291/2024. (X. 3.) Korm. rendelet
a vagyonfelügyelő és az ideiglenes vagyonfelügyelő kirendelése, valamint a Bérgarancia Alapból történő támogatás-lehívás veszélyhelyzeti szabályairól
A Kormány az Alaptörvény 53. cikk (1) bekezdésében meghatározott eredeti jogalkotói hatáskörében, figyelemmel a védelmi és biztonsági tevékenységek összehangolásáról szóló 2021. évi XCIII. törvény 80. és 81. §-ára, az Alaptörvény 15. cikk (1) bekezdésében meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:
1. § A csődeljárásról és a felszámolási eljárásról szóló 1991. évi XLIX. törvényt (a továbbiakban: Cstv.) és a Bérgarancia Alapról szóló 1994. évi LXVI. törvényt (a továbbiakban: Btv.) az Ukrajna területén fennálló fegyveres konfliktusra, illetve humanitárius katasztrófára tekintettel, valamint ezek magyarországi következményeinek az elhárítása és kezelése érdekében veszélyhelyzet kihirdetéséről és egyes veszélyhelyzeti szabályokról szóló 424/2022. (X. 28.) Korm. rendelet szerinti veszélyhelyzet ideje alatt az e rendeletben foglalt eltérésekkel és kiegészítésekkel kell alkalmazni.
2. § Ha az adóssal szemben előterjesztett felszámolási kérelmet a bíróság nem utasítja vissza, és a felszámolási kérelemhez csatolt, az adós utolsó közzétett beszámolója szerinti üzleti évben az adós által foglalkoztatott munkavállalók éves átlagos statisztikai állományi létszáma meghaladja az 500 főt, és a hitelező kezdeményezte ideiglenes vagyonfelügyelő kirendelését, abban az esetben a bíróság a kérelem beérkezésétől számított 3 napon belül kijelöli az ideiglenes vagyonfelügyelőt.
3. § (1)[1] Ha a bíróság ideiglenes vagyonfelügyelőt rendelt ki, a felszámolási kérelem elbírálása során az ideiglenes vagyonfelügyelő kezdeményezi a Bérgarancia Alap terhére az adós munkavállalói bértartozásának [Btv. 1. § (2) bekezdés d) pont da) alpontja] kiegyenlítését, amennyiben az adós vagyonában ennek fedezete nem áll rendelkezésre, és az adós az ideiglenes vagyonfelügyelő felhívására a bérek folyósításának napját megelőző 3 nappal sem jelezte, hogy a fedezetet biztosítani tudja.
(2) A Btv. 7. § (1) bekezdését az (1) bekezdés szerint igényelt támogatás vonatkozásában azzal az eltéréssel kell alkalmazni, hogy a támogatási igény meghatározása során egy felszámolási eljáráson belül jogosultanként legfeljebb a tárgyévet megelőző második év - Központi Statisztikai Hivatal által közzétett - nemzetgazdasági havi bruttó átlagkeresetének huszonhatszorosa vehető figyelembe.
(3) A Btv. 7. § (3) bekezdése az (1) bekezdés szerint igényelt támogatás vonatkozásában nem alkalmazandó.
(4) Felszámolás elrendelése esetén a felszámolási eljárás kezdő időpontja előtt az (1) bekezdés szerint lehívott bérgarancia támogatás (a továbbiakban: bérgarancia-előleg) összegét a Bérgarancia Alap terhére lehívható támogatás összegébe be kell számítani. Ha a felszámolás elrendelésére nem kerül sor, az adós az ezt megállapító végzés jogerőre emelkedésétől számított 30 napon belül köteles a Bérgarancia Alap terhére lehívott támogatás összegét visszafizetni a Bérgarancia Alap részére.
(5) Ha az ideiglenes vagyonfelügyelő igényli meg a Bérgarancia Alap terhére a bérgarancia-előleget a kiegyenlítetlen munkabérekre, akkor a Btv. 3. §-át és 6. § (2) bekezdését azzal az eltéréssel kell alkalmazni, hogy az ideiglenes vagyonfelügyelő a támogatás iránti kérelmeket összevont - egyösszegű - kérelemként, elektronikus úton az e célra rendszeresített informatikai rendszer mellőzésével is benyújthatja az állami foglalkoztatási szervhez.
(5a)[2] Az összevont támogatás iránti kérelemben a kérelemmel érintett munkavállalók adatait nem kell feltüntetni.
(6) A Btv. 5. §-át az összevont támogatás iránti kérelem intézése során azzal az eltéréssel kell alkalmazni, hogy az összevont támogatás iránti kérelemben megjelölt egyösszegű munkabértartozást az állami foglalkoztatási szerv a kérelem beérkezésétől számított 5 munkanapon belül a kérelemben megjelölt és e célra elkülönített bankszámlára átutalja.
(7)[3] A (6) bekezdés szerint átutalt összevont támogatás alapján a munkavállalókat megillető munkabérek - munkavállalókat terhelő közterhekkel csökkentett - összegének a munkavállalók részére történő megfizetését az összevont támogatásnak az elkülönített bankszámlán történő jóváírását követő 5 munkanapon belül kell teljesíteni.
(8)[4] A munkavállalók részére teljesített kifizetésekkel egyidejűleg intézkedni kell a munkavállalókat terhelő közterheknek az állami adó- és vámhatóság részére történő megfizetéséről az adós gazdálkodó szervezet nevében és a gazdálkodó szervezet adószámának feltüntetésével, valamint a munkabért - határozat vagy jogszabály alapján - terhelő levonásoknak a levonások jogosultjai részére történő kifizetéséről.
(9)[5] A (7) és (8) bekezdésben foglalt kifizetések teljesítését követő 45 napon belül az állami foglalkoztatási szerv felé elektronikus úton munkavállalónkénti részletezettséggel elszámolást kell benyújtani, ezzel egyidejűleg az összevont támogatási kérelem alapján igényelt összeg fel nem használt részét az állami foglalkoztatási szerv részére vissza kell fizetni.
(10)[6] A (6) bekezdés szerinti elkülönített bankszámla kizárólag a (7) bekezdés szerinti munkabérek és a (8) bekezdés szerinti munkavállalókat terhelő közterhek és munkabért terhelő levonások megtérítésére szolgálhat a munkavállalók javára, az más jogcímen nem terhelhető meg és nem zárolható.
(11)[7] A Cstv. 24/A. § (5) bekezdését azzal az eltéréssel kell alkalmazni, hogy az adós és az ideiglenes vagyonfelügyelő bejelentik a (6) bekezdés szerinti számlát vezető pénzforgalmi szolgáltatónak, hogy a számláról teljesítendő valamennyi fizetési megbízáshoz a vagyonfelügyelő ellenjegyzése szükséges.
(12)[8] A Cstv. 24/A. § (8) bekezdését azzal az eltéréssel kell alkalmazni, hogy az adós együttműködési kötelezettségét súlyosan megsérti, ha az ideiglenes vagyonfelügyelő (1) bekezdés szerinti felhívására a bérfedezetet határidőre nem biztosítja, vagy a (6) bekezdés szerinti bankszámla megnyitásában és a munkabérek arról történő folyósításában nem működik együtt az ideiglenes vagyonfelügyelővel.
3/A. §[9] Ha a bíróság elrendeli annak az adósnak a felszámolását, amelyhez a 2. § alapján ideiglenes vagyonfelügyelőt rendelt ki, a felszámoló is jogosult a 3. § szerinti bérgarancia támogatás igénylésére a 3. § (2), (3) és (5)-(10) bekezdésének megfelelő alkalmazásával, amennyiben azt az ideiglenes vagyonfelügyelő korábban nem igényelte.
4. § (1) Ha az adós által foglalkoztatott munkavállalók éves átlagos statisztikai állományi létszáma eléri vagy meghaladja az 500 főt, és az adós a csődeljárása során a munkavállalók munkabére és munkabérjellegű követelései [Cstv. 11. § (1) bekezdés a) pontja] mint moratórium alá nem eső fizetési kötelezettségek kiegyenlítésére vonatkozó kötelezettségének határidőben részben vagy egészben nem tesz eleget, a vagyonfelügyelő ennek észlelése esetén haladéktalanul, de legkésőbb 3 napon belül bejelenti a munkabérfizetési kötelezettség elmaradását a bíróság felé.
(2) A bíróság a vagyonfelügyelő (1) bekezdés szerinti bejelentése alapján haladéktalanul végzést hoz a csődeljárás megszüntetéséről és a vagyonfelügyelő ideiglenes vagyonfelügyelőként történő kijelöléséről. Ebben az esetben a Cstv. 21/B. §-ától eltérően külön végzésben rendelkezik a csődeljárás megszüntetéséről és az adós felszámolásának elrendeléséről, illetve a vagyonfelügyelő ideiglenes vagyonfelügyelőként való kijelöléséről.
(3) A bíróság ideiglenes vagyonfelügyelő kirendeléséről hozott végzése elleni fellebbezésnek nincs halasztó hatálya.
(4) Az ideiglenes vagyonfelügyelőként eljáró vagyonfelügyelő a kirendeléstől számított 3 napon belül intézkedik a Bérgarancia Alap terhére a bérgarancia-előleg lehívása iránt a kiegyenlítetlen munkabérek kiegyenlítésére.
5. § Ez a rendelet a kihirdetését követő napon lép hatályba.
6. § E rendeletet az e rendelet hatálybalépésekor folyamatban lévő bérgarancia eljárásokban, valamint csőd- és felszámolási eljárásokban is alkalmazni kell.
7. §[10] E rendeletet azokban az eljárásokban kell alkalmazni, amelyekben a vagyonfelügyelő és az ideiglenes vagyonfelügyelő kirendelése, valamint a Bérgarancia Alapból történő támogatás-lehívás veszélyhelyzeti szabályairól szóló 291/2024. (X. 3.) Korm. rendelet módosításáról szóló 314/2024. (XI. 4.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Módr.) hatálybalépésének napján az ideiglenes vagyonfelügyelőt már kirendelték.
8. §[11] E rendeletnek a Módr.-rel megállapított 3. § (1) bekezdését, 3. § (5a) bekezdését, 3. § (7)-(12) bekezdését és 3/A. §-át a Módr. hatálybalépésekor folyamatban lévő bérgarancia eljárásokban, valamint csőd- és felszámolási eljárásokban is alkalmazni kell.
Orbán Viktor s. k.,
miniszterelnök
Lábjegyzetek:
[1] Megállapította a 314/2024. (XI. 4.) Korm. rendelet 1. § (1) bekezdése. Hatályos 2024.11.04.
[2] Beiktatta a 314/2024. (XI. 4.) Korm. rendelet 1. § (2) bekezdése. Hatályos 2024.11.04.
[3] Megállapította a 314/2024. (XI. 4.) Korm. rendelet 1. § (3) bekezdése. Hatályos 2024.11.04.
[4] Beiktatta a 314/2024. (XI. 4.) Korm. rendelet 1. § (3) bekezdése. Hatályos 2024.11.04.
[5] Beiktatta a 314/2024. (XI. 4.) Korm. rendelet 1. § (3) bekezdése. Hatályos 2024.11.04.
[6] Beiktatta a 314/2024. (XI. 4.) Korm. rendelet 1. § (3) bekezdése. Hatályos 2024.11.04.
[7] Beiktatta a 314/2024. (XI. 4.) Korm. rendelet 1. § (3) bekezdése. Hatályos 2024.11.04.
[8] Beiktatta a 314/2024. (XI. 4.) Korm. rendelet 1. § (3) bekezdése. Hatályos 2024.11.04.
[9] Beiktatta a 314/2024. (XI. 4.) Korm. rendelet 2. §-a. Hatályos 2024.11.04.
[10] Beiktatta a 314/2024. (XI. 4.) Korm. rendelet 3. §-a. Hatályos 2024.11.04.
[11] Beiktatta a 314/2024. (XI. 4.) Korm. rendelet 3. §-a. Hatályos 2024.11.04.