4/2024. (II. 14.) AM rendelet

a halgazdálkodás és a halvédelem egyes szabályainak megállapításáról szóló 133/2013. (XII. 29.) VM rendelet módosításáról

A halgazdálkodásról és a hal védelméről szóló 2013. évi CII. törvény 72. § (1) bekezdés 1., 2., 3., 4., 6., 7., 10., 18., 19., 22., 30., 32., 33. pontjában kapott felhatalmazás alapján, a Kormány tagjainak feladat- és hatásköréről szóló 182/2022. (V. 24.) Korm. rendelet 54. § 7. pontjában meghatározott feladatkörömben eljárva a következőket rendelem el:

1. § A halgazdálkodás és a halvédelem egyes szabályainak megállapításáról szóló 133/2013. (XII. 29.) VM rendelet (a továbbiakban: Vhr.) 4/B. alcíme a következő 12/C. §-sal egészül ki:

"12/C. § (1) A Hhvtv. 27. § (3) bekezdése szerinti elháríthatatlan külső ok fennállását a halgazdálkodásra jogosult a szakértői névjegyzékben szereplő halászati szakértő által készített szakvéleménnyel igazolja. A miniszter az igazolást egyedileg, a következménnyel okozati összefüggésben vizsgálja, és dönt annak elfogadásáról.

(2) A haszonbérleti díj fizetése alóli felmentés vagy díjkedvezmény az elháríthatatlan külső ok megszűnéséig vagy megszüntetéséig, illetve az érvényes haszonbérleti szerződés lejártáig kizárólag az éves díj tekintetében állapítható meg.

(3) Az elháríthatatlan külső ok megszűnése esetén a megállapított díjfizetés alóli felmentés vagy díjkedvezmény az adott év végéig áll fenn.

(4) A halgazdálkodásra jogosult az elháríthatatlan külső ok fennállásának megszűnését vagy megszüntetését köteles haladéktalanul jelezni a miniszter részére."

2. § A Vhr. 14/A. §-a a következő (4) bekezdéssel egészül ki:

"(4) A nyilvántartott halgazdálkodási vízterület átlagos vízállást meghaladó mederteltsége esetén az időszakos vízterület a halgazdálkodásra való jogosultság szempontjából az érintett nyilvántartott halgazdálkodási vízterület részének minősül."

3. § A Vhr. 16. § (2) bekezdése a következő e) ponttal egészül ki:

(Halászati képzettségnek és vizsgának minősül)

"e) törpeharcsa fajok gyérítése esetén az állami halászjegy kiváltására jogosító halászvizsga."

4. § (1) A Vhr. 17. § (1) bekezdés c) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(Halászati engedély)

"c) mesterséges szaporításra alkalmas törzsállomány befogására irányuló halászat, illetve visszatelepítési célú állományvédelmi halászat esetében legfeljebb 90 napra,"

(adható ki. A halászati engedélyben meg kell jelölni a kiadás célját is.)

(2) A Vhr. 17. §-a a következő (18) bekezdéssel egészül ki:

"(18) A fogási tanúsítvány 12. melléklet szerinti díját negyedévente, a tárgynegyedévet követő hónap 20. napjáig a 13. melléklet 2. pontjában meghatározott, a halgazdálkodási hatóság illetékességi területe szerinti vármegyei kormányhivatal számlájára kell befizetni."

5. § A Vhr. 19. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"19. § (1) A Hhvtv. 38/B. §-a szerinti nyilvántartásba vétel érdekében a horgászok és a gondviselők, valamint a rekreációs halászok regisztrációját a horgászszövetségi szakrendszerben a horgászszövetség biztosítja.

(2) A horgászszövetség a regisztrációval kapcsolatos feladatok elvégzésével az állami horgászokmány forgalmazásával megbízott horgászszervezetet, valamint horgászszervezetnek nem minősülő forgalmazási pontot is megbízhat.

(3) A regisztrációt követően a horgászszövetségi szakrendszerben automatikusan sor kerül a nyilvántartásba vételre, a horgászszövetségi azonosító szám kiadására és a Hhvtv. 39/A. § (1) bekezdése szerinti Magyar Horgászkártya feltöltésére.

(4) A horgászszövetség a forgalmazási pontok címét és elérhetőségi adatait, azok nyitvatartási idejét, valamint a megbízott horgászszervezet nevét, címét és elérhetőségi adatait a honlapján vagy a szakrendszerében közzéteszi, továbbá az Országos Halgazdálkodási Adattárat kezelő szervezetnek adatszolgáltatás keretében átadja."

6. § A Vhr. 20-26/A. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"20. § (1) Az állami horgászvizsgát a horgászszövetségi szakrendszer biztosítja. E vizsgával egyenértékűnek minősül az Európai Unió más tagállamában, az Európai Gazdasági Térségről szóló megállapodásban részes más államban, továbbá az olyan államban tett vizsga, amelynek állampolgára az Európai Közösség és tagállamai, valamint az Európai Gazdasági Térségről szóló megállapodásban nem részes állam között létrejött nemzetközi szerződés alapján az Európai Gazdasági Térségről szóló megállapodásban részes állam állampolgárával azonos jogállást élvez.

(2) A horgászszövetségi szakrendszer működésének akadályozottsága alatt horgászvizsgáztatás nem végezhető.

(3) Állami horgászvizsgát a horgászszövetség, illetve az általa vizsgáztatásra feljogosított horgászszervezet által meghirdetett vizsganapon lehet tenni. A vizsgáztatásra feljogosított horgászszervezet gondoskodik havonta legalább egy állami horgászvizsga megtartásáról.

(4) A vizsgáztatásra feljogosított horgászszervezet és a horgászszövetség az általa meghirdetett horgászvizsgák pontos helyszínét és időpontját a vizsgák megtartása előtt legkevesebb 3 nappal a horgászszövetségi szakrendszerben közzéteszi. A horgászszövetség olyan horgászszervezetet vonhat be a horgászvizsgáztatásban való közreműködésre, amely legalább három, horgászati és halgazdálkodási ismeretekkel rendelkező tagból álló horgászvizsga bizottságot (a továbbiakban: horgászvizsga bizottság) hoz létre. A horgászvizsga bizottság tagjainak halgazdálkodási ismereteit a 32. § (1) bekezdése szerinti végzettséggel vagy halőri vizsgával kell igazolni.

(5) A (4) bekezdés szerinti feltételeknek való megfelelést igazoló dokumentumokat a horgászszövetség szakrendszerében rögzíti.

(6) A horgászvizsgáztatás részletes szabályzatának elkészítéséről és a horgászvizsga felkészítő anyagáról a horgászszövetség gondoskodik. Az állami horgászvizsga követelményrendszerét és a horgászvizsgáztatás szabályzatát a horgászszövetség a honlapján és a szakrendszerében közzéteszi.

(7) Az (1) bekezdés szerinti egyenértékűséget és a horgászvizsga letétele alóli, a Hhvtv. 38/C. § (6) bekezdése szerinti mentességet a horgászvizsga bizottság számára hitelt érdemlő módon, az egyenértékűséget vagy a mentességet igazoló okmány vagy igazolás bemutatásával kell igazolni. Az okmányt vagy igazolást annak bemutatásával egyidejűleg a horgászszövetség a szakrendszerébe feltölti.

(8) Az állami horgászvizsgáztatás során a vizsga igazolását, a sikeres állami horgászvizsgát követően az állami horgászvizsga bizonyítvány kiadását, pótlását a horgászszövetség a szakrendszerén keresztül, elektronikus úton biztosítja. Az állami horgászvizsga bizonyítványt a horgászvizsga bizottság erre irányuló igény esetén a helyszínen papír alapon is átadja a vizsgázónak.

(9) Az állami horgászvizsga - érvényes nyilvántartásba vétel esetén - a horgászszövetségi applikáció használatával is igazolható.

21. § (1) Az állami halászvizsga a halgazdálkodási hatóság által szervezett tanfolyam eredményes elvégzésével szerezhető meg.

(2) Az állami halászvizsgán a jelöltnek számot kell adnia

a) halgazdálkodási és halvédelmi jogszabályokról,

b) a rekreációs célú halászat részletes szabályairól, feltételrendszeréről,

c) a vízi életközösséggel kapcsolatos legfontosabb ökológiai ismeretekről,

d) a Magyarországon élő halfajok meghatározásáról, biológiájáról,

e) a halászat eszközeiről és azok karbantartásáról,

f) a zsákmánnyal történő kíméletes bánásmódról,

g) a halőrzés eljárási szabályainak ismeretéről, továbbá

h) a halászati tevékenységgel kapcsolatos biztonsági, vízügyi, természet- és környezetvédelmi szabályokról.

(3) Az állami halászvizsga tanfolyam részletes szakmai anyagát a halgazdálkodásért felelős miniszter (a továbbiakban: miniszter) által vezetett minisztérium (a továbbiakban: minisztérium) a halgazdálkodási hatóság bevonásával állítja össze.

(4) Az állami halászvizsga bizonyítvány kiadásáról a halászvizsgát szervező halgazdálkodási hatóság gondoskodik.

(5) Az állami halászvizsga 12. melléklet szerinti díját a 13. melléklet 2. pontjában meghatározott, a halgazdálkodási hatóság illetékességi területe szerinti vármegyei kormányhivatal számlájára kell befizetni.

22. § (1) Állami horgászokmányt a horgászszövetség, valamint a horgászszövetségi közfeladat-ellátásban közreműködő, kizárólagos horgászszövetségi tulajdonú gazdasági társasága, továbbá a regisztrációs és nyilvántartási feladatokat ellátó horgászszervezet vagy értékesítési pont forgalmazhat.

(2) Az állami horgászokmányok díját a 12. melléklet tartalmazza. Az elektronikusan előállított okmányok díja megegyezik a papír alapon kiadott okmányok díjával.

(3) A horgászszövetség az állami horgászjegyet vagy horgász fogási naplót, valamint az állami halászjegyet vagy halász fogási naplót elvesztése vagy megsemmisülése esetén a 12. mellékletben szereplő díj megfizetése ellenében pótolja.

(4) A Hhvtv. 40. § (4) bekezdése alapján díjmentes állami horgászjegyre és a Hhvtv. 41. § (3) bekezdése alapján díjmentes állami halászjegyre jogosult részére az okmány pótlása is díjmentes.

(5) A (3) és (4) bekezdés szerinti pótláskor, az új állami jegy vagy fogási napló kiadásával a 28. § (12a) bekezdésében megállapított éves kifogási mennyiségek időarányosan értelmezendők.

23. § (1) A horgászszervezet és a forgalmazási pont köteles az állami horgászjegy váltásakor hozzá leadott papíralapú fogási naplók gyűjtéséről és adatfeldolgozásáról gondoskodni, az előző évi fogási naplók leadásának tényét nyilvántartani, továbbá a horgászszövetségi szakrendszerben az előző évi fogási naplók összesített horgásznapi és fogási adatait minden év május 1-jéig, a fogási adatok esetében nyilvántartott halgazdálkodási vízterületenként, a naplóban meghatározott faj-, illetve gyűjtőkategória szerinti bontásban rögzíteni.

(2) A forgalmazással megbízott horgászszervezet az általa, valamint forgalmazási pontja által gyűjtött és feldolgozott papíralapú fogási naplókat köteles az adatfeldolgozást követő év utolsó napjáig megőrizni és azokba a halgazdálkodási hatóság, valamint a horgászszövetség számára betekintést biztosítani.

(3) A horgászszövetség gondoskodik a lezárt elektronikus fogási naplók automatikus adatfeldolgozásáról, nyilvántartja az előző évi fogási naplók lezárásának tényét, továbbá a horgászszövetségi szakrendszerben előállítja az előző évi fogási naplók összesített horgásznapi és fogási adatait minden év május 1-jéig, a fogási adatok esetében nyilvántartott halgazdálkodási vízterületenként, a naplóban meghatározott faj-, illetve gyűjtőkategória szerinti bontásban.

24. § (1) A Magyar Horgászkártya a kiváltása napjától kezdve a kiváltást követő ötödik év január hó 31. napjáig érvényes.

(2) A plasztikalapú horgászkártyát a horgászszövetség az igénylő által a horgászszövetségi szakrendszerben megjelölt címre kézbesíti. A kártya a regisztrációhoz tartozó QR kód mellett a horgászszövetségi azonosító számot is tartalmazza.

(3) A Magyar Horgászkártya horgászszövetségi applikáció alkalmazásból is elérhető.

(4) A Magyar Horgászkártya 12. melléklet szerinti díját a horgászszövetség részére kell befizetni.

(5) A Magyar Horgászkártya kötelező adattartalmát a halgazdálkodási hatóság honlapján közzéteszi.

25. § (1) Az állami horgászjegy a kiadásának napjától kezdve a következő év január 31. napjáig vagy az új állami horgászjegy január hónapban megtörtént kiadásának időpontjáig, illetve a horgászjegy visszavonásáig érvényes.

(2) A Hhvtv. 40. § (4) bekezdés c) vagy d) pontja szerinti személy az állami horgászjegy díjának megfizetése alóli mentességét (a továbbiakban: mentesség) az állami horgászjegy váltásakor a horgászszövetség vagy az állami horgászjegy forgalmazását végző horgászszervezet számára a súlyos fogyatékosság minősítéséről és igazolásáról szóló miniszteri rendeletben meghatározott igazolás benyújtásával igazolja. A mentesség jogosulatlan igénybevétele esetén az állami horgászjegy jogosultja az emelt díj pótlólagos befizetésére köteles.

(3) Az állami horgászjegy kiadásának feltétele a horgászegyesületi tagság igazolása, amelyhez a szükséges adatok a horgászszövetségi szakrendszerben egyidejűleg rögzítésre kerülnek.

(4) A horgász fogási napló az elektronikus állami horgászjegy kiváltásával együtt és egyidejűleg elektronikus formában is igényelhető, azzal, hogy az állami horgászjegy érvényessége alatt a továbbiakban papíralapú fogási napló már nem adható ki.

(5) Az állami horgászjeggyel rendelkező személy legfeljebb kettő - egyenként legfeljebb három, darabonként legfeljebb háromágú horoggal felszerelt - horgászkészséget, valamint egyidejűleg egy darab, 1 m2-nél nem nagyobb csalihalfogó emelőhálót használhat.

(6) A Hhvtv. 40. § (3) bekezdése szerinti esetben az állami horgászjegy birtokában egy darab, legfeljebb háromágú horoggal felszerelt horgászkészség, valamint egyidejűleg egy darab, 1 m2-nél nem nagyobb csalihalfogó emelőháló használható.

(7) A halgazdálkodásra jogosult, illetve horgászattal hasznosított haltermelési létesítményen az üzemeltető a helyi horgászrendben az (5) bekezdésben meghatározottak helyett engedélyezheti legfeljebb három - egyenként egy darab egyágú horoggal felszerelt - horgászkészség használatát.

(8) A horgászszövetség haszonbérletében lévő halgazdálkodási vízterületeken a (7) bekezdés szerinti engedély csak a horgászszövetség jóváhagyása esetén adható ki, azzal, hogy az engedély megadása esetén őshonos halfaj egyedei nem foghatók ki, azok minden esetben visszahelyezendők.

(9) Az állami horgászjegy és a horgász fogási napló 12. melléklet szerinti díját a horgászszövetség részére kell befizetni.

(10) Az állami horgászjegy kötelező adattartalmát a halgazdálkodási hatóság a honlapján közzéteszi.

26. § (1) A turista állami horgászjegy és a hozzá tartozó fogási napló kizárólag nyilvántartott halgazdálkodási vízterületen, a váltás időpontjától számítva a 90. nap végéig érvényes.

(2) A turista állami horgászjegy és a hozzá tartozó horgász fogási napló elektronikus forgalmazását a horgászszövetségi szakrendszer biztosítja.

(3) A turista állami horgászjegy váltásához szükséges szabály- és fajismeret a horgászszövetség szakrendszerében igazolható.

(4) A turista állami horgászjeggyel rendelkező személy egy darab - legfeljebb kettő, darabonként legfeljebb háromágú horoggal felszerelt - horgászkészséget, valamint egyidejűleg egy darab, 1 m2-nél nem nagyobb csalihalfogó emelőhálót használhat.

(5) A turista állami horgászjeggyel történő horgászat, valamint a turista horgász fogási napló vezetésének és a (3) bekezdés szerinti szabály- és fajismeret követelményrendszerét a horgászszövetség állapítja meg, amelyet honlapján és szakrendszerében közzétesz.

(6) A turista állami horgászjegy 12. melléklet szerinti díját a horgászszövetség részére kell befizetni.

(7) A turista állami horgászjegy adattartalmát a halgazdálkodási hatóság a honlapján közzéteszi.

26/A. § (1) Az állami halászjegy a kiadásának napjától kezdve a következő év január 31. napjáig, az új állami halászjegy január hónapban történő kiadásának időpontjáig vagy visszavonásáig érvényes.

(2) A halász fogási napló az elektronikus állami halászjegy kiváltásával együtt és egyidejűleg elektronikus formában is igényelhető, azzal, hogy az állami halászjegy érvényessége alatt a papíralapú fogási napló már nem adható ki.

(3) Az állami halászjegy 1 db, legfeljebb 16 m2 háló területű aktív halászeszköz és 3 db, az engedélyes azonosítására alkalmas - vízfelszín felett, szabad szemmel is jól látható, a halgazdálkodási hatóság részére bejelentett - jelöléssel ellátott, legfeljebb 2 méter karika-átmérőjű varsa egyidejű alkalmazására jogosít fel. A varsákat úgy kell alkalmazni, hogy az eszközök között mért távolság sehol nem lehet kevesebb az alkalmazott varsa és terelő elemei teljes hosszának tízszeresénél, de legalább 50 méternél.

(4) Az állami halászjegy és a halász fogási napló 12. melléklet szerinti díját a horgászszövetség részére kell befizetni.

(5) Az állami halászjegy kötelező adattartalmát a halgazdálkodási hatóság a honlapján közzéteszi."

7. § (1) A Vhr. 27. §-a a következő (2c) bekezdéssel egészül ki:

"(2c) A Hhvtv. 22. § (3) bekezdés e) pontja szerinti alhaszonbérletben lévő halgazdálkodási vízterület esetében

a) a területi jegy és a kiegészítő jegy elektronikus forgalmazását a horgászszövetségi szakrendszer biztosítja,

b) a halgazdálkodásra jogosult az a) pont szerinti forgalmazási módtól a horgászszövetség előzetes hozzájárulása esetén eltérhet."

(2) A Vhr. 27. § (6) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép, és a § a következő (6a) bekezdéssel egészül ki:

"(6) Összevont országos területi jegynek minősül azon területi jegy, amelyet az állami tulajdonban lévő és a horgászszövetség által haszonbérelt halgazdálkodási vízterületek halgazdálkodásra jogosultjainak felhatalmazása alapján a horgászszövetség ad ki.

(6a) A kiegészítő területi jegyen fel kell tüntetni

a) a biztosított horgászati lehetőséget,

b) az érvényesség időtartamát,

c) a területi jegy számát, valamint

d) az (1) bekezdés a), b), i) és l) pontjában, valamint a (2a) bekezdésben meghatározott adatokat."

8. § A Vhr. 28. §-a a következő (17a) bekezdéssel egészül ki:

"(17a) Csalihalfogó emelőhálóval vagy a csalihal fogása céljából kizárólag emeléses technikával használható merítő szákkal a horgászathoz szükséges mennyiségű, 15 cm-nél nem nagyobb testhosszúságú csalihal gyűjthető. Ha a csalihalgyűjtés közben véletlenszerűen idegenhonos inváziós hal kerül a hálóba, akkor az a vízbe vissza már nem helyezhető."

9. § A Vhr. 34. §-a a következő (2) és (3) bekezdéssel egészül ki:

"(2) A halgazdálkodásra jogosult minden tervezett haltelepítését köteles a telepítés napját legalább 3 nappal megelőzően bejelenteni a halgazdálkodási hatóságnak. A halgazdálkodásra jogosult a ténylegesen kihelyezett halmennyiségekről a telepítés napját követő 8 napon belül a telepítést megelőző bejelentéssel megegyező formában és módon realizációs bejelentésben számol be.

(3) Nem tervezett haltelepítés esetén - a ponty I-III. nyaras korosztályai és az éves halgazdálkodási tervben meghatározott összes halmennyiség 10%-át meghaladó esete kivételével - a halgazdálkodásra jogosult a (2) bekezdésben foglaltaktól eltérően, soron kívül, a halgazdálkodási hatóság által üzemeltetett informatikai programon keresztül tájékoztatja a halgazdálkodási hatóságot. A halgazdálkodási hatóság tájékoztatását követően a haltelepítés végrehajtható. A halgazdálkodásra jogosult az e bekezdés szerinti bejelentési kötelezettségének a telepítés megvalósulása előtt legalább 3 órával köteles eleget tenni."

10. § A Vhr. 10. alcíme a következő 37. §-sal egészül ki:

"37. § A horgászszövetség szakrendszeréhez a halgazdálkodási hatóság részére adatlekérdezési jogosultságú hozzáférést biztosít."

11. § A Vhr. 39. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) Halőrként nem alkalmazható olyan személy, akivel szemben három éven belül halvédelmi bírságot szabtak ki."

12. § A Vhr. 12. alcíme a következő 45/B. §-sal egészül ki:

"45/B. § Az állami halászjegy vagy állami horgászjegy váltásától történő eltiltás időtartamába - ha az állami halászjegy, illetve állami horgászjegy a nem jogszerű cselekmény elkövetésének időpontjában visszatartásra került, vagy ha azt az engedélyes a közigazgatási döntés véglegessé válását megelőzően a halgazdálkodási hatóságnak leadta - a visszatartás, illetve a leadás időtartamát be kell számítani."

13. § A Vhr.

a) 10. § (1) bekezdésében a "dokumentációval" szövegrész helyébe a "szakvéleménnyel" szöveg,

b) 16. § (2) bekezdés d) pontjában a "végzettség." szövegrész helyébe a "végzettség, vagy" szöveg,

c) 17. § (9) bekezdésében a "38. § (4)" szövegrész helyébe a "38. § (9)" szöveg,

d) 27. § (2b) bekezdésében a "horgászszövetség" szövegrész helyébe a "horgászszövetség a horgászszövetségi szakrendszer használatával" szöveg,

e) 27/A. § (1) bekezdésében a "területi jegyek" szövegrész helyébe a "területi jegyek és kiegészítő jegyek" szöveg,

f) 40. § (1) bekezdésében a "székhelye" szövegrész helyébe a "székhelye vagy telephelye" szöveg,

g) 45/A. §-ában a "(2) bekezdés b) és e)" szövegrész helyébe az "(1) bekezdés b) és c)" szöveg,

h) 8. melléklet I. részében

ha) a "szélhajtó küsz" szövegrész helyébe a "küsz" szöveg,

hb) a "fogassüllő" szövegrész helyébe a "süllő" szöveg,

i) 9. melléklet 5. sorában a "fogassüllő" szövegrész helyébe a "süllő" szöveg

lép.

14. § A Vhr. 12. melléklete az 1. melléklet szerint módosul.

15. § Hatályát veszti a Vhr.

a) 16. § (2) bekezdés c) pontjában a "vagy" szövegrész,

b) 17. § (1) bekezdés a) pontjában az "ökológiai célú," szövegrész,

c) 18. §-a,

d) 19/A. §-a,

e) 27/A. § (2) bekezdése.

16. § (1) Ez a rendelet - a (2) bekezdésben foglalt kivétellel - a kihirdetését követő napon lép hatályba.

(2) A 14. §, valamint az 1. melléklet az e rendelet kihirdetését követő 31. napon lép hatályba.

17. § Ez a rendelet a természetes élőhelyek, valamint a vadon élő állatok és növények védelméről szóló, 1992. május 21-i 92/43/EGK tanácsi irányelv 14. cikkének és V. mellékletének való megfelelést szolgálja.

Dr. Nagy István s. k.,

agrárminiszter

1. melléklet a 4/2024. (II. 14.) AM rendelethez

A Vhr. 12. melléklete a következő 7. ponttal egészül ki:

(Horgászati, halászati tevékenységekhez kapcsolódó díjak)

"7. Magyar Horgászkártya díja 2200 Ft"

Tartalomjegyzék