566/2023. (XII. 14.) Korm. rendelet
a magyarországi gazdasági társaságok gazdasági célú védelméhez szükséges egyes rendelkezések veszélyhelyzet ideje alatti eltérő alkalmazásáról szóló 561/2022. (XII. 23.) Korm. rendelet módosításáról
A Kormány az Alaptörvény 53. cikk (1) bekezdésében meghatározott eredeti jogalkotói hatáskörében, figyelemmel a védelmi és biztonsági tevékenységek összehangolásáról szóló 2021. évi XCIII. törvény 80. és 81. §-ára, az Alaptörvény 15. cikk (1) bekezdésében meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:
1. § A magyarországi gazdasági társaságok gazdasági célú védelméhez szükséges egyes rendelkezések veszélyhelyzet ideje alatti eltérő alkalmazásáról szóló 561/2022. (XII. 23.) Korm. rendelet (a továbbiakban: R.) 3. § (5) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(5) E rendelet rendelkezései nem alkalmazhatók, ha közvetlenül a külföldi székhelyű jogi személy vagy egyéb szervezet tekintetében létrejött, (1) bekezdés szerinti jogügylet egyidejűleg a külföldi székhelyű jogi személynek vagy egyéb szervezetnek olyan, a számvitelről szóló 2000. évi C. törvény szerinti alárendelt, kapcsolt vállalkozása tekintetében eredményezi közvetve a (2)-(4) bekezdésben foglaltakat, amely alárendelt kapcsolt vállalkozás stratégiai társaságnak minősül."
2. § Az R. 9. §-a a következő (1a) bekezdéssel egészül ki:
"(1a) A 10/A. §-ban foglalt esetben - az (1) bekezdéstől eltérően - a miniszter legkésőbb a 10/A. § (4) bekezdése szerinti tájékoztatás bejelentő részére történő megküldésének napjától számított hatvan munkanapon - vagy a (2) bekezdés szerinti esetben az ott meghatározott határidőn - belül,
a) ha a magyar állam nem él az elővásárlási jogával, és a 8. § (1) bekezdés b)-e) pontjában meghatározott körülmény nem áll fenn, a bejelentés tudomásulvételét írásban visszaigazolja,
b) ha a magyar állam nem él az elővásárlási jogával, és a 8. § (1) bekezdés b)-e) pontjában meghatározott körülmény fennáll, tiltó döntést hoz,
c) ha a magyar állam él az elővásárlási jogával, a 10/A. § (7) bekezdésével összhangban a bejelentéssel összefüggő eljárást megszünteti."
3. § Az R. a következő 10/A. §-sal egészül ki:
"10/A. § (1) Amennyiben a 3. § (1) bekezdés a) pontja szerinti, valamint a 3. § (2) és (3) bekezdésében foglalt eredménnyel járó adásvételi jogügylet az 1. mellékletben foglalt táblázat 8. sorában meghatározott ágazaton belül a 3511'08 villamosenergia-termelés TEÁOR kódú - fő vagy további tevékenységi körként - bejegyzett, naperőműre vonatkozó tevékenységgel rendelkező stratégiai társaság tekintetében jött létre, a jogügylet tudomásulvétele iránti bejelentés elbírálására a (2)-(8) bekezdésben foglalt rendelkezéseket is alkalmazni kell.
(2) Az (1) bekezdés szerinti jogügyletek tekintetében a magyar államot minden más jogosultat megelőző elővásárlási jog illeti meg, amelyet a (4) bekezdés szerinti tájékoztatás bejelentő részére történő megküldésének napjától számított 60 munkanapos jogvesztő határidőn belül a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zártkörűen működő Részvénytársaság (a továbbiakban: MNV Zrt.) útján gyakorol.
(3) Az (1) bekezdés szerinti jogügyletek esetében az 5. § (1) bekezdésében foglaltakon túl a bejelentésnek tartalmaznia kell az arra való utalást, hogy a bejelentés az (1) bekezdés hatálya alá tartozik.
(4) Amennyiben a miniszter a bejelentés megvizsgálása során megállapítja, hogy a bejelentett jogügylet tekintetében fennáll az e rendelet szerinti bejelentési kötelezettség és a jogügylet az (1) bekezdés szerinti adásvételi jogügyletnek minősül, továbbá az 5. § (2) bekezdése szerinti mellékletek - ideértve az elővásárlási jog gyakorlásától függő hatállyal megkötött adásvételi szerződést is - hiánytalanul rendelkezésre állnak, akkor a miniszter tájékoztatja a bejelentőt arról, hogy a jogügylet az (1) bekezdés szerinti adásvételi jogügyletnek minősül, és így a magyar államot a (2) bekezdés szerinti elővásárlási jog illeti meg.
(5) A miniszter a bejelentő (4) bekezdés szerinti tájékoztatásával egyidejűleg megküldi a bejelentés során kapott dokumentációt - 15 munkanapos válaszadási határidővel - az energiapolitikáért felelős miniszternek, aki a jogügyletet megvizsgálja arra vonatkozóan, hogy a (2) bekezdés szerinti elővásárlási jog gyakorlása indokolt-e.
(6) Az energiapolitikáért felelős miniszter válaszában az elővásárlási jog gyakorlására vagy gyakorlásának mellőzésére irányuló javaslatot tesz, és erről az (5) bekezdés szerinti határidőn belül tájékoztatja a minisztert és egyidejűleg az MNV Zrt.-t, az MNV Zrt. részére megküldött, elővásárlási jog gyakorlására irányuló javaslatához csatolva az elővásárlási jog gyakorlásához szükséges dokumentációt is.
(7) Amennyiben a miniszterhez az elővásárlási jog gyakorlására irányuló javaslat érkezik, a miniszter a jogügylet tudomásulvétele iránti bejelentéssel összefüggő eljárását megszünteti arra való kifejezett hivatkozással, hogy az energiapolitikáért felelős miniszter álláspontja szerint indokolt az elővásárlási jog gyakorlása.
(8) Amennyiben az energiapolitikáért felelős miniszter az (5) bekezdés szerinti határidőn belül a bejelentett jogügylet tekintetében az elővásárlási jog gyakorlásának mellőzésére irányuló javaslatot tesz, vagy az (5) bekezdés szerinti határidőn belül nem tesz az elővásárlási jog gyakorlásával kapcsolatos állásfoglalást, akkor a miniszter érdemben elbírálja a bejelentést.
(9) Az (1)-(8) bekezdésben foglalt rendelkezések nem alkalmazhatók a villamos energiáról szóló 2007. évi LXXXVI. törvény 3. § 24. pontja szerinti háztartási méretű kiserőműnek minősülő naperőművek esetében."
4. § Az R. 9. § (2) bekezdésében az "(1) bekezdés szerinti" szövegrész helyébe az "(1) bekezdés és az (1a) bekezdés a) és b) pontja szerinti" szöveg lép.
5. § Ez a rendelet a kihirdetését követő 30. napon lép hatályba.
Orbán Viktor s. k.,
miniszterelnök