Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 2017.9.294 Egyoldalú jognyilatkozatból csak jogszabály rendelkezése alapján keletkezik kötelezettség [2013. évi V. tv. (Ptk.) 6:73. § (1) bek., 6:142. §].

A felülvizsgálat alapjául szolgáló tényállás

[1] A felszámolás alatt álló felperes és az alperes közötti 2015. július 22-i és a 2015. július 25-i e-mail-váltás eredményeként az alperes vállalta, hogy a felperes egyszemélyes tulajdonát képező I. Kft. üzletrészére, valamint a felperesnek e Kft.-vel szemben fennálló követelésére a felszámoló által kiírt pályázaton vételi ajánlatot tesz. A pályázatra vonatkozó hirdetmény a Cégközlönyben megjelent, 2015. november 19-én a felszámoló a hirdetményt ismételten közzétette, az alperes azonban nem nyújtotta be pályázatát. Az I. Kft. ugyancsak felszámolás alá került.

A kereseti kérelem és az alperes védekezése

[2] A felperes felszámolója a felperes nevében keresettel fordult a bírósághoz és kérte, hogy a bíróság az alperest kötelezze 5 500 000 forint összegű kártérítés megfizetésére, mert az alperes a vételi kötelezettségvállalásának nem tett eleget. Miután más jelentkező nem volt, az alperessel kötötte volna meg az adásvételi szerződést és ennek alapján a felperesi céghez a hirdetményben megjelölt vételár befolyt volna. A tulajdonában álló cég felszámolás alá kerülése miatt ez már nem mehet végbe, így a felperest az alperes szerződésszegése miatt kár érte.

[3] Az alperes ellenkérelmében a kereset elutasítását kérte. Álláspontja szerint a peres felek között létrejött e-mail-levélváltás nem tekinthető sem előszerződésnek, sem pedig bármilyen más jogi kötőerővel bíró nyilatkozatnak. Az a felek közötti előzetes egyeztetés volt egy pályázaton való esetleges részvételről. Miután jogviszony nem jött létre, így azt az alperes nem is szeghette meg, ezért a felperes kártérítési igénye minden alapot nélkülöz. Az alperes utalt arra, hogy ha létrejött volna is a felek között megállapodás, az az 1991. évi XLIX. törvény (a továbbiakban: Cstv.) 49. §-ába ütközött volna, a jogszabályba ütköző szerződés pedig a 2013. évi V. törvény (Ptk.) 6:95. §-a alapján semmis.

Az első- és másodfokú ítélet

Az elsőfokú bíróság a felperes keresetét elutasította. Ítéletének indokolása szerint a felek között egy alakilag érvényes adásvételi előszerződés jött létre, a végleges szerződés megkötését a felek arra az időpontra tették, amikor a felszámoló kiírja a pályázatot (Ptk. 6:82. §, 6:73. §). A felperes azonban a Cstv.-ben foglaltak alapján a vagyontárgyak értékesítése körében nem köthet különmegállapodást a reménybeli vásárlókkal, így az előszerződés a Ptk.6: 95. §-a alapján semmis.

Az elsőfokú bíróság egyetértett az alperes érvelésével a kártérítési igény vonatkozásában, emellett utalt arra, hogy ha érvényes is lett volna a szerződés, a kártérítés tényállási elemei nem valósultak meg maradéktalanul a felperes által előadott tényállás szerint. A Ptk. 6:522. § (2) bekezdése alapján kellene a kárt megtéríteni, a felperesi céget azonban kár nem érte, mivel az üzletrész a felperes tulajdonában maradt.

[4] A felperes fellebbezése folytán eljáró másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyta. Ítéletének indokolásában kifejtette, hogy a perben eldöntendő kérdés az volt, hogy a felek között létrejött-e szerződés és ha igen, milyen tartalommal, az alperesre ez milyen kötelezettségvállalást eredményezett. A másodfokú bíróság is utalt a Cstv. 49. § (1) bekezdésében foglaltakra, arra, hogy a Cstv. meghatározza az értékesítési folyamatot. A Cstv. ezt azért szabályozza, hogy biztosítva legyen az értékesítés nyilvánossága és a forgalomban elérhető legmagasabb áron kerüljön sor az értékesítésre. A Cstv. szabályozása szerint a felszámolónak nem feladata a vevők felkutatása és a velük való előzetes tárgyalások folytatása. A Cstv. szabályozása szerint az adós vagyontárgyainak értékesítésére meghatározott alaki és formai követelmények betartása mellett kerülhet csak sor, a felszámolónak nincs jogosultsága arra, hogy ezen törvényi előírásoktól eltekintsen. Szerződéskötési kötelezettséget teremtő jognyilatkozatot tehát nem tehet, ilyen jognyilatkozata vagy az általa megkötött előszerződés a Cstv. értékesítési szabályaiba ütközik, ezért a Ptk. 6:95. §-a alapján semmis. Az alperest szerződéskötési kötelezettség nem terhelte, a felek között érvényesen nem jött létre szerződés, ennek hiányában az alperes szerződésszegést nem követett el, így a felperes kártérítési igénye alaptalan. A Ptk. 6:62. § (4) bekezdése alapján a szerződés létrejöttének elmaradásért a feleket kártérítési kötelezettség nem terheli.

A felülvizsgálati kérelem és ellenkérelem

[5] A jogerős ítélettel szemben a felperes nyújtott be felülvizsgálati kérelmet. Ebben a jogerős ítélet hatályon kívül helyezését és a keresetének való helyt adást kérte.

[6] Az alperes felülvizsgálati ellenkérelmében a jogerős ítélet hatályában való fenntartását kérte.

A Kúria döntése és jogi indokai

[7] A felülvizsgálati kérelem az alábbiak szerint nem megalapozott.

[8] A Kúria egyetért a másodfokú bírósággal abban, hogy a felek között előszerződés vagy szerződés nem jött létre. A Ptk. 6:73. § (1) bekezdése értelmében az előszerződés lényeges eleme, hogy a felek abban állapodnak meg, miszerint későbbi időpontban egymással szerződést kötnek. A felszámoló az e-mail-váltás során nem vállalt arra kötelezettséget, hogy az alperessel fog a pályázat alapján szerződést kötni, hiszen számolnia kellett azzal, hogy az alperes által közölt vételi ajánlatnál esetleg jobb ajánlat érkezik és a Cstv. szabályai szerint ezzel a pályázóval köteles szerződést kötni. A levélváltás során a felszámoló csak tájékozódott, kizárólag az alperes tett kötelezettségvállalást amikor e-mailben jelezte, hogy jelentkezni fog a pályázatra és vételi ajánlatot tesz majd a felperes által megjelölt összegben. A perben azt kellett a bíróságnak vizsgálnia, hogy az alperesnek ezen kötelezettségvállalása alapján kötelezővé vált-e a pályázaton való részvétele és ennek megszegése kártérítési kötelezettséget keletkeztet-e a felperes javára. Megállapítható, hogy az alperes ezen kötelezettségvállalása egyoldalú nyilatkozatnak minősült. A Ptk. 6:2. § értelmében egyoldalú jognyilatkozatból jogszabályban meghatározott esetekben keletkezik kötelem. Jogszabály az alperes által tett egyoldalú nyilatkozathoz kötelemkeletkeztető hatást nem fűz. Miután a felszámoló nem garantálhatja, hogy az előzetes tájékozódása alapján született alperesi szándéknyilatkozat szerint fog eljárni, ezt a vételi ajánlatot a pályázaton majd el fogja tudni fogadni, ebből és az idézett Ptk.-rendelkezésből következően az alperes egyoldalú jognyilatkozata nem keletkeztetett olyan kötelmet, amely alapján az alperesnek a pályázaton való részvétele kötelezővé vált volna. Ebből következően a felperes alappal nem hivatkozhat a Ptk. 6:142. §-ában foglaltakra, mert az alperes magatartása nem minősül szerződésszegésnek a Ptk. 6:2. § (2) bekezdése második fordulata alapján.

[9] A kifejtettek alapján a jogerős ítélet nem jogszabálysértő, ezért azt a Kúria hatályában fenntartotta.

(Kúria Pfv. VI. 21.770/2016.)

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!