Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 2022.6.155 A hibás teljesítés miatt a károsultat ért vagyoni hátrány (kár) nem a hiba kiküszöböléséhez/csökkentéséhez szükséges javítási költségek tényleges ráfordításával keletkezik, azok a már előállott vagyoncsökkenést (damnum emergens), illetve elmaradt vagyoni előnyt (lucrum cessans) küszöbölik ki, illetve csökkentik [2013. évi V. törvény (Ptk.) 6:522. § (2) bek. c) pont].

A felülvizsgálat alapjául szolgáló tényállás

[1] A felperes mint vevő és az alperes mint eladó 2014. július 25-én adásvételi szerződést kötöttek, melynek tárgya a perbeli ingatlan 3756/30000 eszmei hányada volt, amely az ingatlanon emelt 8 lakásos társasház alapító okirat szerinti tetőtéri II/7. számú lakásának, P9 számú teremgarázs beállóhelynek és a pinceszinti 9. számú fitneszteremnek felelt meg (a továbbiakban: ingatlan). A vételár 36 000 000 forint volt (ebből 33 000 000 forint a lakás, 1 000 000 forint a beállóhely, 2 000 000 forint a fitneszterem ára), amelyet a felperes az alperesnek megfizetett, majd 2014. augusztus 14-én birtokba lépett.

[2] Az adásvételi szerződés V.1. pontja szerint az eladó a kivitelezéssel a V. Zrt.-t bízta meg, akit az építési kivitelezéssel kapcsolatos szavatossági felelősség és jótállási kötelezettség terhelt. Az V.2. pont értelmében az eladó a birtokbaadással a vevőre engedményezte a kivitelezővel szemben fennálló szavatossági és jótállási igényeit azzal, hogy az engedményezett igényekért való felelősségét kizárta.

[3] Az ingatlan hirdetése tartalmazta, hogy a hőszigetelési, akusztikai, illetve energetikai szempontok kiemelt kezeléssel kerültek megvalósításra.

[4] Az alperes hibásan teljesített, a hibákat a kivitelezővel részben kijavíttatta. A fennmaradó hibajelenségek: az ingatlan nappalijának időszakonkénti enyhe penészedése, hőhidak jelenléte, az ingatlan - rendeltetésszerű használatot meghaladó mértékű - áthallása. A fennmaradó hibák javítására nem került sor.

A kereseti kérelem és az alperes védekezése

[5] A felperes keresetében összesen 11 167 000 forint és járulékai megfizetésére kérte kötelezni az alperest annak hibás teljesítése miatt, elsődlegesen kártérítés, másodlagosan árleszállítás jogcímén. Kártérítésként a vagyonában beállott értékcsökkenés és az őt ért vagyoni hátrány kiküszöböléséhez szükséges költség megtérítésére tartott igényt. A felperes - egyéb, a felülvizsgálattal már nem érintett hibajelenségek mellett - hibaként állította a lakás rendeltetésszerű használatot meghaladó mértékű áthallását.

[6] Az alperes ellenkérelme a kereset elutasítására irányult. Arra hivatkozott, hogy a hibákat a kivitelezővel maradéktalanul kijavíttatta, a további hibás teljesítést vitatja, az igények egyébként is csak a kivitelezővel szemben érvényesíthetők a szerződés V.2. pontja értelmében.

Az első- és a másodfokú ítélet

[7] Az elsőfokú bíróság ítéletével 6 265 100 forint (ebből az áthallással összefüggésben a lentebb részletezettek szerint: 4 659 700 forint) és járulékai megfizetésére kötelezte az alperest, ezt meghaladóan a keresetet elutasította.

[8] A Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény (a továbbiakban: Ptk.) 6:157. §-ára alapított jogi indokolása szerint a felek szerződése fogyasztói jellegű, mert az alperes vállalkozóként szolgáltatott, amely körülményre tekintettel a szavatossági felelősségét nem zárhatta ki, a hibás teljesítés ezért érdemben vizsgálandó volt.

[9] A beszerzett szakvélemények alapján az elsőfokú bíróság az áthallással kapcsolatos hibát bizonyítottnak ítélte, a hiba okaként a bejárati ajtók hibáját, a tetőtéri lakások közötti határoló fal elégtelen hangszigetelését és önálló kürtős szellőzőrendszer helyett gyűjtőkürtős szellőzőrendszer létét állapította meg.

[10] A hibát részben ítélte javíthatónak (az áthallásokat enyhíthetőknek), ennek módjaként a tetőtéri két lakás bejárati ajtajai cseréjét, a tetőtéri lakások közötti határoló fal hangszigetelését, a gyűjtőkürtő (minden lakást érintő) önálló kürtőre cserélését tartotta indokoltnak. Ezek javítási költségét a következők szerint határozta meg: 480 000 forint a 2 bejárati ajtó cseréje, 230 000 forint a fal két oldali hangszigetelése, 1 400 000 forint a kürtőcsere, összesen: 2 110 000 forint + áfa = 2 679 700 forint. Az áthallások miatti értékcsökkenést 1 980 000 forintban állapította meg (a lakás 33 000 000 forint vételárának 6%-a). Ebben a körben társasházi lakók tanúvallomásait és szakértői véleményeket (a perben felhasznált két szakértői vélemény) vett alapul.

[11] Az alperes fellebbezése folytán eljárt másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság ítéletének fellebbezett rendelkezését a polgári perrendtartásról szóló 1952. évi III. törvény (a továbbiakban: Pp.) 253. § (2) bekezdése alapján megváltoztatta és a marasztalás tőkeösszegét 3 853 250 forintra leszállította.

[12] A hibás teljesítésből eredő igény tekintetében helytállónak ítélte az elsőfokú bíróság álláspontját abban a kérdésben, hogy a felperes a szavatossági igényét az alperessel szemben érvényesíthette, nem a kivitelezővel szemben. Helyesbítve az elsőfokú bíróság e körben adott indokolását kiemelte, az adásvételi szerződés V.2. pontját - a Ptk. 6:8. § (1) bekezdése szerinti nyilatkozati elv szem előtt tartásával - értelmezve az engedmény tárgya az eladó alperes és a kivitelező jogviszonyából származó, és nem az eladó alperes és a vevő felperes jogviszonyából származó jog volt, aminek megfelelően az alperes a szavatossági felelősségét az ő mint eladó és a felperes mint vevő közötti jogviszonyból származó jog tekintetében nem zárta ki, amiből következően nem volt jelentősége annak sem, hogy a szerződés fogyasztói vagy sem.

[13] A másodfokú bíróság rámutatott: annak vizsgálatánál, hogy az alperes szolgáltatása a teljesítéskor megfelelt-e a szerződésben vagy jogszabályban megállapított minőségi követelményeknek (szerződéses és törvényes kellékeknek) figyelembe kellett venni a kötelezettnek a szolgáltatás konkrét tulajdonságaira vonatkozó nyilvános kijelentését is [Ptk. 6:123. § (1) bekezdés c) pont]. Ez a konkrét esetben a perbeli társasházban található lakásokra vonatkozó hirdetés tartalmát is jelenti, ezen belül azt, hogy - egyebek mellett - az akusztikai szempontok kiemelt kezeléssel kerültek megvalósításra.

[14] Ebből kiindulva az ingatlan - rendeltetésszerű használatot meghaladó mértékű - áthallásos voltát bizonyítottnak ítélte a társasház meghallgatott lakóinak vallomásával, továbbá az egyik szakvélemény tartalmával: a szakértő saját tapasztalásával, a léghang- (beszéd, rádió, TV, hifi) és lépéshangszigetelés vizsgálatok eredményével, mely a vonatkozó szabványnak nem felelt meg. Kiemelte, hogy a szabvány alap- és emelt szintű akusztikai komforthoz tartozó hangszigetelési követelményt különböztet meg, a szükséges minimum értéket társítva ahhoz. Az emelt szintű léghang-szigetelés minimum értékeit a felperesi ingatlanban mért értékek a szakértő által elvégzett 5 vizsgálat közül egy esetben sem, az alapszintű léghang-szigetelés minimum értékeit pedig az 5 vizsgálat közül kettőben érik el (hálószobák), további egy esetben kis mértékben elmarad, a maradék két esetben pedig jelentősen elmarad attól. A lépéshang-szigetelés szabvány szerinti alap- és emelt szintű akusztikai komforthoz társított minimum értékeit a felperesi ingatlanban mért értékek - a laminált padlónak is köszönhetően - elérik.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!