550/2022. (XII. 22.) Korm. rendelet

a nemzeti felsőoktatásról szóló 2011. évi CCIV. törvény egyes rendelkezéseinek végrehajtásáról szóló 87/2015. (IV. 9.) Korm. rendelet módosításáról

A Kormány a nemzeti felsőoktatásról szóló 2011. évi CCIV. törvény 110. § (1) bekezdés 18. pontjában kapott felhatalmazás alapján, az Alaptörvény 15. cikk (1) bekezdésében meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:

1. § (1) A nemzeti felsőoktatásról szóló 2011. évi CCIV. törvény egyes rendelkezéseinek végrehajtásáról szóló 87/2015. (IV. 9.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Korm. rendelet) 18. § (4) bekezdése a következő f) ponttal egészül ki:

(A kérelemhez mellékelni kell)

"f) a fenntartó egyetértéséről szóló nyilatkozatot az alapképzési vagy mesterképzési szak indításához."

(2) A Korm. rendelet 18. §-a a következő (11) és (12) bekezdéssel egészül ki:

"(11) Az Nftv. 67. § (4) bekezdése szerinti szakindítási eljárás a 21/F. § szerinti mesterképzés létesítési eljárásával együtt kapcsolódó eljárásként is kezdeményezhető.

(12) A Hivatal a 21/F. § szerinti mesterképzés nyilvántartásba vételéről értesíti a Magyar Felsőoktatási Akkreditációs Bizottságot."

2. § (1) A Korm. rendelet 20. §-a a következő (3a)-(3e) bekezdéssel egészül ki:

"(3a) Az Európai Unió, a Visegrádi Alap és a Közép-európai Felsőoktatási Csereprogram által finanszírozott programok keretében megvalósuló közös képzésnek (a továbbiakban: európai finanszírozású közös képzés) az európai finanszírozású közös képzések jegyzékére történő felvételét, valamint képzési és kimeneti követelményeinek nyilvántartásba vételét a felsőoktatási intézmény vezetője kérelmezheti.

(3b) A kérelemhez mellékelni kell:

a) az európai finanszírozású közös képzés képzési programját,

b) az európai finanszírozású közös képzés képzési programjáról hozott szenátusi döntésnek a felsőoktatási intézmény vezetője vagy az általa megbízott személy által aláírt kivonatát,

c) a külföldi és magyar felsőoktatási intézmények megállapodását az európai finanszírozású közös képzés folytatásáról, valamint

d) a fenntartó egyetértéséről szóló nyilatkozatot.

(3c) A (3b) bekezdés a) pontja szerinti európai finanszírozású képzés képzési és kimeneti követelményeinek kötelező tartalmi elemei:

a) az európai finanszírozású közös képzés megnevezése magyar nyelven és az oklevél kiállításának nyelvén;

b) a közös képzésben szerezhető végzettségi szint megjelölése;

c) a szakképzettség oklevélben szereplő megnevezése magyar nyelven és az oklevél kiállításának nyelvén;

d) a szakképzettség képzési területek egységes osztályozási rendszere (ISCED) szerinti besorolása, valamint az európai és a magyar képesítési keretrendszer szerinti besorolása;

e) a szak 21/F. § (4) bekezdés e) pontja szerinti orientációja;

f) a képzési idő félévekben meghatározva;

g) a szakképzettség megszerzéséhez összegyűjtendő kreditek száma;

h) a közös képzés célja és tanulási eredményei;

i) a közös képzés folytatásában megállapodó külföldi és magyar felsőoktatási intézmények neve és származási országa és

j) a közös képzés megkülönböztető speciális jegyei.

(3d) A Hivatal a nyilvántartásba vett európai finanszírozású közös képzés képzési és kimeneti követelményeit a nyilvántartásba vétellel egyidejűleg elérhetővé teszi a FIR-ben.

(3e) A (3a)-(3d) bekezdésben foglaltakat az európai finanszírozású közös képzés (3c) bekezdés szerinti nyilvántartásba vett adatának módosítása esetén is alkalmazni kell."

(2) A Korm. rendelet 20. § (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(4) A (3) bekezdés szerinti képzésben a magyar felsőoktatási intézmény a (6) bekezdés szerinti megállapodás szerint a vele jogviszonyba került hallgatók tekintetében ellátja a FIR felé történő adatközléssel kapcsolatos feladatokat."

(3) A Korm. rendelet 20. §-a a következő (4a) bekezdéssel egészül ki:

"(4a) Külföldi felsőoktatási intézménnyel együttműködésben folyó közös képzés indításának nyilvántartásba vétele akkor kezdeményezhető, ha a képzés képzési és kimeneti követelményeit a miniszter meghatározta, vagy - amennyiben a képzés képzési és kimeneti követelményeit csak a Hivatal veszi nyilvántartásba - a Hivatal nyilvántartásba vette."

3. § A Korm. rendelet a következő 21/E. §-sal és 21/F. §-sal egészül ki:

"21/E. § (1) Hitéleti alapképzésnek, mesterképzésnek, osztatlan képzésnek vagy felsőoktatási szakképzésnek a hitéleti képzések jegyzékére történő felvételét, valamint képzési és kimeneti követelményeinek nyilvántartásba vételét az egyházi felsőoktatási intézmény fenntartója kérelmezheti.

(2) A kérelemhez mellékelni kell:

a) a hitéleti képzés képzési és kimeneti követelményeit és

b) a hitéleti képzés képzési és kimeneti követelményeiről hozott döntésnek az egyházi fenntartó által aláírt kivonatát.

(3) A (2) bekezdés a) pontja szerinti képzési és kimeneti követelmények kötelező tartalmi elemei:

a) a hitéleti képzés megnevezése magyar és angol nyelven;

b) a hitéleti képzésben szerezhető végzettségi szint megjelölése;

c) a hitéleti képzésben szerezhető szakképzettség oklevélben szereplő megnevezése magyar és angol nyelven;

d) a hitéleti képzésben választható szakirányok, specializációk;

e) a hitéleti képzési terület megjelölése;

f) a hitéleti szakképzettség - képzési területek egységes osztályozási rendszere szerinti (ISCED) - tanulmányi terület megjelölése, valamint az európai és a magyar képesítési rendszer szerinti besorolása;

g) a képzési idő félévekben meghatározva;

h) a szakképzettség megszerzéséhez összegyűjtendő kreditek száma, ezen belül

ha) szakirány esetén a szakirányhoz rendelhető kreditek minimális értéke,

hb) a szakdolgozat vagy diplomamunka elkészítéséhez rendelhető kreditérték,

hc) a nem közvetlenül az elméleti képzéshez kapcsolódó, intézményen kívül szervezett összefüggő gyakorlati képzés minimális kreditértéke;

i) a képzés célja; valamint

j) a képzést megkülönböztető speciális jegyek.

(4) Az Nftv. 91. § (6) bekezdésében foglaltakra tekintettel az egyes egyházak, illetve egyházi felsőoktatási intézmények a szak és a szakképzettség oklevélben történő megnevezésére - az egyház saját, belső szabályai szerint - más elnevezést, felekezeti meghatározást is használhatnak. A szak és szakképzettség képzési és kimeneti követelményektől eltérő megnevezése estén az oklevélben fel kell tüntetni a képzési és kimeneti követelmények szerinti azon szak és szakképzettség megnevezését is, amelynek az megfelel.

(5) A nyilvántartásba vett hitéleti képzés képzési és kimeneti követelményeit a Hivatal veszi nyilvántartásba, ezzel egyidejűleg azokat elérhetővé teszi a FIR-ben.

(6) Az (1)-(5) bekezdésben foglaltakat a hitéleti képzés (3) bekezdés szerint nyilvántartásba vett adatának módosítása esetében is alkalmazni kell.

21/F. § (1) Az Nftv. 15. § (1a) bekezdése szerinti mesterképzés létesítését és a képzési és kimeneti követelményeinek nyilvántartásba vételét a felsőoktatási intézmény vezetője kérelmezheti.

(2) Az (1) bekezdés szerinti képzési és kimeneti követelményeket úgy kell megállapítani, hogy azok az MKKR 7. szintjének feleljenek meg.

(3) Az (1) bekezdés szerinti kérelemhez mellékelni kell:

a) a mesterképzés képzési és kimeneti követelményeit,

b) a mesterképzés képzési és kimeneti követelményeiről hozott szenátusi döntésnek a felsőoktatási intézmény vezetője vagy az általa megbízott személy által aláírt kivonatát és

c) a fenntartónak a mesterképzés létesítésével kapcsolatos egyetértő nyilatkozatát.

(4) Az (1) bekezdés szerint mesterképzés képzési és kimeneti követelményeinek a kötelező tartalmi elemei:

a) a képzés magyar és angol nyelvű megnevezése;

b) a képzésben szerezhető végzettségi szint megjelölése;

c) a képzésben szerezhető szakképzettség oklevélben szereplő magyar és angol nyelvű megnevezése;

d) a képzés képzési területe;

e) a szak orientációja, amely lehet

ea) kiemelten elméletorientált, amelyben az elméleti jellegű ismeretátadás aránya 70-80 százalék,

eb) elméletorientált, amelyben az elméleti jellegű ismeretátadás aránya 60-70 százalék,

ec) kiegyensúlyozott, amelyben az elméleti jellegű ismeretátadás aránya 40-60 százalék,

ed) gyakorlatorientált, amelyben a gyakorlati jellegű ismeretszerzés aránya 60-70 százalék vagy

ee) kiemelten gyakorlatorientált, amelyben a gyakorlati jellegű ismeretszerzés aránya 70-80 százalék;

f) a szakképzettség - képzési területek egységes osztályozási rendszere szerinti (ISCED) - tanulmányi területi besorolása, valamint az európai és a magyar képesítési keretrendszer szerinti besorolása;

g) a képzési idő félévekben meghatározva;

h) a szakképzettség megszerzéséhez összegyűjtendő kreditek száma, ezen belül

ha) a szakdolgozat vagy diplomamunka elkészítéséhez rendelt kreditek száma,

hb) a nem közvetlenül az elméleti képzéshez kapcsolódó, intézményen kívül szervezett összefüggő gyakorlati képzés minimális kreditértéke;

i) a képzés célja;

j) a képzésben megszerezhető szakmai kompetenciák, tanulási eredmények (tudás, képesség, attitűd, autonómia és felelősség deszkriptorok szerinti, legfeljebb 9-9 tanulási eredmény);

k) a képzés szakmai jellemzői, a szakképzettséghez vezető tudományágak, szakterületek, amelyekből a szak felépül és azok kreditaránya;

l) a szakmai gyakorlat és a gyakorlati képzés követelményei; valamint

m) a képzést megkülönböztető speciális jegyek, idegen nyelven folyó tanulmányok esetében az elérendő idegen nyelvtudás szintje.

(5) A mesterképzés nyilvántartásba vett képzési és kimeneti követelményeinek módosítása esetén mellékelni kell a módosított képzési és kimeneti követelményeket, továbbá a képzést folytató többi felsőoktatási intézmény támogató véleményét a módosításról. A módosítás nem irányulhat a képzés képzési területének, képzési idejének vagy kreditszámának a megváltoztatására.

(6) Az (1) bekezdés szerinti mesterképzés akkor indítható, ha annak képzési és kimeneti követelményeit, valamint a képzés indítását a Hivatal nyilvántartásba vette, és a felsőoktatási intézmény a mesterképzési szak tantervét a honlapján közzétette."

4. § A Korm. rendelet a következő 78. §-sal egészül ki:

"78. § (1) E rendeletnek a nemzeti felsőoktatásról szóló 2011. évi CCIV. törvény egyes rendelkezéseinek végrehajtásáról szóló 87/2015. (IV. 9.) Korm. rendelet módosításáról szóló 550/2022. (XII. 22.) Korm. rendelettel (a továbbiakban: Mód2r.) megállapított 18. § (4) bekezdés e) és f) pontját, 18. § (6), (8), (11) és (12) bekezdését, 19. § (6) bekezdését, 20. § (3a)-(3e), (4), (4a) és (5) bekezdését, 21. § (5) és (5a) bekezdését, 21/E. §-át és 21/F. §-át a Mód2r. hatálybalépése után kezdeményezett szaklétesítések és szakindítások esetében kell alkalmazni.

(2) Az Nftv. 16/A. § (1) bekezdése alapján a miniszter által hivatalos kiadványként közzétett hitéleti képzési és kimeneti követelményeket és a hitéleti szakokat a Mód2r. hatálybalépésekor a Hivatal hivatalból nyilvántartásba veszi."

5. § A Korm. rendelet

a) 18. § (4) bekezdés e) pontjában a "másolatát." szövegrész helyébe a "másolatát, valamint" szöveg,

b) 18. § (6) bekezdésében a "működő" szövegrész helyébe a "működő és az Európai Felsőoktatási Minőségbiztosítási Regiszterbe (European Quality Assurance Register for Higher Education) bejegyzett" szöveg,

c) 20. § (5) bekezdés b) pontjában az "e) pontjában" szövegrész helyébe a "c) pontjában" szöveg

lép.

6. § Hatályát veszti a Korm. rendelet

a) 18. § (4) bekezdés c) pontjában a "valamint" szövegrész,

b) 18. § (6) és (8) bekezdésében, 19. § (6) bekezdésében, 21. § (5) és (5a) bekezdésében az "ENQA" szövegrész,

c) 20. § (5) bekezdés d) pontja,

d) 20. § (8) bekezdése.

7. § Ez a rendelet a kihirdetését követő napon lép hatályba.

Orbán Viktor s. k.,

miniszterelnök