Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 2008.4.105 Életjáradéki szerződés megszüntetése esetén nem jegyezhető be az ingatlan-nyilvántartásba a kötelezett tulajdonjoga adásvétel jogcímén, ha az annak bejegyzését megalapozó adásvételi szerződést a felek nem kötnek, hanem csak utalnak az adásvételi szándékra [1959. évi IV. tv. 319., 591. §, 1997. évi CXLI. tv. 29. §].

Kapcsolódó határozatok:

Fővárosi Törvényszék K.30938/2006/7., Kúria Kfv.37536/2006/7. (*BH 2008.4.105*)

***********

A B. 138204 hrsz.-ú ingatlan 1/2 részben a beavatkozó, a másik 1/2 részben D. I. tulajdonát képezte. 2003. február 13. napján a felperes és D. I. életjáradéki szerződést kötöttek, amelynek alapján az elsőfokú földhivatal jogerős határozatával a felperes tulajdonjogát az ingatlan-nyilvántartásba - életjáradék jogcímén - az ingatlan 1/2 hányadára bejegyezte, és ugyanezen hányadra vonatkozóan bejegyezte a D. I.-t megillető életjáradéki jogot és holtig tartó haszonélvezeti jogot.

2004. november 9. napján a felperes és D. I. írásban az életjáradéki szerződés megszüntetéséről állapodtak meg. A szerződés 1. pontja szerint a szerződő felek a szerződést a jövőre nézve módosítják (megszüntetik).

Az 1.a) pont szerint a szerződő felek kölcsönös megállapodásának megfelelően a felperesi kötelezett átad D. I. jogosult kezeihez készpénzben 1 600 000 Ft-ot abból a célból, hogy meg kívánja váltani a további életjáradék-fizetési kötelezettségét, amely összeget a jogosult teljesítésként elfogad.

Az 1.b) pont értelmében ezen összeg kifizetésével az életjáradéki szerződést a felek egymás között a jövőre nézve megszüntetik, egymással elszámoltak és kijelentették, hogy egymással szemben az életjáradéki szerződésből következően további követelésük, illetőleg tartási igényük nincs.

Az 1.c) pont szerint, tekintettel arra, hogy a felperesi kötelezett tulajdonjoga az ingatlan 1/2 része vonatkozásában özvegyi haszonélvezeti joggal terhelten az ingatlan-nyilvántartásba már bejegyzésre került életjáradék jogcímén - amely jogcím a jelen szerződés-módosítással adásvétel jogcímévé változott -, a szerződő felek az okirat aláírásával feltétlen és visszavonhatatlan beleegyezésüket adják ahhoz, hogy a szerződés jogcímét az ingatlan-nyilvántartásban adásvétel jogcímén jegyezzék be, úgyszintén a már bejegyzett életjáradéki jog és holtig tartó haszonélvezeti jog vonatkozásában a jogosult feltétlen és visszavonhatatlan beleegyezését adja ahhoz, hogy ezek az ingatlan-nyilvántartásból törlésre kerüljenek.

A felperes kérte az elsőfokú földhivataltól tulajdonjogának az ingatlan 1/2 tulajdoni hányadára vonatkozóan vétel jogcímén való bejegyzését, ugyanakkor D. I. javára a korábban bejegyzett holtig tartó haszonélvezeti jog és életjáradéki jog törlését.

Az elsőfokú földhivatal határozatával a felperes tulajdonjog-bejegyzésének jogcímét adásvételre változtatta, és törölte a tulajdoni hányadot terhelő életjáradéki jogot és holtig tartó haszonélvezeti jogot.

Az alperesi beavatkozó fellebbezése folytán eljárt alperes határozatával az elsőfokú határozatot megváltoztatta, a felperes tulajdonjog-bejegyzés iránti kérelmét elutasította, egyben elrendelte az elsőfokú határozat meghozatala előtti ingatlan-nyilvántartási állapot visszajegyzését.

A felperes keresetében az alperesi határozatának megváltoztatását és D. I. életjáradéki jogának, valamint haszonélvezeti jogának ingatlan-nyilvántartásból való törlését kérte.

A Fővárosi Bíróság jogerős ítéletében a felperes keresetét elutasította.

Ítéletének indokolásában az ingatlan-nyilvántartásról szóló 1997. évi CXLI. törvény (a továbbiakban: Inytv.) 5. § (1) és (2) bekezdése, 6. § (1) bekezdése, 8. §-a, 26. § (1) bekezdése, 29. §-a, 30. § (2) bekezdése, 32. § (1) bekezdés f) pontja, 39. § (3) bekezdés f) pontja, 39. § (2) bekezdése, 40. § (2) bekezdése és 39. § (4) bekezdés a) pontja, valamint az Inytv. végrehajtásáról szóló 109/1999. (XII. 29.) FVM rendelet (a továbbiakban: Vhr.) 6. § (3) bekezdése, 75. § (1) bekezdése, illetve a Ptk. 591. § (1) és (2) bekezdése, továbbá 586. § (4) bekezdése alapján kifejtette, hogy a földhivatalt az ingatlan-nyilvántartási kérelem köti, attól eltérő jogot nem jegyezhet be, tényt nem jegyezhet fel.

A bíróság kiemelte az okirati elv jelentőségét, és utalt a bejegyzési engedély szükségességére.

Hangsúlyozta, hogy a felperes tulajdonjogának vétel jogcímén történő bejegyzését és a D. I. javára bejegyzett jogok törlését kérte. E két kérelem egymástól szét nem választható, bármelyik kérelmi elem elutasítása a másik kérelmi elem elutasítását vonja maga után.

A Fővárosi Bíróság kifejtette, hogy a felek az életjáradéki szerződést a jövőre nézve szüntették meg, amelynek érdekében a szerződő felek elszámoltak egymással.

Az életjáradéki szerződés megszüntetése következtében az eredeti ingatlan-nyilvántartási állapot állt vissza, vagyis D. I. az ingatlan 1/2 részében tulajdonos, akit életjáradéki jog és holtig tartó haszonélvezeti jog már nem illet meg, a felperest pedig az ingatlan 1/2 hányadára nézve a tulajdonjog életjáradék jogcímén már nem illeti meg. Az életjáradéki szerződés - miután a jogosult nem halt meg - maradéktalanul nem ment teljesedésbe, ezért a szerződés megszüntetésével mind D. I. életjáradékra és holtig tartó haszonélvezeti jogra vonatkozó jogosultsága, mind a felperes életjáradék jogcímén való tulajdonszerzése megszűnt.

Hangsúlyozta továbbá, hogy a felperes tulajdonosi jogállása az életjáradék jogcímtől elválaszthatatlan, ezért a szerződés megszüntetésével a felperes életjáradék jogcímén történő tulajdonszerzése is megszűnt.

Miután a felek nem állapodtak meg az eredeti ingatlan-nyilvántartási állapot visszaállításáról, és nem adtak bejegyzési engedélyt ennek ingatlan-nyilvántartási visszajegyzéséhez, az okirat olyan hiányosságban szenved, amely az Inytv. 39. § (3) bekezdés f) pontja alapján utólag sem pótolható.

A Fővárosi Bíróság azt állapította meg, hogy a felek lényegében adásvételi szerződést kívántak kötni oly módon, hogy a felperes megszerzi az ingatlan 1/2-részének tulajdonjogát. E szándék azonban csak akkor teljesülhet, ha visszaáll D. I. 1/2 tulajdoni aránya, míg a felperest tulajdonjog nem illeti meg. Adásvétel jogcímén azonban csak az arra alkalmas, bejegyzés alapjául szolgáló okirat alapján szerezhet a felperes tulajdonjogot, aminek további feltétele, hogy az elővásárlásra jogosult elővásárlási jogának gyakorlásáról lemondó nyilatkozatot csatoljon.

Miután a felperes nem csatolta a beavatkozó - mint jogosult - lemondó nyilatkozatát, és az életjáradéki szerződés megszüntetése elnevezésű okirat tartalma pusztán utal az adásvételre, erre vonatkozó megállapodást azonban ténylegesen nem tartalmaz, a felperes tulajdonjogának bejegyzésére nincs lehetőség.

A Fővárosi Bíróság álláspontja szerint - miután a felperes tulajdonjogának vétel jogcímén történő bejegyzésére nincs lehetőség - nincs mód a D. I. javára bejegyzett holtig tartó haszonélvezeti jog és életjáradéki jog törlésére sem.

A jogerős ítélet ellen a felperes terjesztett elő felülvizsgálati kérelmet, amelyben annak hatályon kívül helyezését, és a keresetnek helyt adó határozat meghozatalát kérte.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!