Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Gazdasági Versenyhivatal 28/2003/47 számú határozata megállapodás tárgyában. Eljárás alá vont: Épker Kft. és mások

Vj-28/2003/47

Vj-28/2003/47

A Gazdasági Versenyhivatal Versenytanácsa a Baucont Építőipari Rt. (Székesfehérvár) mint I. rendű, a Kész Közép-Európai Építő és Szerelő Kft. (Szeged) mint II. rendű, a Középületépítő Rt. (Budapest) mint III. rendű, valamint a Épker Kft. (Nyíregyháza) mint IV. rendű eljárás alá vontakkal szemben versenykorlátozó megállapodás és összehangolt magatartás miatt indult versenyfelügyeleti eljárásban, nyilvános tárgyaláson meghozta az alábbi

határozatot

A Versenytanács megállapítja, hogy az I., a II. és a IV. rendű eljárás alá vontak az Országos Nyugdíjbiztosító Főigazgatóság által, a Fővárosi és Pest Megyei Nyugdíjbiztosítási Igazgatóság székházának teljes körű átalakítása, felújítása és a kapcsolódó kivitelező szakipari munkálatok elvégzése tárgyában 2002-ben lefolytatott közbeszerzési eljárás során a gazdasági versenyt korlátozó megállapodás tilalmába ütköző magatartást tanúsítottak.

A fent megállapított jogsértés miatt a Versenytanács az I. rendű eljárás alá vontat 227.000.000,- (azaz kétszázhuszonhétmillió) forint, a II. rendű eljárás alá vontat 136.000.000,- (azaz százharminchatmillió) forint, a IV. rendű eljárás alá vontat 227.000.000,- (azaz kétszázhuszonhétmillió) forint versenyfelügyeleti bírság megfizetésére kötelezi, amelyet e határozat kézhezvételétől számított harminc napon belül kell a Gazdasági Versenyhivatal 10032000-01037557 számú bírságbevételi számlájára történő befizetéssel teljesíteni.

A Versenytanács a III. rendű eljárás alá vonttal szemben az eljárást megszünteti.

E határozat felülvizsgálata a kézbesítéstől számított harminc napon belül kérhető, a Gazdasági Versenyhivatalhoz benyújtandó, de a Fővárosi Bíróságnak címzett keresettel.

Indoklás

I.

A vizsgálat indítása

1) A Gazdasági Versenyhivatal (a továbbiakban: GVH) hivatalból kezdeményezett adatgyűjtése során észlelte, hogy a Baucont Építőipari Rt. (a továbbiakban: Baucont), a Kész Közép-Európai Építő és Szerelő Kft. (a továbbiakban: KÉSZ Kft.), a Középületépítő Rt. (a továbbiakban: Középületépítő) és az Épker Kft. (a továbbiakban: Épker) az Országos Nyugdíjbiztosító Főigazgatóság által 2002-ben, a Fővárosi és Pest Megyei Nyugdíjbiztosítási Főigazgatóság által kiírt közbeszerzési eljárás során olyan magatartást tanúsított, amely alkalmas lehet a tisztességtelen piaci magatartás és a versenykorlátozás tilalmáról szóló 1996. évi LVII. törvény (a továbbiakban: Tpvt.) 11. § (1) bekezdésének és a 11. § (2) bekezdésének e) pontjának megsértésére, ezért 2003. március 18-án versenyfelügyeleti eljárást indított. A versenyfelügyeleti eljárás megindításával egyidejűleg az Épker Kft. székhelyén 2003. március 18-án a Tpvt. 65./A. § szerinti helyszíni szemle lebonyolítására került sor. A vizsgálat során átemelésre kerültek irati bizonyítékok a Vj-154/2002. sz. eljárás keretében a Középületépítő Rt. székhelyén 2002. december 9-én megtartott rajtaütésszerű helyszíni szemle során lefoglalt dokumentumok közül.

II.

A tényállás

2) Az Országos Nyugdíjbiztosítási Főigazgatóság (továbbiakban: Főigazgatóság) 2001. év őszén nyílt előminősítéses közbeszerzési eljárást hirdetett meg a Fővárosi és Pest Megyei Nyugdíjbiztosítási Igazgatóság, Budapest VIII. kerület, Fiumei út 19/A sz. alatti székháza (a továbbiakban: NYUFI székház) teljes körű átalakítására, felújítására és a kapcsolódó kivitelezői, szakipari munkálatok elvégzésére. Ezen a Baucont Rt. nem vett részt. A nyílt eljárást a kiíró eredménytelennek nyilvánította.

3) Az eredménytelen nyílt eljárást követően 2002. január 16-án tárgyalásos eljárást hirdetett meg a Főigazgatóság, majd a részvételi felhívást módosította (Vj-28/2003/5/3). A pályázati kiírásra a Középületépítő Rt., az Épker Kft., a Baucont Építőipari Rt., a Magyar Építő Rt., a Hídépítő Rt., és a KÉSZ Kft. nyújtott be részvételi jelentkezést. A Főigazgatóság a részvételi szakasz eredményéről 2002. március 5-én megtartott értékelő bizottsági ülésén a jelentkezőket alkalmasnak minősítette, és a részvételi felhívásban megadott értékelési szempontok alapján az ajánlattevőket rangsorolta. Ajánlattételre a három legmagasabb pontszámot elérő jelentkezőt, a Középületépítő Rt-t, a Baucont Rt.-t, és az Épker Kft-t kérte fel. 2002. március 20-án ismertette az ajánlatkérő a döntését az ajánlattévőkkel (Vj-28/2003/6).

4) Március 22-én a KÉSZ Kft. a részvételi szakaszt lezáró döntés ellen jogorvoslati kérelmet nyújtott be, amelyben kifogásolta a referenciakövetelmények megváltoztatását, és az ajánlattévők alkalmassá minősítése szempontjainak a kiírásban foglaltaktól való eltérését. A Közbeszerzési Döntőbizottság 2002. március 28-i határozatában a jogorvoslati kérelemben foglaltakra hivatkozva megállapította, hogy a közbeszerzésről szóló 1995. évi XL. törvény (Kbt.) előírásaiba ütközően a közbeszerzés tisztasága megsértésének veszélye fennáll, ezért a közbeszerzési eljárást ideiglenesen felfüggesztette. A jogorvoslati kérelmet a KÉSZ Kft 2002. április 5-én visszavonta. Az eljárást a Döntőbizottság 2002. április 8-án az ügyfél kérelmére megszüntette.

5) A pályázat kiírója (a Főigazgatóság) által, a pályázat lebonyolítására felkért ügyvédi iroda tagja, Csók Balázs ügyvéd szerint a KÉSZ Kft-n kívül más vállalkozástól nem érkezett jelzés, hogy megalapozatlannak és jogsértőnek tartják a kiválasztást. Az alkalmasnak minősített vállalkozások közül hármat hívott meg a kiíró az ajánlattételi szakba. Részletes felhívás útján közzétett egy objektív szempontsort, ami alapján kialakult a rangsor a legmagasabb pontszámot elérő három cégből. A három legtöbb pontot elérő vállalkozás objektív pontozás alapján került be. A részvételi felhívás is tartalmazta, hogy a három legjobbat fogják meghívni.. A jogorvoslati kérelem - Csók Balázs szerint - semmilyen szempontból nem volt megalapozott. Álláspontja szerint visszavonás hiányában is feltehetően elutasították volna a kérelmet. Szerinte a KÉSZ Kft. azt kifogásolta, hogy miért azt a hármat hívták meg, aki a legtöbb pontot elérte. A többi versenytárstól nem kaptak észrevételt a jogorvoslati kérelemmel kapcsolatban. Úgy emlékszik, hogy fel is függesztették a közbeszerzési eljárást. Nem volt információja, hogy az ajánlattevők a közbeszerzési eljárás meghiúsulásának veszélyét érezhették volna. Nem volt az ajánlatkérőnek olyan magatartása, ami azt sugallhatta, hogy az eljárás megakasztásra kerül.

6) A 2002. április 2-i bontási jegyzőkönyv szerint a Középületépítő Rt. 4.566.854.775 Ft + ÁFA, a Baucont Rt. 4.776.237.695 Ft + ÁFA, az Épker Kft. 5.088.031.681 + ÁFA ajánlati árat adott be (a továbbiakban: első ajánlattétel). Az ajánlatkérő ezt követően lehetőséget biztosított arra, hogy a fizetési határidőt 60 napnál rövidebb időben is megszabják (min. 30 nap), illetve a befejezési véghatáridőt 2004. február 28-ig módosítsák, valamint havi számlázási lehetőséget is biztosított. A 2002. április 9-i tárgyaláshoz az ajánlattevők nem adtak be új ajánlatot, a Középületépítő és a Baucont módosította az ajánlatait (a továbbiakban: második ajánlattétel). A módosított ajánlatok műszaki tartalmi változásokat nem tartalmaztak. A Középületépítő Rt. az első ajánlatnál magasabb, 4.650.000.000 Ft + ÁFA, a Baucont Rt. pedig alacsonyabb, 4.550.000.000 Ft + ÁFA módosított ajánlati árat adott meg (Vj-28/2003/7).

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!