Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

3348/2012. (XI. 19.) AB végzés

alkotmányjogi panasz visszautasításáról

Az Alkotmánybíróság tanácsa alkotmányjogi panaszok tárgyában meghozta a következő

végzést:

Az Alkotmánybíróság a Tatabányai Törvényszék 9.G.40.083/2011/20. számú ítéletével, a Kúria Gfv.X.30.094/2012/7. számú ítéletével, valamint a Győri Ítélőtábla Cgtf.IV.25.500/2011/6. számú végzésével szemben előterjesztett alkotmányjogi panaszokat visszautasítja.

Indokolás

[1] Az indítványozó jogi képviselője útján alkotmányjogi panaszokat nyújtott be az Alkotmánybírósághoz.

[2] 1. Az indítványozó az Alkotmánybíróságról szóló 2011. évi CLI. törvény (a továbbiakban: Abtv.) 27. §-a alapján alkotmányjogi panaszokat terjesztett elő a Tatabányai Törvényszék 9.G.40.083/ 2011/20. számú ítéletével, a Kúriának ezen ítéletet hatályában fenntartó Gfv.X.30.094/2012/7. számú ítéletével, valamint a Győri Ítélőtáblának a Cgtf.IV. 25.500/2011/6. számú végzésével szemben.

[3] Az alkotmányjogi panaszok alapját képező ügyekben a peres felek által közösen alapított cég termékeinek kizárólagos magyarországi forgalmazására vonatkozó - a felek szindikátusi szerződésébe, illetve a közös cég társasági szerződésébe foglalt - jog képezte vita tárgyát. Az indítványozó mint felperes az első választottbírósági eljárásban egyrészt annak megállapítását kérte, hogy tagi minőségétől függetlenül megilleti őt a kizárólagos magyarországi forgalmazás joga. Másodlagosan megtámadta az indítványozó fennmaradó üzletrészének az ellenfél általi megvásárlására vonatkozó vételi jogot, illetve kérte az opciós megállapodás semmisségének megállapítását. A választottbíróság ítéletével megállapította, hogy a peres felek által kötött opciós megállapodás semmis, ezen túl az indítványozó mint felperes keresetét visszautasította azon az alapon, hogy a semmisség megállapítása következtében (azaz amiatt, hogy az indítványozó a közös cég tagja maradt) a többi kereseti kérelem okafogyottá vált.

[4] Az indítványozó ellenfele ezután keresetet indított a választottbíróság előtt az indítványozó tulajdonában álló üzletrész megszerzése végett, az indítványozó pedig viszontkeresetet terjesztett elő. A választottbíróság Vb/08279. számú ítéletében megállapította, hogy a társasági szerződésbe foglalt megállapodásnak a kizárólagos magyarországi forgalmazásra vonatkozó rendelkezése sérti az Európai Gazdasági Közösséget létrehozó Szerződés (a továbbiakban: EK Szerződés) 81. cikkét, ezért semmis, a keresetet és a viszontkeresetet elutasította.

[5] Az indítványozó a választottbíróság második ítéletének érvénytelenítése végett keresetet indított. Arra hivatkozott, hogy a második választottbírósági ítéletben ítélt dologról döntöttek, ezért közrendbe ütközik. Közrendbe ütközésre hivatkozott amiatt is, hogy a választottbíróság helytelenül alkalmazta az EK Szerződés 81. cikkét, mert nem végezte el azokat a vizsgálatokat, amelyek alapján a megállapodás semmisségét meg lehetett volna állapítani. Sérelmezte, hogy a választottbíróság visszaható hatállyal, azaz a csatlakozást megelőző időre alkalmazta a közösségi versenyjogot, illetve, mert nem volt lehetősége ténybeli és jogi érveit előadnia a választottbírósági eljárásban. A Tatabányai Törvényszék - a Legfelsőbb Bíróság által elrendelt megismételt eljárásban - az összes kereseti kérelmet elutasította (9.G.40.083/2011/20. számú ítélet). Az ítélettel szemben az indítványozó felülvizsgálati kérelemmel élt, a Kúria a jogerős ítéletet hatályában fenntartotta (Gfv.X.30.094/2012/7. számú ítélet).

[6] Az utóbb semmisnek tekintett vételi jog gyakorlását követően a közös cég társasági szerződését a tagok úgy módosították, hogy törölték belőle az indítványozót megillető kizárólagos forgalmazási jogot. Az indítványozó - tagsági jogainak helyreállítását követően -törvényességi felügyeleti eljárást indított amiatt, hogy a társasági szerződés nem tartalmazza a külön tagsági jogaira vonatkozó kikötéseket. A Komárom-Esztergom Megyei Bíróság mint cégbíróság elutasította a kérelmet, a Győri Ítélőtábla alkotmányjogi panasszal támadott végzésében az elsőfokú végzést helybenhagyta. Az ítélőtábla kifejtette, hogy az indítványozó létesítő okirat módosítása érvénytelenségének megállapítása iránti pert indíthatott volna, ez a per pedig megelőzi a törvényességi felügyeleti eljárást, azaz cégtörvényességi hatáskör hiányában nem volt helye a törvényességi felügyeleti eljárás lefolytatásának.

[7] Az indítványozó az ítéletek megsemmisítését azért kért e, mert azok álláspontja szerint sértik az Alaptörvény jogállamiságot deklaráló B) cikk (1) bekezdését, az uniós jogra vonatkozó E) cikk (3) bekezdését, valamint a tisztességes eljárást biztosító XXVIII. cikk (1) bekezdését. Lényegében azt kifogásolta, mint amit a választottbírósági ítélet érvénytelenítése iránti perben: a visszaható hatályú jogalkalmazást, a közösségi versenyjog nem megfelelő alkalmazását, az ítélt dolog megsértését, és azt, hogy nem volt alkalma előterjeszteni jogi és ténybeli érveit a választottbírósági eljárásban. A Győri Ítélőtábla végzése az indítványozó érvelése alapján ellentétes az Alaptörvény XXVIII. cikk (1) bekezdésével, mivel a végzés elzárta őt a bírósághoz fordulástól, miután nem volt figyelemmel arra, hogy a társasági szerződés módosítása időpontjának Cégközlönyben való közzétételéről a cégbíróság nem rendelkezett, és a keresetindításra nyitva álló jogvesztő határidő már eltelt.

[8] 2. Az Alkotmánybíróság az Abtv. 50. § (1) bekezdése és az Ügyrend 5. § (1) bekezdése alapján tanácsban járt el. Az Abtv. 56. § (2) bekezdése ért elmében a tanács mérlegelési jogkörében vizsgálja az alkotmányjogi panasz befogadhatóságának törvényben előírt tartalmi feltételeit, különösen a 26-27. § szerinti érintettséget, a jogorvoslat kimerítését, valamint a 29-31. § szerinti feltételeket.

[9] Az Abtv. 29. §-a szerint az Alkotmánybíróság az alkotmányjogi panaszt a bírói döntést érdemben befolyásoló alaptörvény-ellenesség, vagy alapvető alkotmányjogi jelentőségű kérdés esetén fogadja be. Az alkotmányjogi panaszok e feltételnek nem felelnek meg.

[10] 2.1. A közösségi versenyjogszabályoknak a magyar jog alapján a magyar Gazdasági Versenyhivatal (a továbbiakban: GVH) és a magyar bíróságok előtti eljárásokban való érvényesüléséről már jóval taggá válásunk előtt törvényekbe foglalt nemzetközi szerződések rendelkeztek. Az 1994. évi I. törvénnyel kihirdetett, a Magyar Köztársaság és az Európai Közösségek és azok tagállamai között társulás létesítéséről szóló, Brüsszelben, 1991. december 16-án aláírt Európai Megállapodás 62. cikk (1) be kezdés (i) és (ii) pontjai, valamint (2) bekezdése a közösségi versenyjogszabályoknak a hazai jogban és eljárásokban való, meghatározott kritériumok alapján, azokra hivatkozásokkal történő értelmezését és alkalmazását Magyarország nemzetközi kötelezettségévé tette. E kötelezettségek végrehajtására jött létre a Társulási Tanács 2002. január 29-i 1/02. számú határozata, amelyet a 2002. évi X. törvény hirdetett ki. A 2. cikk szerint az Európai Megállapodás az előzőekben hivatkozott rendelkezése szerinti minden magatartást az e határozathoz csatolt mellékletben előírt rendelkezésekkel összhangban kell elbírálni. A mellékletekbe foglalt kritériumok lényegében szó szerint beültetik a magyar anyagi jogszabályok közé az elsődleges közösségi jog rendelkezéseit, így az EK Szerződés 81. cikkét, és meghatározzák a másodlagos közösségi jogszabályok alapvető elvei és szabályai alapján azokat a kritériumokat, amelyeket a GVH-nak és a bíróságainknak érvényesíteniük kell. A 2002. évi X. törvény 2002. április 1. óta (tehát a csatlakozásunkat és az alkotmányjogi panasz alapjául szolgáló, a jogvitás forgalmazási jogról rendelkező társasági szerződést megelőző időponttól kezdődően) alkalmazandó volt.

[11] Az itt elmondottak szerint az ügyben visszaható hatályú ítélkezésről fogalmilag sem lehetett szó. 2002. április 1. után a törvénnyel kihirdetett nemzetközi szerződés következtében a közösségi versenyjog magyar jog alapján, magyar hat óság előtt való alkalmazása kötelező volt. A közösségi versenyjog nem megfelelő alkalmazására vonatkozó indítványi állításoknak ugyanakkor - az alkotmányos jog sérelmének hiányára tekintettel - nincs alkotmánybírósági összefüggése, az Alkotmánybíróságnak ez esetben nincs hatásköre a választottbírósági ítélet tartalmi felülvizsgálatára.

[12] 2.2. Az Alkotmánybíróság álláspontja szerint ítélt dologról a második választottbírósági ítéletben nem döntöttek. Miként az a Kúria ítéletéből, valamint a Legfelsőbb Bíróságnak az eljárás megismétlésére kötelező végzéséből is kiderül, az első eljárásban a választottbíróság nem foglalkozott azzal, hogy a kizárólagos forgalmazási jogra vonatkozó megállapodás sérti-e az EK Szerződést. Az első eljárásban - a vételi jogra vonatkozó megállapodás semmiségének megállapításán túl - az egyéb felperesi kereseti kérelmekről azok okafogyottsága miatt a választottbíróság érdemben nem döntött, így ezzel összefüggésben Alaptörvényben biztosított jog sérelme sem merülhet fel.

[13] 2.3. Az esetleges "tisztességtelen" választottbírósági eljárás tényének, vagy annak cáfolatának vizsgálata nem tartozik az Alkotmánybíróság hatáskörébe. A választottbírósági eljárásokkal szembeni rendes bírósági eljárásban jogerős ítéletet hozó Tatabányai Törvényszék, illetve a felülvizsgálati eljárásban a végső ítélettel döntő Kúria lett volna jogosult olyan eljárási szabálytalanságok megállapítására, amelyek a tisztességes eljárás sérelmének alkotmánybírósági megállapítását lehetővé tennék. A szóban forgó rendes bíróságok ítéleteiben azonban ilyen adatok nincsenek, arra következtetés sem vonható le.

[14] 2.4. A Győri Ítélőtábla végzése elleni panasz sem fogadható be, mert ez sem felel meg az Abtv. 29. §-ában foglalt követelménynek. A bíróság a jogszabályok értelmezése nyomán jutott arra a következtetésre, hogy abban a kérdésben, amit az indítványozó a törvényességi felügyeleti kérelmében kifogásolt, nincs helye cégtörvényességi eljárásnak, hanem az igényt perben kell érvényesíteni. Az, hogy az indítványozó állítása szerint így elzárták a bírósági úttól, lényegében a közzététel elmaradásával függ össze, és nem azzal, hogy a kérdésben nincs helye cégtörvényességi eljárásnak. Nem vet fel alapvető alkotmányjogi jelentőségű kérdést, illetve bírói döntést érdemben befolyásoló alaptörvény-ellenességet, hogy a peres eljárás megindításának lehetőségétől az indítványozó a támadott végzésen kívüli okból esett el.

[15] A fentiekre tekintettel az Alkotmánybíróság a Tatabányai Törvényszék és a Kúria ítéletei, valamint a Győri Ítélőtábla végzése ellen előterjesztett alkotmányjogi panaszokat az Abtv. 56. § (3) bekezdése és az Ügyrend 30. § (2) bekezdésének a) pontja alapján visszautasította.

Budapest, 2012. november 13.

Dr. Bihari Mihály s. k.,

tanácsvezető alkotmánybíró

Dr. Dienes-Oehm Egon s. k.,

előadó alkotmánybíró

Dr. Lévay Miklós s. k.,

alkotmánybíró

Dr. Lenkovics Barnabás s. k.,

alkotmánybíró

Dr. Szalay Péter s. k.,

alkotmánybíró

Alkotmánybírósági ügyszám: IV/2653/2012.

Tartalomjegyzék