318/2020. (VII. 1.) Korm. rendelet

a felnőttképzésről szóló törvény végrehajtásáról szóló 11/2020. (II. 7.) Korm. rendelet módosításáról

A Kormány a felnőttképzésről szóló 2013. évi LXXVII. törvény 28. § (1) és (2) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján, az Alaptörvény 15. cikk (1) bekezdésében meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:

1. § (1) A felnőttképzésről szóló törvény végrehajtásáról szóló 11/2020. (II. 7.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Korm. rendelet) 3. §-a a következő (1a) bekezdéssel egészül ki:

"(1a) A bejelentéshez csatolni kell az igazgatási szolgáltatási díj megfizetését igazoló bizonylatot."

(2) A Korm. rendelet 3. §-a a következő (2a) bekezdéssel egészül ki:

"(2a) Az engedély megadása iránti kérelemhez csatolni kell

a) az igazgatási szolgáltatási díj megfizetését igazoló bizonylatot,

b) a szakmai vezető szakmai vezetésre való alkalmasságát igazoló, egyetemi vagy főiskolai végzettségét és pedagógiai vagy andragógiai szakképzettségét bizonyító oklevél másolatát,

c) a vagyoni biztosítékkal való rendelkezést bizonyító, az 1. § (4) bekezdése szerinti szerződést és

d) a felnőttképző nyilatkozatát arról, hogy

da) nem áll fenn vele szemben az engedély megszerzését kizáró ok,

db) rendelkezik az e rendeletben meghatározott minőségirányítási rendszerrel, és

dc) biztosítja az ügyfélszolgálati és panaszkezelési rendszer működtetéséhez szükséges feltételeket."

(3) A Korm. rendelet 3. § (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(3) A szakképzési centrum részeként működő szakképző intézmény esetén a bejelentést, illetve az engedély megadása iránti kérelmet a szakképzési centrum nyújtja be a felnőttképzési államigazgatási szervhez."

2. § A Korm. rendelet 7. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"7. § (1) A felnőttképzők nyilvántartása - az Fktv.-ben meghatározott adatok mellett - tartalmazza

a) - annak megléte esetén - a felnőttképző felnőttképzési tevékenységgel közvetlenül érintett telephelyének címét, továbbá a felnőttképző levelezési címét, telefonszámát és elektronikus levelezési címét,

b) a felnőttképző adószámát, cégjegyzékszámát vagy nyilvántartásba vételi számát, köznevelési intézmény, szakképző intézmény és felsőoktatási intézmény esetében az oktatási azonosító számát is,

c) a felnőttképzési tevékenységhez kapcsolódó szolgáltatás megnevezését,

d) a felnőttképzőnek a felnőttképzők nyilvántartásába történő felvétele során képzett nyilvántartásba vételi számát és a nyilvántartásba vétel időpontját,

e) a felnőttképző adataiban bekövetkezett változást, a változás időpontjának megjelölésével,

f) a felnőttképző nyilvántartásból való törlésének időpontját és okát.

(2) A felnőttképzési államigazgatási szerv a bejelentés, illetve az engedély megadásáról szóló határozat alapján a Szolg. tv.-ben meghatározott határidőn belül a felnőttképzőt felveszi a felnőttképzők nyilvántartásába.

(3) A felnőttképzők nyilvántartását úgy kell vezetni, hogy

a) abban a felnőttképző külön nyilvántartásba vételi számon szerepeljen, ha a felnőttképzési tevékenységet bejelentés és engedély alapján folytatja, és

b) az tartalmazza a nyilvántartott adatokban - az adatok bejegyzési időpontjától kezdődően - bekövetkezett összes változást és azok időpontját.

(4) A felnőttképzők nyilvántartása - a Szolg. tv. 26. § (2a) bekezdésében és 27. § (3) bekezdésében meghatározott adatok mellett - az (1) bekezdés d)-f) pontjában meghatározott adatok tekintetében közhiteles hatósági nyilvántartásnak minősül."

3. § A Korm. rendelet 9. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"9. § (1) A felnőttképzési államigazgatási szerv a felnőttképzők nyilvántartásából törli a felnőttképzőt, ha a felnőttképző

a) jogutód nélkül megszűnt, vagy az egyéni vállalkozó meghalt, vagy

b) bejelentéshez kötött felnőttképzési tevékenység esetén a Szolg. tv. 28. § a) vagy b) pontjában, engedélyhez kötött felnőttképzési tevékenység esetén a Szolg. tv. 26. § (3) bekezdésében meghatározott eset bekövetkezett.

(2) A 7. § (3) bekezdés a) pontja szerinti esetben a felnőttképzőt a felnőttképzők nyilvántartásából csak annak a nyilvántartásba vételi számát érintően lehet törölni, amelyik tekintetében a törlés jogszabályban meghatározott feltételei bekövetkeznek.

(3) Ha jogszabály a képzés megszervezését bejelentéshez vagy engedélyhez köti, a felnőttképzési államigazgatási szerv a felnőttképzőnek a felnőttképzők nyilvántartásából való törlését elrendelő, véglegessé vált határozat megküldésével tájékoztatja a bejelentés, illetve az engedély tekintetében hatáskörrel rendelkező szervet arról, hogy a felnőttképző felnőttképzési tevékenység végzésére a továbbiakban nem jogosult."

4. § A Korm. rendelet 14. §-a a következő (1a) bekezdéssel egészül ki:

"(1a) A felnőttképzési szakértők nyilvántartásában a felnőttképzési szakértő szakterületét a képzési területek egységes osztályozási rendszere szerint kell nyilvántartani."

5. § A Korm. rendelet 15. § (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(4) A vizsga tematikáját, időpontját és a vizsgaszabályzatot a felnőttképzési államigazgatási szerv állapítja meg, és a vizsga tematikáját és a vizsgaszabályzatot évente, a vizsga időpontját a vizsgát megelőző legalább harminc nappal a honlapján közzéteszi."

6. § A Korm. rendelet 17. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"17. § A felnőttképzési államigazgatási szerv a felnőttképzési szakértőt törli a felnőttképzési szakértők nyilvántartásából, ha

a) a felnőttképzési szakértő

aa) bejelenti, hogy felnőttképzési szakértői tevékenységét nem kívánja tovább folytatni, vagy

ab) meghalt,

b) a felnőttképzési államigazgatási szerv a felnőttképzési szakértőt az Fktv. 8. § (2) bekezdése alapján a felnőttképzési szakértői tevékenységtől eltiltotta."

7. § (1) A Korm. rendelet 21. § (1) bekezdés h) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(A felnőttképzési szerződés tartalmazza)

"h) a képzés keretében nyújtott ösztöndíj mértékét és folyósításának feltételeit,"

(2) A Korm. rendelet 21. § (1) bekezdése a következő i) ponttal egészül ki:

(A felnőttképzési szerződés tartalmazza)

"i) a képzésben részt vevő személy és a felnőttképző szerződésszegésének következményeit."

8. § A Korm. rendelet 22. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"22. § (1) A tanúsítvány tartalmazza

a) a tanúsítvány sorszámát,

b) a felnőttképző megnevezését és nyilvántartásba vételi számát,

c) a képzésben részt vevő családi és utónevét, születési családi és utónevét, születési helyét és születési idejét, anyja születési családi és utónevét,

d) a képzés megnevezését, időpontját és óraszámát,

e) az arra való utalást, hogy

ea) a tanúsítvány szakképesítést és szakképzettséget nem tanúsít, és

eb) a tanúsítvány munkakör betöltésére nem, tevékenység folytatására jogszabályban meghatározott esetben jogosít,

f) a tanúsítvány kiállításának helyszínét és időpontját,

g) a tanúsítvány kiállítójának nevét és beosztását.

(2) A tanúsítványt olyan minősített elektronikus aláírással és minősített időbélyegzővel kell ellátni, amelyet az elektronikus ügyintézés és a bizalmi szolgáltatások általános szabályairól szóló törvény alapján bizalmi szolgáltató nyújt. Ennek hiányában a tanúsítványt annak kiállítója papír alapon saját kezűleg írja alá.

(3) A tanúsítványt évente újrakezdődő sorszámozással és a tárgyév megjelölésével kell ellátni."

9. § A Korm. rendelet 12. alcíme a következő 22/A. §-sal egészül ki:

"22/A. § (1) A képzéshez kapcsolódóan a felnőttképzés adatszolgáltatási rendszere útján - személyazonosításra alkalmatlan módon - biztosítani kell a képzésben részt vevő személy részére a képzéssel kapcsolatos elégedettségének felmérése céljából kérdőív önkéntes kitöltését, legkésőbb a képzés befejezésének időpontját követő harmincadik napig.

(2) A kérdőív a munkaerőpiaci előrejelző rendszer és a pályakövetési rendszer általi adatelemzési feladatok ellátásának alapjául szolgáló legalább kilenc és legfeljebb tizenöt, a felnőttképzési tevékenységre és a képzésre vonatkozó általános kérdésből állhat.

(3) A kérdőívet felnőttképzőnként, képzésenként és kérdésenként a felnőttképzés adatszolgáltatási rendszere kiértékeli és - a kerekítési szabályok szerint - megállapítja a két tizedesjegyig számított átlageredményt.

(4) A kérdőív kiértékelését a felnőttképző számára a felnőttképzés adatszolgáltatási rendszerében elérhetővé kell tenni és a kérdőív kiértékelését követő tizenötödik napig lehetőséget biztosítani a felnőttképző számára a kiértékeléssel kapcsolatos szöveges vélemény kifejtésére."

10. § A Korm. rendelet a következő 13/A. alcímmel egészül ki:

"13/A. Az Fktv. 15. §-ához

25/A. § (1) A felnőttképző a képzésben részt vevő személyt az oktatási azonosító száma alapján tartja nyilván, és a felnőttképzés adatszolgáltatási rendszerében az oktatási azonosító számhoz kapcsolódóan szolgáltat adatot.

(2) Az oktatási azonosító szám kiadására és a változásbejelentésre a nemzeti köznevelésről szóló törvény végrehajtásáról szóló 229/2012. (VIII. 28.) Korm. rendelet 14. § (2)-(5) bekezdését, 15. § (2) bekezdését és 16. §-át kell alkalmazni, azzal, hogy köznevelési intézmény és nevelési-oktatási intézmény alatt a felnőttképzőt, KIR alatt a felnőttképzés adatszolgáltatási rendszerét, miniszter alatt a felnőttképzésért felelős minisztert, tanuló alatt a képzésben részt vevő személyt kell érteni.

(3) Ha a felnőttképző olyan képzésben részt vevő személlyel létesít felnőttképzési jogviszonyt, aki rendelkezik oktatási azonosító számmal, a képzésben részt vevő személy oktatási azonosító számát az Oktatási Hivatal a képzésben részt vevő természetes személyazonosító adatainak megadása alapján a felnőttképzés adatszolgáltatási rendszerén keresztül elektronikus úton közli a felnőttképzővel."

11. § A Korm. rendelet a következő III/A. Fejezettel egészül ki:

"III/A. FEJEZET

MUNKAERŐ-PIACI ELŐREJELZŐ RENDSZER

14/A. Az Fktv. 21/B. §-ához

26/A. § (1) A munkaerőpiaci előrejelző rendszer egy olyan előrejelző és elemző rendszer, amely összerendeli a munkaerőpiaci keresleti és kínálat információkat, és képes a munkaerőpiaci igényeknek megfelelő képzési kibocsátási követelmények meghatározására.

(2) A Kormány a munkaerőpiaci előrejelző rendszer működéséért felelős szervként a Nemzeti Szakképzési és Felnőttképzési Hivatalt jelöli ki."

12. § A Korm. rendelet a következő III/B. Fejezettel egészül ki:

"III/B. FEJEZET

A FELNŐTTKÉPZÉS TÁMOGATÁSA

14/B. Az Fktv. 24. § (1) bekezdés d) pontjához

26/B. § (1) Az iparügyekért felelős miniszter a Kormány adott ágazatért felelős tagja véleményének kikérésével pályázati kiírásban - a kiválasztás szempontjai mellett - meghatározza az olyan képzések körét és követelményeit, valamint az azokhoz kapcsolódó munkaerőpiaci célokat, amelyek

a) a munkavállalók és az álláskeresők számára új kompetenciák megszerzését biztosítják,

b) - a 26/A. § szerinti elemzés alapján - releváns munkaerőpiaci igényhez kapcsolódnak, vagy előre nem tervezhető helyzetek kezeléséhez szükséges munkaerő biztosítását szolgálják,

c) a gazdaság nemzetgazdasági szempontból stratégiai jelentőségű egy vagy több ágazatát érintik, és a gazdaság egy vagy több ágazatában az információs technológiák és az automatizálás révén a gyártási módszerek alapvető megváltozását vagy az arra való felkészülést segítik elő, illetve

d) megszervezéséhez és megvalósításához kiemelt közérdek fűződik, vagy hosszú távon hozzájárulnak Magyarország gazdasági növekedéséhez.

(2) A felnőttképző által szervezett képzés nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű képzésként való megszervezésére a felnőttképző nyújthat be pályázatot az iparügyekért felelős miniszternek, ha

a) a felnőttképző szerepel a felnőttképzők nyilvántartásában és a kérelem benyújtásának időpontjában a köztartozásmentes adózói adatbázisban, valamint

b) a képzés a pályázati kiírásban meghatározott követelményekhez kapcsolódik, és munkaerőpiaci cél eléréséhez hozzájárul.

(3) A pályázatban részletesen be kell mutatni

a) a képzésnek a pályázati kiírásban meghatározott követelményeihez való kapcsolódását és munkaerőpiaci cél eléréséhez való hozzájárulását,

b) a képzés bemeneti és kimeneti követelményeit, a programkövetelményhez kapcsolódóan megszervezett képzés esetében a kimeneti követelmények tekintetében a kapcsolódó programkövetelményre való utalással,

c) a képzés részletes tartalmát, a képzési program csatolásával,

d) a képzésben részt vevő személyek tervezett létszámát és célcsoportját, az életkor, nem, előzetes képzettség és az országon belüli területi megoszlásuk szerinti bontásban, valamint

e) a képzési díj összegét és meghatározásának szempontjait.

(4) A pályázatról az iparügyekért felelős miniszter a Kormány adott ágazatért felelős tagja véleményének kikérésével dönt.

(5) A nyertes pályázóval az iparügyekért felelős miniszter együttműködési megállapodást köt. A nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű képzések körét és az erre tekintettel együttműködési megállapodással rendelkező felnőttképző nevét és elérhetőségét az iparügyekért felelős miniszter az általa vezetett minisztérium honlapján közzéteszi.

(6) A nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű képzés ilyen minősítése az együttműködési megállapodásban meghatározott képzés megszervezésének, de legkésőbb az együttműködési megállapodás hatálybalépését követő harmadik év utolsó napjáig hatályos. Megszűnik a minősítés, ha a felnőttképzőt a felnőttképzési államigazgatási szerv a felnőttképzők nyilvántartásából törli, vagy az együttműködési megállapodás bármely okból megszűnik.

(7) A nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű képzés tekintetében

a) a képzési program felnőttképzési szakértő általi előzetes minősítését az iparügyekért felelős miniszternek a Kormány adott ágazatért felelős tagja véleményének kikérésével meghozott döntése pótolja,

b) a felnőttképzőnél szakmai vezetőként a képzéshez kapcsolódó szakirányú végzettséggel és ötéves szakmai gyakorlattal rendelkező személy is kijelölhető, és a szakmai vezető megbízási jogviszonyban is foglalkoztatható,

c) a képzésben részt vevő személy képzési hitelt legfeljebb hétszázötvenezer forint mértékig igényelhet, azzal, hogy a képzési hitelt nyújtó szervvel megkötött több hitelszerződés esetén a felvett hitelek együttes teljes összege legfeljebb harmincötmillió forint lehet, és a törlesztési idő legfeljebb tízéves időtartamban állapítható meg,

d) a képzésben részt vevő személy számára ösztöndíj a 26/C. § (2) bekezdése szerinti mértékben nyújtható,

e) a felnőttképző minőségirányítási rendszerének külső értékelését az együttműködési megállapodás pótolja,

f) a felnőttképző ellenőrzésénél szakértői bizottságot nem kell kijelölni, és csak dokumentumalapú ellenőrzés folytatható, amely tekintetében jogkövetkezményként a felnőttképzőt az Fktv. 20. § (4) bekezdése alapján minden esetben figyelmeztetni kell,

g) a felnőttképzővel szemben pénzbírság kiszabása helyett a minősítés visszavonása kezdeményezhető.

14/C. Az Fktv. 25. § b) pontjához

26/C. § (1) A felnőttképző

a) az Fktv. 2/A. § (2) bekezdése szerinti, legalább ötven óra képzési időt elérő képzéshez vagy

b) nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű képzéshez

kapcsolódóan fizethet ösztöndíjat a képzésben részt vevő személynek, ha képzési hitelre nem jogosult, vagy képzési hitelt nem igényelt. A képzésben részt vevő személy a képzés befejezésének napjáig, de legfeljebb a képzés megkezdését követő két évig jogosult ösztöndíjra. Nem nyújtható ösztöndíj az olyan képzéshez kapcsolódóan, amelyet a képzésben részt vevő személy munkaerőpiaci képzésként végez, vagy amelyre tekintettel a képzésben részt vevő személy foglalkoztatást elősegítő támogatásban részesül.

(2) Az ösztöndíjlegfeljebb a felnőttképzési szerződés megkötésének napján érvényes, a legalább középfokú iskolai végzettséget vagy középfokú szakképzettséget igénylő munkakörben foglalkoztatott munkavállaló részére alapbérként megállapított garantált bérminimum hetvenöt százalékának, a nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű képzés esetében kéthavi összegének megfelelő havonkénti mértékben nyújtható.

(3) A képzésben részt vevő személy az ösztöndíj teljes összegét köteles a felnőttképző számára visszafizetni, ha a képzést nem fejezi be, vagy szakmai képzés esetén nem szerez szakképesítést."

13. § A Korm. rendelet 28. § (5) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(5) A szakértői bizottság vezetője vagy az általa kijelölt bizottsági tag (a továbbiakban: kijelölt bizottsági tag) a folyamatban lévő képzés szakértői vizsgálata keretében olyan elméleti órát, illetve gyakorlati képzési részt tartalmazó képzés esetén gyakorlati képzést látogathat, amelynek szakmai tartalmához kapcsolódóan szakképzettsége alapján megfelelő szakértelemmel rendelkezik. A kijelölt bizottsági tag a látogatás keretében megvizsgálja, hogy

a) a kontaktóra tartalmában a képzési program megvalósulását szolgálja-e, és

b) az oktató által alkalmazott módszerek a szakmai, a pedagógiai és az andragógiai követelményeknek megfelelnek-e."

14. § A Korm. rendelet 29. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"29. § A felnőttképzési államigazgatási szerv az Fktv. 20. § (3) bekezdés a) pontjában meghatározott jogkövetkezményt alkalmazza, ha

a) a bejelentéshez kötött felnőttképzési tevékenység esetén a felnőttképző

aa) nem tett eleget a felnőttképzési tevékenységgel összefüggő bejelentési kötelezettségének, vagy

ab) - az Fktv.-ben meghatározott kivétellel - nem teljesítette a felnőttképzési tevékenységgel összefüggő adatszolgáltatási kötelezettségét, vagy nem a valóságnak megfelelő adatot szolgáltatott,

b) az engedélyhez kötött felnőttképzési tevékenység esetén a felnőttképző

ba) nem tett eleget a felnőttképzési tevékenységgel összefüggő bejelentési kötelezettségének,

bb) nem teljesítette a felnőttképzési tevékenységgel összefüggő adatszolgáltatási kötelezettségét, vagy nem a valóságnak megfelelő adatot szolgáltatott,

bc) az ellenőrzés vagy szakértői vizsgálat során nem bocsátott az ellenőrzést vagy a szakértői vizsgálatot végző személy rendelkezésére jogszabályban előírt dokumentumot,

bd) nem teljesítette az Fktv. szerinti tájékoztatási kötelezettségét, vagy a képzési tevékenységére vonatkozó hirdetéseinek és tájékoztatóinak tartalmát és formáját nem az Fktv.-nek megfelelően alakította ki,

be) nem biztosította az előzetes tudásmérést,

bf) nem működtet ügyfélszolgálati és panaszkezelési rendszert,

bg) nem rendelkezik felnőttképzési minőségirányítási rendszerrel, vagy nem végeztette el annak külső értékelését,

bh) nem rendelkezik az e rendeletben meghatározott vagyoni biztosítékkal, vagy

bi) nem vezeti vagy hiányosan vezeti a képzés megvalósításának az Fktv.-ben és az e rendeletben előírt dokumentumait."

15. § A Korm. rendelet 30. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A felnőttképző jogszabálysértő tevékenysége súlyosabban minősül, ha az engedélyhez kötött felnőttképzési tevékenység esetén a felnőttképző

a) nem rendelkezik képzési programmal, vagy felnőttképzési tevékenységét nem a képzési programnak megfelelően folytatja,

b) nem köt felnőttképzési szerződést, vagy annak feltételei, tartalma nem felel meg a jogszabályban és a képzési programban foglaltaknak,

c) a képzés befejezését követően és a képzés díjának teljes körű megfizetése ellenére hatvan napot meghaladó késedelemmel adja ki a képzés elvégzését igazoló tanúsítványt,

d) az Fktv. 15. §-ában meghatározott adatszolgáltatási kötelezettségét nem teljesíti, vagy

e) az Fktv. 17. §-ában meghatározott tájékoztatási kötelezettségeinek nem tesz eleget."

16. § A Korm. rendelet

a) 12. § (1) bekezdés c) pontjában a "szakértői szakterületen" szövegrész helyébe a "szakértőként" szöveg,

b) 16. § (3) bekezdésében a "kötelezettségét nem érinti" szövegrész helyébe a "kötelezettségének időtartamába nem számít bele" szöveg,

c) 21. § (1) bekezdés a) pontjában a "megnevezését," szövegrész helyébe a "megnevezését és óraszámát," szöveg,

d) 21. § (1) bekezdés d) pontjában a "módját, a" szövegrész helyébe a "módját, valamint ha a képzéshez jogszabályban meghatározottak szerint vizsga kapcsolódik, a" szöveg,

e) 30. § (2) bekezdésében a "végleges döntéstől" szövegrész helyébe a "döntés véglegessé válásától" szöveg,

f) 31. § a) pontjában a "összegének tízszeresétől" szövegrész helyébe az "összegétől annak" szöveg

lép.

17. § Hatályát veszti a Korm. rendelet

1. 3. § (1) bekezdés a) pont ab) alpontjában a "faxszámát," szövegrész,

2. 3. § (2) bekezdés a) pont ab) alpontjában a "faxszámát," szövegrész,

3. 4. §-a,

4. 6. § (2) bekezdése,

5. 13. § (3) bekezdés c) pontja,

6. 13. § (3) bekezdés d) pontjában az "- a kérelmen - illetékbélyeggel történő lerovását vagy elektronikus úton benyújtott kérelem esetén az általános tételű eljárási illeték átutalással történő" szövegrész,

7. 14. § (1) bekezdés a) pontja,

8. 15. § (7) bekezdése,

9. 18. § (1) bekezdése,

10. 10. alcíme,

11. 21. § (1) bekezdés b) pont ba) alpontjában az "a zárt rendszerű elektronikus távoktatás esetében a hozzáférés biztosításának kezdő és záró időpontját," szövegrész,

12. 23. § (3) bekezdés d) pont db) alpontjában a "gyűjtésére és" szövegrész,

13. 26. § (2) bekezdés b) pontja,

14. 26. § (3) bekezdés a) pont nyitó szövegrészében az "és konzultáció" szövegrész,

15. 28. § (3) bekezdés b) pont bf) alpontja,

16. 28. § (6) bekezdése,

17. 18. alcíme,

18. 1. melléklete.

18. § Ez a rendelet a kihirdetése napján 21 órakor lép hatályba.

19. § Ez a rendelet a belső piaci szolgáltatásokról szóló, 2006. december 12-i 2006/123/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv 9-11. cikkének való megfelelést szolgálja.

Orbán Viktor s. k.,

miniszterelnök