Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

2/2010. (I. 8.) HM utasítás

a Honvédelmi Minisztérium Állami Egészségügyi Központ (Honvéd, Rendészeti és Vasútegészségügyi Központ) gazdálkodásának sajátos szabályairól

A honvédelemről és a Magyar Honvédségről szóló 2004. évi CV. törvény 97. § (1) bekezdés l) pontja alapján, figyelemmel a honvédelmi szervek működésének az államháztartás működési rendjétől eltérő szabályairól szóló Korm. rendeletre, a Honvédelmi Minisztérium fejezet központi és intézményi gazdálkodásának rendjéről szóló 102/2007. (HK18.) HM utasításra, továbbá az Állami Egészségügyi Központ (Honvéd, Rendészeti és Vasútegészségügyi Központ) központi költségvetési szerv alapításáról szóló 89/2007. (HK 12.) HM határozatra, a Honvédelmi Minisztérium Állami Egészségügyi Központ (Honvéd, Rendészeti és Vasútegészségügyi Központ) gazdálkodásának sajátos szabályairól a következő utasítást adom ki:

Az utasítás hatálya

1. § Az utasítás hatálya kiterjed a Honvédelmi Minisztériumra (a továbbiakban: HM), a honvédelmi miniszter közvetlen alárendeltségébe, közvetlen felügyelete alá tartozó szervezetekre, valamint a Magyar Honvédség (a továbbiakban: MH) katonai szervezeteire (a továbbiakban együtt: honvédelmi szervek).

A HM Állami Egészségügyi Központ (Honvéd, Rendészeti és Vasútegészségügyi Központ) gazdálkodásának általános szabályai

2. § (1) A HM Állami Egészségügyi Központ (Honvéd, Rendészeti és Vasútegészségügyi Központ) (a továbbiakban: HM ÁEK) a feladatellátáshoz gyakorolt funkciói szerint önállóan működő és gazdálkodó költségvetési szerv, tevékenységének jellege alapján közintézet, amely a Honvédelmi Minisztérium fejezet központi és intézményi gazdálkodásának rendjéről szóló 102/2007. (HK 18.) HM utasítás (a továbbiakban: Utasítás) és a jelen utasítás alapján sajátosan gazdálkodik.

(2) A HM ÁEK finanszírozását mind az Országos Egészségbiztosítási Pénztártól (a továbbiakban: OEP) érkező támogatásértékű bevételek, mind a HM tárca költségvetési támogatása tekintetében - a Magyar Államkincstáron (a továbbiakban: Kincstár) keresztül - közvetlenül a HM Közgazdasági és Pénzügyi Ügynökség (a továbbiakban: HM KPÜ) végzi.

(3) A HM ÁEK költségvetésének kezelése a HM fejezeten belül a "6. HM Állami Egészségügyi Központ" költségvetési címen történik.

(4) A HM ÁEK a részére jóváhagyott felhasználható közalkalmazotti létszám és az átlagbér alapulvételével, a bérgazdálkodásra vonatkozó, a HM tárcán belüli szabályozók figyelembevételével és betartásával bérszínvonal gazdálkodást folytat.

(5) A HM ÁEK a katona-egészségügyi tevékenysége minősített időszaki biztosítási és ellátási feladatait az MH Dr. Radó György Honvéd Egészségügyi Központtal (a továbbiakban: MH HEK) együttműködve, annak vonatkozó tervei alapján - saját tervet készítve - végzi.

A HM ÁEK működésének és fejlesztésének forrásai

3. § (1) A HM ÁEK működésének és fejlesztésének forrásai a következők:

a) az OEP által teljesítményfinanszírozás keretében folyósított támogatásértékű bevétel;

b) a HM tárca által a működés érdekében biztosított költségvetési támogatási előirányzatok;

c) más tárcák által igényelt speciális, az OEP által nem finanszírozott egészségügyi szolgáltatásokkal kapcsolatos pénzeszközök;

d) a HM ÁEK saját,alaptevékenységetkisegítő,kiegészítő,továbbá vállalkozási tevékenységéből származó,valamint az intézményi egyéb (működési és felhalmozási jellegű) bevételei;

e) az orvostudományi kutatásból és kísérleti fejlesztésből származó bevételek;

f) a logisztikai, infrastrukturális és egészségügyi jellegű természetbeni ellátás vagy szolgáltatásnyújtás;

g) az előző évi jóváhagyott előirányzat-maradvány;

h) a pályázat útján elnyert pénzeszközök;

i) a fejlesztés érdekében biztosított költségvetési céljellegű támogatási előirányzatok.

(2) Az (1) bekezdés a) pontban szereplő bevételeknek, illetve a d), f) és g) pontban szereplő források egyes részeinek biztosítaniuk kell a HM ÁEK által nyújtott alapvető ellátások feltételeit.

(3) Az (1) bekezdés b) pontban szereplő költségvetési támogatásnak, illetve a c), d), e), f) és g) pontban szereplő források egyes részeinek alapvetően biztosítaniuk kell

a) a HM ÁEK által nyújtott speciális, az OEP által nem finanszírozott egészségügyi ellátásokat,

b) a honvédelmi feladatokkal kapcsolatos kiadásokat, illetve

c) a Magyar Honvédség hivatásos és szerződéses katonái jogállásáról szóló 2001. évi XCV. törvény (a továbbiakban: Hjt.) alapján foglalkoztatottakkal összefüggésben a törvény előírásai alapján felmerülő sajátos kiadásokat.

(4) A HM ÁEK-nél felmerülő kiadások és bevételek tervezését, felhasználását és elszámolását oly módon kell végrehajtani, hogy az biztosítsa egyrészt a HM ÁEK alapvető és speciális feladataihoz szükséges erőforrások elkülönítését, másrészt pedig a telephelyenkénti költséghelyenkénti és szakfeladatonkénti bemutatását is.

(5) Az ellátási-utaltsági renden keresztül a HM ÁEK részére térítésmentesen biztosított ellátásokat és szolgáltatásnyújtásokat, kifizetéseket az ellátó honvédelmi szervek külön címrendkódon, projektkódon, illetve egyéb módon elkülönítetten tervezik, kezelik, tartják nyilván, és számolnak el, erről rendszeres és részletes adatszolgáltatást biztosítanak a HM ÁEK részére.

(6) Az OEP által rendelkezésre bocsátott támogatásértékű bevételek és a HM ÁEK - tárca által felülvizsgált és igazolt - előirányzat-maradványa nem vonható el, azonban annak előirányzatosítását a HM KPÜ útján kell kezdeményezni.

(7) Az OEP által nem finanszírozott speciális egészségügyi szolgáltatások költségeit - azokban az esetekben, ahol az lehetséges - normásítani szükséges, amely az ilyen jellegű tevékenységek HM és a társminisztériumok által történő finanszírozásának alapja. A következő évi normákra vonatkozó javaslatot a HM ÁEK az MH HEK-kel közös előterjesztésben minden év október 31-ig a honvédelmi miniszter részére felterjeszti.

A HM ÁEK költségvetési gazdálkodása

4. § (1) A HM ÁEK az éves költségvetési előirányzatai tervezését a tárca védelmi tervező rendszerében meghatározottak szerint, az intézményi költségvetési javaslatok elkészítésének és jóváhagyásának rendjéről szóló HM utasítás előírásai szerint végzi.

(2) A HM ÁEK összevont, a pénzügyi és logisztikai jellegű kiadásokat együttesen - a logisztikai jellegűeket külön mellékletként is, - valamint a bevételeket is tartalmazó, telephelyenként és szakfeladatonként is részletezett elemi költségvetési tervjavaslatot készít, melyet a HM KPÜ részére megküld. A HM ÁEK tervjavaslatát az egyes központi tervező vagy központi természetbeni ellátást és szolgáltatást vagy kifizetést nyújtó szervekkel szoros együttműködésben, velük egyeztetetten állítja össze.

(3) Az összevont költségvetési tervjavaslat önálló melléklete részletesen és teljeskörűen bemutatja - telephelyenkénti és szakfeladatonkénti, illetve ágazati minisztériumi bontásban - az OEP által nem finanszírozott speciális és egyéb feladatokkal összefüggő kiadásokat és bevételeket annak érdekében is, hogy a térítésköteles tevékenységek kiadásai az érintett ágazati minisztériumokkal megtéríthetők legyenek. Az összevont költségvetési tervjavaslat mellékleteként - a melléklet szerinti formában - részletesen és teljeskörűen bemutatja az OEP által nem finanszírozott katonai egészségügyi feladatokkal kapcsolatos, illetve a Hjt. alapján foglalkoztatottakkal összefüggésben a törvény előírásai alapján felmerülő sajátos kiadásokat.

(4) A HM ÁEK az alapító okirata és Szervezeti és Működési Szabályzata szerinti kiegészítő és vállalkozási tevékenységeire vonatkozóan önköltség-számítási szabályzatot készít. Ebben az éves elemi költségvetési tervjavaslatától elkülönítetten, - az államháztartás működési rendjéről szóló kormányrendelet előírásaira is tekintettel - teljeskörűen meg kell terveznie a kiadásait és bevételeit.

(5) A HM KPÜ a HM ÁEK-től és az ellátó honvédelmi szervektől beérkezett elemi költségvetési tervjavaslatokat összesíti, s azt szöveges összefoglalóval kiegészítve jóváhagyás céljából felterjeszti a honvédelmi miniszternek.

(6) A nemzetközi feladatokkal és tevékenységekkel összefüggő költségvetési előirányzatok tervezése az intézményi költségvetési javaslatok elkészítésének és jóváhagyásának rendjéről szóló HM utasítás előírásainak megfelelően történik.

(7) A költségvetési előirányzatok év végi módosítására vonatkozó tervjavaslat a HM KPÜ vezérigazgatója által évente kiadásra kerülő intézkedés szerint készül.

(8) Az éves költségvetési gazdálkodásról szóló számszaki és szöveges beszámolójelentést a HM ÁEK, valamint a HM ÁEK érdekében felmerülő kiadásokkal és bevételekkel kapcsolatosan az érintett honvédelmi szervek az éves költségvetési beszámoló elkészítéséről szóló HM KPÜ vezérigazgatói intézkedésben foglaltak szerint állítják össze. A HM KPÜ a beérkezett jelentéseket összesíti, és azt szöveges összefoglalóval kiegészítve jóváhagyás céljából felterjeszti a honvédelmi miniszternek.

5. § Minden központi tervező, központi természetbeni ellátást, szolgáltatást, kifizetést nyújtó szerva HM ÁEK érdekében az adott évben várhatóan felmerülő és a ténylegesen teljesített kiadásokat - a teljeskörűség és az átláthatóság biztosítása céljából - az elemi költségvetés részeként, a tervjavaslatától és a szöveges beszámoló jelentésétől elkülönítetten, adatszolgáltatási jelleggel önálló mellékletben külön is részletesen bemutatja. Ennek egy példányát megküldi a HM KPÜ-nek illetve a logisztikai kiadások vonatkozásában tájékoztatja a HM ÁEK-et.

A HM ÁEK működésének logisztikai támogatása

6. § (1) A HM ÁEK a működéséhez szükséges logisztikai erőforrásokat önállóan tervezi, és az igényeket az ellátó honvédelmi szervek részére küldi meg. Az ellátó honvédelmi szervek a HM ÁEK felülvizsgált szükségleteit saját logisztikai erőforrás terveikbe elkülönítetten dolgozzák be.

(2) A HM ÁEK utaltsági rendjét az MH Összhaderőnemi Parancsnokság (a továbbiakban: MH ÖHP) a HM Fejlesztési és Logisztikai Ügynökséggel (a továbbiakban: HM FLÜ) együttműködve alakítja ki.

(3) A logisztikai ellátási feladatok végrehajtása érdekében a HM ÁEK állományából logisztikai szervezeti egység kerül kijelölésre, amely feladata a szükséges vételezések lebonyolításának megszervezése, a szakanyagok nyilvántartása, az azokkal kapcsolatos, üzemeltetési, ellenőrzési és jelentési kötelezettségek teljesítése.

(4) A HM ÁEK az intézményi erőforrás szükségletét a HM Védelmi Tervezési Főosztály részére küldi meg.

Elektronikai támogatás

7. § (1) A honvédelmi feladatok ellátása érdekében, a tábori információs rendszerekkel történő kapcsolat vonatkozásában a teljes logisztikai támogatás az ellátási-utaltsági rend szerint, térítésmentesen valósul meg.

(2) Az informatikai szoftverek, a számítás-, ügyvitel és nyomdatechnikai eszközök, szakanyagok, valamint a fenntartási anyagok, segédanyagok, javítási anyagok, az ezekkel kapcsolatos javítási, karbantartási szolgáltatások a HM ÁEK saját költségvetése terhére kerülnek biztosításra. A HM fejezet Költségvetés Gazdálkodási Információs Rendszer (a továbbiakban: HM KGIR) vonatkozásában az ellátást a HM KPÜ biztosítja.

Híradó, informatikai és elektronikus információvédelmi támogatás

8. § (1) A HM ÁEK híradó és informatikai hálózatainak, információs rendszereinek üzemeltetését, felügyeletét - a HM KGIR kivételével - a HMÁEK saját hatáskörben tervezi, szervezi és hajtja végre.

(2) A híradó és informatikai rendszerek fenntartását, javítását, fejlesztését, a polgári szolgáltatóktól igénybevett díjköteles szolgáltatások megrendelését, a generált forgalmi költségek kifizetését, a felhasználók híradó és informatikai eszközökkel történő ellátását a HM ÁEK saját költségvetése terhére hajtja végre.

(3) A HM ÁEKés az MH híradó és informatikai rendszerei közötti együttműködés formájára külön szabályzó kerül kiadásra.

(4) A híradó és informatikai rendszerek elektronikus információvédelmét megvalósító funkciókat, technikai megoldásokat, eljárásokat és fejlesztéseket a HM Informatikai és Információvédelmi Főosztály (a továbbiakban: HM IIF) biztonsági követelményei szerint kell végrehajtani.

Fegyverzettechnikai támogatás

9. § (1) Fegyverzettechnikai biztosítás területén a HM ÁEK kijelölt anyagfelelőse a munkaköri jegyzék alapján készíti el az intézmény hadi szükségleti és ellátottsági számvetését. Az MH ÖHP a részére eljuttatott számvetések alapján intézkedik a szükségletek biztosítására. A hadi szükséglet biztosítása az ellátó központok részéről KT-utalványon történik. A vételezés időpontját az intézmény vezetője az ellátó központokkal egyezteti.

(2) A kiképzési harcanyag ellátás és a kiképzési feladatok anyagbiztosítása érdekében a tervezés időszakában szükségleteit megküldi az ellátó katonai szervezet részére. A biztosítás az ellátási-utaltsági rend szerint, térítésmentesen történik.

Páncélos és gépjármű-technikai támogatás

10. § A páncélos és gépjármű-technikai eszközökkel történő ellátás térítésmentesen, az ellátási-utaltsági rend alapján valósul meg. A páncélos és gépjármű-technikai eszközök üzemeltetése, igénybevétele, tárolása, továbbá a gépjármű-technikai eszközök üzemben tartása, technikai kiszolgálása, javítása, alkatrész ellátása, valamint a fenti eszközökhöz kapcsolódó egyéb szolgáltatások a HM ÁEK saját költségvetése terhére kerül biztosításra. A környezetvédelmi felülvizsgálat és a műszaki vizsga ellátási rend alapján kerül biztosításra.

Repülőműszaki támogatás

11. § A repülőműszaki biztosítás területén a HM ÁEK objektumában lévő helikopter fogadó platform működőképességéhez szükséges eszközök és szolgáltatások biztosítása az ellátási-utaltsági rend alapján történik.

Vegyivédelmi-technikai támogatás

12. § (1) Vegyivédelmi-technikai biztosítási területen a HM ÁEK szaktechnikai eszközökkel való ellátása, azok technikai kiszolgálása és javítása térítésmentesen, az ellátási-utaltsági rend alapján valósul meg.

(2) A tűzoltó készülékekkel történő ellátás, az eszközök üzemben tartása, technikai kiszolgálása, javítása az ellátási utaltsági rendnek megfelelően, térítésmentesen történik.

Műszaki-technikai támogatás

13. § (1) A műszaki technikai eszközök és szakanyagok vonatkozásában a HM ÁEK ellátása az utaltsági rendnek megfelelően, térítésmentesen történik.

(2) Az olyan műszaki-technikai eszközök üzemeltetését, amelyek szakági részét önálló belső erőforrás működteti a HM ÁEK a vonatkozó műszaki technikai szakutasításban foglaltak alapján tervezi és szervezi meg.

(3) A műszaki harc-, fenntartási és kiképzési anyagok ellátása utaltsági rendnek megfelelően, térítésmentesen történik.

Élelmezési ellátás

14. § (1) A HM ÁEK beteg és alkalmazotti (a közalkalmazottak jogállásáról szóló 1992. évi XXXIII. törvény hatálya alá tartozó közalkalmazottak, illetve Hjt. hatálya alá tartozó hivatásos és szerződéses katonák) étkeztetésének rendje a szolgáltatótól külön szerződés alapján vásárolt élelmezési ellátással, és a HM ÁEK által üzemeltetett konyhai étkezdei ellátással valósul meg.

(2) A külső szolgáltató részére üzemeltetésre átadott konyha esetén

a) az élelmezési ellátás szolgáltatás igénybevétele a HM ÁEK költségvetése terhére,

b) az ételhulladék elszállítása a konyhát üzemeltető szolgáltató által valósul meg.

(3) A HM ÁEK az élelmezési ellátást biztosító szolgáltatóval a szerződést a következők figyelembevételével köteles megkötni:

a) a szolgáltató részére használatra átadott felszereléseket, a szerződés lejártát követően vissza kell venni a szolgáltatótól, a hiánypótlás a szolgáltató költségére történik,

b) negyedévenként a szolgáltató téríteni köteles a részére használatra átadott élelmezési és elhelyezési szakanyag nem felelősi körbe tartozó konyhaipari gépekért a gép negyedéves amortizációs költségét,

c) a szolgáltató a konyhaipari gépeket, eszközöket, vagyontárgyakat saját költségén köteles javítani, karbantartani és felújítani majd ezeket a szerződés lejárta után ellenszolgáltatásra való igény nélkül a használatba adó honvédelmi szerv részre üzemképes állapotban visszaszolgáltatni.

(4) A konyhaipari gépeket a szerződés lejártát követően tételesen kell visszavenni a szolgáltatótól.

(5) A szolgáltató részére üzemeltetésre átadott konyha esetén a közműszolgáltatásra a HM Infrastrukturális Ügynökség (a továbbiakban: HM IÜ) a szolgáltatóval külön bérleti és üzemeltetési szerződést köt.

(6) A HM ÁEK által üzemeltetett konyhai étkezdei ellátás - (7) bekezdésben foglaltak kivételével - saját költségvetési előirányzatai terhére valósul meg.

(7) A HM ÁEK által, saját állománnyal üzemeltetett konyha esetében a konyhaipari gépek utánpótlása az ellátási-utaltsági rendben meghatározottak szerint, míg az ételhulladék elszállítása térítésmentesen, központi keretszerződés alapján történik.

Ruházati ellátás

15. § (1) Katonai ruházat tekintetében a Hjt. hatálya alá tartozó hivatásos és szerződéses katonák ellátása a katonai ruházati ellátó pontokon keresztül valósul meg.

(2) A legénységi beosztású szerződéses állomány, valamint a próbaidős szerződéses, tiszti, zászlósi, tiszthelyettesi állomány részére az MH Logisztikai Ellátó Központtól (a továbbiakban: MH LEK) térítésmentesen vételezett szakanyagokat a HM ÁEK saját készleteiből biztosítja.

(3) A HM ÁEK a felszámított ruházati illetményét a HM FLÜ-nek, a ruházati anyag- és utalványfüzet megrendelőjét az MH LEK-nek küldi meg.

(4) AzMH-ban rendszeresített nyomtatványokat és irodai papírokat az MH LEK a HM ÁEK részére az ellátási-utaltsági rend szerint, a HM FLÜ által részére jóváhagyott pénzkeret terhére biztosítja.

(5) A HM ÁEK saját elemi költségvetése terhére tervezi

a) a közalkalmazotti állomány ruházati költségtérítését,

b) az MH-ban nem rendszeresített nyomtatványokkal történő ellátást,

c) munka- és védőruházat-beszerzéseit,

d) a mosatás és vegytisztítás szolgáltatásait.

Üzemanyag-ellátás

16. § (1) A szárazföldi üzemanyagok és egyéb szolgáltatások üzemanyag-kártyára történő vásárlásának szabályairól szóló 136/2008. (HK. 1/2009.) HM VTISZÁT intézkedés alapján kerül térítésmentesen biztosításra a HM FLÜ által.

(2) A természetbeni hajtóanyag ellátás a hajtóanyag kiszállításáról és átvételi rendjéről szóló HM VTISZÁT intézkedés szerint, az állománytáblás és hadinormás üzemanyag-technikai eszközök biztosítása térítésmentesen az ellátási-utaltsági renden keresztül valósul meg.

(3) Az üzemanyag-szaktechnikai eszközök karbantartása központi keretszerződés alapján térítésmentesen valósul meg.

Humán (kulturális) szakanyag ellátás

17. § A humán (kulturális) szakanyag ellátás a HM ÁEK saját költségvetése terhére kerül biztosításra.

Térképészeti ellátás

18. § A térképészeti szakanyag ellátás térítésmentesen, az ellátási-utaltsági renden keresztül történik.

Közlekedési támogatás

19. § (1) A szállítási igények honvédségi járművekkel történő kielégítése az ellátási-utaltsági rend szerint történik. A HM ÁEK az igényeit szükség szerint a feladat megkezdése előtt legalább 5 munkanappal írásban jelzi az ellátási-utaltsági rendben kijelölt szervezet felé.

(2) Közlekedési szakanyag-ellátás, szaktechnikaieszköz-ellátás és technikai kiszolgálás az ellátási-utaltsági rendben meghatározottak szerint történik. Nem sorolható ebbe a körbe a jellegzetesen kórházi működéshez, kórházi technológiákhoz tartozó speciális anyagmozgatási rendszer, így különösen a programvezérlésű targoncák és a csőpostarendszer. Ezen speciális eszközök üzemeltetését és technikai kiszolgálását a kórház saját intézményi ellátási rendszerében és költségvetése terhére tervezi.

Egészségügyi támogatás

20. § (1) A HM ÁEK működéséhez szükséges mentőszolgáltatást, fogászati ellátást az MH HEK térítésmentesen biztosítja, e szolgáltatások költségvetési előirányzat-szükségletét az MH HEK külön tervezi.

(2) Az (1) bekezdésben szereplő egészségügyi biztosítási feladatok kivételével a HM ÁEK az egészségügyi szakanyagok, szolgáltatások beszerzését az irányadó normatív és belső rendelkezésekben foglaltaknak megfelelően saját költségvetése terhére hajtja végre.

(3) A HM ÁEK az egészségügyi szakanyagok selejtezését az irányadó normatív rendelkezésekés az MH HEK parancsnoka (egészségügyi főnök) intézkedése alapján hajtja végre.

(4) A HM ÁEK az egészségügyi szakanyagok vonatkozásában az irányadó normatív rendelkezések alapján saját hatáskörben kezeli, tartja nyilván, a vagyoni körből való kivonási határozat alapján adja át az inkurrens anyagokat, és saját költségvetési terhére semmisíti meg a veszélyes hulladékokat.

A HM ÁEK infrastrukturális támogatása

21. § A HM ÁEK infrastrukturális támogatása az utasítás alapján és a 22-27. §-okban foglaltak figyelembevételével kerül végrehajtásra.

Elhelyezési szakanyag-gazdálkodási feladatok

22. § (1) A HM ÁEK működéséhez szükséges elhelyezési szakanyagok első ellátmányát és utánpótlását, illetve az infrastrukturális területen felmerülő esetleges egyéb szolgáltatásokat - hasonlóan az MH szervezeteihez - a HM IÜ térítésmentesen biztosítja.

(2) Az elhelyezési szakanyagokkal történő ellátás a logisztikai utaltsági rendnek megfelelően kerül végrehajtásra. Ennek keretében

a) az elhelyezési szakanyagok igénylése, tervezése, raktározása az MH építményfenntartási és elhelyezési szakutasítása és a Magyar Néphadsereg beruházási és fenntartási főnöke által kiadott berendezési anyag tervezési norma,

b) az elhelyezési szakanyagok selejtezése a Magyar Honvédség építési és elhelyezési főnöki intézkedés,

c) az elhelyezési szakanyagok beszerzése a honvédelmi szervezetek beszerzéseinek eljárási rendjéről szóló 120/2007. (HK20.) HM utasítás,

d) az elhelyezési szakanyagok nyilvántartása a Magyar Honvédség anyagnyilvántartási utasítás X. számú függelék - Az elhelyezési anyagok nyilvántartásának vezetéséhez kiadvány,

e) a felesleges készletek felszámolása a magyar állam tulajdonában, a Honvédelmi Minisztérium vagyonkezelésében lévő ingó vagyon feleslegesnek minősítésének, vagyonkezelésének és hasznosításának szabályairól, valamint a miniszteri biztos feladat- és hatásköréről szóló HM utasítások

rendelkezéseit kell alkalmazni.

Ingatlangazdálkodási feladatok

23. § (1) A HM ÁEK tevékenységét a magyar állam tulajdonában és a HM vagyonkezelésében lévő ingatlanokban látja el, melyek használatát a HM térítésmentesen biztosítja.

(2) A HM ÁEK tevékenységének ellátásához szükséges ingatlanállomány az utaltság rendezését követően használatba adási megállapodás keretében kerül a HM ÁEK részére átadásra. Az ingatlanok utalása és használatba adása tekintetében az Utasítás 37. § (5) bekezdésében foglaltakat kell alkalmazni. A használatba adáshoz járulékos kötelmek, így a 25. § szerinti üzemeltetési, őrzés-védelmi célú szolgáltatási szerződés is kapcsolódik.

(3) A nem közvetlenül gyógyító funkciót ellátó ingatlanok és ingatlanrészek - melyek szintén HM-vagyonkezelésűek, különösen büfé-, élelmiszer-és italautomaták elhelyezését szolgáló üres területek-időszakos hasznosítására az állami vagyonnal való gazdálkodás előírásai szerint kerülhet sor, ideértve az irányadó normatív rendelkezéseket és a vagyonkezelési szerződés rendelkezéseit kell alkalmazni.

(4) A honvédelmi célra feleslegessé nyilvánításra kerülő egészségügyi intézmények vonatkozásában a HM IÜ kidolgozza a felszámolásra kerülő ingatlanok hasznosítási tervét, elvégzi az adott ingatlanok ingatlanjogi rendezési feladatait.

(5) A HM vagyonkezelésébe kerülő egészségügyi intézmények ingatlanaira vonatkozó okmányokat az ingatlanok analitikus nyilvántartási rendjéről szóló 62/2004. (HK16.) HM IKH-HM KPSZH együttes intézkedésben meghatározott bizonylatolási rendnek megfelelően kell felterjeszteni a HM IÜ részére az ingatlan-nyilvántartás felfektetése érdekében.

Lakás- és szállógazdálkodási, lakhatástámogatási feladatok

24. § (1) A lakások és szállóférőhelyek gazdálkodási körbe vonása a Honvédelmi Minisztérium rendelkezése alatt lévő lakások és helyiségek bérletéről, elidegenítéséről, valamint a lakhatás támogatásáról szóló HM rendelet (továbbiakban: Lakásrendelet) szerint történik, az illetékes helyi lakásgazdálkodási szerv kezdeményezésére.

(2) A HM ÁEK állományába tartozó hivatásos, szerződéses, közalkalmazotti és munkavállaló állománnyal a szállóbérleti szerződések, illetve a HM-rendelkezésű lakások bérleti szerződéseinek megkötése a Lakásrendelet alapján, a nővér-, illetve nőtlen szállók igénybevétele a HM rendelkezésű lakás bérbeadásával és a lakáscélú támogatásokkal összefüggő, a honvédelmi szervekre háruló egyes feladatok ellátásáról, a lakásgazdálkodási és a lakóház-kezelési szervek feladatairól, a lakásbizottságok működéséről, továbbá a szállóférőhely-gazdálkodás és a szállóbérlet szabályairól szóló HM utasítás alapján történik.

Üzemeltetési és fenntartási feladatok

25. § (1) A HM térítésmentesen természetbeni ellátásként biztosítja a HM ÁEK által használt ingatlanok fenntartását, üzemeltetését és őrzés-védelmét a HM Elektronikai, Logisztikai és Vagyonkezelő Zrt.-vel kötött szerződések alapján.

(2) A HM ÁEK által használt ingatlanok üzemeltetését, karbantartását a HM IÜ által megkötött elhelyezési szolgáltatási szerződés hatálya alatt kell végezni. A szolgáltatási szerződés alapján végrehajtott feladatok esetében a megrendelő helyi képviseletét a HM ÁEK látja el, a szakmai felügyeletet a HM IÜ gyakorolja.

(3) Az üzemeltetési és karbantartási költségeket (átalányt és a tételes elszámolást is) a HM IÜ tervezi a honvédelmi miniszter vonatkozó utasításai szerint. A szolgáltatás a HM ÁEK részére térítésmentesen kerül biztosításra. A HM ÁEK részére történő szolgáltatás nyújtásával kapcsolatos költségeket a HM IÜ elkülönítetten kezeli, és tartja nyilván. A felmerült költségekkel kapcsolatos adatszolgáltatást a tárgyhavi számla beérkezését követő 20 napon belül a HM IÜ megküldi a HM ÁEK részére.

(4) A HM ÁEK őrzés-védelmi feladatait az Élőerős Őrzésvédelmi Szolgáltatás Megvásárlása Keretszerződés hatálya alatt kell biztosítani. A HM ÁEK objektumai őrzés-védelmének szakmai felügyeletét a HM Hadműveleti és Kiképzési Főosztály (a továbbiakban: HM HKF) látja el. A szolgáltatást biztosító megrendelést a HM IÜ hajtja végre a HM HKF igénye alapján. Az élőerős őrzés-védelmi szolgáltatás teljesítésigazolásának módját a HM IÜ vezérigazgatója a HM HKF-fel és a HM ÁEK-kel egyeztetve határozza meg.

(5) A HM ÁEK által megrendelésre kerülő élőerős őrzés-védelmi szolgáltatás a HM HKF útján történik. A HM HKF felelősségi körébe tartozik az őrszolgálati létszám, az őrség formájának-fajtájának és rezsióra adatok a katonai objektumok őrzés-védelmi kategóriába sorolásáról, az őrzés fajtáiról és az őrzés megszervezéséről szóló HM HVKF intézkedés szerinti megadása, a változások, változtatások adatainak továbbítása a HM IÜ felé.

(6) Az élőerős őrzés-védelmi szolgáltatás költségeit (átalányt és a tételes elszámolást is) a HM IÜ tervezi a HM HKF-fel együttműködve a honvédelmi miniszter vonatkozó utasításai szerint. A keretszerződés átalánydíjas, de a szerződés őrlétszámának változása esetén a HM HKF, illetve az érintett objektumok vezetői által kezdeményezett, de a térítési díjban az élőerős őrzés-védelmi szolgáltatás létszámának változtatásából adódóan a növekedésnél a bejelentést követően 5 munkanapon belül, míg az őrszolgálat létszámának csökkentése (felmondása) esetén, a szerződés jellegéből adódóan, a bejelentést követően 30 napon belül eszközölhetők a változtatások. Az eseti megrendelések is a fentiek figyelembevételével kerülnek végrehajtásra.

(7) A szolgáltatás a HM ÁEK részére térítésmentesen kerül biztosításra. A HM ÁEK részére történő szolgáltatás nyújtásával kapcsolatos költségeket a HM IÜ elkülönítetten kezeli, és tartja nyilván, és arról a tárgyhavi számla beérkezését követő 20 napon belül tájékoztatja a HM ÁEK-et.

(8) A fizikai biztonság fejlesztése a HM ÁEK igényei alapján, a HM HKF, illetve a HM IIF követelményei szerint valósul meg. Költségeit a HM IÜ tervezi a HM HKF-fel és a HM IIF-fel együttműködve, a honvédelmi miniszter vonatkozó utasítása szerint.

26. § Az infrastrukturális beszerzéseket a HM ÁEK igényei alapján a HM IÜ tervezi. A HM ÁEK elhelyezési infrastrukturális ellátásának felső szintű tervezését a tárca védelmi tervező rendszerén belül, a vonatkozó normatív rendelkezéseknek megfelelően a HM IÜ végzi. A HM ÁEK igényei a rendszerbe illesztetten kerülnek a HM IÜ részére megküldésre.

27. § A HM ÁEK infrastrukturális ellátása, működtetése - kivéve az egészségügyi ellátásra vonatkozó speciális szabályokat - a honvédelmi szervekre vonatkozó jogszabályoknak, belső rendelkezéseknek megfelelően történik. Az elhelyezési szolgáltatási szerződés hatálya alá nem tartozó ellátások fedezetét a HM ÁEK saját költségvetése terhére tervezi.

Egyéb gazdálkodási kérdések

28. § (1) A HM ÁEK személyi állománya csoportos balesetbiztosításának, a gyógyító állomány orvos-felelősségbiztosításának, gépjárművei CASCO- és kötelező gépjármű-felelősségbiztosításának költségvetési előirányzatait a HM KPÜ központilag tervezi meg, fizeti ki és számolja el.

(2) Az egyes központosított egészségügyi szolgáltatók által nyújtott szolgáltatások igénybevételéről, valamint a külön meghatározott személyek tekintetében fennálló egészségügyi ellátás rendjéről szóló 175/2007. (VI. 30.) Korm. rendelet 7. §-ának (5) bekezdése szerinti szakmai alkalmassági vizsgálatok végzésének és finanszírozásának, elszámolásának rendjét, továbbá a költségtérítés szabályait külön jogszabály tartalmazza.

(3) A HM ÁEK biztosítja, hogy a vagyon analitikus nyilvántartása vezetésére használt programból az adatok a HM KPÜ által meghatározott struktúrában kerüljenek át a HM KPÜ-höz, ahol azok átkonvertálása az ESZKÖZ-rendszernek megfelelően történik.

(4) A HM ÁEK megteremti a lehetőséget az általa használt főkönyvi informatikai rendszerben, hogy a főkönyv adatai főkönyvi számlaszám mélységben, napi rendszerességgel a HM KPÜ által meghatározott formátumú adatbázisba kimenthetők legyenek, s feladásra kerüljenek a HM KGIR-rendszerbe.

Záró rendelkezések

29. § (1) Ez az utasítás a közzétételét követő 8. napon lép hatályba.

(2) Az MH ÖHP a logisztikai utaltsági rend jelen utasítás szerinti pontosítását az utasítás közzétételét követő 30 napon belül végzi el.

(3) A HM ÁEK az utasítás kiadását követő 30 napon belül elkészíti a szervezetre vonatkozó vállalkozási, önköltség-számítási, gazdálkodási és kötelezettségvállalási szabályzatát, amelyet a honvédelmi miniszter hagy jóvá.

Budapest, 2009. december 28.

Dr. Szekeres Imre s. k.,

honvédelmi miniszter

Melléklet a 2/2010. (1.8.) HM utasításhoz

.....................................................
intézmény megnevezése
MINTA
KIMUTATÁS
a HM ÁEK-nél a Hjt.-vel összefüggésben felmerülő többletkiadásokról
Fsz.Feladat megnevezéseFőkönyvi
számlaszám
Számla megnevezéseÖsszeg
(E Ft)
1.
Személyi juttatások összesen
2.
Munkaadókat terhelő járulékok összesen
3.
Egyéb működési célú pénzeszközátadás, kiadás összesen
4.
Dologi kiadások összesen
KIADÁSOK ÖSSZESEN
Budapest,................................................................................................
ÁEK főigazgatója
1. A honvédelmi pótlék, szolgálatiidő-pótlék, illetménykiegészítés, nyelvpótléktöbblet, leszerelési segély, toborzópénz, jubileumi jutalom többlet, egyéb sajátos juttatások (hivatásos, szerződéses állomány egészségügyi szabadság idejére fizetett díjazása), költségtérítések (ruházati, közlekedési többlet, albérleti díj, lakásüzemeltetési hozzájárulás, költözködési költségtérítés, külön élők élelmezési ellátása, lakbér-kiegészítés, egyéb) stb.
2. Az 1. pontban felsoroltak utáni munkaadót terhelő járulékok.
3. Jogszabályok és belső rendelkezések alapján fizetett szociális juttatások (segélyek, intézményes segély többlet, házastársi jövedelemkiegészítés stb.).
4. Különélők élelmezési ellátása stb.

Tartalomjegyzék