8/2021. (XI. 30.) MK rendelet

a lovasterápiát és a fogyatékos és a sérült személynek nyújtott lovas szolgáltatásokat végző személyek képzéséről és vizsgakövetelményeiről

A kereskedelemről szóló 2005. évi CLXIV. törvény 12. § (4) bekezdés c) pontjában foglalt felhatalmazás alapján, a Kormány tagjainak feladat- és hatásköréről szóló 94/2018. (V. 22.) Korm. rendelet 7. § (1) bekezdés 3. pontjában meghatározott hatáskörömben eljárva a következőket rendelem el:

1. A rendelet hatálya

1. § (1) E rendelet meghatározza azoknak a képzéseknek a feltételeit, amelyek révén a lovas szolgáltató tevékenységről szóló 14/2008. (XII. 20.) ÖM rendelet (a továbbiakban: R.) 11/A. § (1) bekezdés b) pont ba) és bb) alpontjában, valamint (3) bekezdés b) pontjában meghatározott képzettség megszerezhető, továbbá a lovasterápiás segítők képzésének feltételeit.

(2) E rendelet hatálya

a) a lovasterapeuta képzésre gyógypedagógiai lovaglás és lovastorna szakágon,

b) a lovasterapeuta képzésre hippoterápia szakágon,

c) a lovasterapeuta képzésre pszichológiai lovasterápia szakágon,

d) a fogyatékos személyek szabadidős- és lovassport oktatójának vagy edzőjének képzésére,

e) a lovasterápiás segítő képzésre

[az 1. és 2. alcím alkalmazásában az a)-e) pont a továbbiakban együtt: képzés] terjed ki.

(3) A (2) bekezdés a) pontjában meghatározott szakágon végzett lovasterapeuta képzés célja, hogy a 12. §-ban felsorolt valamely végzettséggel rendelkező résztvevő olyan lovasterapeuta képzést kapjon, amelynek birtokában sikerrel alkalmazhatja a gyógypedagógiai lovaglás és lovastorna módszereit a sérült és a fogyatékos személyek rehabilitációjában, fejlesztésében és terápiájában, és amelynek révén jogosulttá válik az R. 11/A. § (1) és (2) bekezdésében meghatározott lovasterapeutaként történő működésre.

(4) A (2) bekezdés b) pontjában meghatározott szakágon végzett lovasterapeuta képzés célja, hogy a 14. §-ban felsorolt valamely végzettséggel rendelkező résztvevő olyan lovasterapeuta képzést kapjon, amelynek birtokában sikerrel alkalmazhatja a hippoterápia módszereit a sérült és a fogyatékos személyek rehabilitációjában, fejlesztésében, terápiájában, és amelynek révén jogosulttá válik az R. 11/A. § (1) és (2) bekezdésében meghatározott lovasterapeutaként történő működésre.

(5) A (2) bekezdés c) pontjában meghatározott szakágon végzett lovasterapeuta képzés célja, hogy a 16. §-ban felsorolt valamely végzettséggel rendelkező résztvevő olyan lovasterapeuta képzést kapjon, amelynek birtokában sikerrel alkalmazhatja a pszichológiai lovasterápia módszereit a különböző pszichés nehézségekkel küzdő gyermekek és felnőttek rehabilitációjában, terápiájában, fejlesztésében, és amelynek révén jogosulttá válik az R. 11/A. § (1) és (2) bekezdésében meghatározott lovasterapeutaként történő működésre.

(6) A (2) bekezdés d) pontjában meghatározott képzés célja, hogy a részt vevő személy, aki a 18. §-ban felsorolt valamely végzettséggel rendelkezik, olyan képzést kapjon, amelynek birtokában sikerrel alkalmazhatja speciális ismereteit a különböző mentális, érzékszervi, mozgászavarokkal küzdő gyermekek és felnőttek szabadidős és lovassport-tevékenységében, és amelynek révén jogosulttá válik az R. 11/A. § (3) és (4) bekezdésében meghatározott fogyatékos személyeknek nyújtott lovasszolgáltatásra, lovas parasport oktatóként, illetve lovas parasport edzőként történő működésre.

(7) A (2) bekezdés e) pontjában meghatározott képzés célja, hogy a résztvevő elsajátítsa mindazon ismereteket, amelyek ahhoz szükségesek, hogy a lovasterápiás foglalkozás, illetve a fogyatékos személynek nyújtott lovas szolgáltatás során az erre megfelelő képesítéssel rendelkező lovasterapeuta, lovas parasport oktató, illetve lovas parasport edző munkáját annak utasításait követve hatékonyan segítse, azzal, hogy e képzés önálló lovasterápiás tevékenység folytatására nem jogosít.

2. A képzésre vonatkozó általános szabályok

2. § (1) A képzés a felnőttképzésről szóló 2013. évi LXXVII. törvény (a továbbiakban: Fktv.) 1. § (2) bekezdése szerinti, jogszabály alapján szervezett oktatás, amelyre az Fktv. rendelkezései az Fktv. 2/A. § (1) bekezdése, 15. § (1) bekezdése és 21. §-a kivételével nem alkalmazandóak.

(2) A képzés térítésköteles. A képzést a Magyar Lovasterápia Szövetség Alapítvány (a továbbiakban: Szövetség) szervezi.

(3) A képzés az egészségügyért felelős miniszter által jóváhagyott vizsgakövetelmény-rendszert is tartalmazó képzési program alapján történik.

(4) A Szövetség a képzést maga végzi. A képzésbe a Szövetség más személyt, szervezetet is bevonhat.

3. § A Szövetség honlapján a képzésekkel kapcsolatban minden év első félévében közleményt tesz közzé, amely tartalmazza a jelentkezéssel és a képzéssel kapcsolatos tudnivalókat, így különösen a felvételi eljárás menetét és - ha a képzési program meghatároz ilyet - a felvételi vizsga követelményeit, a képzéssel kapcsolatban fizetendő díjakat.

4. § (1) A jelentkező a képzésen való részvételi szándékát a Szövetség honlapján közzétett jelentkezési lapnak a 3. § szerinti közleményben meghatározott módon a Szövetséghez történő benyújtásával jelzi.

(2) A Szövetség a jelentkezés benyújtását követően megvizsgálja, hogy a jelentkező megfelel-e az e rendeletben, illetve a 3. §-ban meghatározott közleményben foglaltaknak. A jelentkező részére - a jelentkezési lap beérkezését követő -

a) 30 napon belül a jelentkezést visszaigazolja, és a jelentkezőt tájékoztatja a felvételi eljárásról, valamint

b) 90 napon belül lefolytatja a felvételi eljárást, és a jelentkezővel közli a felvételre vonatkozó döntését, azzal, hogy

ba) sikeres felvételi esetén tájékoztatást ad számára a képzéssel kapcsolatos tudnivalókról, így különösen a vizsgakövetelményekről,

bb) sikertelen felvételi esetén tájékoztatást ad annak indokairól.

5. § (1) A képzőhely és a képzésen részt vevő személy képzési szerződést köt. A képzési szerződés tartalmazza

a) a képzőhely megnevezését, címét, képviselőjének nevét,

b) a képzési program címét,

c) a képzési program engedélyszámát,

d) a képzésen részt vevő személy képzés során nyújtott teljesítménye ellenőrzésének, értékelésének képzési program szerinti módját,

e) a képzésen részt vevő személy számára a képzési programban meghatározott megengedett hiányzás mértékét, és ennek túllépése esetén az őt érintő következményeket,

f) a képzéssel kapcsolatban fizetendő díjak mértékét és megfizetésének módját,

g) a képzésben részt vevő személy, illetve a képzőhely szerződésszegésének következményeit és

h) a panaszkezelés módját.

(2) A képzési szerződést a képzőhely a számviteli szabályokban a bizonylatokra meghatározott időtartamig köteles megőrizni.

6. § Az egészségügyért felelős miniszter ellenőrzi, hogy a képzés megfelel-e az e rendeletben és a képzési programban foglaltaknak.

7. § A képzésen részt vevő személy a képzés során a képzési programban előírt egyes tantárgyakból, illetve tanegységekből az abban rögzítettek szerint vizsgát tesz.

8. § (1) A képzésen részt vevő személy a képzés végén a képzési programban és a képzési szerződésben foglaltak szerint, a képzési programban meghatározott záróvizsgát tesz.

(2) A záróvizsga időpontját a képzés utolsó napját követő 15 és 180 nap között kell meghatározni.

(3) A képzőhely a záróvizsga időpontjáról a záróvizsga napját megelőzően legalább 30 nappal tájékoztatja a képzésen részt vevő személyt.

9. § (1) A képzésen részt vevő személy záródolgozatot készít, és azt a záróvizsgán megvédi.

(2) A záródolgozatot legalább a záróvizsga napját megelőző 30 nappal kell benyújtani a képzőhely felé.

(3) Záróvizsgára az bocsátható, aki

a) a képzési programban megállapított kötelező óraszámnak

aa) elméleti oktatás esetén legalább a 80%-át,

ab) gyakorlati oktatás esetén a 90%-át,

b) tantárgyi vizsgakötelezettségét és

c) záródolgozat-beadási kötelezettségét

teljesítette.

10. § (1) A képzésen részt vevő személy a Szövetség által kinevezett három tagú vizsgabizottság előtt záróvizsgát tesz.

(2) A záróvizsgát a vizsgabizottság

a) kiválóan megfelelt,

b) jól megfelelt,

c) megfelelt,

d) nem felelt meg

minősítéssel értékeli.

11. § (1) A Szövetség a sikeres záróvizsgát követően a képzésen részt vevő személy részére oklevelet állít ki. A képzési program az oklevél kiállításának feltételeként a záróvizsga mellett a 7-10. §-ban nem szereplő vizsgakötelezettséget vagy más követelményt is előírhat.

(2) Az oklevél kiállításával a képzésen részt vevő személy a szakmájára vagy képzettségére meghatározott ágazati továbbképzési rendszerben az 1. mellékletben meghatározott mennyiségű továbbképzési pontot szerez.

3. Lovasterapeuta képzés gyógypedagógiai lovaglás és lovastorna szakágon

12. § Az 1. § (2) bekezdés a) pontja szerinti képzésre (ezen alcím tekintetében a továbbiakban: képzés) az a személy vehető fel, aki

a) gyógypedagógus,

b) gyógypedagógiai tanár,

c) gyógypedagógiai terapeuta,

d) konduktor vagy

e) orvos

végzettséggel vagy szakképzettséggel rendelkezik, és a Szövetségnél a képzési programban rögzített követelményeknek megfelelő sikeres felvételi vizsgát tett.

13. § (1) A képzés a következő modulokból áll:

a) alapozó ismeretek a lovasterápiáról,

b) gyógypedagógiai lovaglás és lovastorna szakmai elmélet (GYP-1),

c) gyógypedagógiai lovaglás és lovastorna szakmai gyakorlat (GYP-2).

(2) A képzés kötelező óraszáma 256 óra, ebből

a) 92 óra elmélet,

b) 164 óra gyakorlat,

amelytől a képzési programban összesen legfeljebb 20 óra eltérés lehetséges.

4. Lovasterapeuta képzés hippoterápia szakágon

14. § Az 1. § (2) bekezdés b) pontja szerinti képzésre (ezen alcím tekintetében a továbbiakban: képzés) az a személy vehető fel, aki

a) gyógytornász,

b) gyógypedagógus szomatopedagógia szakirányon,

c) szomatopedagógia szakos gyógypedagógiai tanár,

d) szomatopedagógia szakos gyógypedagógiai terapeuta,

e) konduktor vagy

f) orvos

végzettséggel vagy szakképzettséggel rendelkezik, és a Szövetségnél a képzési programban rögzített követelményeknek megfelelő sikeres felvételi vizsgát tett.

15. § (1) A képzés a következő modulokból áll:

a) alapozó ismeretek a lovasterápiáról,

b) hippoterápia szakmai elmélet (HT-1),

c) hippoterápia szakmai gyakorlat (HT-2).

(2) A képzés kötelező óraszáma 255 óra, ebből

a) 91 óra elmélet,

b) 164 óra gyakorlat,

amelytől a képzési programban összesen legfeljebb 20 óra eltérés lehetséges.

5. Lovasterapeuta képzés pszichológiai lovasterápia szakágon

16. § Az 1. § (2) bekezdés c) pontja szerinti képzésre (ezen alcím tekintetében a továbbiakban: képzés) az a személy vehető fel, aki

a) osztatlan egyetemi képzésben szerzett pszichológus szakképzettséggel, viselkedéselemző, pszichológus BA képzésre épülő okleveles pszichológus MA vagy egészségpszichológia MSc,

b) pszichoterapeuta vagy

c) orvos

végzettséggel vagy szakképzettséggel rendelkezik, és a Szövetségnél a képzési programban rögzített követelményeknek megfelelő sikeres lovas felvételi vizsgát tett.

17. § (1) A képzés a következő modulokból áll

a) alapozó ismeretek a lovasterápiáról,

b) pszichológiai lovasterápia szakmai elmélet (PSZ-1),

c) pszichológiai lovasterápia szakmai gyakorlat (PSZ-2).

(2) A képzés kötelező óraszáma 265 óra, ebből

a) 74 óra elmélet,

b) 191 óra gyakorlat,

amelytől a képzési programban összesen legfeljebb 20 óra eltérés lehetséges.

6. Fogyatékos személyek szabadidős- és lovassport oktatójának vagy edzőjének képzése

18. § (1) Az 1. § (2) bekezdés d) pontja szerinti képzésre (ezen alcím tekintetében a továbbiakban: képzés) az az érettségizett személy vehető fel, aki

a) sportoktató lovaglás vagy lovassport sportágban, az OKJ szerinti vagy programkövetelményben meghatározott szakképesítés szerint,

b) sportedző lovaglás vagy lovassport sportágban, az OKJ szerinti vagy programkövetelményben meghatározott szakképesítés szerint,

c) sportedző lovas sportágban sportszervező az OKJ 5 1014 20 02 szám szerint,

d) lovas szakedző,

e) okleveles lovas szakedző,

f) lovaskultúra oktató,

g) lovas tanár vagy szervező,

h) lótenyésztő, lovassport szervező agrármérnök - lovasedző specializáción megszerzett egyetemi vagy

i) lovastúra vezető

végzettséggel, szakképzettséggel vagy szakképesítéssel (e § tekintetében a továbbiakban együtt: képzettségek) rendelkezik, és a Szövetségnél - amennyiben a képzési program ilyet meghatároz, az ott rögzített követelményeknek megfelelő - sikeres felvételi vizsgát tett.

(2) Az (1) bekezdés i) pontjában meghatározott szakképesítéssel rendelkező személy a képzésre azzal a feltétellel vehető fel, hogy a felvételi eljárás során az oklevél kiadásának feltételeként vállalja, hogy a záróvizsga letételéig megszerzi az (1) bekezdés a)-h) pontjában meghatározott képzettségek valamelyikét.

19. § (1) A képzés a következő modulokból áll:

a) alapozó ismeretek,

b) parasport szakmai elmélet (P-1),

c) parasport szakmai gyakorlat (P-2).

(2) A képzés kötelező óraszáma 230 óra, ebből

a) 73 óra elmélet,

b) 157 óra gyakorlat,

amelytől a képzési programban összesen legfeljebb 20 óra eltérés lehetséges.

7. Lovasterápiás segítő képzés

20. § Az 1. § (2) bekezdés e) pontja szerinti képzésre (ezen alcím tekintetében a továbbiakban: képzés) az a 16. életévét betöltött személy vehető fel, aki a Szövetségnél a képzési programban rögzített követelményeknek megfelelő sikeres felvételi vizsgát tett.

21. § (1) A képzés az alapozó ismereteket közvetítő modulból áll.

(2) A képzés kötelező óraszáma 45 óra, ebből

a) 29 óra elmélet,

b) 16 óra gyakorlat,

amelytől a képzési programban összesen legfeljebb 5 óra eltérés lehetséges.

22. § (1) A képzésre a 8-11. § nem alkalmazandó.

(2) A résztvevő akkor bocsátható záróvizsgára, ha a képzés során a képzési programban megállapított kötelező óraszámnak

a) elméleti oktatás esetén legalább a 80%-át,

b) gyakorlati oktatás esetén legalább a 90%-át

teljesítette.

23. § A képzési programban megállapított feltételeket teljesítő résztvevőnek a Szövetség a sikeres záróvizsgát követően a képzés teljesítéséről szóló igazolást állít ki.

8. Záró rendelkezések

24. § Ez a rendelet a kihirdetését követő napon lép hatályba.

25. § (1) Ez a rendelet a belső piaci szolgáltatásokról szóló, 2006. december 12-i 2006/123/EK európai parlamenti és tanácsi irányelvnek való megfelelést szolgálja.

(2) E rendelet 2. §-ának a belső piaci szolgáltatásokról szóló, 2006/123/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv 15. cikk (7) bekezdése szerinti előzetes bejelentése megtörtént.

26. § (1) A Szövetség által az e rendelet alapján folytatott vagy szervezett képzéssel egyenértékű

a) az e rendelet hatálybalépését megelőzően a Szövetség által folytatott, illetve szervezett, a 2. mellékletben meghatározottnak megfelelő képzés, valamint

b) a Szövetség által a képzési programban meghatározott módon elismert vagy honosított képzettség.

(2) Ha a résztvevő a 2. mellékletben meghatározott valamely képzésen részt vett, de a képesítést nem szerezte meg, a Szövetség a résztvevő e rendelet hatálybalépését megelőző két évben tett vizsgáit az e rendelet szerint megkezdett képzésébe - az e rendelet hatálybalépését követő két évig - beszámítja. A beszámítás módját és feltételeit a Szövetség a képzési programban határozza meg.

27. §[1]

28. §[2]

Rogán Antal s. k.,

a miniszterelnök kabinetfőnöke

1. melléklet a 8/2021. (XI. 30.) MK rendelethez

Az 1. §-ban megjelölt képzések elvégzésével a különböző továbbképzési rendszerekben megszerzett továbbképzési pontok

ABC
1.A továbbképzési rendszer megnevezéseSzakma/képzettségMegszerzett
továbbképzési pontok száma
2.Pedagógus Továbbképzési rendszergyógypedagógus,
szomatopedagógus,
konduktor, pszichológus
a képzés kötelező
óraszámának megfelelő
pontszám
3.Egészségügyi szakdolgozók kötelező
szakmacsoportos elméleti továbbképzése
vagy szabadon választható elméleti
továbbképzése
gyógytornász, konduktora képzés kötelező elméleti
óraszámának megfelelő
pontszám
4.Egészségügyi szakdolgozók gyakorlati
továbbképzése
gyógytornász, konduktora képzés kötelező gyakorlati
óraszámának megfelelő
pontszám
5.Orvosok továbbképzése az orvosok, fogorvosok, gyógyszerészek és
az egészségügyi felsőfokú szakirányú
szakképesítéssel rendelkezők folyamatos
továbbképzéséről szóló miniszteri
rendelet szerint
orvosa képzés kötelező
óraszámának megfelelő
pontszám
6.Klinikai szakpszichológusok
továbbképzése az orvosok,
fogorvosok, gyógyszerészek és
az egészségügyi felsőfokú szakirányú
szakképesítéssel rendelkezők folyamatos
továbbképzéséről szóló miniszteri
rendelet szerint
klinikai szakpszichológusa képzés kötelező
óraszámának megfelelő
pontszám
7.Magyar Lovassport Szövetség edzői
továbbképzési rendszere
regisztrált lovas edzőa képzés kötelező
óraszámának megfelelő
pontszám

2. melléklet a 8/2021. (XI. 30.) MK rendelethez

A Szövetség által az e rendelet alapján folytatott vagy szervezett képzésekkel egyenértékű korábbi képzések

I.

ABCDEF
1.MegnevezésAlapítási engedélyszámNyilvántartási számTevékenység azonosító
száma
Nyilvántartásba vétel
kezdete - lejárata
Engedélyt kiadó
hatóság
2.I. Lovasterápia képzés, hippoterápia,
gyógypedagógiai lovaglás és
lovastorna szakágak
XXV/1/156/2000OM 1222./87/20012001. 03. 01. -
2003. 09. 23.
Oktatási
Minisztérium
3.II. Oktatói, pedagógiai képesítések
(Lovasterapeuta, gyógypedagógiai
lovaglás és lovastorna szakág)
-07-0554-03001400202003. 09. 24. -
2005. 09. 24.
OKÉV - Közép-
magyarországi
Regionális
Igazgatóság
4.III. Egészségügyi képesítések
(Lovasterapeuta, hippoterápia
szakág)
-07-0554-03005000202003. 09. 24. -
2005. 09. 24.
OKÉV - Közép-
magyarországi
Regionális
Igazgatóság
5.IV. Oktatói, pedagógiai képesítések
(Gyógypedagógiai lovaglás és
lovastorna)
-01-0664-05001400212005. 09. 25. -
2009. 09. 25.
Fővárosi Munkaügyi
Központ
6.V. Oktatói, pedagógiai képesítések
(Hippoterápia)
-01-0664-05001400212005. 09. 25. -
2009. 09. 25.
Fővárosi Munkaügyi
Központ
7.VI. Lovasterapeuta képzés,
hippoterápia, gyógypedagógiai
lovaglás és lovastorna szakágak
OKM 298/90/2006A/4664/2006-2006. 03. 14. -
2011. 07. 01.
Pedagógus-
továbbképzési
és Akkreditációs
Központ
8.VII. Lovasterapeuta képzés
hippoterápia szakágon
100 004/206/2011A/6775/2011-2011. 08. 04. -
2016. 06. 30.
Oktatási Hivatal
9.VIII. Lovasterapeuta képzés
gyógypedagógiai lovaglás és
lovastorna szakágon
100 004/207/2011A/6776/2011-2011. 08. 04. -
2016. 06. 30.
Oktatási Hivatal
10.IX. Alapozó ismeretek
a lovasterápiáról
575/47/2017A/8734/2017-2017. 06. 08. -
2022. 05. 02.
Oktatási Hivatal
11.X. Lovasterapeuta képzés
gyógypedagógiai lovaglás és
lovastorna szakágon
575/48/2017A/8736/2017-2017. 06. 08. -
2022. 05. 02.
Oktatási Hivatal
12.XI. Lovasterapeuta képzés
hippoterápia szakágon
575/49/2017A/8738/2017-2017. 06. 08. -
2022. 05. 02.
Oktatási Hivatal

II.

ABCDE
1.MegnevezésNyilvántartási számNyilvántartási számNyilvántartásba vétel
kezdete - lejárata
Engedélyt kiadó hatóság
2.Fogyatékos személyek lovas sportjának kiegészítő szakirányú ismeretei07-0554-03OM szám 122/87/20012006-tólFONESZ-MLTSZ közös

III.

ABCDE
1.MegnevezésFelnőttképzési
nyilvántartási szám
Programakkreditációs
tanúsítvány
Nyilvántartásba vétel
kezdete - lejárata
Engedélyt kiadó hatóság
2.Fogyatékos személyek lovassportjának
kiegészítő ismeretei
01-0664-05PL-76772013. 01. 16. -
2018. 01. 16.
FAT - Felnőttképzési
Akkreditáló Testület

IV.

ABCDEF
1.MegnevezésNyilvántartásba vételi
szám
IdőpontjaKépzési program
nyilvántartási száma
IdőpontjaEngedélyt kiadó
hatóság
2.Fogyatékos személyek szabadidős-
és lovassport oktatója - Fogyatékos
személyek lovassportjának
kiegészítő ismeretei
E-000793/20142014. 10. 15.E-00793/2014/B0032015. 10. 06.NSZFH - Nemzeti
Szakképzési és
Felnőttképzési
Hivatal

V.

ABCDE
1.MegnevezésFelnőttképzési nyilvántartási
szám
Programakkreditációs tanúsítványNyilvántartásba vétel
kezdete - lejárata
Engedélyt kiadó hatóság
2.Fogyatékos személyek lovassportjának
kiegészítő ismeretei
01-0664-05PL-76772013. 01. 16. -
2018. 01. 16.
FAT - Felnőttképzési
Akkreditáló Testület

VI.

ABCDEF
1.MegnevezésNyilvántartásba vételi
szám
IdőpontjaKépzési program
nyilvántartási száma
IdőpontjaEngedélyt kiadó
hatóság
2.Lovasterapeuta pszichológiai
lovasterápia szakágon -
Lovasterapeuta képzés pszichológiai
lovasterápia szakágon
E-000793/20142014. 10. 15.E-00793/2014/B0022014. 10. 06.NSZFH - Nemzeti
Szakképzési és
Felnőttképzési
Hivatal

3. melléklet a 8/2021. (XI. 30.) MK rendelethez[3]

Lábjegyzetek:

[1] Hatályon kívül helyezve a 2010. évi CXXX. törvény 12-12/B. §-a alapján.

[2] Hatályon kívül helyezve a 2010. évi CXXX. törvény 12-12/B. §-a alapján.

[3] Hatályon kívül helyezve a 2010. évi CXXX. törvény 12-12/B. §-a alapján.

Tartalomjegyzék