Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

86/2020. (IV. 5.) Korm. rendelet

a veszélyhelyzet során alkalmazandó egyes honvédelmi tárgyú szabályokról

A Kormány

az Alaptörvény 53. cikk (2) bekezdésében meghatározott eredeti jogalkotói hatáskörében, figyelemmel a koronavírus elleni védekezésről szóló 2020. évi XII. törvény rendelkezéseire,

a 7. § tekintetében az Alaptörvény 53. cikk (3) bekezdésében meghatározott eredeti jogalkotói hatáskörében, a koronavírus elleni védekezésről szóló 2020. évi XII. törvény 3. § (1) bekezdése szerinti országgyűlési felhatalmazás alapján,

az Alaptörvény 15. cikk (1) bekezdésében meghatározott feladatkörében eljárva

a következőket rendeli el:

1. A honvédelemhez fűződő rendkívüli intézkedések

1. § A veszélyhelyzet kihirdetéséről szóló 40/2020. (III. 11.) Korm. rendelet szerinti veszélyhelyzet (a továbbiakban: veszélyhelyzet) ideje alatt a kormányzati igazgatásról szóló 2018. évi CXXV. törvény 3. § (7) bekezdés b) pontja szerinti szakmai felsővezető - ha a honvédek jogállásáról szóló 2012. évi CCV. törvény (a továbbiakban: Hjt.) 58/A. §-a alapján szünetel a jogviszonya - a Hjt. 58/C. §-ában meghatározottakon túlmenően a feladatai ellátása során jogosult egyenruhát viselni, a honvédelemért felelős miniszter előzetes egyetértése esetén.

2. § (1) Ha a Hjt. 2. § 33. pontja szerinti szerződéses állomány tagjának (a továbbiakban: szerződéses állomány tagja) a jogviszonya a veszélyhelyzet ideje alatt szűnne meg a Hjt. 59. § (1) bekezdés d) pontjára figyelemmel, akkor - a Hjt. 59. § (4) bekezdés b) pontjától eltérően - a szerződéses állomány tagjának a jogviszonya a veszélyhelyzet megszűnéséig továbbra is fennáll.

(2) A Hjt. 2. § 10. pontja szerinti hivatásos állomány tagja a veszélyhelyzet ideje alatt a Hjt. 61. § (3) bekezdés b) pontjától eltérően szolgálati viszonyát lemondással nem szüntetheti meg.

(3) A szerződéses állomány tagja a veszélyhelyzet ideje alatt a Hjt. 61. § (3) bekezdés b) pontjától és (5) bekezdésétől eltérően nem szüntetheti meg a jogviszonyát egyoldalú szerződésbontással.

2. A honvédelmi szervezetekre vonatkozó különleges szabályok

3. § A katonai légügyi hatóság által kiadott, e rendelet hatálybalépését követően a veszélyhelyzet megszűnéséig terjedő időtartamban lejáró légialkalmassági bizonyítványok a veszélyhelyzet megszűnését követő 30 napig érvényesek.

4. § (1) A veszélyhelyzet ideje alatt a létfontosságú rendszerek és létesítmények azonosításáról, kijelöléséről és védelméről szóló törvény és a végrehajtására kiadott rendeletek tekintetében a honvédelmi miniszter

a) a javaslattevő hatóság,

b) a kijelölő hatóság,

c) - az e rendelet hatálybalépését követően kijelölt nemzeti létfontosságú rendszerelemek tekintetében -a nyilvántartó hatóság, valamint

d) az ellenőrzést koordináló szerv.

(2) A veszélyhelyzet ideje alatt a nemzeti létfontosságú rendszerelemmé történő kijelölési eljárást hivatalból kell lefolytatni. Az eljárás megindításáról - ha az nem honvédelmi ágazatba tartozó létfontosságú rendszerelem kijelölésére irányul - az e rendelet hatálya alá nem tartozó, kormányrendelet szerinti kijelölő hatóságot az eljárás megindításával egyidejűleg tájékoztatni kell.

(3) A (2) bekezdés szerinti eljárás megindításának nem előfeltétele az üzemeltető által lefolytatott azonosítási eljárás alapján elkészített azonosítási jelentés.

(4) A (2) bekezdés szerinti eljárás során az azonosítási jelentést a kijelölő hatóság részére nem kell megküldeni, valamint a (2) bekezdés szerinti eljárásba szakhatóságot vagy más, jogszabály alapján véleményezési jogosultsággal rendelkező szervet nem kell bevonni.

(5) A kijelölő hatóság az eljárás megindítását követő kettő napon belül dönt a nemzeti létfontosságú rendszerelemmé történő kijelölésről.

5. § (1) A kijelölő hatóság dönt a nemzeti létfontosságú rendszerelem kijelöléséről, meghatározza az üzemeltetői biztonsági terv kidolgozásának határidejét, valamint a létfontosságú rendszerelem védelmével összefüggő, a létfontosságú rendszerelem egyedi sajátosságaihoz, környezetéhez, a létfontosságú rendszerelem kiesése által potenciálisan előidézhető veszély mértékéhez igazodó feltételeket írhat elő az üzemeltető részére.

(2) Az (1) bekezdés szerinti döntéssel szemben jogorvoslatnak helye nincs, a határozat bíróság előtt nem támadható meg.

(3) Az (1) bekezdés szerinti, nem honvédelmi ágazatba tartozó létfontosságú rendszerelemre vonatkozó döntést a veszélyhelyzet ideje alatt a hivatásos katasztrófavédelmi szerv központi szervével és az e rendelet hatálya alá nem tartozó, kormányrendelet szerinti kijelölő hatósággal közölni kell.

3. Záró rendelkezések

6. § (1) Ez a rendelet - a (2) bekezdésben foglalt kivétellel - a kihirdetését követő napon lép hatályba.

(2) A 7. § az e rendelet kihirdetését követő tizenötödik napon lép hatályba.

7. § A Kormány e rendelet hatályát a veszélyhelyzet kihirdetéséről szóló 40/2020. (III. 11.) Korm. rendelet szerinti veszélyhelyzet megszűnéséig meghosszabbítja.

8. § (1) Az e rendelet hatálya alá nem tartozó, kormányrendelet szerinti kijelölő hatóságnál folyamatban lévő eljárást a (2) bekezdés szerinti eljárás lefolytatásáig fel kell függeszteni, ha az e rendelet hatálya alá nem tartozó, kormányrendelet szerinti kijelölő hatóságnál folyamatban lévő eljárás és a 4. § (2) bekezdése szerinti eljárás ugyanarra a létfontosságú rendszerelemre irányul.

(2) A veszélyhelyzet ideje alatt nemzeti létfontosságú rendszerelemmé a 4. és az 5. § alapján történő kijelölést a veszélyhelyzet megszűnését követő hatvanadik napig felül kell vizsgálni, a felülvizsgálatot a 4. § (1) bekezdése szerint eljáró hatóság hajtja végre, az e rendelet hatálya alá nem tartozó, kormányrendelet szerinti kijelölő hatóság bevonásával.

Orbán Viktor s. k.,

miniszterelnök

Tartalomjegyzék