Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

EH 2014.05.K17 Az ügyfélfogalom és a közvetlen érintettség értelmezése hatósági nyilvántartási ügyben [2004. évi CXL. tv. 15. §].

Kapcsolódó határozatok:

Fővárosi Törvényszék K.34097/2010/22., Kúria Kfv.37458/2012/5. (*EH 2014.05.K17*)

***********

A Budapest Főváros Önkormányzata Főpolgármesteri Hivatal Közmű Ügyosztály - új eljárás keretében - 2004. december 22. napján kelt határozatában elutasította a W.-T. Kft. (a továbbiakban: kérelmező) kérelmét, melyben a hulladékgazdálkodási közszolgáltatás igénybevételére kötelezett gazdálkodó szervezetek nyilvántartásából történő törlését kérte.

Ezen elsőfokú határozatot Budapest Főváros Közigazgatási Hivatala Építésügyi Főosztálya a 2005. április 18. napján kelt határozatával helybenhagyta.

Ezen másodfokú határozat ellen az alperesi beavatkozó az ügyészségről szóló 1972. évi V. törvény (a továbbiakban: Ütv.) 14. § (1) bekezdése alapján óvást nyújtott be, melyben indítványozta a határozat hatályon kívül helyezését, az elsőfokú határozat megváltoztatását, és a hulladékgazdálkodásról szóló 2000. évi XLIII. törvény (a továbbiakban: Hgt.) előírásának megfelelő határozat hozatalát.

Az óvás alapján eljárt Közép-magyarországi Regionális Államigazgatási Hivatal a 2010. április 6. napján kelt határozatával hatályon kívül helyezte a Budapest Főváros Közigazgatási Hivatal Építésügyi Főosztály másodfokú határozatát, és a fellebbezésnek helyt adva az elsőfokú határozatot úgy változtatta meg, hogy a kérelmezőt a hulladékgazdálkodási közszolgáltatás igénybevételére kötelezett gazdálkodó szervezetek nyilvántartásából 2003. július 31-i hatállyal törölte.

Az óvás eredményeként hozott határozat bírósági felülvizsgálata iránt a felperes nyújtott be keresetet, melyben annak hatályon kívül helyezését és a határozatot hozó szerv új eljárásra való kötelezését, egyben perköltségben való marasztalását kérte. Sérelmezte a felperes, hogy az alperesi határozat - jogszabályhely megjelölése nélkül - a törvénysértést alaposnak találta, az óvott határozatot megváltoztatta, és annak jogszerűvé tételét elvégezte anélkül, hogy bármilyen jogszabályhelyet megjelölt volna. Kifogásolta a felperes a kérelmező visszamenőleges 2003. július 31-i hatállyal történő törlését, állítva, hogy az jogszabállyal nem megalapozott.

Kereshetőségi jogának a megalapozottsága körében a felperes arra hivatkozott, hogy mint Budapest kizárólagos jogú hulladékkezelési közszolgáltatójának a kérelmező tekintetében rendelkezésre kellett állnia, amellyel összefüggésben több joga és kötelezettsége keletkezett, így az alapul fekvő ügy és az alperes határozata a felperesnek, mint közszolgáltatónak a jogát és jogos érdekét érinti, reá közvetlen hatással van. Az alperes jogutódja a kereset elutasítását és a felperes perköltségben való marasztalását kérte, állítva, hogy teljes körűen eleget tett indokolási kötelezettségének, a vitatott döntés hatályon kívül helyezésének így nincs helye.

A Fővárosi Törvényszék ítéletével a felperes keresetét elutasította. Ítéletének indokolásában kifejtette, hogy elsődlegesen a felperes perindítási jogosultságát vizsgálta. Rámutatott, hogy a hatósági eljárás tárgya a nyilvántartásból való törlés volt. Az erről való döntés során az alperesi jogelőd a felperesre vonatkozóan jogot vagy kötelezettséget nem állapított meg, az eljárás tehát a felperes jogát közvetlenül nem érintette. Az a tény pedig, hogy a kérelmező a törlés eredményeként a felperes részére díjat nem köteles fizetni a felperesnek gazdasági érdeksérelmet okoz ugyan, azonban ebből nem következik az, hogy az ügy közvetlenül érintette a felperes jogát vagy jogos érdekét. A bíróság megállapította, hogy a felperes közvetlen érintettség hiányában kereshetőségi joggal nem rendelkezett, ezért keresetét a Polgári perrendtartásról szóló 1952. évi III. törvény (a továbbiakban: Pp.) 339. § (1) bekezdése alapján elutasította.

A jogerős ítélet ellen a felperes nyújtott be felülvizsgálati kérelmet, melyben annak hatályon kívül helyezését és a bíróság új eljárás lefolytatására és új határozat hozatalára való utasítását kérte. Állította, hogy az ítélet jogszabálysértő, mert a bíróság nem megfelelően alkalmazta a Pp. 327. § (1) bekezdésében foglaltakat. Véleménye szerint a felperes a közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól szóló 2004. évi CXL. törvény (a továbbiakban: Ket.) 15. § (1) bekezdésében meghatározott ügyfélnek minősül, mert az általa közszolgáltatóként végzett és jogszabályban rögzített jogait és kötelezettségeit a határozat érinti. Kérte figyelembe venni, hogy rendelkezésre állására tekintettel az általa számlázott követelései közjogi igénynek tekintendőek, így azok behajtásához nem csupán gazdasági érdeke fűződik.

A felülvizsgálati kérelem nem alapos.

A Kúria álláspontja szerint a törvényszék megfelelő alapossággal feltárta és rögzítette ítéletének indokolásában az ügyben irányadó tényállást, és abból helytálló jogi következtetést vont le.

Ahogy arra a jogerős ítélet indokolásában a törvényszék hivatkozott a Pp. 327. § (1) bekezdése szerint a közigazgatási per indítására jogosult az ügyfél, a kifejezetten reá vonatkozó rendelkezés tekintetében pedig az eljárás egyéb résztvevője.

A Ket. 15. § (1) bekezdése szerint ügyfél az a természetes vagy jogi személy, továbbá jogi személyiséggel nem rendelkező szervezet, akinek jogát vagy jogos érdekét az ügy érinti, akit hatósági ellenőrzés alá vontak, illetve akire nézve a hatósági nyilvántartás adatot tartalmaz.

A felperest az adott ügyben hatósági ellenőrzés alá nem vonták, reá nézve a hatósági nyilvántartás adatot nem tartalmazott, melynek következtében ügyfélként az alapján lenne minősíthető, hogy jogát vagy jogos érdekét az ügy érinti-e.

A felperesnél érdeksérelmet közvetlenül nem az alperes határozata, hanem az a tény okoz, hogy az érintett gazdálkodó szervezet települési szilárd hulladékának kezeléséről közszolgáltatáson kívül gondoskodik. A 61/2002. (X. 18.) Főv. Kgy. rendelet (a továbbiakban: Fr.) a perbeli időszakban hatályos rendelkezéseiből, többek között - felperes által hivatkozott - 19. § (5) bekezdéséből is megállapítható, hogy közszolgáltatás igénybevételének kötelezettsége a jogszabályokból, többek között az Fr. 15. § (1) bekezdéséből következik, és nem a perbeli nyilvántartásbavétel tényéből. A nyilvántartásba vétel nem feltétele a gazdálkodó szervezet szerződéskötési kötelezettsége fennállásának. Amennyiben valamely gazdálkodó szervezet közszolgáltatás igénybevételére kötelezett, de nem szerepel a nyilvántartásban - egyéb feltételek fennállása esetén - a felperes által perelhető annak érdekében, hogy közte és a gazdálkodó szervezet között a bíróság a közszolgáltatási szerződést létrehozza. Ezért a felperes - amennyiben valóban helytállóan állítja azt, hogy az érintett gazdálkodó szervezet közszolgáltatás igénybe vételére kötelezett - ezen igényét polgári bíróságon érvényesítheti. Mindezért közvetlen érintettség hiányában a bíróság jogszerűen döntött a felperesi kereset elutasításáról.

Mivel a jogerős ítélet a felülvizsgálati kérelemben megjelölt jogszabályokat nem sértette meg, ezért azt a Kúria a Pp. 275/A. § (1) bekezdése alapján hatályában fenntartotta.

(Kúria Kfv. III. 37.458/2012.)

* * *

TELJES HATÁROZAT

A Kúria a dr. Kopácsiné dr. Kubinyi Katalin csoportvezető jogtanácsos által képviselt Fővárosi Közterületfenntartó Zrt. felperesnek a dr. Almási Győző főosztályvezető által képviselt Budapest Főváros Kormányhivatala alperes ellen környezetvédelmi ügyben hozott közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata iránt indult perében - amelybe az alperes pernyertességének előmozdítása érdekében a dr. Bonomi Nóra Katalin főtanácsos, osztályvezető ügyész által képviselt Fővárosi Főügyészség beavatkozott - a Fővárosi Törvényszék 2012. május 8. napján kelt 23.K.34.097/2010/22. számú jogerős ítélete ellen a felperes által 23. sorszám alatt benyújtott felülvizsgálati kérelem - tárgyaláson kívüli - elbírálása során az alulírott napon meghozta az alábbi

í t é l e t e t :

A Kúria a Fővárosi Törvényszék 23.K.34.097/2010/22. számú ítéletét hatályában fenntartja.

Kötelezi a Kúria a felperest, hogy 15 nap alatt fizessen meg az alperesnek 20.000.- (azaz húszezer) forint felülvizsgálati eljárási költséget.

Kötelezi a Kúria a felperest, hogy - külön felhívásra - fizessen meg az államnak 70.000.- (azaz hetvenezer) forint le nem rótt felülvizsgálati eljárási illetéket.

Ez ellen az ítélet ellen további felülvizsgálatnak nincs helye.

I n d o k o l á s

A Budapest Főváros Önkormányzata Főpolgármesteri Hivatal Közmű Ügyosztály - új eljárás keretében - 2004. december 22. napján kelt határozatában elutasította a W.-T. Kft. (a továbbiakban: kérelmező) kérelmét, melyben a hulladékgazdálkodási közszolgáltatás igénybevételére kötelezett gazdálkodó szervezetek nyilvántartásából történő törlését kérte.

Ezen elsőfokú határozatot Budapest Főváros Közigazgatási Hivatala Építésügyi Főosztálya a 2005. április 18. napján kelt határozatával helybenhagyta.

Ezen másodfokú határozat ellen az alperesi beavatkozó az ügyészségről szóló 1972. évi V. törvény (a továbbiakban: Ütv.) 14. § (1) bekezdése alapján óvást nyújtott be, melyben indítványozta a határozat hatályon kívül helyezését, az elsőfokú határozat megváltoztatását, és a hulladékgazdálkodásról szóló 2000. évi XLIII. törvény (a továbbiakban: Hgt.) előírásának megfelelő határozat hozatalát.

Az óvás alapján eljárt Közép-magyarországi Regionális Államigazgatási Hivatal a 2010. április 6. napján kelt 50-határozatával hatályon kívül helyezte a Budapest Főváros Közigazgatási Hivatal Építésügyi Főosztály másodfokú határozatát, és a fellebbezésnek helyt adva az elsőfokú határozatot úgy változtatta meg, hogy a kérelmezőt a hulladékgazdálkodási közszolgáltatás igénybevételére kötelezett gazdálkodó szervezetek nyilvántartásából 2003. július 31-i hatállyal törölte.

Az óvás eredményeként hozott határozat bírósági felülvizsgálata iránt a felperes nyújtott be keresetet, melyben annak hatályon kívül helyezését és a határozatot hozó szerv új eljárásra való kötelezését, egyben perköltségben való marasztalását kérte. Sérelmezte a felperes, hogy az alperesi határozat - jogszabályhely megjelölése nélkül - a törvénysértést alaposnak találta, az óvott határozatot megváltoztatta, és annak jogszerűvé tételét elvégezte anélkül, hogy bármilyen jogszabályhelyet megjelölt volna. Kifogásolta a felperes a kérelmező visszamenőleges 2003. július 31-i hatállyal történő törlését, állítva, hogy az jogszabállyal nem megalapozott.

Kereshetőségi jogának a megalapozottsága körében a felperes arra hivatkozott, hogy mint Budapest kizárólagos jogú hulladékkezelési közszolgáltatójának a kérelmező tekintetében rendelkezésre kellett állnia, amellyel összefüggésben több joga és kötelezettsége keletkezett, így az alapul fekvő ügy és az alperes határozata a felperesnek, mint közszolgáltatónak a jogát és jogos érdekét érinti, reá közvetlen hatással van. Az alperes jogutódja a kereset elutasítását és a felperes perköltségben való marasztalását kérte, állítva, hogy teljes körűen eleget tett indokolási kötelezettségének, a vitatott döntés hatályon kívül helyezésének így nincs helye.

A Fővárosi Törvényszék ítéletével a felperes keresetét elutasította. Ítéletének indokolásában kifejtette, hogy elsődlegesen a felperes perindítási jogosultságát vizsgálta. Rámutatott, hogy a hatósági eljárás tárgya a nyilvántartásból való törlés volt. Az erről való döntés során az alperesi jogelőd a felperesre vonatkozóan jogot vagy kötelezettséget nem állapított meg, az eljárás tehát a felperes jogát közvetlenül nem érintette. Az a tény pedig, hogy a kérelmező a törlés eredményeként a felperes részére díjat nem köteles fizetni a felperesnek gazdasági érdeksérelmet okoz ugyan, azonban ebből nem következik az, hogy az ügy közvetlenül érintette a felperes jogát vagy jogos érdekét. A bíróság megállapította, hogy a felperes közvetlen érintettség hiányában kereshetőségi joggal nem rendelkezett, ezért keresetét a Polgári perrendtartásról szóló 1952. évi III. törvény (a továbbiakban: Pp.) 339. § (1) bekezdése alapján elutasította.

A jogerős ítélet ellen a felperes nyújtott be felülvizsgálati kérelmet, melyben annak hatályon kívül helyezését és a bíróság új eljárás lefolytatására és új határozat hozatalára való utasítását kérte. Állította, hogy az ítélet jogszabálysértő, mert a bíróság nem megfelelően alkalmazta a Pp. 327. § (1) bekezdésében foglaltakat. Véleménye szerint a felperes a közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól szóló 2004. évi CXL. törvény (a továbbiakban: Ket.) 15. § (1) bekezdésében meghatározott ügyfélnek minősül, mert az általa közszolgáltatóként végzett és jogszabályban rögzített jogait és kötelezettségeit a határozat érinti. Kérte figyelembe venni, hogy rendelkezésre állására tekintettel az általa számlázott követelései közjogi igénynek tekintendőek, így azok behajtásához nem csupán gazdasági érdeke fűződik.

Az alperesi beavatkozó a jogerős ítélet hatályában való fenntartását indítványozta, állítva, hogy a felperes a közigazgatási ügyben nem minősült ügyfélnek, perbeli legitimációja nincs. Kérte figyelembe venni, hogy a Ket. 15. § (1) bekezdése értelmében az tekinthető ügyfélnek, akire nézve a hatósági nyilvántartás adatot tartalmaz.

Az alperes felülvizsgálati ellenkérelmében a jogerős ítélet hatályában való fenntartását, felperesnek a felülvizsgálati eljárás során keletkezett alperesi költségekben való marasztalását kérte. Előadta, hogy a felperes a felülvizsgálati kérelmében az ügy érdemével kapcsolatos álláspontját ismétli meg, azonban továbbra sem tudja igazolni a kereshetőségi jogának megalapozásához szükséges adatokat, tényeket, körülményeket.

A Kúria a felperes felülvizsgálati kérelmét a Pp. 274. § (1) bekezdése alapján tárgyaláson kívül bírálta el.

A felülvizsgálati kérelem nem alapos.

A Kúria álláspontja szerint a törvényszék megfelelő alapossággal feltárta és rögzítette ítéletének indokolásában az ügyben irányadó tényállást, és abból helytálló jogi következtetést vont le.

Ahogy arra a jogerős ítélet indokolásában a törvényszék hivatkozott a Pp. 327. § (1) bekezdése szerint a közigazgatási per indítására jogosult az ügyfél, a kifejezetten reá vonatkozó rendelkezés tekintetében pedig az eljárás egyéb résztvevője.

A Ket. 15. § (1) bekezdése szerint ügyfél az a természetes vagy jogi személy, továbbá jogi személyiséggel nem rendelkező szervezet, akinek jogát vagy jogos érdekét az ügy érinti, akit hatósági ellenőrzés alá vontak, illetve akire nézve a hatósági nyilvántartás adatot tartalmaz.

A felperest az adott ügyben hatósági ellenőrzés alá nem vonták, reá nézve a hatósági nyilvántartás adatot nem tartalmazott, melynek következtében ügyfélként az alapján lenne minősíthető, hogy jogát vagy jogos érdekét az ügy érinti-e.

A felperesnél érdeksérelmet közvetlenül nem az alperes határozata, hanem az a tény okoz, hogy az érintett gazdálkodó szervezet települési szilárd hulladékának kezeléséről közszolgáltatáson kívül gondoskodik. A 61/2002. (X. 18.) Föv.Kgy. rendelet (a továbbiakban: Fr.) a perbeli időszakban hatályos rendelkezéseiből, többek között - felperes által hivatkozott - 19. § (5) bekezdéséből is megállapítható, hogy közszolgáltatás igénybevételének kötelezettsége a jogszabályokból, többek között az Fr. 15. § (1) bekezdéséből következik, és nem a perbeli nyilvántartásba vétel tényéből. A nyilvántartásba vétel nem feltétele a gazdálkodó szervezet szerződéskötési kötelezettsége fennállásának. Amennyiben valamely gazdálkodó szervezet közszolgáltatás igénybevételére kötelezett, de nem szerepel a nyilvántartásban - egyéb feltételek fennállása esetén - a felperes által perelhető annak érdekében, hogy közte és a gazdálkodó szervezet között a bíróság a közszolgáltatási szerződést létrehozza. Ezért a felperes - amennyiben valóban helytállóan állítja azt, hogy az érintett gazdálkodó szervezet közszolgáltatás igénybe vételére kötelezett - ezen igényét polgári bíróságon érvényesítheti. Mindezért közvetlen érintettség hiányában a bíróság jogszerűen döntött a felperesi kereset elutasításáról.

Mivel a jogerős ítélet a felülvizsgálati kérelemben megjelölt jogszabályokat nem sértette meg, ezért azt a Kúria a Pp. 275/A. § (1) bekezdése alapján hatályában fenntartotta.

A Kúria a felülvizsgálati eljárásban pervesztes felperest a Pp. 270. § (1) bekezdése szerint alkalmazandó Pp. 78. § (1) bekezdése alapján kötelezte az alperes részére felülvizsgálati perköltség megtérítésére.

A tárgyi illetékfeljegyzési jog folytán le nem rótt felülvizsgálati eljárási illeték viselésére a felperes a költségmentesség alkalmazásáról szóló 6/1986. (VI. 26.) IM rendelet 13. § (2) bekezdése értelmében köteles.

Budapest, 2013. február 12.

dr.Kovács András sk. a tanács elnöke, előadó bíró, dr. Kovács Ákos sk. bíró, dr. Kárpáti Zoltán sk. bíró

(Kúria Kfv. III. 37.458/2012.)