Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

1978. évi 8. törvényerejű rendelet

a Magyar Népköztársaság Polgári Törvénykönyvének a külgazdasági kapcsolatokra történő alkalmazásáról

ELSŐ RÉSZ

A TÖRVÉNYEREJŰ RENDELET HATÁLYA

1. § (1) A külgazdasági kapcsolatok körében, ha nemzetközi szerződés, a felek megállapodása vagy az irányadó nemzetközi magánjogi szabály a magyar polgári jog alkalmazását rendeli, az 1977. évi IV. törvénnyel módosított 1959. évi IV. törvényt (a továbbiakban: Ptk.) e törvényerejű rendeletben foglalt eltérésekkel kell alkalmazni.

(2) A külgazdasági kapcsolatok körébe tartoznak:

a) az 1974. évi III. törvény (a továbbiakban: KKT) hatálya alá eső tevékenységgel (külkereskedelmi tevékenység), továbbá a nemzetközi bank-és biztosítási tevékenységgel, a nemzetközi postai és távközlési, személyfuvarozási és belföldi által teljesített árufuvarozási szolgáltatásokkal, a tudományos-műszaki együttműködéssel, valamint az idegenforgalommal összefüggő és

b) egyfelől gazdálkodó szervezetek [Ptk. 685. § c) pontja], ideértve a külföldi részvétellel működő gazdasági társulásokat is, másfelől külföldiek között létrejövő polgári jogi jogviszonyok.

(3) Magánszemély személyes szükségletének az áruforgalom és szolgáltatások körében való kielégítését szolgáló tevékenysége nem tartozik a külgazdasági kapcsolatok körébe.

MÁSODIK RÉSZ

A PTK EGYES RENDELKEZÉSEITŐL ELTÉRŐ, ILLETŐLEG AZT KIEGÉSZÍTŐ SZABÁLYOK

I. Cím

A Ptk. általános rendelkezéseihez kapcsolódó szabályok

[A Ptk. 28. §-ának (1) és (2) bekezdéséhez]

2. § A külgazdasági kapcsolatok körében az állam elismeri a külföldi jog szerint megalakult jogi személyeket.

[A Ptk. 29. §-ának (3) bekezdéséhez]

3. § (1) Jogi személy nevében aláírásra egy képviseleti joggal felruházott személy is jogosult.

(2) Külföldi jogi személy bankszámla feletti rendelkezéséhez elegendő egy képviseleti joggal felruházott személy aláírása.

[A Ptk. 198. §-ának (2) és (3) bekezdéséhez]

4. § A külgazdasági kapcsolatok körében jogszabály szerződéskötési kötelezettséget nem állapíthat meg. Szolgáltatásra irányuló kötelezettség és jogosultság - a Ptk. Negyedik Rész II. Címében meghatározott eseteken kívül - csak szerződésből keletkezhet.

[A Ptk. 200. §-ának (1) és 205. §-ának (2) bekezdéséhez]

5. § Ha a Ptk.-nak a szerződésekre vonatkozó rendelkezéseitől a felek egyező akarattal eltérhetnek, a felek megállapodásának kell tekinteni - eltérő rendelkezésük hiányában - valamely szerződésnek nemzetközi megállapodásban, vagy szabályzatban meghatározott feltételeit is.

[A Ptk. 201. §-ának (2) bekezdéséhez]

6. § A külgazdasági kapcsolatok körében a Ptk. 201. § (2) bekezdésében foglaltak nem alkalmazhatók.

(A Ptk. 208. §-ához)

7. § (1) A külgazdasági kapcsolatok körében a Ptk. 208. §-ának (2)-(5) bekezdéseiben foglaltak nem alkalmazhatók.

(2) Az előszerződésnek tartalmaznia kell az annak alapján megkötendő szerződés lényeges feltételeit.

(3) A felek az előszerződésben megállapodhatnak, hogy a szerződés megkötésének megtagadása esetén bármelyik fél a bíróságtól (választott bíróságtól) kérheti a szerződés létrehozását, ha az előszerződés megfelel a (2) bekezdés előírásainak.

(4) A szerződés megkötését a fél akkor tagadhatja meg, ha bizonyítja, hogy az előszerződés létrejötte után beállott körülmény folytán a szerződés teljesítésére nem képes, vagy ha e körülmény alapján a szerződés megkötése után elállásnak vagy felmondásnak lenne helye. e körülmények igazolása esetén a szerződést a bíróság (választottbíróság) sem hozhatja létre.

[1]

8. §[2]

[A Ptk. 232. §-ához és 301. §-ának (1) bekezdéséhez]

9. § A külgazdasági kapcsolatok körében évi öt százaléknál magasabb kamat, valamint kamatos kamat is kiköthető, illetőleg felszámítható.

[A Ptk. 246. §-ának (2) bekezdéséhez]

10. § A külgazdasági kapcsolatok körébe tartozó szerződés megszegése esetében a kötbért meghaladó kár nem érvényesíthető.

(A Ptk. 248. §-ához)

11. § Jótállás esetén a kártérítési felelősség alól a kötelezett az általános szabályok szerint mentheti ki magát.

(A Ptk. 292. §-ához)

12. § (1) Külgazdasági kapcsolatok körében a pénztartozás teljesítésének helye a jogosult lakóhelye, székhelye, illetőleg telephelye.

(2) Pénztartozásnak a határnapot megelőzően, illetőleg a határidő kezdete előtt történő teljesítése esetére - a teljesítés és a lejárat közötti időre - kamat vagy kártalanítás kiköthető.

(A Ptk. 306. §-ához)

13. § Ha a szerződés jogosultjának minőségi kifogása van, a dolog visszaküldésére csak akkor jogosult, ha a kötelezettet a visszaküldésről előzetesen értesítette, és megfelelő határidőt engedett arra, hogy a kötelezett a dologról addig rendelkezzék, amíg az a jogosultnál van. A gyorsan romló dolgot azonban a jogosult - a kötelezett azonnali értesítése mellett - köteles értékesíteni.

[A Ptk. 308. §-ának (1) és (2) bekezdéséhez]

14. § (1) A Ptk. 308. § (1) és (2) bekezdésében foglalt szabályok helyett a külgazdasági kapcsolatok körében az alábbi (2) bekezdésben meghatározott rendelkezéseket kell alkalmazni.

(2) A jogosult a teljesítéstől számított hat hónapos elévülési határidő alatt érvényesítheti szavatossági jogait. Ha a jogosult igényét menthető okból nem tudja érvényesíteni - így különösen, ha a hiba jellegénél vagy a dolog természeténél fogva az hat hónapon belül nem volt felismerhető - szavatossági jogait a teljesítéstől számított egy évig érvényesítheti. E határidőnek az elmulasztása jogvesztéssel jár.

(A Ptk. 314. és 318. §-ához)

15. § A felek a szerződésszegésért való felelősséget korlátozhatják vagy kizárhatják; a kártérítést a bíróság (választottbíróság) is mérsékelheti.

[A Ptk. 327. §-ának (1) bekezdéséhez]

16. § A követelés teljesítésére irányuló felszólítás az elévülést nem szakítja meg.

[A Ptk. 334. §-ának (1) bekezdéséhez]

17. § Ha a szerződés alapján többen tartoznak egy szolgáltatással, a kötelezettség akkor is egyetemleges, ha a szolgáltatás osztható.

[A Ptk. 318. §-ának (1) bekezdéséhez és a 355. §-ának (1) bekezdéséhez]

18. § A károkozó azt a kárt köteles megtéríteni, amely magatartásának közvetlen következménye, és amellyel a szerződéskötés időpontjában a szerződésszegés lehetséges következményeként előre számolhatott.

II. Cím

A Ptk. egyes szerződéseihez kapcsolódó szabályok

I. Fejezet[3]

II. Fejezet

Vevőszolgálat

32. § Vevőszolgálati szerződés alapján a megbízott a szerződésben meghatározott termékek rendeltetésszerű használhatóságának fenntartása érdekében, saját költségére, a felhasználók számára a megbízó jótállási kötelezettsége alá eső, valamint azon kívüli javítások és karbantartási munkák szakszerű elvégzésére, a megbízó pedig díj fizetésére köteles.

33. § (1) A vevőszolgálati szerződésben meg kell határozni azt a területet, illetőleg a személyeknek azt a körét, amelyen belül a megbízott a vevőszolgálatot ellátni köteles.

(2) A vevőszolgálati szerződés erre irányuló rendelkezésének hiányában a vevőszolgálat területének annak az államnak a területét kell tekinteni, amelyben a megbízott székhelye (telephelye) van.

34. § (1) A megbízott köteles a vevőszolgálat ellátásához szükséges alkatrészraktárt és javítóműhelyeket felállítani és fenntartani, a javításokhoz szükséges alkatrészeket beszerezni és raktáron tartani, valamint megfelelően kiképzett szakszemélyzetet alkalmazni.

(2) A megbízó köteles a megbízott számára a vevőszolgálat ellátásához szükséges tájékoztatást és műszaki útmutatást megadni, így különösen a szükséges tervrajzokat, műszaki leírásokat átadni, valamint azokat az alkatrészeket, amelyeket maga állít elő, folyamatosan leszállítani.

35. § A megbízó jótállási kötelezettsége alá eső javítások ellátásának díjazása átalányösszegben is történhet, amelynek ellenében a megbízott magára vállalja a megbízót a felhasználókkal szemben terhelő jótállási kötelezettség teljesítését.

36. § A megbízó jogosult a vevőszolgálat ellátását ellenőrizni és ebből a célból a megbízott erre vonatkozó irataiba betekinteni.

37. § (1) A szerződésben megállapított idő elteltével vagy a szerződésben meghatározott körülmények bekövetkeztével a szerződés megszűnik.

(2) A határozatlan időre kötött szerződést a naptári év végére, legalább három hónapra fel lehet mondani.

(3) Azonnali hatályú felmondásnak van helye, ha a másik fél a szerződésből fakadó kötelezettségét súlyosan megszegte.

HARMADIK RÉSZ

VEGYES ÉS ZÁRÓ RENDELKEZÉSEK

38. § A Ptk. 535. §-a (2) bekezdésének alkalmazása szempontjából a magánszeméllyel egy tekintet alá esik a külföldi bank vagy más jogi személy is.

39. § E törvényerejű rendelet Második Részének rendelkezéseitől a felek közös megállapodással eltérhetnek, ha jogszabály- az eltérést nem tiltja.

40. § (1) Ez a törvényerejű rendelet a kihirdetése napján lép hatályba, de rendelkezéseit az 1978. évi március hó 1. napjától kell alkalmazni.

(2)[4]

Losonczi Pál s. k.,

a Magyar Népköztársaság Elnöki Tanácsának elnöke

Borbély Gábor s. k.,

a Magyar Népköztársaság Elnöki Tanácsának titkára helyett

Lábjegyzetek:

[1] Az alcímet hatályon kívül helyezte a 2007. évi LXXXII. törvény 2. § 28. pontja. Hatálytalan 2007.07.01.

[2] Hatályon kívül helyezte az 1997. évi CXLIX. törvény 11. § (2) bekezdése. Hatálytalan 1998.03.01.

[3] A fejezetet hatályon kívül helyezte a 2007. évi LXXXII. törvény 2. § 28. pontja. Hatálytalan 2007.07.01.

[4] Hatályon kívül helyezte a 2007. évi LXXXII. törvény 2. § 28. pontja. Hatálytalan 2007.07.01.