2025. évi CXXXI. törvény
a nemzetiségi utónévjegyzékkel összefüggésben az anyakönyvi eljárásról szóló 2010. évi I. törvény, valamint a nemzetiségek jogairól szóló 2011. évi CLXXIX. törvény módosításáról
[1] A törvény célja, hogy az országos nemzetiségi önkormányzatok nemzetiségi utónévjegyzékkel kapcsolatos jogait bővítse és lehetőséget biztosítson számukra a nemzetiségi utónévjegyzék felülvizsgálatára. E jog a kultúráért felelős minisztert is megilleti a magyar utónévjegyzék kapcsán.
[2] A fentiekre tekintettel az Országgyűlés a következő törvényt alkotja:
1. Az anyakönyvi eljárásról szóló 2010. évi I. törvény módosítása
1. § Az anyakönyvi eljárásról szóló 2010. évi I. törvény 46. § (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(4) Nemzetiségi családi név anyakönyvezhetőségéről, a nemzetiségi utónévjegyzékben nem szereplő nemzetiségi utónév utónévjegyzékbe való felvételéről, valamint a nemzetiségi utónévjegyzék felülvizsgálatáról az érintett országos nemzetiségi önkormányzat állásfoglalása az irányadó. A nemzetiségi utónévjegyzékben nem szereplő nemzetiségi utónév tekintetében közvetlenül az érintett vagy az anyakönyvvezető, illetve az anyakönyvi szerv megkeresi az érintett országos nemzetiségi önkormányzatot, amely az állásfoglalását a megkereséstől számított kilencven napon belül adja meg. Ha az utónév felvételét az érintett nemzetiségi önkormányzat támogatta, a megkeresést és az állásfoglalását öt napon belül megküldi a kultúráért felelős miniszter részére. A nemzetiségi utónévjegyzék felülvizsgálatával kapcsolatos állásfoglalását a nemzetiségi önkormányzat öt napon belül megküldi a kultúráért felelős miniszternek."
2. A nemzetiségek jogairól szóló 2011. évi CLXXIX. törvény módosítása
2. § A nemzetiségek jogairól szóló 2011. évi CLXXIX. törvény 117. § (1) bekezdés f) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
(Az országos nemzetiségi önkormányzat a 113. §-ban foglaltak szerint meghatározza törvényes működése feltételeit, dönt a 114. § szerinti ügyekben azzal, hogy az országos nemzetiségi önkormányzat legfeljebb négy elnökhelyettest választ, továbbá át nem ruházható hatáskörben, minősített többséggel dönt:)
"f) a nemzetiségi utónévjegyzék összeállításáról - ideértve az utónévjegyzékben nem szereplő utónév utónévjegyzékbe való felvételét, valamint az utónévjegyzék felülvizsgálatát -, a nemzetiségi utónévvel kapcsolatos megkeresésekről,"
3. § (1) A nemzetiségek jogairól szóló 2011. évi CLXXIX. törvény 117/C. §-a a következő (1a) bekezdéssel egészül ki:
"(1a) Az országos nemzetiségi önkormányzat közgyűlése a 117. § (1) bekezdés f) pontja alapján - a 117/D. §-ban meghatározott alapelvekre figyelemmel - dönt a nemzetiségi utónévjegyzék felülvizsgálatáról."
(2) A nemzetiségek jogairól szóló 2011. évi CLXXIX. törvény 117/C. § (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(2) Az (1) és (la) bekezdés szerinti döntést a döntés meghozatalát követő ötödik napig írásba kell foglalni és az országos nemzetiségi önkormányzat honlapján közzé kell tenni. A döntésről készült jegyzőkönyvi kivonatot írásba kell foglalni és a döntés meghozatalát követő ötödik napig - az (1) bekezdés szerinti döntés esetében az érintett, az anyakönyvvezető vagy az anyakönyvi szerv megkeresésével együtt - az országos nemzetiségi önkormányzat törvényességi felügyeletét ellátó fővárosi vagy vármegyei kormányhivatalnak, valamint a kultúráért felelős miniszternek (ezen alcím alkalmazásában a továbbiakban: miniszter) meg kell küldeni."
4. § A nemzetiségek jogairól szóló 2011. évi CLXXIX. törvény 117/D. §-ában a "felvételére" szövegrész helyébe a "felvételére, valamint a nemzetiségi utónévjegyzék felülvizsgálatára" szöveg lép.
3. Záró rendelkezések
5. § Ez a törvény a kihirdetését követő harmadik napon lép hatályba.
6. § A 2. alcím az Alaptörvény XXIX. cikk (3) bekezdése alapján sarkalatosnak minősül.
Dr. Sulyok Tamás s. k.,
köztársasági elnök
Kövér László s. k.,
az Országgyűlés elnöke