raktáros; szakács; szerelő; távbeszélő; távírász; üzemeltető; vontatóvezető |
5. | 3. | tizedes | aknász (K); beteghordó (K); díszelgő (K); egészségügyi katona (K); ellenőr (K); felderítő (K); forgalom- szabályzó (K); futárkísérő (K); gépész (K); gépkezelő (K); gépkocsivezető (K); harcjárművezető (K); harckocsivezető (K); hídépítő (K); irányzó (K); járőrvezető- helyettes (K); kezelő (K); komendáns (K); motorcsónak- vezető (K); műszaki mentő (K); műszerész (K); nyilvántartó (K); rendész (K); szakmunkás (K); targoncavezető (K); távbeszélő (K); távírász (K); testőrlövész (K); töltőkezelő (K); utász (K); vontatóvezető (K) | aknász (K); beteghordó (K); egészségügyi katona (K); ellenőr (K); felderítő (K); forgalom- szabályzó (K); futárkísérő (K); gépész (K); gépkezelő (K); gépkocsivezető (K); harcjárművezető (K); harckocsivezető (K); hídépítő (K); irányzó (K); járőrvezető- helyettes (K); kezelő (K); komendáns (K); motorcsónak vezető (K); műszaki mentő (K); műszerész (K); nyilvántartó (K); rendész (K); szakmunkás (K); targoncavezető (K); távbeszélő (K); távírász (K); töltőkezelő (K); szakmunkás (K); utász (K); vontatóvezető (K) | aknász (K); beteghordó (K); egészségügyi katona (K); ellenőr (K); felderítő (K); forgalom- szabályzó (K); futárkísérő (K); gépész (K); gépkezelő (K); gépkocsi- vezető (K); harcjármű- vezető (K); harckocsi- vezető (K); hídépítő (K); irányzó (K); járőrvezető- helyettes (K); kezelő (K); komendáns (K); motorcsónak- vezető (K); műszaki mentő (K); műszerész (K); nyilvántartó (K); rendész (K); szakmunkás (K); targoncavezető (K); távbeszélő (K); távírász (K); töltőkezelő (K); szakmunkás (K); utász (K); vontatóvezető (K) |
6. | 4. | szakaszvezető | adatkezelő (K); bemérő (K); búvár (K); értékelő (K); főgépész (K); gépkezelő (K); gépkocsivezető (K); gépparancsnok (K); hajtogató (K); harcjármű- irányzó (K); harcjármű vezető (K); harckocsi irányzó (K); harckocsi- vezető (K); huszár (K); járőrvezető (K); kezelő (K); kidolgozó (K); kiképző tisztes (K); kormányos (K); laboráns (K); légvédelmi lövész (K); lovász (K); mentesítő (K); mesterlövész (K); műtőssegéd (K); őrkutyakiképző (K); őrkutyavezető (K); palotaőr (K); patkolókovács (K); specialista (K); sugáradag- ellenőr (K); szíjártó (K); távbeszélő (K); távírász (K); toborzó (K); tűzmegfigyelő (K); tűzoltó (K); tűzszerész (K); vegyi- sugárfelderítő (K); vontatóvezető (K) | adatkezelő (K); bemérő (K); búvár (K); értékelő (K); főgépész (K); gépkezelő (K); gépkocsivezető (K); gépparancsnok (K); hajtogató (K); harcjármű- irányzó (K); harcjárművezető (K); harckocsi irányzó (K); harckocsivezető (K); járőrvezető (K); kezelő (K); kidolgozó (K); kiképző tisztes (K); kormányos (K); laboráns (K); légvédelmi lövész (K); mentesítő (K); mesterlövész (K); műtőssegéd (K); őrkutyakiképző (K); őrkutyavezető (K); palotaőr (K); specialista (K); sugáradag- ellenőr (K); távbeszélő (K); távírász (K); toborzó (K); tűzmegfigyelő (K); tűzoltó (K); tűzszerész (K); vegyi- sugárfelderítő (K); vontatóvezető (K) | adatkezelő (K); bemérő (K); búvár (K); értékelő (K); főgépész (K); gépkezelő (K); gépkocsi- vezető (K); gép- parancsnok (K); hajtogató (K); harcjárműirányzó (K); harcjárművezető (K); harckocsi irányzó (K); harckocsi- vezető (K); járőrvezető (K); kezelő (K); kidolgozó (K); kiképző tisztes (K); kormányos (K); laboráns (K); légvédelmi lövész (K); mentesítő (K); mesterlövész (K); műtőssegéd (K); őrkutya- kiképző (K); őrkutyavezető (K); palotaőr (K); specialista (K); sugáradag- ellenőr (K); távbeszélő (K); távírász (K); toborzó (K); tűzmegfigyelő (K); tűzoltó (K); tűzszerész (K); vegyi- sugárfelderítő (K); vontatóvezető (K) | ||
7. | 5. | őrmester | |||||
8. | 6. | törzsőrmester | altiszt (K); altiszt (P) | altiszt (K); altiszt (P) | altiszt (K); altiszt (P) | altiszt (K); altiszt (P) | altiszt |
9. | 7. | főtörzsőrmester | altiszt (K) | altiszt (K) | altiszt (K) | altiszt (K) | altiszt |
10. | 8. | zászlós | zászlós | zászlós | zászlós | zászlós | zászlós |
11. | 9. | törzszászlós | zászlós | zászlós | zászlós | zászlós | zászlós |
12. | 10. | főtörzszászlós | szak- referens (K) | zászlós | |||
13. | 11. | hadnagy | |||||
14. | 12. | főhadnagy | tiszt (P) | tiszt (P) | tiszt (P) | tiszt (P) | tiszt |
15. | 13. | százados | tiszt (K) | tiszt (K) | tiszt (K) | tiszt (K) | tiszt |
16. | 14. | őrnagy | főtiszt | főtiszt | főtiszt | főtiszt | főtiszt |
17. | 15. | alezredes | kiemelt főtiszt | kiemelt főtiszt | kiemelt főtiszt | kiemelt főtiszt | |
18. | 16. | ezredes | |||||
19. | 17. | dandártábornok | |||||
20. | 18. | vezérőrnagy | |||||
21. | 19. | altábornagy | |||||
22. | 20. | vezérezredes |
D) A honvéd egészségügyben rendszeresíthető szolgálati beosztások
I. A IV. és az V. besorolási osztály alá tartozó beosztások
A | B | C | D | E | |
1. | Rendszeresített rendfokozat | MH Egészségügyi Központ | Csapategészségügy | Speciális előmeneteli rend | |
2. | Általános előmeneteli rend | ||||
3. | 1. | közkatona | |||
4. | 2. | őrvezető | |||
5. | 3. | tizedes | |||
6. | 4. | szakaszvezető | |||
7. | 5. | őrmester | |||
8. | 6. | törzsőrmester | altiszt (K); parancsnok (K); parancsnok-helyettes (P) | ||
9. | 7. | főtörzsőrmester | altiszt (K) | parancsnok (K); altiszt (K) | parancsnok; altiszt |
10. | 8. | zászlós | zászlós | zászlós | laktanyaügyeletes- helyettes; zászlós |
11. | 9. | törzszászlós | laktanyaügyeletes (K); zászlós | zászlós | zászlós |
12. | 10. | főtörzszászlós | vezénylő zászlós (K) | ||
13. | 11. | hadnagy | |||
14. | 12. | főhadnagy | parancsnok-helyettes (K) | ||
15. | 13. | százados | alosztályvezető-helyettes (K); részlegvezető (K); részlegvezető-helyettes (K) | központparancsnok- helyettes (K); részlegvezető (K) | parancsnok; laktanyaügyeletes; tiszt |
16. | 14. | őrnagy | alosztályvezető; gyógyszertárvezető-helyettes; könyvtárvezető; osztályvezető-helyettes parancsnok; rendelőintézet vezető asszisztens; részlegvezető; telepvezető; vezető dietetikus; vezető gyógytornász; vezető közegészségügyi felügyelő | főnök helyettes; főtiszt; központparancsnok; központparancsnok- helyettes; parancsnok-helyettes; részlegvezető | főtiszt; parancsnok; parancsnok-helyettes |
17. | 15. | alezredes | alosztályvezető; főorvos; gyógyító referens; gyógyszertárvezető; intézetparancsnok-helyettes; intézetvezető; intézetvezető-helyettes; osztályvezető; osztályvezető-helyettes; parancsnok-helyettes; rehabilitációs referens | alosztályvezető; főnök; főnök helyettes; központparancsnok; főorvos | |
18. | 16. | ezredes | hivatalvezető (K); igazgató (K); igazgatóhelyettes (K); igazságügyi szakértő főorvos (K); intézetvezető (K); irodavezető (K); központparancsnok (K); osztályvezető (K); osztályvezető főorvos (K); parancsnok-helyettes (K); rendelővezető (K); részlegvezető (K); törzsfőnök (K) | egészségügyi főnök | |
19. | 17. | dandártábornok | főnök (K); igazgató (K) | ||
20. | 18. | vezérőrnagy | parancsnok (K) | ||
21. | 19. | altábornagy | |||
22. | 20. | vezérezredes |
II. Az I. és a II. besorolási osztály alá tartozó beosztások
A | B | C | D | E | |
1. | Rendszeresített rendfokozat | MH Egészségügyi Központ | Csapategészségügy | Speciális előmeneteli rend | |
2. | Általános előmeneteli rend | ||||
3. | 1. | közkatona | |||
4. | 2. | őrvezető | ellátó; raktáros | gépkocsivezető; harcjárművezető; raktáros |
5. | 3. | tizedes | beteghordó (K); egészségügyi katona (K) | egészségügyi katona (K); gépkocsivezető (K); harcjárművezető (K) | |
6. | 4. | szakaszvezető | adatkezelő (K); egészségügyi kisegítő (K); gépkocsivezető (K); műtőssegéd (K) | gépkocsivezető (K); harcjárművezető (K) | |
7. | 5. | őrmester | |||
8. | 6. | törzsőrmester | altiszt (K); altiszt (P) | altiszt (K); altiszt (P) | |
9. | 7. | főtörzsőrmester | altiszt (K) | altiszt (K) | altiszt |
10. | 8. | zászlós | zászlós | zászlós | zászlós |
11. | 9. | törzszászlós | zászlós | zászlós | zászlós |
12. | 10. | főtörzszászlós | zászlós | zászlós | |
13. | 11. | hadnagy | |||
14. | 12. | főhadnagy | tiszt (P) | ||
15. | 13. | százados | tiszt (K) | tiszt (K) | tiszt |
16. | 14. | őrnagy | főtiszt | főtiszt | főtiszt |
17. | 15. | alezredes | kiemelt főtiszt | kiemelt főtiszt | |
18. | 16. | ezredes | szakreferens (K) | ||
19. | 17. | dandártábornok | |||
20. | 18. | vezérőrnagy | |||
21. | 19. | altábornagy | |||
22. | 20. | vezérezredes |
E) Az NKE Hadtudományi és Honvédtisztképző Karán rendszeresíthető szolgálati beosztások
I. Az V. besorolási osztály alá tartozó beosztások
A | B | C | |
1. | Rendszeresített rendfokozat | Speciális előmeneteli rend | |
2. | 1. | közkatona | |
3. | 2. | őrvezető | |
4. | 3. | tizedes | |
5. | 4. | szakaszvezető | |
6. | 5. | őrmester | |
7. | 6. | törzsőrmester | |
8. | 7. | főtörzsőrmester | |
9. | 8. | zászlós | |
10. | 9. | törzszászlós | |
11. | 10. | főtörzszászlós | |
12. | 11. | hadnagy | |
13. | 12. | főhadnagy | |
14. | 13. | százados | |
15. | 14. | őrnagy | alosztályvezető; vezető-helyettes |
16. | 15. | alezredes | egyetemi docens; adjunktus; dékáni titkárságvezető; gazdasági igazgató-helyettes; igazgató; irodavezető; központparancsnok; parancsnok-helyettes; központvezető; osztályvezető |
17. | 16. | ezredes | egyetemi docens; egyetemi tanár; hivatalvezető; vezető szakreferens; vizsgaközpont parancsnok; felsőfokú vezetőképző tanfolyami központ parancsnok |
18. | 17. | dandártábornok | egyetemi docens; egyetemi tanár; szervezési igazgató |
19. | 18. | vezérőrnagy | egyetemi tanár |
20. | 19. | altábornagy | |
21. | 20. | vezérezredes |
II. A II. besorolási osztály alá tartozó beosztások
A | B | C | |
1. | Rendszeresített rendfokozat | Speciális előmeneteli rend | |
2. | 1. | közkatona | |
3. | 2. | őrvezető | |
4. | 3. | tizedes | |
5. | 4. | szakaszvezető | |
6. | 5. | őrmester | |
7. | 6. | törzsőrmester | |
8. | 7. | főtörzsőrmester | altiszt |
9. | 8. | zászlós | zászlós |
10. | 9. | törzszászlós | zászlós |
11. | 10. | főtörzszászlós | |
12. | 11. | hadnagy | |
13. | 12. | főhadnagy | |
14. | 13. | százados | tiszt |
15. | 14. | őrnagy | főtiszt |
16. | 15. | alezredes | kiemelt főtiszt |
17. | 16. | ezredes | egyetemi docens; egyetemi tanár |
18. | 17. | dandártábornok | |
19. | 18. | vezérőrnagy | |
20. | 19. | altábornagy | |
21. | 20. | vezérezredes |
F) A miniszter által az állam nevében alapított, honvédelmi szervezetnek nem minősülő szakképző intézménynél rendszeresíthető szolgálati beosztások
A | B | C | D | E | F | |
1. | Besorolási kategória | Rendszeresített rendfokozat | I. Besorolási osztály | IV. Besorolási osztály | ||
2. | Általános előmeneteli rend | Speciális előmeneteli rend | Általános előmeneteli rend | Speciális előmeneteli rend | ||
3. | 1. | közkatona | ||||
4. | 2. | őrvezető | ||||
5. | 3. | tizedes | ||||
6. | 4. | szakaszvezető | gépkocsivezető | |||
7. | 5. | őrmester | ||||
8. | 6. | törzsőrmester | ||||
9. | 7. | főtörzsőrmester | altiszt | |||
10. | 8. | zászlós | zászlós | |||
11. | 9. | törzszászlós | zászlós | |||
12. | 10. | főtörzszászlós | ||||
13. | 11. | hadnagy | ||||
14. | 12. | főhadnagy | ||||
15. | 13. | százados | tiszt | részlegvezető-helyettes | ||
16. | 14. | őrnagy | főtiszt | részlegvezető; igazgatóhelyettes; kollégiumvezető; | ||
17. | 15. | alezredes | kiemelt főtiszt | igazgató | ||
18. | 16. | ezredes |
G) A központi államigazgatási szervek területi és helyi szervei védelmi igazgatással foglalkozó szervezeti elemeihez a Honvédség rendelkezési állományának állománytáblájában rendszeresíthető szolgálati beosztások
I. A VI. besorolási osztály alá tartozó beosztások
A | B | C | D | |
1. | Rendszeresített rendfokozat | Általános előmeneteli rend | Speciális előmeneteli rend | |
2. | 1. | közkatona | ||
3. | 2. | őrvezető | ||
4. | 3. | tizedes | ||
5. | 4. | szakaszvezető | ||
6. | 5. | őrmester | ||
7. | 6. | törzsőrmester | ||
8. | 7. | főtörzsőrmester | ||
9. | 8. | zászlós | ||
10. | 9. | törzszászlós | ||
11. | 10. | főtörzszászlós | ||
12. | 11. | hadnagy | ||
13. | 12. | főhadnagy | ||
14. | 13. | százados | ||
15. | 14. | őrnagy | titkárhelyettes | |
16. | 15. | alezredes | titkár; titkárhelyettes |
17. | 16. | ezredes | titkár (K) | |
18. | 17. | dandártábornok | ||
19. | 18. | vezérőrnagy | ||
20. | 19. | altábornagy | ||
21. | 20. | vezérezredes |
"
4. melléklet a 13/2020. (X. 14.) HM rendelethez
1. Az R1. 15. melléklet II. pontja a következő 2.54. alponttal egészül ki:
(Ügyeleti szolgálatok)
"2.54. Közös Akarat ügyeleti szolgálat"
2. Az R1. 15. melléklet II. pontja a következő 3.21. alponttal egészül ki:
(Laktanyai készenléti szolgálatok)
"3.21. Közös Akarat laktanyai készenléti szolgálat"
5. melléklet a 13/2020. (X. 14.) HM rendelethez
Az R2. 11. mellékletében foglalt táblázat 3. és 4. sora helyébe a következő rendelkezések lépnek:
[A | B | |
1. | Vezénylő zászlósi beosztások megnevezése | Munkaerőpiaci kiegészítő illetmény összege (Ft)] |
3. | Z2 - Haderőnemi vezénylő zászlós | 115 960 |
4. | Z3 - Egység vezénylő zászlós - más magasabb szintű vezető szerv | 42 370 |