Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

381/2023. (VIII. 10.) Korm. rendelet

a honvédelmi és katonai célú építményekre vonatkozó előírások veszélyhelyzet ideje alatt történő eltérő alkalmazásáról

A Kormány az Alaptörvény 53. cikk (1) bekezdésében meghatározott eredeti jogalkotói hatáskörében, figyelemmel a védelmi és biztonsági tevékenységek összehangolásáról szóló 2021. évi XCIII. törvény 80. és 81. §-ára, az Alaptörvény 15. cikk (1) bekezdésében meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:

1. § Az Ukrajna területén fennálló fegyveres konfliktusra, illetve humanitárius katasztrófára tekintettel, valamint ezek magyarországi következményeinek az elhárítása és kezelése érdekében veszélyhelyzet kihirdetéséről és egyes veszélyhelyzeti szabályokról szóló 424/2022. (X. 28.) Korm. rendelet szerinti veszélyhelyzet (a továbbiakban: veszélyhelyzet) ideje alatt

a) az épített környezet alakításáról és védelméről szóló 1997. évi LXXVIII. törvényt (a továbbiakban: Étv.),

b) a sajátos építményfajták körébe tartozó honvédelmi és katonai célú építményekre vonatkozó építésügyi hatósági engedélyezési eljárások szabályairól szóló 40/2002. (III. 21.) Korm. rendeletet (a továbbiakban: R.),

c) az egyes közérdeken alapuló kényszerítő indok alapján eljáró szakhatóságok kijelöléséről szóló 531/2017. (XII. 29.) Korm. rendeletet (a továbbiakban: Szkr.) és

d) a közigazgatási perrendtartásról szóló 2017. évi I. törvény (a továbbiakban: Kp.) rendelkezéseit

e)[1] a magyar építészetről szóló 2023. évi C. törvényt (a továbbiakban: Méptv.),

f)[2] a környezet védelmének általános szabályairól szóló 1995. évi LIII. törvényt (a továbbiakban: Kvt.),

g)[3] a környezetvédelmi hatósági és igazgatási feladatokat ellátó szervek kijelöléséről szóló 624/2022. (XII. 30.) Korm. rendeletet (a továbbiakban: R1.) és

h)[4] a környezeti hatásvizsgálati és az egységes környezethasználati engedélyezési eljárásról szóló 314/2005. (XII. 25.) Korm. rendeletet (a továbbiakban: R2.)

az e rendeletben meghatározott eltérésekkel és kiegészítésekkel kell alkalmazni.

2. § (1) A veszélyhelyzet ideje alatt az R. 2. § 2. pontjában foglaltakon felül honvédelmi és katonai célú építménynek minősül az a nyomvonal jellegű közlekedési építmény - annak kapcsolódó létesítményeivel és műtárgyaival együtt - (a továbbiakban: közlekedési építmény) is, amelynek

a) honvédelmi létfontosságú rendszerelemmé történő kijelölésére sor került, és

b) az ország fegyveres védelmi terve szempontjából ténylegesen vagy potenciálisan kiemelt jelentősége van.

(2)[5] Az (1) bekezdésben foglaltak nem érintik a közlekedési építmény eredeti, az Étv. 2. § 6. és 18. pontja, valamint a Méptv. 2. § (3) bekezdése és 16. § 114. pontja szerinti rendeltetését és az ez alapján rá irányadó sajátos építésügyi követelményeket. A honvédelmi és katonai célú sajátos építményfajtákra vonatkozó előírásokat kizárólag az e rendeletben meghatározott terjedelemben kell a közlekedési építményre alkalmazni.

(3) A honvédelemért felelős miniszter az (1) bekezdésben meghatározott közlekedési építményekről az általa vezetett minisztérium honlapján tájékoztatást ad.

3. § (1) A közlekedési építmény 2. § (1) és (2) bekezdése szerinti jellegét valamennyi, a közlekedési építménnyel összefüggő engedélyezési eljárásban eljáró hatóság figyelembe veszi, és ezt a kiadott engedélyben rögzíti.

(2) A 2. § (1) bekezdése szerinti közlekedési építményre a 2. § (2) bekezdése alapján irányadó engedélyezési szabályokat valamennyi építésügyi közigazgatási hatósági engedélyezés során azzal a kiegészítéssel kell alkalmazni, hogy az eljárásban a honvédelemért felelős miniszter szakhatóságként vesz részt.

(3) A szakhatósági közreműködés keretében a honvédelemért felelős miniszter azt vizsgálja, hogy a kérelmezett tevékenység az Ukrajna területén fennálló fegyveres konfliktusra és humanitárius katasztrófára tekintettel az ország védelmében, a lakosság biztonságának - ideértve az ellátásbiztonságot is - garantálásában, valamint a humanitárius segítségnyújtásban kiemelt jelentőségű-e, és

a) összeegyeztethető-e a 2. § (1) bekezdés b) pontja szerinti tervvel,

b) a Magyar Honvédség nemzeti és szövetségi védelmi feladatai a kérelemben foglaltak szerint vagy további feltételek mellett biztosíthatók-e,

c) a honvédelmi, rendészeti vagy humanitárius célú vagy a lakosság ellátásbiztonsága szempontjából kiemelkedő útvonalon a közlekedés biztonságát, így különösen a honvédelemért felelős miniszter által létrehozott kutató-mentő szolgálat hatáskörébe tartozó feladatok ellátását, vagy a Magyar Honvédség, illetve a szövetséges fegyveres erők feladatainak ellátását akadályozza-e,

d) megfelelően szolgálja-e a kormányzati igazgatási szervek által a veszélyhelyzetre figyelemmel elrendelt, részben vagy egészben a honvédelemért felelős miniszter vagy a Magyar Honvédség feladatkörébe tartozó intézkedések végrehajtását.

(4) A 2. § (1) bekezdése szerinti közlekedési építményre az Szkr. 1. melléklet 4. pontjában foglalt táblázatban szereplő, a sajátos építményfajták körébe tartozó honvédelmi és katonai célú építményekre vonatkozó szakhatósági előírásokat nem kell alkalmazni.

4. § A Kp. 50. § (6) bekezdés c) pontját azzal a kiegészítéssel kell alkalmazni, hogy az azonnali jogvédelem a honvédelmi és katonai célú sajátos építményfajtákkal - ideértve a 2. § (1) bekezdése szerinti közlekedési építményeket is - kapcsolatos valamennyi, közigazgatási hatósági engedély felülvizsgálatára irányuló közigazgatási perben kizárt.

4/A. §[6] (1) Az e rendelet szerint kijelölt honvédelmi és katonai célú építmények környezetvédelmi hatósági eljárásai tekintetében az R1. 1. melléklet 2. pontjában foglalt táblázat 2. sora szerinti, sajátos építményfajták körébe tartozó honvédelmi és katonai célú építményekkel, valamint a honvédelmi és katonai célú ingatlanokkal összefüggő környezetvédelmi hatósági ügyekben eljáró hatóság az illetékes.

(2) Az (1) bekezdés szerinti környezetvédelmi hatósági ügyben hozott elsőfokú döntést az első fokon eljáró hatóság fellebbezésre tekintet nélkül azonnal végrehajthatónak nyilváníthatja.

(3) Az (1) bekezdés szerinti környezetvédelmi hatósági üggyel összefüggő építési tevékenység kapcsán az R2. 26. §-át nem kell alkalmazni, amíg a jogorvoslati jogát - ideértve a jogerős ítélettel szemben benyújtott felülvizsgálati eljárást is - az arra jogosult nem merítette ki.

(4) Az (1) bekezdés szerinti környezetvédelmi hatósági ügyben a Méptv.-től és a Kvt.-től eltérően az ügyintézési határidő tizenöt nap, amelybe nem számít bele az R2. 8. § (3) bekezdése szerinti közzététel időtartama.

5. § Ez a rendelet a kihirdetését követő napon lép hatályba.

6. § E rendelet 4. §-át azokban a közigazgatási perekben is alkalmazni kell, amelyek esetében e rendelet a közigazgatási hatóság közigazgatási perben megtámadott döntésének véglegessé válását megelőzően lépett hatályba.

7. §[7] E rendeletnek a honvédelmi és katonai célú építményekre vonatkozó előírások veszélyhelyzet ideje alatt történő eltérő alkalmazásáról szóló 381/2023. (VIII. 10.) Korm. rendelet módosításáról szóló 344/2024. (XI. 14.) Korm. rendelettel (a továbbiakban: Módr.) megállapított 1. § e)-h) pontját, 2. § (2) bekezdését, valamint 4/A. §-át a Módr. hatálybalépésekor folyamatban lévő közigazgatási hatósági eljárásokban, valamint a megismételt eljárásokban is alkalmazni kell.

Orbán Viktor s. k.,

miniszterelnök

Lábjegyzetek:

[1] Beiktatta a 344/2024. (XI. 14.) Korm. rendelet 1. §-a. Hatályos 2024.11.15.

[2] Beiktatta a 344/2024. (XI. 14.) Korm. rendelet 1. §-a. Hatályos 2024.11.15.

[3] Beiktatta a 344/2024. (XI. 14.) Korm. rendelet 1. §-a. Hatályos 2024.11.15.

[4] Beiktatta a 344/2024. (XI. 14.) Korm. rendelet 1. §-a. Hatályos 2024.11.15.

[5] Módosította a 344/2024. (XI. 14.) Korm. rendelet 4. §-a. Hatályos 2024.11.15.

[6] Beiktatta a 344/2024. (XI. 14.) Korm. rendelet 2. §-a. Hatályos 2024.11.15.

[7] Beiktatta a 344/2024. (XI. 14.) Korm. rendelet 3. §-a. Hatályos 2024.11.15.