Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

EH 2005.1215 A lakásbérleti jog felmondása és az azt megelőző felszólítás akkor tekinthető hatályosnak, ha az érdekelt fél tudomására jut, vagy ha azért nem jut a tudomására, mert azt saját hibájából meghiúsítja [1993. évi LXXVIII. tv. 25. §].

Az alperes a bérlőtársával, a 2002 májusában elhunyt nagyanyjával együtt lakott a perbeli a felperes tulajdonában álló lakásban.

A felperes a képviselője útján a 2002. április 30. napjáig keletkezett lakbérhátralék megfizetésére a 2002. május 31-én és a 2002. június 26-án kelt levelében szólította fel az alperest. Az alperes a leveleket nem vette át, azok "nem kereste" postai jelzéssel érkeztek vissza a feladóhoz, legutóbb 2002. július 15-én. Ezt követően a felperes a 2002. július 18-án kelt levelében az alperes bérleti jogviszonyát 2002. augusztus 31. napjára felmondta. A felmondás is "nem kereste" postai jelzéssel érkezett vissza a felpereshez.

A felperes keresete az ingatlan kiürítésére és az ítélethozataltól a lakás kiürítéséig havi 7097 forint használati díj megfizetésére irányult.

Az alperes a kereset elutasítását kérte. Azzal védekezett, hogy nincs postaládája, ezért a felperes leveleit nem kapta meg. A bérleti díjakat bérlőtársával felváltva fizették. Nagyanyja betegsége, majd halála miatt esett késedelembe, tartozását azonban utóbb rendezte.

Az elsőfokú ítéletben a bíróság a keresetet elutasította. Megállapította, hogy a felmondás nem tekinthető érvényesnek. A második felszólítás visszaérkezése (2002. július 15.) után még nyolc nap állt az alperes rendelkezésére, ehhez képest a felperes már július 18-án felmondott, megsértve ezzel a lakások és helyiségek bérletére, valamint az elidegenítésükre vonatkozó egyes szabályokról szóló 1993. évi LXXVIII. törvény (Lt.) 24. § (1) bekezdés a) pontját és a 25. §-ának (1) bekezdését. Érvényes felmondás esetén sem lenne azonban alapos a kereset az elsőfokú ítélet szerint. A Legfelsőbb Bíróság PK. 60. számú állásfoglalása értelmében a lakbérfizetési késedelem kimentésére ugyan nincs lehetőség, de a felmondási jog nem gyakorolható rendeltetésével összhangban nem álló célra.

A felperes fellebbezése folytán a másodfokú bíróság a részítéletében az elsőfokú ítéletet részítéletnek tekintette és kötelezte az alperest a perbeli ingatlan hatvan napon belüli kiürítésére. Ezt meghaladóan az elsőfokú ítéletet hatályon kívül helyezte és a használati díj tekintetében az elsőfokú bíróságot a per újabb tárgyalására és újabb határozat hozatalára utasította. A másodfokú ítélet indokolása szerint a felszólítás és a felmondás megfelelt a jogszabályi követelményeknek. A Ptk. 214. §-ának (1) bekezdése értelmében az írásbeli nyilatkozat akkor is hatályossá válik, ha arról a címzett ténylegesen nem szerez tudomást, mert a nyilatkozat megismerésének a hiányából származó hátrány nem hárítható el akkor sem, ha a címzett vétlen volt. A kézbesítés pedig az alperes címére megtörtént, ezért az érvényes felmondásra tekintettel a Ptk. 193. §-a alapján köteles az alperes a lakás kiürítésére.

Az alperes felülvizsgálati kérelme a jogerős részítélet részbeni hatályon kívül helyezésével, elsődlegesen az elsőfokú ítéletet helybenhagyó, másodlagosan a másodfokú bíróságot új eljárásra és új határozat hozatalára utasító döntés meghozatalára irányult. Jogi álláspontja szerint a jogerős ítélet több okból is jogszabálysértő, és eldöntendő jogkérdéseket vet fel. Az alperes azzal érvelt, hogy nem minősülhet "felszólításnak" az, amelynek kézbesítése sikertelen volt. Nincs olyan jogszabály, amely a nem hivatalos fizetési felszólítás kézbesítetlenségéhez határidő megnyíltát fűzi. Nem vonható le ilyen következtetés a postai szolgáltatások ellátásról szóló 254/2001. (XII. 18.) Korm. rendelet 16-19. §-ai alapján sem. A "nem kereste" postai jelzés éppen a kézbesítés eredménytelenségét bizonyítja. Az R. 18. §-ának (1) bekezdése szerint a küldeményt postaládába nem is lehetett volna kézbesíteni.

Az alperes szerint a jogi képviselő által tett nyilatkozat esetén az alakszerű meghatalmazást is közölni kellett volna. A Ptk. 298. §-ának b) pontja és a 321. §-ának (1) bekezdése alapján is az állapítható meg, hogy a nyilatkozatról a kötelezettnek tudomást kell szereznie. A nyilatkozattevőt terheli annak bizonyítása, hogy a nyilatkozat a másik félhez megérkezett, miként ezt a BH 1996/661 számú és a BH 1983/164. számú döntések is tartalmazzák.

A felperes megsértette a Ptk. 4. §-ának (1) bekezdését is, amikor felmondott, nem értékelve, hogy a bérlőtárs is tartozott, aki időközben meghalt. A felszólítás azt sem tartalmazza, hogy a hátralék milyen tételekből állt. Erre a bíróság sem hívta fel az alperes figyelmét a Pp. 3. §-a (3) bekezdésének megfelelően. A felmondás érvényességét és hatályát érintő összes körülményt a bíróság kellően nem vizsgálta, a jogerős ítélet ennél fogva a Pp. 206. §-ában foglaltakat is sérti.

A Legfelsőbb Bíróság a felülvizsgálati kérelem előzetes megvizsgálása alapján a felülvizsgálati eljárás lefolytatását elrendelte.

A felperes felülvizsgálati ellenkérelme a jogerős ítélet hatályban tartására irányult.

A felülvizsgálati kérelem nem alapos.

A perben nem volt vitatott, hogy a peres felek között az Lt. 2. §-a által szabályozott lakásbérleti szerződés jött létre. Az Lt. a bérleti jogviszony egyes kérdéseit, így a bérleti díj teljesítésének feltételeit (12. §) szabályozza; az Lt. 1. §-ának (3) bekezdése értelmében pedig a törvényben nem szabályozott kérdésekben a Ptk. rendelkezései az irányadóak.

Az Lt. 24. § (1) bekezdésének a) pontja szerint a bérbeadó felmondhat, ha a bérlő a lakbért a fizetésre megállapított időpontig nem fizeti meg, miként az az adott esetben megtörtént. Az Lt. 4. §-ának (5) bekezdése szerint a bérlőtársak kötelezettsége a bérbeadóval szemben egyetemleges, a felmondás azonban valamennyi bérlőtársra csak akkor terjed ki [Lt. 24. § (2) bek.], ha a felmondási ok valamennyiükkel szemben megvalósult és a bérbeadó a felmondást valamennyi bérlőtárssal közölte. Ebből következően a bérlőtársak egymásközti megállapodása a bérleti díj megfizetésére, a bérbeadóra nem hat ki, és a bérlőtársaknak külön-külön is fel lehet mondani. A kereset kapcsán azonban a bíróságnak azt kellett vizsgálnia, hogy az alperessel közölt felmondás érvényes-e az Lt. 25. §-ának (1) és (5) bekezdésében foglalt kógens rendelkezések alapján.

A felszólítás és a felmondás alakilag és tartalmilag is megfelelt a jogszabályoknak, tehát joghatás kiváltására (a szerződés megszüntetésére) alkalmas, érvényes polgári jogi (egyoldalú) nyilatkozatok. Az adott ügyben felvetődött kérdés e nyilatkozatoknak a hatályos közlése volt. A másodfokú bíróság helyesen nem tekintette a felszólítást és a felmondást hivatalos iratnak, azok ugyanis a szerződéses jogviszony keretébe tartozó polgári jogi egyoldalú nyilatkozatok, és a polgári jog alanyaitól származnak. A felmondás a másik félhez címzett olyan egyoldalú nyilatkozat, amely a szerződést a jövőre szóló hatállyal szünteti meg. Olyan alakító jog, amely az érvényes szerződést megszünteti, és ez a joghatása a közléssel áll be. Az Lt. a bérlő szerződésszegése miatt a bérbeadó számára biztosít jogot azzal, hogy az alaki és tartalmi előírásoknak megfelelő megtartása eredményezi a jognyilatkozat érvényességét és azt a következményt, hogy ipso iure a felmondás megszünteti a lakásbérleti szerződést. Az egymásra épülő nyilatkozatok közlése szükséges a hatályossághoz. Ez pedig nem feltétlenül azonos a nyilatkozatok tartalmának a megismerésével. Az Lt. nem tartalmaz előírásokat a közlés hatályosságát illetően. A közlés nyilvánvalóan megvalósulhat személyes átadással, vagy megbízott személy útján történő átadással. Miután a nyilatkozatoknak a közlése írásbeli formát kíván meg, és a szerződés fennállta alatt a szerződő felek a szerződés teljesítésében együttműködésre kötelesek, társadalmilag elfogadott forma az írásbeli nyilatkozat postai úton történő továbbítása is. A postai szolgáltatás igénybevétele esetén azonban a küldemény továbbításának több módja van. Nyilvánvalóan bizonyításra szorul a küldemény feladásának a ténye, valamint az, hogy a nyilatkozatok tartalma a jogszabálynak megfelelő volt. A felperes e körben a Pp. 164. §-ának (1) bekezdése szerint őt terhelő bizonyítási kötelezettségének eleget tett. További kérdés, hogy a postai úton továbbított küldemény mikor tekinthető közöltnek, illetőleg hogyan kell értékelni azt a körülményt, hogy a küldemény az érdekelt fél tudomására jutására alkalmas ugyan, de az vagy azért nem történik meg, mert az érdekelt a küldemény átvételét megtagadta, vagy más módon a kézbesítést megakadályozta. A nyilatkozatok ugyan nem minősülnek hivatalos iratnak, nem volt azonban akadálya annak, hogy a polgári jog alanya a nyilatkozatokat tértivevényes levélben küldje meg az érintett részére. A visszaérkezett küldemény alkalmas annak a bizonyítására, hogy a bérlő hibájából maradt el a tudomásszerzés. Mindezekből következően a felszólítás és a felmondás akkor tekinthető közöltnek, ha az érdekelt fél tudomására jut, vagy azért nem jut a tudomására, mert a felszólítást, illetőleg a felmondást tartalmazó irat átvétele az érdekelt fél hibájából hiúsult meg. A másodfokú részítélet indokolásában a bíróság helyesen utalt arra, hogy a mulasztás az alperes érdekkörében következett be, amire nem hivatkozhat, és a közölt felmondás a bérleti szerződést megszüntette, ennélfogva az alperes köteles a perbeli lakás kiürítésére.

A felülvizsgálati kérelemben hivatkozott PK 60. számú állásfoglalás már nincs hatályban. A Legfelsőbb Bíróság több döntésében kifejtette, hogy a bíróságnak méltányosság gyakorlására nincs lehetősége, erre csak a bérbeadó jogosult azzal, hogy a szerződés megszegése ellenére nem él felmondási jogával. A bérhátralék fennállását és minden tekintetben a felmondás érvényességét a perben egyébként maga az alperes is elismerte. A per során kizárólag arra hivatkozott, hogy nem volt tudomása a hátralékról, mert postaláda hiányában a leveleket nem kapta meg, illetőleg hogy a bérleti díjat a bérlőtársával felváltva fizették. Ehhez képest a felülvizsgálati kérelmében a felmondás érvényességét más okok miatt is vitatja, amelyekre azonban kitérni nem lehetett, mert a felülvizsgálatnak csak olyan jogi álláspont vagy mulasztás szolgálhat alapul, amely az eljárás korábbi szakaszaiban is a per tárgya volt [Pp. 275. § (2) bek.].

A kifejtettekre tekintettel a Legfelsőbb Bíróság azt állapította meg, hogy a jogerős részítélet nem jogszabálysértő, ezért azt a Pp. 275. §-ának (3) bekezdése alapján hatályában fenntartotta.

(Legf. Bír. Pfv. III. 20.100/2004. sz.)