Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 2019.3.75 Nyilvánvalóan a jóerkölcsbe ütközik, és ezért semmis az a szerződés, amelynek célja az, hogy a tagjai által működtetni már nem kívánt gazdasági társaság egyetlen hasznot hajtó vagyontárgyát a tagok egyike megszerezze [1959. évi IV. tv. (régi Ptk.) 200. § (2) bek., 327. § (1) bek.].

A felülvizsgálat alapjául szolgáló tényállás

[1] Az A. Kft. (a továbbiakban: kft.) 1996. március 27-én megvásárolt három darab, három budapesti társasház tetőszerkezetén elhelyezett fém tartószerkezetet, és azokra 1998. február 5-én bérleti szerződést kötött az alperessel. A szerződés értelmében a kft. a tartószerkezeteket 1998. április 1-jétől bérbe adta az alperesnek, és kötelezettséget vállalt az ott elhelyezendő fémreklámok terveztetésére, engedélyeztetésére, beszerzésére (legyártatására), felszereltetésére és üzemeltetésére. Az alperes a szerződésnek megfelelően - a tartószerkezetenként eltérő összegben meghatározott - bérleti díj két évre szóló összegét a kft.-nek megfizette.

[2] A kft. tagjai a felperes és a cégjegyzésre jogosult J. I. voltak. A felperes és a kft. között 1999. szeptember 15-én létrejött szerződés szerint a felperes 5 000 000 forint tagi hitelt nyújtott a társaságnak, és rögzítették, hogy ha azt 2003. március 15-éig visszafizetni nem tudja, a tulajdonát képező tartószerkezetek a felperes tulajdonába kerülnek. A felperes és a kft. által 2000. október 15-én kötött szerződés tartalmazta, hogy a felperes e napon kilép a társaságból, és mivel a kft. helyzete nem teszi lehetővé a felperest megillető végkielégítés kifizetését, ezért ha a 2003. március 15-én lejáró tagi hitel visszafizetéséig a végkielégítés kifizetése nem történik meg, a felperes jogosult a tartószerkezetek bérbeadásából elmaradt hasznok törvényes úton való behajtására és saját céljaira történő felhasználására. Az utóbbi szerződést 2000. október 25-én akként módosították, hogy a kft. a felperesnek eladja a tartószerkezeteket, és a vételár kifizetése helyett az egyenértékűséget úgy biztosítják, hogy a felperes végkielégítés iránti igényét kielégítettnek tekintik. Kikötötték azt is, hogy ha 2003. március 15-éig a kft. a tagi hitelt nem fizeti vissza, akkor a felperes jogosulttá válik a tartószerkezetek korábbi bérbeadásából elmaradt hasznok követelésére és saját célú felhasználására.

[3] A 2000. október 24-ei taggyűlési jegyzőkönyv szerint a felperes és J. I. az üzletrészeik átruházásával a társaságból kiléptek, az e változás bejegyzése iránti kérelmet azonban a cégbíróság elutasította.

[4] A kft. hivatalbóli törlés folytán 2001. szeptember 10-én megszűnt.

A kereseti kérelem és az alperes védekezése

[5] A felperes módosított keresetében - elsődlegesen bérleti díj, másodlagosan használati díj, harmadlagosan jogalap nélküli gazdagodás alapján - 49 430 000 forint és késedelmi kamatai megfizetésére kérte az alperes kötelezését. A Budapest, R. u. 1. és a Budapest, A. u. 1/A. szám alatti lakóépületek tetején elhelyezett tartószerkezetek 2000 és 2005 közötti használatának ellenértékét követelte.

[6] Az alperes érdemi ellenkérelmében a kereset elutasítását kérte. Elévülési, érvénytelenségi és beszámítási kifogást is előterjesztett.

Az első- és másodfokú ítélet

[7] Az elsőfokú bíróság - a megismételt eljárásban meghozott - ítéletével a keresetet elutasította. Mindenekelőtt utalt arra, hogy a tartószerkezetek ingóságok, amelyek elhelyezéséhez szükség volt a társasházakkal kötött bérleti szerződésekre. A peresített bérleti díjkövetelés a másik, a kft. és az alperes közötti bérleti jogviszonyból fakad. A felperes e követelést kétféle módon szerezhette meg: szerződéses engedmény [a Polgári Törvénykönyvről szóló 1959. évi IV. törvény (a továbbiakban: Ptk.) 328. § (1) bekezdése], vagy pedig törvényi engedmény [Ptk. 432. § (3) bekezdése] folytán. A felperes és a kft. között létrejött fenti szerződések ennek megfelelően rendelkeztek, és közülük a 2000. október 25-ei megállapodás alapján a felperes a végkielégítés ellenében megszerezte a tartószerkezetek tulajdonjogát, míg az általa nyújtott tagi hitel vissza nem fizetése esetén jogosulttá vált a bérbeadásból elmaradt hasznok követelésére.

[8] Az elsőfokú bíróság ugyanakkor az alperes érvénytelenségi kifogásának megalapozottságát vizsgálva azt állapította meg, hogy mindkét megoldás azt a célt szolgálta, hogy a felperes úgy szerezze meg az alperessel szembeni követelést, hogy azért lényegében reális és egyenértékű szolgáltatást nem nyújt, és az alperessel szemben fennálló egyéb bérbeadói kötelezettségtől is megszabadul. A szerződések ezért jóerkölcsbe ütközésük [Ptk. 200. § (2) bekezdése] miatt érvénytelenek.

[9] Az elsőfokú bíróság figyelembe vette, hogy az adóhatóság által szolgáltatott adatok szerint a felperesnek végkielégítés címén lényegesen kisebb összeg járhatott volna, mint amennyi a három tartószerkezet értéke. Ha a szerződő felek szándéka valóban a felperesnek a végkielégítés ellenében történő tulajdonszerzése lett volna, akkor a végkielégítésre való jogosultságot és annak mértékét nyilvánvalóan rögzítik, de azok egyike sem igazolt.

[10] Az elsőfokú bíróság álláspontja szerint a szerződő felek szándéka az volt, hogy a kft. tagjai "kiszervezzék" az egyetlen hasznot hajtó dolgot, a tartószerkezeteket, amelyekre bérleti jogviszony állt fenn. A bérleti díjkövetelés engedményezésének felfüggesztő feltétele a tagi hitel 2003. március 15-éig való visszafizetésének elmaradása, amelynek bekövetkeztére akkor lett volna reális esély, ha addig az erről rendelkező J. I. a kft. tagja és ügyvezetője marad. Miután azonban nevezett a megelőző napon kifejezésre juttatta, hogy a társaságot nem kívánja tovább működtetni, a fenti feltétel bekövetkezésére reális esély nem volt. Mindezt igazolta, hogy a kft. 2000. október 25-ét követően semmilyen érdemi tevékenységet nem végzett, ami a hivatalbóli törlését eredményezte.

[11] Az elsőfokú bíróság kifejtette, hogy mivel a szerződések érvénytelenek, ezért a felperes a követelést nem szerezte meg, és a bérleti jogviszony a bérbeadó társaság - hivatalbóli törlés miatti - jogutód nélküli megszűnésével megszűnt. (Minthogy az ingóság lényegében uratlanná vált, a bérlő általi további használat alapozhatott volna meg a bérlő javára szerzési jogcímet.)

[12] Az elsőfokú bíróság annak, hogy egy másik perben hozott jogerős közbenső ítélet szerint a felperes a Budapest, R. u. 1. szám alatti társasház tetején lévő tartószerkezet tulajdonosa, a fentiekhez képest jelentőséget már csak azért sem tulajdonított, mert ez egy másik jogviszonyra vonatkozott, amelyben a felperes - tulajdonszerzése esetén - bérlőnek minősült.

[13] Az alperes elévülési kifogásával kapcsolatban abból indult ki, hogy az alperes két évre előre, 2000. április 1-jéig a bérleti díjat megfizette, így a következő időszak bérleti díja csak ekkor vált esedékessé. A felperes 2001. augusztus 20-án kelt levele konkrét teljesítésre irányuló felszólítást nem tartalmazott, de mivel az engedményezésről való értesítésnek tekinthető, ezért a Ptk. 329. § (2) bekezdése értelmében alkalmas volt az elévülés megszakítására. Ezt követően a felperesnek az alperessel 2003. augusztus 28-án közölt írásbeli felszólítása az elévülést megszakította, és az ekkor újrakezdődött elévülési idő 2008. augusztus 28-án járt le. Miután pedig a 2005. szep­tember 26-ai levél teljesítésre irányuló felszólítást nem tartalmazott, a követelés elévült, s így - az elévülés megszakítására egyébként is alkalmatlan - 2008. november 19-ei elektronikus üzenet jelentőséggel már nem bírt, és a 2011. május 5-ei perindításkor a követelés bírósági úton már nem volt érvényesíthető [Ptk. 325. § (1) bekezdése]. Mindezek miatt az elsőfokú bíróság az alperes beszámítási kifogásának elbírálását mellőzte.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!