Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 2012.10.245 Ha a volt házastársak megállapodással úgy osztják meg a közös vagyont, hogy az adóhatósággal szembeni tartozást az egyikük magára vállalja, de később a tartozásnak - elévülés miatt - csak egy részét fizeti meg, a másik házastárs jogalap nélküli gazdagodás címén nem követelheti az elévülés folytán meg nem fizetett tartozás felét [Csjt. 31. §, Ptk. 361. §].

A peres felek között házastársi közös vagyon megosztása iránt a megyei bíróságon per volt folyamatban. A házastársi vagyonmérleg részét képezte többek között a közös vagyon terheként 10 238 077 forint összegben meghatározott adó- és illetéktartozás is. Miután a per során az adó- és illetéktartozás megfizetését az alperes vállalta, a bíróság az ítéletében a tartozást az alperes oldalán értékelte és az általa kifizetendő adósságként számolta el. A megyei bíróság 2007. február 19-én meghozott elsőfokú ítélete fellebbezés hiányában, 2007. április 7-én jogerőre emelkedett.

Még az ítélet jogerőre emelkedését megelőzően, 2007. március 30-án a peres felek írásban megállapodást kötöttek. Ebben rögzítették, hogy a felperes az elszámolás alapján az ítéletben a javára megállapított 1 403 584 forintot átvette és ezzel az ítéletben foglaltak szerint a követelése kiegyenlítésre került. Az alperes a megállapodásban kijelentette, hogy tudomása van arról, miszerint az ítélet jogerőre emelkedése után az ott megjelölt adó- és illetéktartozásért egyedül és kizárólag tartozik helytállni.

Az alperes 2007. február 19-ét követően az adó- és illetéktartozásból összesen 2 422 999 forintot fizetett meg. A járuléktartozás biztosítására az alperes s.-i 613/1. hrsz.-ú és 93. hrsz.-ú ingatlanaira jelzálogjog, illetőleg végrehajtási jog volt bejegyezve. A 613/1. hrsz.-ú ingatlanról a jelzálogjog bejegyzést 2009. november 4-én törölték, miután az adóhatóság észlelte, hogy az illetékhivatal által a jelzálogjog tévesen került bejegyeztetésre. A mindkét ingatlanra bejegyzett végrehajtási jog törlését az adóhatóság 2010. január 25-én azzal az indokolással kérte, hogy a bejegyzés alapjául szolgáló tartozás elévült. A kérelem alapján a földhivatal a végrehajtási jogokat az alperes ingatlanairól törölte.

A felperes (leszállított) keresetében az alperest az elévülés miatt be nem hajtható adó- és illetéktartozás fele összegeként 3 907 539 forint tőke és annak 2007. március 5-től számított kamatai megfizetésére kérte kötelezni. Keresetét - annak lényegét tekintve - azzal indokolta, hogy míg a jogerős ítélet az alperes által teljes egészében megfizetni vállalt 10 238 077 forint közös vagyoni adósság alapulvételével osztotta meg a volt házastársak aktív vagyonát (és a felperes részére ennek eredményeként csak 1 403 584 forint értékkiegyenlítést ítélt meg), az alperes ténylegesen csak 2 422 999 forintot fizetett ki. Egyebekben az adóhatóság a tartozást törölte, ami által az alperes a kötelezettsége alól mentesült. Ennek eredményeként az alperesnél a jogerős ítélet meghozatala után a házastársi közös vagyont illető 7 815 078 forint teher megszűnéséből álló vagyongyarapodás következett be, amelyet a felperessel a Csjt. 31. § (5) bekezdése szerint is - az arányos megosztás elvének megfelelően - az alperes megosztani köteles. Ennek, mint a vagyonmérlegből "kihagyott" elszámolási tételnek a jogerős ítélet sem lehet az akadálya. Keresete - a felperesi álláspont szerint - a körülményváltozások folytán a Pp. 230. §-a alapján is helyénvaló.

Az alperes ellenkérelme, ítélt dologra hivatkozással, elsődlegesen a per megszüntetésére irányult. Érdemben pedig arra hivatkozott, hogy még az adó- és illetéktartozás teljes fennállásakor a felek 2007. március 30-án kötött megállapodásukkal elszámoltak egymás között. Ennek során a felperes kijelentette, hogy az alperestől neki járó értékkiegyenlítést átvette és további követelése az alperessel szemben nincsen. E megállapodáshoz képest annak, hogy az alperes a tartozását miként teljesítette, jelentősége nem lehet. Az APEH-hal szembeni tartozás teljesítésével összefüggésben - amely tartozás valójában nem is volt állandó összeg - a felperes vonatkozásában az alperesnek elszámolási kötelezettsége nem áll fenn. Azt a felperesi - egyebek melletti - kereseti érvelést, hogy a közös vagyoni tartozást illetően rosszhiszeműen járt el, vitatta. Azzal érvelt, hogy az adósság 2 422 999 forinton felüli része, amit az alperes kifizetett, objektív ok, az elévülés miatt került törlésre, amely ok létrejöttében az APEH magatartása is közrehatott.

Az elsőfokú bíróság az ítéletében a felperes keresetét elutasította és a felperes illetékfeljegyzési joga folytán le nem rótt illeték viselésének a kötelezettségéről, valamint az elsőfokú eljárási költségről ennek megfelelően határozott. Ítéletének indokolásában rámutatott, hogy a per megszüntetése iránti alperesi indítvány alaptalan, hiszen sem a keresettel érvényesített jog, sem annak tényalapja a házastársi közös vagyon megosztására vonatkozó jogerős ítéleti rendelkezéssel és az annak alapjául szolgáló tényállással nem azonos. Jelen perben ugyanis a felperes keresetét a jogerős ítéletet és a felek megállapodását követő új tényre, az alperes által átvállalt közös vagyoni tartozás elévülésére és az alperesnek az adósság alóli emiatti mentesülésére alapozta, amely jogi tény a jogerős ítéleti elbírálás tárgyát még nem is képezhette volna. Ugyanakkor az elsőfokú bíróság azt is megindokolta, hogy a felperes eljárási szabályra a keresetét szintén tévesen alapozza, hiszen a Pp. 230. § (1) bekezdése szerinti jog csak a Pp. 122. § (2) bekezdése szerinti időszakos szolgáltatásokra vonatkoztatható.

Rámutatva, hogy a házastársi közös vagyont terhelő adósságnak a felek egymás közötti viszonyában történő alperesre hárítását nem a jogerős ítéleti rendelkezés tartalmazza, érdemben az elsőfokú bíróság a keresetet elutasító rendelkezését a feleknek a 2007. március 30-án megkötött megállapodására alapozta. E megállapodásban a felperes további követelését a felek amellett is kizárták, hogy az adó- és illetéktartozás még fennállt. Ezt a megállapodást az elsőfokú bíróság kockázati elemeket, a tartozás összegére vonatkozó bizonytalanságot is tartalmazó megegyezésként értékelte, amellyel szemben a felperes az alperes által ténylegesen megfizetett összeg nagyságára épp úgy nem hivatkozhat, mint ahogyan ezt a tartozás nagyrészbeni törlésével ellentétes helyzetben a valóságos fizetési kötelezettség 10 238 077 forintot meghaladó esetben, az alperes sem tehetné meg. A felek akaratán és magatartásán kívül eső ok, a tartozás jelentős részének az elévülése, a felek megállapodásának alapulvételét nem befolyásolhatja. A Csjt. 31. § (5) bekezdésére történő (a jogerős ítéleten túllépő) felperesi kereseti hivatkozást az elsőfokú bíróság azért ítélte tévesnek, mert a felperesi kereset ténybeli alapja az ítélet meghozatalakor még nem is állt fenn. Hangsúlyozta, hogy a felperes az elévült követelést az alperesnél bekövetkezett "utólagos vagyonszaporulatnak" egyébként is tévesen tekinti, hiszen az elévülés nem magát a követelést, hanem csak annak behajthatóságát szüntette meg. Ezzel az adósság önmagában még nem alakult át aktív vagyonná.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!