Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 1991.7.265 A lopásoknak társtettesként vagy bűnszövetségben elkövetése nem állapítható meg, ha a terhelt a cselekményeit - a kiskorú veszélyeztetését is megvalósítva - gyermekkorú személy közreműködésével viszi véghez [Btk. 20. § (2) bek., 137. § 6. pont, 195. § (2) bek., 316. §].

A városi bíróság a vádlottat 4 rb. lopás bűntette, 4 rb. lopás vétsége, kiskorú veszélyeztetésének bűntette miatt - halmazati büntetésül - 1 évi börtönbüntetésre és 2 évre a közügyektől eltiltásra ítélte.

A tényállás lényege szerint a terhelt 1989-ben besurranásos lopásokat követett el. Ezek kivitelezésébe bevonta a gyermekkorú - 13 éves - B. M-et. A gyermekkorú általában kint várakozott és figyelt, amíg a vádlott az egyes sértettek lakásába bement, de volt olyan eset is, amikor együtt mentek be, és közösen vettek el különböző ingóságokat.

A vádlott a vagyon elleni cselekményeit 22 000 forint összesített érték tekintetében követte el (négy esetben szabálysértési értékre, négy esetben kisebb értékre).

Az elsőfokú bíróság ítélete ellen a vádlott a büntetés enyhítése érdekében jelentett be fellebbezést.

Az elsőfokú bíróság által megalapozottan megállapított tényállás a fellebbezési eljárásban irányadó.

A megállapított tényállás alapján az elsőfokú bíróság az anyagi büntetőjogi szabályok helyes alkalmazásával állapította meg a vádlott bűnösségét, és a cselekmények jogi minősítése - egyetlen részkérdést kivéve - megfelel a jogszabálynak.

Az elsőfokú bíróság a vádlott bűnösségét a vagyon elleni cselekmények kapcsán helyesen 4 rb. lopás bűntettében és 4 rb. lopás vétségében állapította meg.

Minthogy a gyermekkorú személy a vádlott rábírására vett részt a bűncselekmények elkövetésében akként, hogy azokhoz a helyszíneken közvetlen segítséget nyújtott, törvényesen járt el az elsőfokú bíróság, amikor a vádlott cselekményét a Btk. 195. §-ának (2) bekezdése szerint minősülő kiskorú veszélyeztetése bűntettének is minősítette.

A törvény rendelkezéséből az következik ugyanis, hogy ha a nagykorú elkövető a kiskorú veszélyeztetésének bűntettét azáltal követi el, hogy a kiskorút lopás elkövetésére rábírja: a kiskorú által, illetve a kiskorúval együtt elkövetett lopást a kiskorú veszélyeztetése bűntettével bűnhalmazatban kell megállapítani, feltéve, hogy a lopás büntetési tétele három évi vagy ezt el nem érő szabadságvesztés [BH 1982/1-7. sz. és BH 1984/1-1. sz. jogesetek].

Eldöntendő kérdés volt ezek után, hogy a vádlott által elkövetett lopások vonatkozásában a bűnszövetségben történő elkövetés megállapítása törvényes-e. A másodfokú bíróság ezt a kérdést az alábbiakban kifejtettek alapján - nemlegesen döntötte el.

A Btk. 137. §-ának 6. pontja szerint bűnszövetség létesül akkor, ha két vagy több személy bűncselekményeket szervezetten követ el, vagy ebben megállapodik. A bűnszövetség megállapításának feltételei közül kiemelkedő az, hogy legalább két személynek kell megfelelő magatartást tanúsítania, amelyre jellemző legalább két bűncselekmény elkövetése vagy az arra vonatkozó megállapodás. A megállapodás és a szervezett elkövetés egyaránt kifejezetten lélektani kapcsolatra utal:

az elkövetők tudata átfogja a szervezett bűnözésben való részvétel fokozott társadalmi veszélyességét.

Az elbírált ügyben a vádlott és a gyermekkorú személy kapcsolatában az említett lélektani, tudati tényezők csak részben, és csupán a vádlott oldalán ismerhetők fel. A vádlott magatartásának lényege és elsődleges célja az volt, hogy a gyermekkorú személyt rábírja a bűncselekményekben való részvételre, illetőleg az azokban való segítségnyújtásra.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!