6/2025. (V. 8.) NMHH rendelet
a peren kívüli vitarendezési testületekre vonatkozó részletes szabályokról szóló 4/2024. (III. 21.) NMHH rendelet módosításáról
[1] E rendelet célja, hogy a peren kívüli vitarendezési testületekre vonatkozó részletes szabályokról szóló 4/2024. (III. 21.) NMHH rendelet hatálybalépése óta eltelt időszak gyakorlati tapasztalatai alapján pontosítsa a vitarendezési eljárás szabályait a jogviták gyors és hatékony lefolytatása érdekében.
[2] A módosítás alapján - többek között - egyszerűbbé válnak a vitarendező testület és a felek közötti kapcsolattartási szabályok, lehetővé válik, hogy az online platform szolgáltatók a peren kívüli vitarendezési eljárásokban egy elektronikus felületen tartsák a kapcsolatot a vitarendező testületekkel.
[3] Az internetes közvetítő szolgáltatások egyes szabályairól szóló 2023. évi CIV. törvény 22. § b) és d) pontjában kapott felhatalmazás alapján, a médiaszolgáltatásokról és a tömegkommunikációról szóló 2010. évi CLXXXV. törvény 110. § (1) bekezdés i) pontjában meghatározott feladatkörömben eljárva a következőket rendelem el:
1. § A peren kívüli vitarendezési testületekre vonatkozó részletes szabályokról szóló 4/2024. (III. 21.) NMHH rendelet (a továbbiakban: R.) 5. § (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(4) A (3) bekezdés b) pontja szerinti hozzájárulás esetén a hozzájáruló fél köteles olyan elektronikus levelezési címet megadni, vagy a szolgáltató olyan elektronikus kapcsolattartásra alkalmas felületéhez hozzáférést biztosítani, amelyre az eljáró tanács az ügy valamennyi iratát - beleértve az Iszt. 19. § (2) bekezdése szerinti döntést is - joghatályosan megküldheti. Amennyiben a szolgáltató a vitarendezési eljárás megfelelő lefolytatása és a kapcsolattartás érdekében az elektronikus kapcsolattartásra alkalmas, e célra kijelölt önálló felületet biztosít, akkor a (3) bekezdés b) pontja szerinti hozzájárulást megadottnak kell tekinteni."
2. § Az R. 6. § (1) bekezdés a) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
(A kérelemnek - a vitarendezési testület tanúsítványában megjelölt nyelven - tartalmaznia kell legalább)
"a) a természetes személy kérelmező esetén a természetes személy nevét és lakcímét, továbbá a lakcímtől eltérő levelezési címét, elektronikus elérhetőségét, telefonszámát, nem természetes személy kérelmező esetén a nevét, székhelyét, cégjegyzékszámát, ennek hiányában egyéb, az azonosítást szolgáló nyilvántartási számát, a képviselőjének nevét, lakcímét, elektronikus elérhetőségét, telefonszámát;"
3. § Az R. 10. § (1) és (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezések lépnek:
"(1) A kérelem hiánytalan beérkezését követően az eljáró tanács értesíti a feleket a vitarendezési eljárás során hozható döntések Iszt. 19. § (2) bekezdése szerinti joghatásairól, a döntés meghozatalára vonatkozó határidőről, valamint arról, hogy a vitarendezési eljárás során képviselő igénybe vehető, azonban jogi képviselet nem kötelező. A kérelmező részére küldött értesítés tartalmazza továbbá a bírósági eljárás kezdeményezésének lehetőségére történő figyelemfelhívást.
(2) Az eljáró tanács az (1) bekezdés szerinti értesítést és a kérelmet megküldi a szolgáltató postai címére, a szolgáltató 5. § (4) bekezdése szerinti ismert elektronikus kapcsolattartásra kijelölt felületére vagy ismert elektronikus levelezési címére, és megfelelő határidő tűzésével felhívja a szolgáltatót
a) a vitarendezési testület döntésének való alávetés tárgyában nyilatkozatának,
b) ha az eljáró tanács előtt nem ismert, az eljárási iratok és döntések joghatályos közlését biztosító, írásbelinek nem minősülő elektronikus kapcsolattartási cím megjelölését - elektronikus levelezési cím megjelölése esetében az 5. § (3) bekezdés b) pontja szerinti hozzájárulást is - vagy az 5. § (4) bekezdése szerinti elektronikus kapcsolattartásra alkalmas felület megjelölését tartalmazó és a felülethez való hozzáférés feltételeire vonatkozó nyilatkozatának, valamint
c) a kérelem tárgyában nyilatkozatainak és bizonyítékainak
előterjesztésére."
4. § Az R. 11. § (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(2) Az eljáró tanács döntését a felek által benyújtott iratok alapján hozza meg. Amennyiben az eljáró tanács megítélése szerint a tényállás tisztázása érdekében szükséges, az eljáró tanács a feleket meghallgathatja, amelyre időpontot tűzhet ki, és arról értesíti a feleket."
5. § Az R. 13. §-a a következő (10) bekezdéssel egészül ki:
"(10) A vitarendezési testület az eljárás érdemében hozott, az Iszt. 19. § (2) bekezdése szerinti döntését a 17. § (8) bekezdése szerinti internetes honlapján - a személyes adatok és az eljárásban zártan kezelt adatok védelmére vonatkozó előírásokra is tekintettel - közzéteheti."
6. § Az R. 24. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
"24. § (1) A Tanács elnökét és tagjait - az általuk ellátott ügyek számától függetlenül - havonta kettőszázezer forint alapdíj illeti meg.
(2) Az alapdíjon felül az adott hónapban elintézett ügyenként
a) a felek közötti egyezség eljáró tanács általi jóváhagyása vagy az eljáró tanács - Iszt. 19. § (2) bekezdése szerinti -döntése esetén az eljáró tanács elnökét hetvenötezer forint, az eljáró tanács tagját ötvenezer forint,
b) a felek közötti egyezség eljáró tanács általi jóváhagyása kivételével, a kérelem érdemi vizsgálat nélkül történő elutasítása vagy az eljárás megszüntetése esetén az eljáró tanács elnökét ötvenezer forint, az eljáró tanács tagját huszonötezer forint
külön díjazás illeti meg.
(3) A Tanács elnöke és tagja havonta az (1) bekezdés szerinti alapdíjra és a (2) bekezdés szerinti, elintézett ügyek után járó külön díjazásra jogosult, amelyek együttes összege nem haladhatja meg a havi hétszázötvenezer forintot."
7. § Az R. a következő 26/A. §-sal egészül ki:
"26/A. § E rendeletnek a peren kívüli vitarendezési testületekre vonatkozó részletes szabályokról szóló 4/2024. (III. 21.) NMHH rendelet módosításáról szóló 6/2025. (V. 8.) NMHH rendelettel [a továbbiakban: 6/2025. (V. 8.) NMHH rendelet] megállapított 5. § (4) bekezdését, 10. § (1) és (2) bekezdését, 11. § (2) bekezdését, valamint 13. § (10) bekezdését a 6/2025. (V. 8.) NMHH rendelet hatálybalépésekor folyamatban lévő ügyekben is alkalmazni kell."
8. § Az R.
a) 14. § (1) bekezdés b) pontjában az "(1) bekezdése" szövegrész helyébe a "(2) bekezdése" szöveg,
b) 20. § (2) bekezdés c) pontjában a "meghallgatás kitűzése" szövegrész helyébe az "érdemi vizsgálat" szöveg
lép.
9. § Hatályát veszti az R. 6. § (4) bekezdésében a "kéri-e meghallgatás tartását, továbbá" szövegrész.
10. § (1) Ez a rendelet - a (2) bekezdésben foglalt kivétellel - a kihirdetését követő harmadik napon lép hatályba.
(2) A 4. § az e rendelet kihirdetését követő hónap első napján lép hatályba.
Dr. Koltay András s. k.,
a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság elnöke