Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 2020.4.100 A kizárólag a pótmagánvádló jogi képviselője által aláírt pótmagánvád is joghatályos [1998. évi XIX. tv. (korábbi Be.) 230-231. §, Be. 793. § (3) bek.].

Kapcsolódó határozatok:

Kaposvári Járásbíróság B.273/2017/37., Kaposvári Törvényszék Bf.135/2018/18., Kúria Bfv.771/2019/6. (*BH 2020.4.100*), 3454/2021. (XI. 3.) AB határozat

***********

[1] A járásbíróság a 2018. március 2. napján meghozott ítéletével - mely a törvényszék végzésével 2019. április 16. napján jogerőre emelkedett - a terheltet bűnösnek mondta ki csalás bűntettében [Btk. 373. § (1) bek., (3) bek. a) pont], ezért 1 év és 2 hónap - börtönben végrehajtandó - szabadságvesztésre és 2 év közügyektől eltiltásra ítélte.

[2] A jogerős ügydöntő határozat ellen a terhelt védője a büntetőeljárásról szóló 2017. évi XC. törvény (a továbbiakban: Be.) 649. § (2) bekezdés c) pontjára alapítva terjesztett elő felülvizsgálati indítványt, mert álláspontja szerint a vádlottat nem az arra jogosult által emelt vád alapján ítélték el.

[3] Kifejtette, hogy már az elsőfokú ítélet indokolása alapján sem törvényes a benyújtott vád. Az elsőfokú ítélet szerint a pótmagánvádló "jogi képviselője útján" terjesztette elő vádindítványát.

[4] A vádindítványt a vádemeléskor hatályos 1998. évi XIX. tv. (továbbiakban: korábbi Be.) 231. § (2) bekezdés c) pontja alapján a sértettnek kellett benyújtania. A "jogi képviselő útján" kifejezés nem helyettesítheti a sértetti (pótmagánvádlói) aláírást, így ugyanis adott esetben nem lehetne tisztázni a büntetőjogi felelősséget sem hamis vád esetén. A vád ezen okból tehát nem törvényes, ezért az eljárást meg kell szüntetni.

[5] Utalt arra is, hogy e tekintetben egyébként a Be. (2017. évi XC. tv.) egyértelműen fogalmaz. A 793. § (1) bekezdése szerint, ha a sértett pótmagánvádlóként kíván fellépni, a panaszt elutasító ügyészségnél vádindítványt nyújt te. A vádindítványt tehát a sértettnek (és nem jogi képviselőjének) kell benyújtania. Ezt egyértelműsíti a (3) bekezdés is, mely szerint "a vádindítványt a jogi képviselő is ellátja aláírásával". Az "is" szó kifejezetten arra utal, hogy a pótmagánvádlónak mindenképpen alá kell írnia a vádindítványt, és emellett a jogi képviselőjének is. Ha a törvényhozó szerint elegendő lenne a jogi képviselő aláírása, akkor csak annyi szerepelne a Be.-ben, hogy "a vádindítványt a jogi képviselő ellátja aláírásával".

[6] Az indítványozó szerint nem fogadható el a másodfokú bíróság azon indokolása sem, miszerint az, hogy a pótmagánvádló 2012. augusztus 9. napján jogi képviselőt hatalmazott meg, amely meghatalmazást mindkét fél saját kezűleg aláírta, pótolja a sértett (pótmagánvádló) aláírását a vádindítványon. Álláspontja szerint ez azért sem fogadható el, mert adott esetben, ha a sértett meghatalmazná a képviselőt vádindítvány benyújtására, de a jogi képviselő olyan bűncselekmény miatt emelne vádat, amit a sértett nem is akart volna a vád tárgyává tenni, és később bűncselekmény hiányában emiatt a vádlottat felmentenék, akkor nem lehetne eldönteni, hogy ki felel a hamis vád törvényes következményeiért.

[7] Ezért azt indítványozta, hogy a Kúria a megtámadott határozatot helyezze hatályon kívül és az eljárást szüntesse meg.

[8] A pótmagánvádló jogi képviselője az alaptalan felülvizsgálati indítvány elutasítását és a megtámadott határozat helybenhagyását indítványozta.

[9] A Kúria a felülvizsgálati indítvány elbírálására a Be. 660. § (1) bekezdése alapján tanácsülést tűzött ki, melyen a megtámadott határozatokat a Be. 659. § (5) bekezdésének megfelelően a felülvizsgálati indítványban meghatározott okok alapján bírálta felül, emellett vizsgálta a Be. 659. § (6) bekezdésében meghatározott esetleges eljárási szabálysértéseket is, ilyet azonban nem észlelt.

[10] A jelentős kárt okozó csalás bűntette miatt a terhelt ellen a rendőrkapitányságon folyamatban volt büntetőügyben az ügyészség 2012. június 19. napján kelt határozatával a nyomozás megszüntetése ellen bejelentett sértetti panaszt elutasította, ezzel megnyílt a lehetősége T. J.-nek, hogy mint pótmagánvádló terjesszen elő jogi képviselője útján vádindítványt. A pótmagánvádló jogi képviselő útján 2012. augusztus 10. napján nyújtotta be a vádindítványt az ügyben addig eljárt elsőfokú ügyészségnél.

[11] A jogerős ügydöntő határozat ellen a Be. 649. § (2) bekezdés c) pontja alapján eljárási szabálysértés miatt felülvizsgálati indítvány terjeszthető elő, ha a bíróság a határozatát nem az arra jogosult által emelt vád alapján hozta meg.

[12] A Be. 870. § (1) bekezdése szerint a Be. hatálybalépésekor folyamatban lévő büntetőeljárásban az ezt megelőzően, a korábbi jogszabály szerint végzett eljárási cselekmény akkor is érvényes, ha ezt e Be. másként szabályozza.

[13] A Kúriának így azt kellett vizsgálnia, hogy a pótmagánvádló jogi képviselője útján benyújtott pótmagánvád - melyet kizárólag a pótmagánvádló jogi képviselője írt alá - alakilag megfelelt-e a cselekmény idején hatályos eljárási szabályoknak.

[14] A korábbi Be. 230. § (1) bekezdés első mondta szerint, ha a sértett pótmagánvádlóként kíván fellépni, jogi képviselője útján az ügyben addig eljárt elsőfokú ügyészségnél vádindítványt nyújt be. A korábbi Be. arról nem tartalmazott rendelkezést, hogy a jogi képviselő útján benyújtott vádindítványt a sértettnek is alá kellene írni.

[15] A korábbi Be. 231. § (2) bekezdése tartalmazta a vádindítvány elutasításának okait, a (2) bekezdés c) pontja kifejezetten arról az esetről rendelkezett, ha a vádindítványt nem az arra jogosult nyújtotta be.

[16] A felülvizsgálati indítvány tartalma szerint így azt is vizsgálni kellett, hogy a pótmagánvádló aláírásának hiányában a pótmagánvádló által a jogi képviselőnek adott és aláírt meghatalmazás alapján a pótmagánvádló jogi képviselője által benyújtott vádindítványt az arra jogosulttól származónak kell-e tekinteni.

[17] A Kúria 4/2007. BK véleménye szerint a bíróság a vádindítványt a (korábbi) Be. 231. § (1) bekezdése alapján alakszerű határozat nélkül fogadja el, ugyanis a tárgyalás előkészítésének szabályai sem írják elő a vádirat elfogadását, vagyis a vádlott "vád alá helyezését". A (korábbi) Be. 231. § (2) bekezdés b) pontja szerint a bíróság a vádindítványt elutasítja, ha a pótmagánvádlónak (a rendelkezésben megjelölt kivétellel) nincs jogi képviselője. A Kúria arról az esetről azonban nem nyilvánított véleményt, ha a vádindítványt a pótmagánvádló nem írta alá.

[18] E körben a Kúria az Alkotmánybíróság 14/2015. (V. 26.) AB határozatban kifejtetteket vette alapul.

[19] Az Alkotmánybíróság szerint a pótmagánvádas eljárásban a pótmagánvádló szabályszerű meghatalmazással rendelkező jogi képviselőjének a képviseleti jogosultsága az eljárás egészére kiterjed, illetve a képviselet jogkörének a bíróságok irányában történő korlátozása annyiban hatályos, amennyiben a korlátozás a meghatalmazásból kitűnik, ezért a pótmagánvádas eljárásban a pótmagánvádló szabályszerű meghatalmazással rendelkező jogi képviselőjének a vádlói szerepkörében eljáró pótmagánvádló nevében tett és a meghatalmazás kereteit túl nem lépő nyilatkozatát - további feltétel megkövetelése nélkül - a pótmagánvádló képviseletében benyújtott jognyilatkozatnak kell értékelni.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!