Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

740/2021. (XII. 21.) Korm. rendelet

a nemzeti és történelmi emlékhelyek használatáról és fenntartható használatuk támogatásáról, valamint a Nemzeti Örökség Intézete létrehozásáról szóló 144/2013. (V. 14.) Korm. rendelet módosításáról

A Kormány

a kulturális örökség védelméről szóló 2001. évi LXIV. törvény 93. § (1) bekezdés 20. és 23. pontjában kapott felhatalmazás alapján,

a 10. § tekintetében az Alaptörvény 15. cikk (3) bekezdésében meghatározott eredeti jogalkotói hatáskörében,

az Alaptörvény 15. cikk (1) bekezdésében meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:

1. Általános rendelkezések

1. § (1) A nemzeti és történelmi emlékhely (a továbbiakban együtt: emlékhely) a (2) bekezdésben foglalt célokra és az ott meghatározottak szerint használható.

(2) Az emlékhely

a) ünnepi célra Magyarország nemzeti és állami ünnepein és az emlékhely szempontjából kiemelkedő alkalmakkor szervezett országos jelentőségű állami megemlékezés idején;

b) protokolláris célra az állami vezetők vagy az emlékhely tulajdonosa által meghatározott rendezvény idején;

c) idegenforgalmi célra az emlékhelyet felkereső turisták látogatásakor;

d) köznapi célra az a)-c) pont alá nem tartozó esetekben

a kulturális örökség védelméről szóló 2001. évi LXIV. törvény (a továbbiakban: Kötv.) 7. § 21. és 43. pontja szerinti eszmei tartalmat tiszteletben tartva használható.

2. § (1) A Nemzeti Emlékhely és Kegyeleti Bizottság - az emlékhely valamennyi tulajdonosával egyeztetve - javaslatot tesz a Nemzeti Örökség Intézete (a továbbiakban: NÖRI) felé az ismertető tábla elhelyezésének módjára, és közreműködik az ismertető tábla elkészítéséhez kapcsolódó feladatok ellátásában.

(2) Az ismertető tábla elkészítéséről és elhelyezéséről a NÖRI gondoskodik.

(3) Az emlékhely tulajdonosa vagy kijelölt tulajdonosa a használati tervben meghatározottak szerint - a középületek fellobogózásának egyes kérdéseiről szóló kormányrendeletben foglaltak alkalmazásával - gondoskodik Magyarország zászlajának vagy lobogójának kitűzéséről, illetve felvonásáról.

2. A használati terv készítésére vonatkozó rendelkezések

3. § (1) A kulturális örökség védelméért felelős miniszter (a továbbiakban: miniszter) az emlékhely használati rendjéről - a nevesített emlékhelyekről egyenként, az azokhoz tartozó helyszínekre is kiterjedően - az adott emlékhely sajátosságainak megfelelő, az 1. §-ban meghatározott használati célok szerint rendszerezett használati tervet (a továbbiakban: használati terv) készít.

(2) A használati tervet az emlékhely tulajdonosa készíti elő a NÖRI szakmai iránymutatása és felügyelete mellett. Amennyiben az emlékhely kulturális örökségi, természeti vagy más védelem alatt is áll, a használati tervet a fennálló védelem előírásaival összhangban, a hatáskörrel rendelkező hatósággal egyeztetve kell előkészíteni.

(3) Az emlékhely tulajdonosa a használati tervre vonatkozó tervezetet honlapján véleményezés céljából hatvan napra közzéteszi, majd az általa elkészített használati terv javaslatát az emlékhellyé nyilvánítástól számított száznyolcvan napon belül megküldi a NÖRI részére. A NÖRI egyetértése esetén felterjeszti a javaslatot a miniszternek és a turizmusért felelős miniszternek. Amennyiben a NÖRI a javaslattal nem ért egyet, úgy felhívja az emlékhely tulajdonosát az átdolgozott javaslat kilencven napon belüli megküldésére.

(4) Amennyiben a NÖRI által felterjesztett használati tervre vonatkozó javaslattal a miniszter és a turizmusért felelős miniszter egyetért, annak benyújtásától számított hatvan napon belül a miniszter a használati tervet kiadmányozza, és azt a kormányzati portálon közzéteszi.

(5) Amennyiben a miniszter vagy a turizmusért felelős miniszter a használati tervre vonatkozó javaslattal nem ért egyet, a miniszter - a döntés indokolásával - felhívja a NÖRI-t az átdolgozott javaslat kilencven napon belüli megküldésére.

(6) A NÖRI a (4) bekezdés szerint elfogadott használati tervet a honlapján közzéteszi.

(7) A tulajdonos a használati tervet az emlékhelyen elhelyezett hirdetőtáblán vagy - amennyiben honlappal rendelkezik - a nemzeti emlékhely tényének feltüntetésével a honlapján is közzéteszi.

4. § A használati terv a következő elemeket tartalmazza:

a) az emlékhely és a hozzá fűződő nemzeti érték ismertetése és annak bemutatása, hogy mely tényezők indokolták az emlékhellyé nyilvánítást;

b) az emlékhely helyrajzi számokkal történő lehatárolása, területi jellemzői (kiterjedés, méret) és a beazonosíthatóság, megközelíthetőség ábrázolásához megfelelő méretarányú térképmelléklet;

c) az emlékhely valamennyi tulajdonosának - személyes adatot nem tartalmazó - megjelölése, elérhetőségének megadása;

d) az emlékhely fennálló állapotának - leíró és képi - bemutatása;

e) az emlékhelyen fennálló valamennyi országos védettség ismertetése;

f) az emlékhely használatával kapcsolatosan kialakult szokások, hagyományok ismertetése;

g) az emlékhely egyes használati céljaihoz kapcsolódó, az emlékhely egyes helyszíneinek, egyes elemeinek használatára is vonatkozó ajánlások;

h) a fennálló védettségből következő jogszabályi rendelkezések megjelölése;

i) az emlékhelyhez fűződő nemzeti érték megőrzését, bemutatását és látogathatóságát biztosító rövid, közép- és hosszú távú célok ismertetése;

j) az emlékhely fenntartható használata, fejlesztése és bemutatása érdekében meghatározott

ja) elsődleges intézkedések, amelyek legfeljebb kétéves periódusokban megjelölik az állapot- és állagvédelmi igényt,

jb) átfogó állapot- és állagvédelmi tervezet középtávra, a kezelési terv érvényességének időtartamára szólóan,

jc) időbeli ütemezést is tartalmazó, már előkészített tervek vagy folyamatban lévő, illetve tervi szintű programok, projektek részletezett ismertetése; továbbá

k) a rendkívüli eseményekkel kapcsolatban követendő, jogszabályban rögzített intézkedések és védelmi előírások ismertetése.

5. § (1) A használati tervet szükség szerint, de legalább hétévenként felül kell vizsgálni.

(2) A használati terv felülvizsgálata során a 3. § rendelkezéseit kell alkalmazni.

6. § (1) Az emlékhelyek minden év november 10-éig megküldik éves jelentésüket az emlékhely állapotáról és a vonatkozó használati tervnek való megfelelésről a NÖRI részére.

(2) A NÖRI szükség szerint, de legalább minden év december 10-éig beszámol a miniszternek az emlékhely állapotáról, beleértve a használati tervben foglaltak megvalósításának állását is.

3. Az emlékhelyek fenntartható használatát elősegítő támogatásokra vonatkozó rendelkezések

7. § (1) A miniszter az általa vezetett minisztérium (a továbbiakban: minisztérium) honlapján minden év január 15-éig közzéteszi a Kötv. 61/D. § (1) bekezdés d) pontja szerinti támogatási szerződés alapján nyújtható, az emlékhelyek fenntartható használatát elősegítő tárgyévi támogatásokra vonatkozó felhívást.

(2) A Kötv. 61/D. § (1) bekezdés d) pontja alapján nyújtott támogatás (a továbbiakban: támogatás) az emlékhelyek védelmével, megóvásával, fenntartásával, bemutatásával, fejlesztésével kapcsolatosan felmerülő működési vagy felhalmozási jellegű kiadások fedezetét biztosító, nem visszatérítendő támogatás.

(3) E rendelet alapján kizárólag az Európai Bizottság SA. 34770 (2012/N-2) számú, a minisztérium költségvetési fejezetének fejezeti kezelésű előirányzataiból és a Nemzeti Kulturális Alapból nyújtott támogatás tárgyában hozott határozatával összhangban nyújtható támogatás.

8. § (1) A Kötv. 61/D. § (1) bekezdés d) pontjában meghatározott támogatási szerződés (a továbbiakban: támogatási szerződés) alapján nyújtandó támogatás iránti kérelmet (a továbbiakban: támogatási kérelem) az emlékhely tulajdonosa, vagyonkezelője vagy használatra jogosultja (a továbbiakban: kérelmező) minden év február 28-áig postai úton nyújtja be a 7. § (1) bekezdése szerinti felhívásban foglaltaknak megfelelően a miniszter, vagy a miniszter nevében vagy a miniszter helyett a támogatással kapcsolatos feladatok során eljáró szervezet (e § tekintetében a továbbiakban: támogató) részére.

(2) A kérelmező a benyújtást megelőzően beszerzi a NÖRI támogatási kérelemmel kapcsolatos véleményét. A NÖRI a véleményét nyolc napon belül alakítja ki. Ha a NÖRI határidőn belül nem ad véleményt, úgy kell tekinteni, hogy a kérelmet támogatja.

(3) Egy emlékhely esetében egy támogatási kérelem nyújtható be.

(4) Az emlékhely esetében benyújtott támogatási kérelmek közül egy támogatási kérelem esetében kerülhet sor a támogatási szerződés megkötésére.

(5) A támogatási kérelem tartalmazza

a) az emlékhelyen tervezett állagmegóvás, felújítás, fejlesztés, az emlékhely bemutatását, megismertetését, népszerűsítését szolgáló rendezvény megszervezése vagy egyéb, az emlékhely bemutatását célzó tevékenység (a továbbiakban: tervezett tevékenység) ismertetését, céljait, várható eredményeit, annak közösségi és kulturális hatását, és

b) az érvényes használati terv azon pontjának, alpontjának megjelölését, amelynek teljesítését a tervezett tevékenység célozza.

(6) A támogatási kérelemhez csatolni kell legalább

a) a támogatásból megvalósítani tervezett tevékenységekhez kapcsolódó részletes költségtervet, valamint a kapcsolódó pénzügyi ütemtervet,

b) az emlékhely valamennyi tulajdonosának, vagyonkezelőjének és használatra jogosultjának a támogatási szerződés megkötéséhez kiadott hozzájáruló nyilatkozatát, vagy ha a tervezett tevékenység kizárólag egy meghatározott, az emlékhely részét képező ingatlanra, ingatlanrészre vagy felépítményre irányul, akkor az érintett ingatlan, ingatlanrész vagy felépítmény tulajdonosának, vagyonkezelőjének és használatra jogosultjának a támogatási szerződés megkötéséhez kiadott hozzájáruló nyilatkozatát és

c) a NÖRI támogatási kérelemmel kapcsolatos véleményét.

(7) Az (1) bekezdésben foglalt határidőn túl benyújtott támogatási kérelem alapján támogatás nem nyújtható. A hiányos kérelmet benyújtó kérelmezőt a támogató felhívja a kérelem nyolcnapos határidővel történő hiánypótlására.

(8) A NÖRI vagyonkezelésében, üzemeltetésében álló emlékhely esetében nem nyújtható be támogatási kérelem.

4. Záró rendelkezések

9. § Ez a rendelet 2022. január 1-jén lép hatályba.

10. § A Nemzeti Örökség Intézete létrehozásáról szóló 144/2013. (V. 14.) Korm. rendelet

a) 4/B. § (1) bekezdés d) pontjában az "emlékhelyekkel és" szövegrész helyébe az "és történelmi emlékhelyekkel, valamint" szöveg,

b) 4/B. § (1) bekezdés e) pontjában az "a nemzeti emlékhelyek használati rendjéről" szövegrész helyébe az "a nemzeti és történelmi emlékhelyek használatáról és fenntartható használatuk támogatásáról" szöveg

lép.

11. § Hatályát veszti a nemzeti emlékhelyek használati rendjéről szóló 302/2011. (XII. 23.) Korm. rendelet.

Orbán Viktor s. k.,

miniszterelnök

Tartalomjegyzék