Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

32011D0476[1]

2011/476/EU: A Bizottság határozata ( 2011. július 27. ) a 2001/95/EK európai parlamenti és tanácsi irányelvnek megfelelően a helyhez kötött edzőkészülékekre vonatkozó európai szabványok által követendő biztonsági követelményekről

A BIZOTTSÁG HATÁROZATA

(2011. július 27.)

a 2001/95/EK európai parlamenti és tanácsi irányelvnek megfelelően a helyhez kötött edzőkészülékekre vonatkozó európai szabványok által követendő biztonsági követelményekről

(EGT-vonatkozású szöveg)

(2011/476/EU)

AZ EURÓPAI BIZOTTSÁG,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre,

tekintettel az általános termékbiztonságról szóló, 2001. december 3-i 2001/95/EK európai parlamenti és a tanácsi irányelvre (1) és különösen annak 4. cikke (1) bekezdésének a) pontjára,

mivel:

(1) A 2001/95/EK irányelv értelmében az európai szabványokat az európai szabványügyi testületek alkotják meg. Ezeknek a szabványoknak biztosítaniuk kell, hogy a termékek megfeleljenek az irányelv általános biztonsági követelményeknek.

(2) A 2001/95/EK irányelv szerint egy termék akkor tekinthető biztonságosnak, ha megfelel a Bizottság által az Európai Unió Hivatalos Lapjában kihirdetett európai szabványokat átvevő, önkéntesen alkalmazandó nemzeti szabványoknak.

(3) A 2001/95/EK irányelv 4. cikke határozza meg az európai szabványok megalkotására vonatkozó eljárást. Ezen eljárásban a Bizottság meghatározza az európai szabványokkal szemben támasztott specifikus biztonsági követelményeket, majd a megállapított követelmények alapján felhatalmazza az európai szabványügyi testületeket e szabványok kidolgozására.

(4) A Bizottság az Európai Unió Hivatalos Lapjában közzéteszi az ily módon elfogadott európai szabványok hivatkozási adatait.

(5) A 2001/95/EK irányelv 4. cikke (2) bekezdésének második albekezdése szerint az európai szabványügyi testületek által az említett irányelv hatálybalépését megelőzően elfogadott szabványokra történő hivatkozásokat bizottsági megbízás hiányában is közzé lehet tenni az Európai Unió Hivatalos Lapjában, amennyiben ezen szabványok biztosítják a nevezett irányelvben előírt általános biztonsági előírásnak való megfelelést.

(6) 2006/514/EK határozatában (2) a Bizottság kilenc európai szabványhivatkozást tett közzé az Európai Unió Hivatalos Lapjában a helyhez kötött edzőkészülékek biztonságára vonatkozóan.

(7) E kilenc, a 2006/514/EK határozatban a helyhez kötött edzőkészülékekre meghatározott szabvány alapját nem az irányelv 4. cikke (1) bekezdése szerinti bizottsági felhatalmazás képezte.

(8) Az említett szabványok közül három szabvány helyébe (EN 957-4:1996, EN 957-5:1996 és EN 957-6:2001) új szabványváltozatok (EN 957-4 + A1:2010, EN 957-5:2009 és EN 957-6:2010) léptek. Az új változatokat a 2001/95/EK irányelv hatálybalépése után fogadták el, így a rájuk történő hivatkozásokat nem lehet a specifikus biztonsági követelményekre vonatkozó bizottsági felhatalmazás hiányában közzétenni az Európai Unió Hivatalos Lapjában.

(9) A helyhez kötött edzőkészülékekre vonatkozó új és további európai szabványváltozatok, valamint a 2001/95/EK irányelvben foglalt általános biztonsági követelmények közötti megfelelés értékelésére vissza kell állítani az említett irányelv 4. cikkében szereplő eljárást.

(10) A Bizottságnak ezért specifikus biztonsági követelményeket kell meghatároznia a helyhez kötött edzőkészülékekre abból a célból, hogy ezen követelmények alapján adjon megbízást az európai szabványügyi testületeknek a vonatkozó európai szabványok kidolgozására.

(11) Amint az idevágó szabványok rendelkezésre állnak, és az Európai Bizottság úgy határoz, hogy a 2001/95/EK irányelv 4. cikkének (2) bekezdésében meghatározott eljárásnak megfelelően közzéteszi a szabványok hivatkozási adatait az Európai Unió Hivatalos Lapjában, akkor azt kell feltételezni, hogy az e szabványok szerinti helyhez kötött edzőkészülék megfelel a 2001/95/EK irányelv általános biztonsági követelményének a szabványok által lefedett biztonsági követelmények vonatkozásában.

(12) Az e határozatban előírt intézkedések összhangban vannak a 2001/95/EK irányelv 15. cikke alapján létrehozott bizottság véleményével,

ELFOGADTA EZT A HATÁROZATOT:

1. cikk

E határozat alkalmazásában "helyhez kötött edzőkészülék" minden motormeghajtásos vagy motor nélküli, edzésre, edzőgyakorlatokhoz, diagnosztikai vagy rehabilitációs célra használt, ismétlődő mozgással járó és a használat ideje alatt stabil helyzetben maradó készülék. A készülék állhat talajon, lehet mennyezethez, falhoz vagy egyéb szilárd szerkezethez erősített.

2. cikk

Az 1. cikkben említett termékekre vonatkozó, az európai szabványok által a 2001/95/EK irányelv 4. cikke értelmében követendő specifikus biztonsági követelményeket e határozat melléklete tartalmazza.

3. cikk

Ez a rendelet az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő huszadik napon lép hatályba.

Kelt Brüsszelben, 2011. július 27-én.

a Bizottság részéről

az elnök

José Manuel BARROSO

(1) HL L 11., 2002.1.15., 4. o.

(2) HL L 200., 2006.7.22., 35. o.

MELLÉKLET

HELYHEZ KÖTÖTT EDZŐKÉSZÜLÉKEKRE VONATKOZÓ SPECIFIKUS BIZTONSÁGI KÖVETELMÉNYEK

I. rész

Termék és termékmeghatározás

E határozat tárgyát a következők képezik: ismétlődő mozgással járó, helyhez kötött edzőkészülékek edzésre, sportoláshoz, diagnosztikai vagy rehabilitációs célra. A készülék helyzete a használat ideje alatt stabil; állhat talajon, lehet mennyezethez, falhoz vagy egyéb szilárd szerkezethez erősített.

A készüléket általában edzőtermekben, hotelekben, sport- és egészségügyi egyesületekben, rehabilitációs központokban vagy otthon használják. Az "edzőterület" a készülék használatának helye, amelyhez esetenként kizárólag a felhasználók vagy a szakemberek (pl. edzők, egészségügyi személyzet) férhetnek hozzá.

Ezen követelmények kiterjednek a motormeghajtású készülékekkel kapcsolatos azon kockázatokra is, amelyeket a gépekről szóló irányelv (2006/42/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv (1)) nem szabályoz.

Néhány edzőkészülékre az általános követelményeken túl kiegészítő biztonsági követelmények is vonatkoznak.

Amennyiben a helyhez kötött edzőkészülék egyben az orvostechnikai eszközökről szóló, 1993. június 14-i 93/42/EGK tanácsi irányelv (2) hatálya alá is tartozik, a vonatkozó kiegészítő követelményeknek is teljesülniük kell.

Az e megbízás tárgyát képező, helyhez kötött edzőkészülékek felhasználásuk célja szerint egyedi pontossági és használati osztályokba sorolandók.

Pontossági osztályok

A. osztály: nagy pontosságú;

B. osztály: közepes pontosságú;

C. osztály: kis pontosságú.

Használati osztályok

S. osztály (stúdió): professzionális és/vagy kereskedelmi használat;

H. osztály (házi): otthoni (házi) használat;

I. osztály: professzionális és/vagy kereskedelmi használat, beleértve a speciális szükségletű (pl. látási, hallás- vagy tanulási fogyatékossággal élő) személyek általi használatot is.

II. rész

A. Általános biztonsági követelmények

A termékeknek meg kell felelniük a 2001/95/EK irányelvben említett általános biztonsági előírásnak, valamint az említett irányelv 2. cikke b) pontjában leírt értelmezés szerint biztonságosnak kell lenniük. A terméknek különösen a normál és ésszerűen előrelátható használat során (a tárolást, a tárolási helyre történő szállítást, telepítést, szétszerelést és karbantartást is beleértve) egész élettartamán keresztül biztonságosnak kell lennie. A készüléknek professzionális felhasználók (pl. edzők vagy tanárok) számára is biztonságosnak kell lennie.

A helyhez kötött edzőkészülék normál és ésszerűen előrelátható használata során a sérülés vagy az egészségkárosodás és a biztonság veszélyeztetésének kockázatát a minimálisra kell csökkenteni. Rendes, illetve rendeltetésszerű használat mellett a készülék felhasználók - vagy harmadik felek - számára hozzáférhető részei nem okozhatnak fizikai sérülést, és nem lehetnek káros hatással a felhasználó egészségére.

A felhasználókat tájékoztatni kell az esetlegesen előforduló kockázatokról és veszélyekről, valamint azok megelőzéséről.

Ugyan az edzőkészülékek nem gyermekek számára készülnek, de otthoni használatuk fokozott közkedveltsége révén számukra is könnyen hozzáférhetőek lehetnek. Házi edzőkészülékeknek tulajdonítható balesetek során a gyermekeket súlyos (főként ujj, illetve lábujj), égési, vagy hasított sebbel járó vagy fulladásos sérülés érheti. Amennyiben az ilyen jellegű kockázatokat tervezési vagy biztonsági megoldásokkal nem lehet kellő mértékben csökkenteni, e fennálló kockázatokra a terméktájékoztatón fel kell hívni a szülők, illetve felügyelők figyelmét.

B. Egyedi biztonsági követelmények

A 2001/95/EK irányelvben említett általános biztonsági követelmény alkalmazásakor alapkövetelményként a következőket kell figyelembe venni:

a) a szabadon álló készülék stabilitása;

b) éles szélek és hegyes részek;

c) csővégek;

d) a hozzáférhető területen belül lévő nyomó-, vágó-, forgási és alternálópontok;

e) súlyok;

f) hozzáférés az eszközhöz és lejutás az eszközről;

g) beállítási és reteszelőmechanizmusok;

h) kötelek, övek és láncok;

i) drótkötelek és görgők;

j) kötél- és szíjvezető;

k) blokkolási pontok;

l) kapaszkodási pontok;

m) integrált fogantyúk;

n) felszerelt fogantyúk;

o) forgó fogantyúk;

p) elektromos biztonság;

q) ápolás és karbantartás;

r) szerelési útmutató;

s) általános használati útmutató;

t) alapvető biomechanikai követelmények;

u) jelölések;

v) figyelmeztetések, elsősorban a gyermekeket érhető veszélyekre;

w) immobilizációs egység áramkimaradás esetére (különösen gyermekek számára).

A 2001/95/EK irányelvben említett általános biztonsági előírás alkalmazásakor alapkövetelményként a következő vizsgálatokat kell figyelembe venni:

a) méretellenőrzés;

b) szemrevételezéses vizsgálat;

c) tapintásos vizsgálat;

d) teljesítményvizsgálat;

e) gyártói bizonylat;

f) blokkolási pontok vizsgálata;

g) vizsgálati feltételek;

h) stabilitási vizsgálat;

i) a kötelek, övek, láncok szakítóerejének meghatározása;

j) lendkerekek vizsgálata;

k) a felszerelt fogantyúk eltávolításához szükséges erőbefektetés meghatározása;

l) a hozzáférés/lejutás biztonságának ellenőrzése;

m) a folyamatos terhelhetőség vizsgálata;

n) pulzusmérős üzemmód vizsgálata;

o) a teljesítménykijelzők pontosságának vizsgálata;

p) a használati utasítások és a figyelmeztetések értékelése;

q) vizsgálati jelentés.

(1) HL L 157., 2006.6.9., 24. o.

(2) HL L 169., 1993.7.12., 1. o.

Lábjegyzetek:

[1] A dokumentum eredetije megtekinthető CELEX: 32011D0476 - https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HU/ALL/?uri=CELEX:32011D0476&locale=hu

Tartalomjegyzék