Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

A Fővárosi Törvényszék Pf.640927/2011/3. számú határozata bérleti jogviszony folytatása tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 78. §, 123. §, 206. §, 228. §, 239. §, 253. §, 1959. évi IV. törvény (Ptk.) 17. §, 1993. évi LXXVIII. törvény (Lakástörvény) 32. §, 6/1986. (VI. 26.) IM rendelet (Kmr.) 13. §, 32/2003. (VIII. 22.) IM rendelet (Ükr.) 3. §] Bírók: Boda Dalma, Koncz István András, Stecbauer Anita

A Fővárosi Törvényszék mint másodfokú bíróság

48.Pf. .../2011/3.

A Fővárosi Törvényszék mint másodfokú bíróság dr. Lánchidi István ügyvéd (... által képviselt felperes neve (....) felperesnek, a Deák és Társai Ügyvédi Iroda 6. számú Aliroda, ügyintéző: dr. Jankovich Béla ügyvéd (....) által képviselt Budapest XX. kerület Pesterzsébet Önkormányzata (alperes címe) alperes ellen lakásbérleti jogviszony folytatása iránt indított perében a Budapesti XX., XXI. és XXIII. Kerületi Bíróság 2011. szeptember 28. napján kelt 2.P. XX. .../2009/34. számú ítélete ellen az alperes 36. sorszámon előterjesztett fellebbezése folytán meghozta az alábbi

Í t é l e t e t

A másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság ítéletét megváltoztatja és a keresetet elutasítja.

Mellőzi az alperes elsőfokú perköltségben marasztalását.

Kötelezi a felperest, hogy 15 napon belül fizessen meg az alperesnek 25.400,- (huszonötezer-négyszáz) Ft együttes első- és másodfokú perköltséget.

A le nem rótt 15.000,- (tizenötezer) Ft kereseti és 18.000,- (tizennyolcezer) Ft fellebbezési eljárási illetéket a felperes köteles a Magyar Állam javára - külön felhívásra - megtéríteni.

Az ítélet ellen nincs helye fellebbezésnek.

I n d o k o l á s

Az elsőfokú bíróság ítéletében megállapította, hogy felperes a .... számú önkormányzati bérlakás tekintetében a lakásbérleti jog folytatására jogosult.

Megállapította, hogy a felperes illetékfeljegyzési joga folytán az állam által előlegezett 15.000,- Ft eljárási illetéket az állam viseli.

Kötelezte az alperest, hogy 15 napon belül fizessen meg a felperesnek 10.000,- Ft perköltséget.

Tényállásként rögzítésre került, hogy a felperes a (ingatlan címe). szám alatti lakásban életvitelszerűen tartózkodik, mely ingatlannak korábbi bérlője a felperes édesapja, néhai fél volt, akinek jogviszonya az 1960-as évek óta állt fenn.

A felperes a perbeli ingatlanban 2006. június 23. napja óta lakott édesapjával, akit ő ápolt.

fél 2010. január 10. napján elhunyt, azóta a felperes az ingatlant egyedül használja.

Az ... Kft. alkalmazásában eljáró személy 2007. április 10. napján helyszíni ellenőrzést tartott a perbeli ingatlanban, melynek során készült jegyzőkönyv tanúsága szerint a lakást a bérlő rendeltetésszerűen használja, abban egyedül lakik.

A 2008. október 8. napján megtartott ismételt helyszíni ellenőrzés során készült jegyzőkönyvben rögzítésre került, hogy a lakásban a bérlő egyedül lakik.

2009. április 22., illetve április 27. napján személy szintén helyszíni ellenőrzést tartott, melynek során fél2 illetve fél3 akként nyilatkozott, hogy a perbeli lakásban fél egyedül lakik (helyesen lakott).

Az ... Kft. 2009. március 26. napján felperes (helyesen alperes) nevében fél4-nek eladási ajánlatot küldött, melynek értelmében vételár-kedvezménnyel, illetve részletfizetés lehetőségével adásvételre ajánlotta fel az ingatlant.

A felperes folytatni kívánta a bérleti jogviszonyt, mely kérelmét az ... Kft. (helyesen az alperes képviseletében eljáró Egészségügyi és Szociális Bizottság) a 2009. május 13. napján kelt határozatával elutasította.

Az önkormányzat a 2009. június 9. napján kelt levelében felszólította a felperest a perbeli ingatlan elhagyására.

A felperes módosított keresetében annak megállapítását kérte, hogy a Lakástörvény 32. § (2) bekezdése alapján a felperes a bérleti jogviszony folytatására jogosult, mivel a néhai bérlővel a közös életvitelszerű együttlakása megvalósult.

Az alperes módosított érdemi ellenkérelmében a kereset elutasítását kérte arra hivatkozással, hogy a felperes életvitelszerűen nem tartózkodott a perbeli ingatlanban, ezért a lakásbérlet folytatására nem jogosult.

Az elsőfokú bíróság ítéletének jogi indokolásában a Lakások és helyiségek bérletéről, valamint az elidegenítésükre vonatkozó egyes szabályokról szóló 1993. évi LXXVIII. törvény (Ltv.) 32. § (2) és (3) bekezdésében foglalt feltételek megvalósulása körében rögzítette, hogy a perben számos tanú meghallgatására sor került, melyet követően azt állapította meg, hogy fél a felperest a lakásba még a 2006. év folyamán befogadta, a felperes a bérlő halálakor az ingatlanban életvitelszerűen néhai fél4-el együtt lakott.

A felperes a perbeli ingatlanba 2006. június 23. napján bejelentkezett, míg tartózkodási helyeként a (lakás címe). szám alatti lakás került megjelölésre 2006. július 10-i bejelentési idővel.

A felperes személyes előadásából kiemelte azt a nyilatkozatát, miszerint 2006. nyarán költözött néhai félhez, mivel édesapjának komoly agyérelmeszesedése volt, ezért szüksége volt arra, hogy állandóan gondozza, ápolja őt. Előadta, hogy életvitelszerűen tartózkodott 2006. nyara óta a ... utcában, onnan járt dolgozni és oda is ment haza. Ellátta a háztartást és gondoskodott az édesapjáról.

Az elsőfokú bíróság részletesen ismertette tanú1, tanú2, tanú3, fél2, illetve személy tanúk nyilatkozatait, melyből arra a következtetésre jutott, hogy a felperes az ingatlanban néhai fél4-el évekig életvitelszerűen együtt élt.

fél3 tanúvallomását a bizonyítékok mérlegelési köréből kizárta, mivel nyilatkozata ellentétben állt a korábban meghallgatott négy tanú vallomásával, valamint abból az okból is, mert a tanú meg szeretné szerezni a per tárgyát képező lakást a lánya részére. Mindezekből arra a következtetésre jutott, hogy a tanútól elfogulatlan vallomásként a nyilatkozata nem volt értékelhető.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!