Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 2000.3.100 Nem vagyoni kártérítés a Hepatitis C vírussal fertőzött vérkészítmény felhasználásával okozott egészségkárosodás miatt [1972. évi II. tv. (a továbbiakban: Et.) 22. § (2) bek., 58. § (3) bek., 16/1972. (IV. 29.) MT rendelet (a továbbiakban: Etv.) 12. § (1)-(2) bekezdés, 199/1997. (XI. 14.) Korm. r., Ptk. 326. § (1)-(2) bek., 354-355. §, 360. § (1) bek., Pp. 206. § (1) bek.].

Az 1951-ben született felperest negyedik gyermekével való terhessége kilencedik hónapjában - 1984 októberében - méhszájzáró műtét elvégzése végett vette fel az alperes jogelődje, a megyei tanács szülészeti és nőgyógyászati osztálya. Az október 11-én elvégzett műtét során az egyik artéria megsérült, emiatt az erős vérzés következtében vérátömlesztésre volt szükség. A felperes 1810 ml "A" RH pozitív transzfúziót kapott.

A felperes 1984. november 25-én szülte meg a gyermekét, majd november 26-án 2110 ml "A" RH pozitív VVS MASSA transzfúziót kapott.

Időközben nyolc év eltelt, amikor a felperes 1992. október 1-jén véradásra jelentkezett. A T-i Vértranszfúziós állomáson 400 ml vért vettek le tőle, de az ezt követő vizsgálaton kiderült, hogy C típusú fertőző májgyulladása van, ezért a vérét nem használták fel, de a vértranszfúziós állomás vezető főorvosa 1993-ban felhívta a figyelmét, hogy vérét HCV ellenanyagra pozitívnak találták, és kiegészítő vizsgálatokon vegyen részt. A felperes emiatt 1993 decemberében kórházban volt, ahol a vizsgálatok eredménye krónikus aktív Hepatitis C vírusfertőzést igazolt. Ekkor a felperes még teljesen panasz- és tünetmentes volt, ezt követően fél éven át Interferon-kezelést kapott. Az eközben elvégzett vizsgálatok is panasz- és tünetmentességet igazoltak.

A felperes általános rosszulléte, panaszai 1995. év elején kezdődtek, amikor február 20-tól március 8-ig emiatt kórházi kezelés alatt állott. Ekkor állapították meg, hogy a folyamat progresszív jellegű.

A felperes munkaképessége csökkent, 1995. április 1-jétől kénytelen volt a munkaviszonyát megszüntetni.

A felperes az 1995. június 28-án benyújtott keresetében 4.000.000 forint nem vagyoni kártérítés és ennek 1993. január 1-jétől járó késedelmi kamata megfizetésére kérte a Magyar Állam alperes kötelezését. Azt állította, hogy vírusfertőzését az alperes jogelődjénél végzett műtétek során alkalmazott vérátömlesztés okozta, mert a vér fertőzött volt, ezért a Magyar Állam az egészségügyről szóló 1972. évi II. törvény (Et.) 58. §-ának (3) bekezdésére figyelemmel a 22. § (2) bekezdése alapján a Ptk.-nak a kártérítésre vonatkozó szabályai szerint köteles a kártalanítására.

Az alperes a kereset elutasítását kérte. Álláspontja szerint a felperes nem bizonyította, hogy fertőzését a vérátömlesztés okozta, de alkalmazásának időpontjában ezt a fertőzést még nem is ismerték. Ezért a felelőssége nem állapítható meg. Elévülésre is hivatkozott.

Az elsőfokú bíróság ítéletével a keresetet elutasította. A rendelkezésre álló bizonyítékok mérlegelése alapján megállapította, hogy a felperes fertőzése az alperes jogelődjénél alkalmazott vérátömlesztés következménye. Nem találta alaposnak az alperes elévülési kifogását sem, és 1995. április 1-jében határozta meg azt az időpontot, amikor világossá vált a felperes számára, hogy életlehetőségei beszűkültek, betegsége gyógyíthatatlan, korábbi életét nem folytathatja. Ehhez képest az 1995. június 28-án benyújtott keresete időben érkezett. A felperes keresetét mégis elutasította, mert a Ptk.-nak a veszélyes üzem felelősségére irányadó 345. §-ának alkalmazása folytán úgy látta, hogy az alperes mentesült a felelősség alól. A vértranszfúziók alkalmazásakor a Hepatitis C vírus nem volt ismert, ezért a működési körén kívül eső elháríthatatlan ok idézte elő a felperes egészségkárosodását. Emellett azt is megállapította, hogy az alkalmazott gyógymód életveszélyt hárított el, az orvos a legnagyobb gondosság és körültekintés követelményei szerint a kisebb kockázattal járó beavatkozást választotta.

A másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság ítéletét megváltoztatta, és kötelezte az alperest 4.000.000 forint kártérítés és ennek 1995. április 1-jétől járó késedelmi kamata megfizetésére. Álláspontja szerint a Ptk. 345. §-a az adott esetben nem alkalmazható, az Et. a felróhatóságon alapuló kártérítést és az objektív kártalanítás fogalmát ismeri. A felperes keresete az utóbbira irányult. A rendelkezésre álló bizonyítékok alapján - egyezően az elsőfokú bírósággal - a másodfokú bíróság is azt állapította meg, hogy a felperes Hepatitis C vírusfertőzését az alperes jogelődje által alkalmazott vérátömlesztés okozta. Álláspontja szerint a felperesnek adott vérkészítmény gyógyszerhez hasonló elbírálás alá vonható anyag, mert azt gyógyászati cél érdekében élő ember szervezetébe juttatták. Az alperes ezért az Et. 58. §-ának (3) bekezdése alapján a 22. § (2) bekezdése értelmében a Ptk.-nak a kártérítésre vonatkozó szabályai szerint köteles a kártalanításra (Ptk. 354-355. §).

Az elévülés kérdésében is egyetértett az elsőfokú bíróság álláspontjával és megállapította, hogy a felperes követelése nem évült el. A károkozó cselekmény és a ténylegesen bekövetkezett kár között időbeli eltérés van, s a károsodás csak 1995. április 1-jén következett be, mert ekkor vált világossá, hogy a felperes életlehetőségei ténylegesen beszűkültek. A kár összege körében értékelte, hogy a felperes fiatal korában szerzett gyógyíthatatlan betegséget, munkaképessége 67% alá csökkent. Teljes életvitelének megváltoztatására, korábbi munkahelyének feladására és egészséges élet helyett fokozott orvosi kezelésre, megfigyelésre kényszerül.

A jogerős ítélet felülvizsgálatát és a kereset elutasítását az alperes kérte. Eljárásjogi és anyagi jogi jogszabálysértésre is hivatkozott. Álláspontja szerint a Magyar Állam nem marasztalható, mert az elsőfokú eljárásban félként nem vett részt. A felperes a keresetét a megyei önkormányzat kórháza ellen nyújtotta be. A másodfokú bíróságnak a Pp. 253. §-ának (3) bekezdése értelmében a fellebbezési kérelem és ellenkérelem kereti között kellett volna elbírálnia az ügyet, a másodfokú eljárásban az alperes személye nem változhatott meg. A Magyar Államnak nem volt tudomása arról, hogy ellene pert indítottak, így a képviselet ellátására sem adhatott meghatalmazást. A jogi képviselő a kórházat képviselte. Nemcsak a jogi képviselő személyében történt változás, hanem az anyagi kötelezett személyében is. A 199/1997. (XI. 14.) Korm. rendelet (a továbbiakban: R.) 1997. november 23-án történt hatálybalépéséig a per alperese a kórház volt. Ezt követően vele szemben a pert meg kellett volna szüntetni, a perben alanyváltozás következett be. Ez a másodfokú eljárásban már nem volt megengedett. Az alperes pozíciójában jogképességet megszüntető jogszabályváltozás történt.

Álláspontja szerint a másodfokú bíróság megsértette a Pp. 221. §-ában foglalt indokolási kötelezettségét is, mert nem állapítható meg az ítéletből az alperes oldalán bekövetkezett változás, nem adta indokát, miért tért el a felperes által követelt kamat kezdő időpontjától, miért nem tartotta rendeltetésellenesnek a felperes joggyakorlását, és megsértette a Pp. 206. §-ában foglaltakat is, mert felülmérlegelte a bizonyítékokat. Megítélése szerint nem állapítható meg, hogy a felperes 1984-ben kapta a HCV-fertőzést, az ebben az időpontban még ismeretlen volt, a vérkészítményt törzskönyvezni nem lehet, nem is gyógyszer, a bíróság tehát túllépte a hatáskörét amikor ennek ellenkezőjét állapította meg és alkalmazta az Et. 58. §-ának (3) bekezdésében foglaltakat. Fenntartotta az elévülési kifogását is. Álláspontja szerint a felperes állapota nem 1995 áprilisától rosszabbodott, mert már korábban is voltak rosszullétei. Az igényérvényesítés akadályának megszűnéséig az elévülés nyugodott [Ptk. 326. § (2) bek.], legkésőbb azonban 1994. január végén már ismert volt a betegsége. Ehhez képest a kereset az elévülési időn túl érkezett.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!