Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

32011L0097[1]

A Tanács 2011/97/EU irányelve ( 2011. december 5. ) az 1999/31/EK tanácsi irányelvnek a hulladéknak minősülő fémhigany tárolására vonatkozó különös követelmények tekintetében történő módosításáról

A TANÁCS 2011/97/EU IRÁNYELVE

(2011. december 5.)

az 1999/31/EK tanácsi irányelvnek a hulladéknak minősülő fémhigany tárolására vonatkozó különös követelmények tekintetében történő módosításáról

AZ EURÓPAI UNIÓ TANÁCSA,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre,

tekintettel a fémhigany és egyes higanyvegyületek és -keverékek kiviteli tilalmáról, valamint a fémhigany biztonságos tárolásáról szóló, 2008. október 22-i 1102/2008/EK európai parlamenti és tanácsi rendeletre (1) és különösen annak 4. cikke (3) bekezdésére, valamint a hulladéklerakókról szóló, 1999. április 26-i 1999/31/EK tanácsi irányelvre (2) és különösen annak 16. cikkére,

tekintettel az Európai Bizottság javaslatára,

mivel:

(1) Az 1102/2008/EK rendelet úgy rendelkezik, hogy az 1999/31/EK irányelv 5. cikke (3) bekezdésének a) pontjában foglalt rendelkezéstől eltérve a hulladéknak minősülő fémhigany meghatározott típusú hulladéklerakókban megfelelő zártságot biztosító berendezésben egy évnél hosszabb ideig ideiglenesen vagy tartósan tárolható.

(2) A hulladéknak minősülő fémhigany tárolását az uniós hulladékgazdálkodási jog már szabályozza.

(3) A hulladéknak minősülő fémhigany legfeljebb egy évig történő tárolása a hulladékokról szóló, 2008. november 19-i 2008/98/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv (3) 23. cikkében előírt engedélyezési követelmények hatálya alá tartozik.

(4) Az 1102/2008/EK rendelet 3. cikkének (1) bekezdése értelmében a fémhigany egy évnél hosszabb ideig történő tárolására szolgáló létesítményekre alkalmazni kell az 1999/31/EK irányelv, valamint a hulladékok hulladéklerakókban történő átvételének kritériumairól és eljárásairól az 1999/31/EK irányelv II. mellékletének 16. cikke alapján című, 2002. december 19-i 2003/33/EK tanácsi határozat (4) rendelkezéseit.

(5) Ez konkrétan azt jelenti, hogy a fémhigany egy évnél hosszabb ideig történő tárolására szolgáló valamennyi létesítménynek rendelkeznie kell az 1999/31/EK irányelv 7., 8. és 9. cikkében előírt engedéllyel, továbbá azt, hogy ezekre a létesítményekre alkalmazni kell az említett irányelv 12. cikkében meghatározott ellenőrzési és megfigyelési követelményeket, valamint, föld alatti tárolás esetén, a 2003/33/EK határozat A. függelékében a biztonsági vizsgálatra vonatkozóan megállapított követelményeket.

(6) Ezekre a létesítményekre ezen túlmenően a 2008/98/EK irányelvben a nyilvántartásra vonatkozóan megállapított általános rendelkezéseket is alkalmazni kell.

(7) Mindemellett az 1102/2008/EK rendelet 3. cikkének (2) bekezdése értelmében a földfelszín feletti ideiglenes tárolásra szolgáló létesítményekre a veszélyes anyagokkal kapcsolatos súlyos balesetek veszélyeinek ellenőrzéséről szóló, 1996. december 9-i 96/82/EK tanácsi irányelv (5) rendelkezéseit is alkalmazni kell.

(8) A fentiekben említett rendelkezések azonban nem teljeskörűen veszik figyelembe a fémhigany sajátos tulajdonságait, ezért további követelményeket szükséges megállapítani.

(9) Ezeknek a további követelményeknek figyelembe kell venniük a fémhigany biztonságos ártalmatlanításának lehetséges módszereivel kapcsolatos kutatási tevékenységeket, ideértve a szilárd halmazállapotúvá alakítás kutatását is. Bár a szilárd halmazállapotúvá alakítás környezetkímélő módszerei terén vannak eredmények, egyelőre korai lenne dönteni ezek tömeges alkalmazhatóságáról.

(10) A tartós tárolás tudományosan megalapozott követelményeinek meghatározásához további vizsgálatok szükségesek arra vonatkozóan, hogy a fémhigany hosszú távon hogyan viselkedik a föld alatti tárolóhelyeken. Ezért indokolt, hogy az ezen irányelvben megállapított követelmények - miközben mintegy öt évig megfelelőnek és a fémhigany tárolása területén az elérhető legjobb technika megtestesülésének tekinthetők - az ideiglenes tárolásra korlátozódjanak.

(11) Az 1999/31/EK irányelvet ennek megfelelően módosítani kell.

(12) A 1999/31/EK irányelv 16. cikkében említett bizottság nem fogalmazott meg véleményt. Helyénvaló ezért, hogy a Tanács elfogadja ezt az irányelvet,

ELFOGADTA EZT AZ IRÁNYELVET:

1. cikk

Az 1999/31/EK irányelv I., II. és III. melléklete ezen irányelv mellékletének megfelelően módosul.

2. cikk

(1) A tagállamok hatályba léptetik azokat a törvényi, rendeleti és közigazgatási rendelkezéseket, amelyek szükségesek ahhoz, hogy ennek az irányelvnek 2013. március 15-ig megfeleljenek. E rendelkezések szövegét haladéktalanul közlik a Bizottsággal.

Amikor a tagállamok elfogadják ezeket a rendelkezéseket, azokban hivatkozni kell erre az irányelvre, vagy azokhoz hivatalos kihirdetésük alkalmával ilyen hivatkozást kell fűzni. A hivatkozás módját a tagállamok határozzák meg.

(2) A tagállamok közlik a Bizottsággal nemzeti joguknak azokat a főbb rendelkezéseit, amelyeket az ezen irányelv által szabályozott területen fogadnak el.

3. cikk

Ez az irányelv az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő harmadik napon lép hatályba.

4. cikk

Ennek az irányelvnek a tagállamok a címzettjei.

Kelt Brüsszelben, 2011. december 5-én.

a Tanács részéről

az elnök

W. PAWLAK

(1) HL L 304., 2008.11.14., 75. o.

(2) HL L 182., 1999.7.16., 1. o.

(3) HL L 312., 2008.11.22., 3. o.

(4) HL L 11., 2003.1.16., 27. o.

(5) HL L 10., 1997.1.14., 13. o.

MELLÉKLET

Az 1999/31/EK irányelv I., II. és III. melléklete a következőképpen módosul:

1. Az I. melléklet a következő ponttal egészül ki: "8. A fémhigany ideiglenes tárolása A fémhigany egy évnél hosszabb ideig történő ideiglenes tárolására a következő követelmények vonatkoznak:

- A fémhiganyt más hulladékoktól elkülönítve kell tárolni.

- A tartályokat olyan, a tárolni kívánt higanymennyiség befogadásához elegendő térfogatú gyűjtőmedencékben kell tárolni, amelyek repedés- és hézagmentességet biztosító, a fémhiganyt át nem eresztő megfelelő bevonattal vannak ellátva.

- A tárolóhelyet a higanykibocsátással szemben a környezetet megfelelő módon védő mesterséges vagy természetes gátakkal kell ellátni, és a tárolóhelyen a tárolni kívánt teljes higanymennyiség befogadásához elegendő tárolótérfogatot kell biztosítani.

- A tárolóhely padlózatát a higannyal szemben ellenálló és a higanyt át nem eresztő anyaggal kell burkolni. A padlózatot lejtéssel kell kialakítani és gyűjtőaknával kell ellátni.

- A tárolóhelyet el kell látni tűzvédelmi rendszerrel.

- A tárolást úgy kell megszervezni, hogy minden tartály könnyen kivehető legyen.";

2. A II. melléklet a következő ponttal egészül ki: "6. A fémhiganyra vonatkozó különös követelmények A fémhigany egy évnél hosszabb ideig történő ideiglenes tárolására a következő követelmények vonatkoznak:

A. A higany összetétele A fémhiganynak a következő kritériumokat kell teljesítenie:

- higanytartalmának 99,9 tömegszázaléknál nagyobbnak kell lennie,

- nem tartalmazhat olyan szennyeződést (például salétromsavoldatot, kloridsók oldatait), amely képes korrodálni a szénacélt vagy a korrózióálló acélt.

B. Zártság A fémhigany tárolására igénybe vett tartályoknak korrózió- és ütésállóknak kell lenniük. Ezért a hegesztést kerülni kell. A tárolóknak különösen a következő kritériumokat kell teljesíteniük: Annak érdekében, hogy a tárolt folyadék felett elegendő üres tér álljon rendelkezésre, és a folyadék magas hőmérsékleteken tanúsított hőtágulása következtében ne következhessen be szivárgás vagy a tartályok maradó alakváltozása, a tartályok legfeljebb 80 térfogatszázalékig tölthetők fel.

- A tartály anyagának szénacélnak (legalább ASTM A36) vagy korrózióálló acélnak (AISI 304, 316L) kell lennie.

- A tartálynak gáz- és folyadékzárónak kell lennie.

- A tartály külső felületének ellenállónak kell lennie a külső hatásokkal szemben.

- A tartály gyártmánytípusának sikeresen teljesítenie kell az ENSZ Veszélyes áruk szállítására vonatkozó ajánlások, vizsgálatok és kritériumok kézikönyve 6.1.5.3. és 6.1.5.4. szakasza szerinti ejtési vizsgálatot és szivárgásmentességi vizsgálatokat.

C. Átvételi eljárások Csak olyan, tanúsítvánnyal ellátott tartályok vehetők át, amelyek kielégítik az e pontban megállapított követelményeket. Az átvételi eljárásoknak a következő kritériumokat kell teljesíteniük:

- Csak a fentiekben meghatározott átvételi minimumfeltételeket kielégítő fémhigany vehető át.

- A tartályokat a betárolás előtt szemrevételezéssel ellenőrizni kell. Nem vehető át az a tartály, amely sérült, szivárog vagy korrodált.

- A tartályoknak olyan, lyukasztással kialakított tartós bélyegzőt kell viselniük, amely tartalmazza a tartály azonosító számát, anyagának megnevezését, üres tömegét, gyártójának hivatkozási jelét, valamint a tartály gyártási napját.

- A tartályoknak olyan, a tartályhoz elválaszthatatlanul rögzített táblát kell viselniük, amely tartalmazza a tanúsítvány azonosító számát.

D. Tanúsítvány A C. pontban említett tanúsítványnak tartalmaznia kell: A tanúsítványt a hulladéktermelő, ennek hiányában a hulladék kezeléséért felelős személy állítja ki.";

- a hulladéktermelő nevét és címét,

- a feltöltésért felelős személy nevét és címét,

- a feltöltés helyét és napját,

- a higany mennyiségét,

- a higany tisztaságát, valamint - ha vannak - a szennyeződések leírását, ideértve az analitikai jegyzőkönyvet is,

- annak megerősítését, hogy a tartályokat kizárólag higany szállítására/tárolására használták,

- a tartályok azonosító számát,

- az esetleges észrevételeket.

3. A III. melléklet a következő ponttal egészül ki: "6. A fémhiganyra vonatkozó különös követelmények A fémhigany egy évnél hosszabb ideig történő ideiglenes tárolására a következő követelmények vonatkoznak:

A. Megfigyelési, ellenőrzési és veszélyhelyzeti követelmények

A tárolóhelyen folyamatos üzemű, legalább 0,02 mg higany/m3 érzékenységű higanygőzfigyelő rendszert kell felszerelni. Az érzékelőket talajszinten és fejmagasságban kell elhelyezni. A rendszernek látható és hallható riasztást kell adnia. A rendszert évente karbantartásnak kell alávetni.

A tárolóhelyet és a tartályokat arra feljogosított személynek legalább havonta egyszer szemrevételezéssel ellenőriznie kell. Szivárgás észlelése esetén az üzemeltető köteles haladéktalanul megtenni a környezeti higanykibocsátás megelőzéséhez és a higanytárolás biztonságosságának helyreállításához szükséges valamennyi intézkedést. A 12. cikk b) pontjának alkalmazásában mindennemű szivárgás jelentős környezetet károsító hatásnak minősül.

A telephelynek rendelkeznie kell veszélyhelyzeti tervvel, valamint a fémhigannyal kapcsolatos műveletek elvégzéséhez igénybe vehető, e célra alkalmas megfelelő védőfelszereléssel.

B. Nyilvántartás

A II. melléklet 6. pontjában és az e pont A. alpontjában említett információkat tartalmazó valamennyi dokumentumot, beleértve a tartályt kísérő tanúsítványt, valamint a fémhigany ideiglenes tárolás utáni kitárolásáról, átadásáról, rendeltetési helyéről és tervezett kezeléséről készített feljegyzéseket is, a tárolás befejezését követően legalább három évig meg kell őrizni.".

Lábjegyzetek:

[1] A dokumentum eredetije megtekinthető CELEX: 32011L0097 - https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HU/ALL/?uri=CELEX:32011L0097&locale=hu

Tartalomjegyzék