Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 1984.12.488 I. Találmány hasznosítására kötött szerződés esetében is irányadó az az általános szabály, amely szerint a szerződési nyilatkozatot vita esetén úgy kell értelmezni, ahogyan azt a másik félnek a nyilatkozó feltehető akaratára és az eset körülményeire tekintettel a szavak általánosan elfogadott jelentése szerint értenie kellett [Ptk. 86. § 207. § (1) bek., 1969. évi II. tv. 17. §].

II. A találmány értékesítéséből származó hasznos eredmény mind az az előny, amely a találmány értékesítése következtében az adott gazdálkodó szervezet számára keletkezik. Ellenkező kikötés hiányában az egyes termékeknek meghatározott időszakban keletkező nyereségét kell vállalati (hasznos) eredménynek értelmezni [Ptk. 86. §, 45/1969. (XII. 29.) Korm. sz. r. 2. § (1), 3. § (1) bek. és (4)].*

I. A felperesek, egymás között 57,5%-37,5%-5% arányban, feltalálói annak a szolgálati találmánynak, amelyre a szabadalmat az alperes szerezte meg. A szabadalom - a szabadalmi leírás igénypontjaiban meghatározott jellemzőkkel - részben eljárási találmányt oltalmaz: műanyag és műszál területek antisztatizálására és egyidejű tisztítására, részben termékre vonatkozik: antisztatizáló hatású készítményre.

Az alperes - gazdasági tevékenysége körében - többféle terméket is előállított és hozott forgalomba a találmány hasznosításaként. A szolgálati találmányért járó díjazásról a szabadalmas vállalat és a feltalálók 1982. január 3-án szerződést kötöttek. A feleknek az okiratba foglalt nyilatkozata szerint a "szerződés tárgya" a szolgálati találmány szerinti összetételben előállításra kerülő Evirul, Evarin, Evisztat MF és Ultra öblítő termékek, amelyeket 1978. január 1-től üzemszerűen gyártanak. A feltalálók díjazására vonatkozóan e szerződés úgy rendelkezik, hogy az 1978. január 1-től 1983. december l-ig terjedő időben gyártott, már említett termékek termelési értékének minden egymillió forintja után 1000 Ft díj illeti meg a feltalálókat, valamint e termékek gyártásából származó "vállalati eredmény" 4%-a. Meghatározták továbbá a díjfizetési időszakokat, a feltalálók részesedési arányát; kikötötték, hogy külföldi értékesítés esetén külön megállapodást kötnek; a már kifizetett újítási díjat pedig beszámítják.

A szerződéskötést követő időben a felek között elszámolási vita támadt. Az alperes ugyanis a 4%-os díjkulccsal számítandó díj alapját úgy határozta meg, hogy az említett termékek után az egyes elszámolási időszakokban képződő veszteséget beszámította a más időszakokban képződő nyereség összegébe. A felperesek álláspontja szerint viszont a díj alapjaként megjelölt "vállalati eredmény" számításánál a mérlegadatok szerint kimutatható veszteséget figyelmen kívül kell hagyni. Az eltérő értelmezési, illetőleg számítási mód miatt a díjkövetelés vitatott összege - az 1982. december 31-ig terjedő időszakra vonatkozó díjkövetelés tekintetében - összesen 31 240 Ft.

Az 1983. február 10-én benyújtott és a tárgyalás során módosított keresetükben a felperesek 31 240 Ft követelést támasztottak.

Az alperes a kereset elutasítását kérte.

Ítéletében az első fokú bíróság a felperesek keresetének helyt adva, az alperest 31 240 Ft, ennek kamatai és 2000 Ft perköltség megfizetésére kötelezte.

Az ítélet ellen az alperes fellebbezett a kereset elutasítása iránt. Perorvoslati kérelmében lényegében azokat az érveit ismételte meg, amelyeket az első fokú eljárás során védekezésként hozott fel. A felperesek az első fokú bíróság ítéletének a helyben hagyását kérték.

II. A fellebbezés nem helytálló.

Az írásbafoglalt szerződés érvényessége nem volt kétséges. A vita a szerződési okiratban rögzített nyilatkozatok eltérő értelmezésében rejlett.

A Ptk. 207. §-ának (1) bekezdése szerint a szerződési nyilatkozatot vita esetén úgy kell értelmezni, ahogyan azt a másik félnek a nyilatkozó feltehető akaratára és az eset körülményeire tekintettel a szavak általánosan elfogadott jelentése szerint értenie kellett.

A felek nyilatkozatát rögzítő szerződési okirat szövege nem tartalmaz fogalom-meghatározást vagy útmutatást a vállalati eredmény mibenlétére, számítási módjára. Az okirat szövege önmagában nem ad elegendő alapot az értelmezéshez, ezért abban a kérdésben kellett állást foglalni: hogyan kell értelmezni azt a nyilatkozatot, hogy a "vállalati eredmény" 4%-a illeti meg a feltalálókat.

Téves az alperesnek az az érvelése, hogy a felperesek a szerződés megkötését megelőzően betekinthettek a vállalat számviteli adataiba, amelyek az egyes termékek gyártásánál keletkező nyereséget és veszteséget is kimutatták, és ezek egyenlegének ismeretében kötötték meg a szerződést. A számviteli adatok sem alakszerűen, sem a kimutatások tartalmára való utalással nem váltak a szerződés részéve. Ha tehát a felperesek ezekről az adatokról a szerződés megkötését megelőzően tudomást is szereztek, ebből nem következik az, hogy a felek szerződési akarata pontosan a kimutatásokban írt számítási módnak az elfogadására terjed ki.

Téves az alperesnek az az érvelése is, hogy "a magyar szabadalmi jog nem a terméket, hanem az eljárást tekinti szabadalom tárgyának", ezért nem foghat helyt az adott esetben a termékek szerinti díjazás. A szerződés szóhasználatából kitűnően ugyanis a találmány hasznosításaként gyártott és forgalomba hozott egyes, elnevezés szerint is megjelölt termékek tartoznak a szerződés tárgyához.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!