Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

2/2025. (I. 15.) KKM rendelet

a konzuli védelem részletes szabályairól szóló 17/2001. (XI. 15.) KüM rendelet módosításáról

A konzuli védelemről szóló 2001. évi XLVI. törvény 21. § a) pontjában kapott felhatalmazás alapján, a Kormány tagjainak feladat-és hatásköréről szóló 182/2022. (V. 24.) Korm. rendelet 139. § 2. pontjában meghatározott feladatkörömben eljárva - a Kormány tagjainak feladat- és hatásköréről szóló 182/2022. (V. 24.) Korm. rendelet 119. § 1. pontjában meghatározott feladatkörében eljáró igazságügyi miniszterrel egyetértésben - a következőket rendelem el:

1. § A konzuli védelem részletes szabályairól szóló 17/2001. (XI. 15.) KüM rendelet 5. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"5. § (1) A Tv. 4. § (1) bekezdése szerint nyújtott információ tájékoztató jellegű, és megadja azon forrásokat, ahonnan az utazáshoz, tartózkodáshoz szükséges részletes, aktuális információk beszerezhetők.

(2) A Tv. 4. § (5) bekezdése szerinti IV. biztonsági kategória zöld, a III. biztonsági kategória citromsárga, a II. biztonsági kategória narancssárga, az I. biztonsági kategória piros színű jelzést kap a konzuli szolgálat által működtetett honlapon és mobilalkalmazásban."

2. § A konzuli védelem részletes szabályairól szóló 17/2001. (XI. 15.) KüM rendelet 7. § (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(4) A hazatérési kölcsönből kizárólag az útiköltség fedezhető. A kölcsön összegét a kölcsönt biztosító állomáshely függvényében euróban, illetve a külpolitikáért felelős miniszter által engedélyezett más devizában és az ennek megfelelő, a kölcsönszerződés aláírásának napján érvényes MNB deviza árfolyama alapján számított forintösszegben is fel kell tüntetni a szerződésben."

3. § (1) A konzuli védelem részletes szabályairól szóló 17/2001. (XI. 15.) KüM rendelet 14/B. § (1a)-(3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1a) A konzuli szolgálattól konzuli védelmet kérő, képviselettel nem rendelkező uniós polgár érvényes útlevéllel vagy személyazonosító igazolvánnyal igazolja állampolgárságát és személyazonosságát. Ha az említett okmányok egyike sem áll rendelkezésre, a konzuli szolgálat az állampolgárságról bármilyen más hitelt érdemlő módon meggyőződhet, ideértve a (3) bekezdés szerinti konzultációt is. E szabályok alkalmazandók a képviselettel nem rendelkező uniós polgárt kísérő családtag személyazonosságának és a családi kapcsolat fennállásának igazolására is. A konzultációba szükség esetén a képviselettel nem rendelkező uniós polgárt kísérő családtag tartózkodási helye szerinti tagállamot is be kell vonni.

(2) Ha a konzuli szolgálat más forrásból értesül a képviselet nélküli uniós polgár és az őt kísérő családtagja konzuli védelemre okot adó helyzetéről, úgy haladéktalanul beszerzi az uniós polgár vagy törvényes képviselője, illetve a kísérő családtag vonatkozásában az uniós polgár állampolgársága szerinti tagállam konzuli szolgálatának nyilatkozatát arról, hogy kéri-e a konzuli szolgálat eljárását. Ha a nyilatkozat beszerzése elháríthatatlan akadályba ütközik, úgy megteszi az érintett érdekeinek védelmében szükséges, halaszthatatlan intézkedéseket.

(3) A konzuli szolgálat a képviselettel nem rendelkező uniós polgár segítségkérését követően haladéktalanul, de legkésőbb a kérelem kézhezvételét követő két munkanapon belül konzultál annak a tagállamnak a konzuli szolgálatával, amelynek az érintett állampolgárának vallja magát, és azt tájékoztatja az eset rendelkezésére álló lényeges körülményeiről, az érintett személy személyazonosságáról vagy személyazonossága megállapításának szükségességéről, a konzuli védelem lehetséges költségeiről, valamint azokról az uniós polgárt kísérő családtagokról, akiket szintén szükséges lehet konzuli védelemben részesíteni. A konzuli szolgálat a továbbiakban a tagállami konzuli szolgálattal egyeztetve jár el, és elősegíti az utóbbi és az érintett polgár közötti információcserét."

(2) A konzuli védelem részletes szabályairól szóló 17/2001. (XI. 15.) KüM rendelet 14/B. § (6) és (7) bekezdése helyébe a következő rendelkezések lépnek:

"(6) A képviselettel nem rendelkező magyar állampolgár és az őt kísérő hozzátartozója ügyében kérelemre a konzuli szolgálat az üggyel kapcsolatos minden szükséges információt megad a segítséget nyújtó tagállam konzuli szolgálatának, és szükség esetén felveszi a kapcsolatot más érintett személyekkel vagy hatóságokkal is.

(7) A képviselettel nem rendelkező uniós polgár állampolgársága szerinti tagállam konzuli szolgálatának kérelmére a konzuli szolgálat átadja a tőle konzuli védelmet kérő, képviselettel nem rendelkező uniós polgár és esetlegesen az őt kísérő családtagja ügyét, hogy az uniós polgár állampolgársága szerinti tagállam konzuli szolgálata gondoskodjon a konzuli védelem ellátásáról. A konzuli szolgálat kérheti az ügy átadását azon tagállam konzuli szolgálatától, amelytől a képviselettel nem rendelkező magyar állampolgár konzuli védelmet kért annak érdekében, hogy gondoskodjon a konzuli védelem ellátásáról."

4. § (1) A konzuli védelem részletes szabályairól szóló 17/2001. (XI. 15.) KüM rendelet 14/C. § (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) A képviselettel nem rendelkező uniós polgárnak az 1. mellékletben foglalt formanyomtatványon kötelezettségvállalási nyilatkozatot kell tennie, amelyben vállalja a konzuli védelem költségének megtérítését. A kötelezettségvállalási nyilatkozatban a képviselettel nem rendelkező uniós polgár arra vállal kötelezettséget, hogy az abban foglalt összeget a segítséget nyújtó vagy az állampolgársága szerinti tagállam konzuli szolgálatának megtéríti. A konzuli szolgálat a 2. melléklet szerinti formanyomtatványon igazolja a képviselettel nem rendelkező uniós polgár állampolgársága szerinti tagállam konzuli szolgálata felé a felmerült költségek összegét, és kéri annak - észszerű határidőn, de legfeljebb tizenkét hónapon belüli - megtérítését. A képviselettel nem rendelkező magyar állampolgárnak segítséget nyújtó tagállam konzuli szolgálata kérelmére a konzuli szolgálat észszerű határidőn, de legfeljebb tizenkét hónapon belül megtéríti a felmerült költségek összegét, ha azt a segítséget nyújtó tagállam konzuli szolgálata a 2. melléklet szerinti formanyomtatványon igazolja. A konzuli szolgálat kérheti a megtérített összeg visszafizetését a képviselettel nem rendelkező magyar állampolgártól."

(2) A konzuli védelem részletes szabályairól szóló 17/2001. (XI. 15.) KüM rendelet 14/C. § (5) és (6) bekezdése helyébe a következő rendelkezések lépnek:

"(5) A konzuli szolgálat a képviselettel nem rendelkező uniós polgár és az őt kísérő családtagja letartóztatása vagy fogva tartása esetén nyújtott konzuli védelem szokatlanul magas - de alapvető fontosságú és indokolt - utazási, szállás- és fordítási költségeinek észszerű határidőn, de legfeljebb tizenkét hónapon belüli megtérítését kérheti az uniós polgár állampolgársága szerinti tagállam konzuli szolgálatától. A képviselettel nem rendelkező magyar állampolgár és az őt kísérő hozzátartozója letartóztatása vagy fogva tartása esetén nyújtott konzuli védelem szokatlanul magas - de alapvető fontosságú és indokolt - utazási, szállás- és fordítási költségeit a segítséget nyújtó tagállam konzuli szolgálatának kérelmére a konzuli szolgálat észszerű határidőn, de legfeljebb tizenkét hónapon belül megtéríti.

(6) Válsághelyzet esetén a konzuli szolgálat a képviselettel nem rendelkező uniós polgárnak és az őt kísérő családtagjának nyújtott konzuli védelem költségeinek megtérítését kérheti az uniós polgár állampolgársága szerinti tagállam konzuli szolgálatától a (2) bekezdésben írt kötelezettségvállalási nyilatkozat hiányában is, ha a felmerült költségek összegét az ott meghatározott módon igazolja. A konzuli szolgálat a képviselettel nem rendelkező magyar állampolgárnak és az őt kísérő hozzátartozójának nyújtott konzuli védelem költségeit a segítséget nyújtó tagállam konzuli szolgálatának megtéríti a (2) bekezdésben írt kötelezettségvállalási nyilatkozat hiányában is, ha az összeg kifizetését a segítséget nyújtó tagállam konzuli szolgálata az ott meghatározott módon igazolja. A konzuli szolgálat ebben az esetben is kérheti a megtérített összeg visszafizetését a képviselettel nem rendelkező magyar állampolgártól."

5. § (1) A konzuli védelem részletes szabályairól szóló 17/2001. (XI. 15.) KüM rendelet 14/H. § (2) és (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezések lépnek, és a § a következő (3a)-(3e) bekezdéssel egészül ki:

"(2) A kérelem az általános közigazgatási rendtartásról szóló törvényben foglaltakon túl tartalmazza a kérelmező állampolgárságát, nemét, az utazással érintett országok megnevezését, valamint az úti okmány kért érvényességi idejét. A kérelemben meg kell jelölni továbbá az uniós polgárt kísérő családtag esetén a családtagi minőség megnevezését is. A kérelem adattartalmát angol és francia nyelven is meg kell határozni.

(3) Az uniós ideiglenes úti okmány iránti kérelem a konzuli védelemre okot adó helyzet szerint illetékes hivatásos konzuli tisztviselőnél nyújtható be. A kérelem benyújtásakor lehetőség szerint a bemutatott okiratok segítségével ellenőrizni kell a kérelmező személyazonosságát és állampolgárságát. Az uniós ideiglenes úti okmány kiállítására irányuló kérelmet a lehető leghamarabb, de legkésőbb a kérelem kézhezvételét követő két munkanapon belül továbbítani kell az uniós polgár állampolgársága szerinti tagállam konzuli szolgálatának, a kérelmező személyazonosságának és állampolgárságának megállapításához szükséges természetes személyazonosító adatokkal, valamint az uniós ideiglenes úti okmány kiállítását indokoló körülmények leírásával, kérve az adatok ellenőrzését és az uniós ideiglenes úti okmány kiállításához való hozzájárulást.

(3a) A konzuli szolgálat az uniós polgár állampolgársága szerinti tagállam konzuli szolgálatának rendelkezésére bocsátja az összes rendelkezésére álló, szükséges információt, beleértve az alábbiakat:

a) a kérelmező családi neve és utóneve(i), állampolgársága, születési ideje és neme;

b) a kérelmezőnek a konzuli szolgálat által a kérelem benyújtásának időpontjában elkészített arcképmása, vagy ha ez nem kivitelezhető, a kérelmező szkennelt vagy digitális fényképe, a Nemzetközi Polgári Repülési Szervezet (ICAO) géppel olvasható úti okmányokról szóló 9303. sz. dokumentumának (Nyolcadik Kiadás, 2021) 3. részében meghatározott szabványok alapján;

c) minden rendelkezésre álló azonosító okmány, például személyazonosító igazolvány vagy vezetői engedély másolata vagy szkennelt példánya, valamint - amennyiben rendelkezésre áll - a helyettesített okmány típusa és száma, továbbá a kérelmező nemzeti nyilvántartási száma vagy társadalombiztosítási azonosító jele.

(3b) Kivételesen sürgős esetekben a konzuli szolgálat az uniós polgár állampolgársága szerinti tagállam konzuli szolgálatával való előzetes egyeztetés nélkül is kiállíthatja az uniós ideiglenes úti okmányt. Ezt megelőzően a konzuli szolgálatnak minden lehetséges módon meg kell kísérelnie kapcsolatba lépni az uniós polgár állampolgársága szerinti tagállam konzuli szolgálatával. A konzuli szolgálat haladéktalanul értesíti az uniós polgár állampolgársága szerinti tagállam konzuli szolgálatát az uniós ideiglenes úti okmány kiállításáról, valamint annak a személynek a személyazonosságáról, akinek a részére az uniós ideiglenes úti okmányt kiállította. Ebben az értesítésben valamennyi olyan adatot közölni kell, amely az uniós ideiglenes úti okmányban szerepel.

(3c) A képviselettel nem rendelkező magyar állampolgár részére történő segítségnyújtás során a konzuli szolgálat haladéktalanul, de legkésőbb a (3a) bekezdésben említett információk kézhezvételétől számított három munkanapon belül válaszol az eljáró tagállami konzuli szolgálat konzultáció iránti megkeresésére és megerősíti, hogy a kérelmező az állampolgára-e, és részére az uniós ideiglenes úti okmány kiállítható-e, valamint hogy kéri-e az őt kísérő, képviselettel nem rendelkező családtag részére az uniós ideiglenes úti okmány kiállítását. Ha a konzuli szolgálat nem tud három munkanapon belül válaszolni a megkeresésre, ezen időtartamon belül tájékoztatja erről a segítséget nyújtó tagállamot, és közli a válasz várható időpontját. A konzuli szolgálat felkéri a segítséget nyújtó tagállamot, hogy erről tájékoztassa a kérelmezőt.

(3d) Ha az uniós polgár állampolgársága szerinti tagállam kifogásolja az uniós ideiglenes úti okmány kiállítását állampolgára vagy az őt kísérő családtagja számára, a konzuli szolgálat az uniós ideiglenes úti okmányt nem állíthatja ki. A konzuli szolgálat erről - az állampolgárság szerinti tagállammal szoros együttműködésben -tájékoztatja a kérelmezőt.

(3e) A kérelmező uniós polgár állampolgárságának megerősítését, illetve az őt kísérő családtag részére történő uniós ideiglenes úti okmány kiállításának engedélyezését követően a segítséget nyújtó tagállam konzuli szolgálata a lehető leghamarabb, de legkésőbb a megerősítés kézhezvételét követő két munkanapon belül kiállítja az uniós ideiglenes úti okmányt a kérelmező részére. A konzuli szolgálat felhívja a kérelmezőt, hogy az uniós ideiglenes úti okmányt adja le, amikor megérkezik úti céljára."

(2) A konzuli védelem részletes szabályairól szóló 17/2001. (XI. 15.) KüM rendelet 14/H. § (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép, és a § a következő (4a)-(4c) bekezdéssel egészül ki:

"(4) Az uniós ideiglenes úti okmányt az utazás befejezéséhez szükséges időre érvényesen kell kiállítani. Az érvényességi időnek két napi türelmi időt is tartalmaznia kell. Az uniós ideiglenes úti okmány érvényessége csak rendkívüli körülmények esetén haladhatja meg a 15 napot.

(4a) Az uniós ideiglenes úti okmány egységes formátumú formanyomtatványból (a továbbiakban: úti okmány füzet) és egységes formátumú bélyegből (a továbbiakban: címke) áll. A címke megszemélyesítése - minden adat, ideértve az arcképmást is - a rendszeresített eszközzel (okmánynyomtató berendezés) történik, amelyen kézi változtatások nem eszközölhetők. Kivételesen, technikai probléma esetén, a címkét kézzel is ki lehet tölteni, és ahhoz csatolni kell egy fényképet, a címkét kitöltés után módosítani nem lehet. Ilyen esetekben a fényképet további védelemmel (beragasztott fényképet lefedő védőfólia, a fényképet is fedő bélyegzőlenyomat) kell ellátni a kicserélés megakadályozása érdekében. A megszemélyesített címkét az úti okmány füzeten kell elhelyezni.

(4b) Ha a címke, amely még nem került elhelyezésre az úti okmány füzeten, hibásan kerül kiállításra, azt érvényteleníteni kell és meg kell semmisíteni. Ha az úti okmány füzeten való elhelyezés után fedezik fel a hibát a címkén, mindkettőt érvényteleníteni kell, meg kell semmisíteni, és új címkét kell előállítani, és új uniós ideiglenes úti okmány füzeten kell elhelyezni.

(4c) Az uniós ideiglenes úti okmány kiállításáról - az okmánymásolat digitalizált változatának vagy az okmány másolatának megküldésével - tájékoztatni kell az uniós polgár állampolgársága szerinti tagállam konzuli szolgálatát. Az uniós ideiglenes úti okmány kiállításával összefüggő konzuli díj tekintetében a magyar állampolgárok hazatéréséhez szükséges ideiglenes magánútlevél kiállítása esetére irányadó szabályokat kell alkalmazni."

6. § A konzuli védelem részletes szabályairól szóló 17/2001. (XI. 15.) KüM rendelet 14/I. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"14/I. § A külképviseletek válsághelyzet kezelését szolgáló vészhelyzeti tervében szerepelnie kell a képviselettel nem rendelkező uniós polgárok konzuli védelmének biztosítására vonatkozó tervnek is. A konzuli szolgálat a helyi vagy a közös tagállami vészhelyzeti tervet koordinálja az Európai Unió küldöttségével és a tagállami konzuli szolgálatokkal."

7. § A konzuli védelem részletes szabályairól szóló 17/2001. (XI. 15.) KüM rendelet 14/J. § (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) A konzuli szolgálat értesíti az Európai Külügyi Szolgálatot a Minisztérium konzuli ügyekben illetékes kapcsolattartó személyeiről."

8. § A konzuli védelem részletes szabályairól szóló 17/2001. (XI. 15.) KüM rendelet 16. § b) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(Ez a rendelet a konzuli védelemről szóló 2001. évi XLVI. törvénnyel együtt a következő uniós jogi aktusoknak való megfelelést szolgálja:)

"b) az uniós ideiglenes úti okmány létrehozásáról, valamint a 96/409/KKBP határozat hatályon kívül helyezéséről szóló, 2019. június 18-i (EU) 2019/997 tanácsi irányelv,"

9. § A konzuli védelem részletes szabályairól szóló 17/2001. (XI. 15.) KüM rendelet

a) 2. § (1) bekezdés b) pontjában a "pl." szövegrészek helyébe a "különösen" szöveg,

b) 4. § (1) bekezdésében a "(3) bekezdése" szövegrész helyébe a "(3)-(4a) bekezdése" szöveg és az "ad tájékoztatást arról" szövegrész helyébe a "tájékoztat arról" szöveg,

c) 7. § (2) bekezdésében az "A kölcsön" szövegrész helyébe az "A Tv. 5. § (3) bekezdése szerinti hazatérési kölcsön" szöveg,

d) 7. § (6) bekezdésében a "200 EUR" szövegrész helyébe az "500 EUR" szöveg és a "kölcsön" szövegrész helyébe a "hazatérési kölcsön" szöveg,

e) 8. § (1) bekezdésében az "illetőleg" szövegrész helyébe az "illetve" szöveg,

f) 8. § (3) bekezdésében a "149/1997. (IX. 10.) Korm. rendelet 167. §-ának" szövegrész helyébe a "kormányrendelet" szöveg,

g) 11. § (1) bekezdésében a "hiányában hivatalból" szövegrész helyébe a "hiányában - a halotti anyakönyvi kivonat rendelkezésre állása esetén - hivatalból" szöveg,

h) 14. §-ában a "2/1995. (III. 24.) KüM" szövegrész helyébe a "miniszteri" szöveg,

i) 14/B. § (8) bekezdésében a "polgár konzuli" szövegrész helyébe a "polgár és az őt kísérő családtagja konzuli" szöveg és a "kérelem" szövegrész helyébe a "kérelemnek az" szöveg,

j) 14/H. § (5) bekezdésében az "az ideiglenes" szövegrészek helyébe az "az uniós ideiglenes" szöveg,

k) 14/H. § (5) bekezdésében az "egy évig" szövegrész helyébe a "180 napig" szöveg

lép.

10. § Hatályát veszti a konzuli védelem részletes szabályairól szóló 17/2001. (XI. 15.) KüM rendelet

a) 1/A. §-a,

b) 7/A. § (1) bekezdésében a "közeli" szövegrész,

c) 7/A. § (2) bekezdésében a "közeli" szövegrész,

d) 14/A. §-a,

e) 14/B. § (1) bekezdése,

f) 14/B. § (5) bekezdése,

g) 14/H. § (1) bekezdése.

11. § (1) Ez a rendelet - a (2) bekezdésben foglalt kivétellel - a kihirdetését követő harmadik napon lép hatályba.

(2) A 3-5. §, valamint a 9. § h) és i) pontja 2025. december 9-én lép hatályba.

Szijjártó Péter s. k.,

külgazdasági és külügyminiszter